Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 

Echipament

- - - - -
  • Please log in to reply
281 replies to this topic

#55
Radu-S

Radu-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 25.04.2008
Alea sunt exact gumele Kool Stop de care iti spuneam. Costa 80 ron un set care cuprinde o pereche de saboti cu gume mixte si doua gume de rezerva pentru ploaie. Vad ca nu mai au acolo de unde i-am luat eu, dar au doar gumele de rezerva.  http://www.sportwin....stop-355ks.html
Iti recomand de asemenea gumele Ashima, eu am acum pe spate(pe fata am Kool Stop) si sunt foarte multumit. http://www.sportwin....ima-ars72r.html
Pe ciclism ro la bazar(la diverse) este un tip Emuvonart care face stikere de tot felul. Sunt convins ca nu e o problema sa iti faca ce doresti.

#56
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Multumesc, o sa-l contactez, era ieri acolo la market un angrenaj dura ace compact impecabil la doar 900 lei, s-a dat imediat. Eu pina nu am fost sigur ca voi lua cursiera nu am vrut sa ma arunc degeaba si acum... oricum este nou doar ca din greseala s-a atacat chimic la o cosmetizare probabil solutie de spalat auto asa ca AVIZ AMATORILOR!).
Probabil ca voi lua Kool Stop de la cel care mi-a dat cursiera (vezi poza) dar cere 180 si stiu ca e foarte mult... fata de rezervele dura ace astea sint mai bune? nici nu as sta sa schimb mereu pentru ploaie.
daca acel user intradevar ar face treaba cu autocolantul ar fi nemaipomenit...
o sa pun poze cu nebunia asta de doar 7kg...

#57
Radu-S

Radu-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 25.04.2008
Eu folosesc niste clesti de frana SRAM Rival. Dupa ce s-au uzat sabotii am cumparat un set Kool Stop exact ca acela din poza ta. Acolo sunt doua seturi.
Am pus gumele mixte pe spate, iar cele portocalii(de ploaie) pe fata. Intre timp din cauza faptului ca folosesc mai mult frana pe spate, gumele respective au fost schimbate cu cele de la Ashima. Cum spuneam sunt multumit si de astea. Daca pui Ashima si pe fata si pe spate te-ai rezolvat. Cumperi doar gumele si la montezi in suportii de pe franele tale Dura Ace.
Angrenajul tau te poate tine ani de zile pentru ca este de top. E pacat sa il schimbi doar pentru o problema de aspect. Sa inteleg ca ai luat bicla de care vorbeam ? Cum ai cumparat-o fara roti ? Ca le-a pus la vanzare separat.

Edited by Radu-S, 06 July 2011 - 07:25.


#58
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Asadar daca doresc sa schimb gumele mele care sint pentru frinare pe roata de carbon si vreau Ashima iau doar gumele ca se potrivesc DAR daca iau Kool Stop trebuie cu sabotii lor, nu sint interschimbabile, adica nu merg gumele de shimano pe kool stop si viceversa?
Da, am luat-o cu rotile Ksyrium Elite care sint ambele pe anvelope (aia spate COLE era pe baieu) si cintaresc doar cu 100 grame mai putin fata de setul care se vinde acum pe forum. Ale mele sint noi, se vede pe ele... Nu cred ca pretul ala de acolo e corect 400 lei ci 400 euro poate pt ca pe roata fata a cerut 200 euro.
Am contactat personajul cu autocolantul, nu schimb angrenajul ca e nou ca de altfel cam tot.

#59
Radu-S

Radu-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 25.04.2008
Pentru gumele de cursiera exista in mare doua standarde. Ma refer la sistemul de introducere al gumei in suportul de metal. Pe de-o parte este Campagnolo, iar de cealalta Shimano si SRAM care sunt identice. Daca cumperi gume pe standardul SHimano(ii spui asta vanzatorului) o sa se potriveasca la suportii tai. Asta garantat.

#60
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
ok; acum sa vad ce fac cu echipamentul ca l-am luat in raport cu fostul Felt, alb/negru/rosu si asta este alb cu albastru; am totul nou cu eticheta, pantofii rosii dar poate au la schimb alta culoare, trebuie sa discut dar asta dupa un drum de Bucuresti, ma duc personal ca m-am saturat.
Acum imi trebuie neaparat o caseta 11/28 ca eu am 12/23 si la deal sint mincat cu asta.
PS: doar pe frine scrie Dura Ace, pe saboti nu stiu sa scrie ceva, oricum sint cu saboti pentru jantele de carbon, nu ar putea fi echipare non Shimano? De asta intreb pentru ca NU stiu ce saboti am ca sa stiu ce gume pun dar intreb fostul propietar. El mi-a spus ca-mi da acele Kool Stop dar vad ca au si saboti nu numai gumele...

Edited by danghetau, 06 July 2011 - 07:56.


#61
Radu-S

Radu-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 25.04.2008
Stai linistit ca se potrivesc cele de la Ashima si pe sabotii tai. Diferenta dintre sabotii pentru roti de carbon, de cei pentru roti de aliaj tine de compozitia gumei nu de sistemul de prindere al gumei pe sabot, care e acelasi.
Lasa=l naibi de echipament. Urca pe bicicleta si pedaleaza. Echipamentul este un mijloc nu un scop in sine. Placerea vine din pedalat si calatoria in natura, nu din aspectul ciclistului.

#62
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Dupa ce vin frinele si caseta imediat, miine sint gata de drum. Am vorbit cu Manu, ma rezolva el...

#63
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
De unde va cumparati de pe ebay echipament? Dati-mi un link sa vad si eu va rog, vreau pe viitor sa-mi iau echipament complet.
Asta din UK e bun sau luati din Germania?

Edited by danghetau, 08 July 2011 - 12:16.


#64
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Am cautat sa vad cum se fac masuratorile pentru echipament si nu am gasit mare lucru. Am 180cm si 75kg. Acum am masura L la tricou si XL la pantaloni (luasem tot L insa ma stringeau bretelele cam tare... si cu XL ma string putin). Pe net am gasit masuratori putine insa ma interesa cum masor pentru a corespunde acestui tabel:
Attached File  marimi_echipament.jpg   102.62K   21 downloads
La tricou e mai simplu desi nu stiu de unde pina unde se masoara front si sleeve lenght iar la pantaloni front si bike size, in rest e masurat.

Edited by danghetau, 10 July 2011 - 09:04.


#65
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
Cauta tricouri ciclism pe FB si acolo ai o gama larga de unde sa alegi...

#66
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Ciudat ca la decathlon nu se poate livra cu plata ramburs... cei care nu sintem din orasele in care sint magazine nu avem sanse... si vazusem niste ochelari pe care i-as fi dorit; chiar nu stiu cum sa procedez.

#67
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Daca nu vreau sa folosesc pedale si pantofi speciali de ciclism ci pedale platforma usoare, ce incaltamine sa iau? Se recomanda tot cu tapla rigida sau e suficient un pantof sport fara sireturi lungi?

#68
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Fara denivelari in talpa care nu trebuie sa fie rigida. Asa-mi place mie si e mai bine ca simti pedala.
(Cei de alergat ma incomodeaza la pedalat)

#69
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Folosesc un pantof sport cu talpa plata si uneori un alt model cu talpa ceva mai subtire si n-am avut probleme. Poate cind pedalez din picioare la deal sa fie riscul de a scapa piciorul de pe pedala dar am grija. Daca as lua un pantof care e pentru MTB insa ceva mai domestic in ceea ce priveste talpa (nu rigida) e vreo problema? Pantofii mei au sireturi nu foarte lungi si ma gindeam la cei cu prindere velcro.

#70
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Sa fie diferente foarte mari intre echipamentul care e vindut in asia de sud-est la sfert de pret fata de acelasi lucru din sua? Chiar merita acei bani cele din sua?

#71
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Ma gandesc ca e vorba doar de transport. Sunt facute in Asia , si importate de USA de aceea mi s-ar parea logic ca sa fie mai scumpe in cazul asta.  Mie nu-mi plac sistemele cu velcro, unde nu-l pot schimba, in special la incaltaminte.

Sa vezi situatie pentru fraieri/necunoscatori : Ma interesez de un sport de bicla pentru masina , modelul thule 532 -> 2 magazine de bicle , unul avand la 285lei, celalalt la 200lei (cu reducere de la 250) .  Distanta dintre magazine este de ~10km, in Bucuresti.   Primul e la mai vedere,exact pe un bulevard f intens circulat.  De fiecare daca cand vad asa ceva, mi se face sila, n-o sa cumpar niciodata de la acest magazin.

#72
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Am comandat de pe ebay doua rinduri de echipament, la unul spune un pret si $10.00 Standard Int'l Shipping iar la celalalt un pret mai mare si $11.00 Standard Int'l Shipping.
In conditiile in care livrarea mai rapida ma costa 42$ acesti 21$ se scad din suma totala sau nu? Asadar la suma initiala inclusiv acest shipping se adauga si acei 42$ pentru livrare in 7-10 zile?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate