Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Echipament

- - - - -
  • Please log in to reply
281 replies to this topic

#1
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009
Ieri am descins în premieră în parc în noul echipament, chiar de la producătorul bicicletei mele, conține Spandex, Lycra, CoolMax, toate alea. Lămuriți-mă și pe mine, chiar trebuie să suport bluza exact pe piele ? Cum opream puțin, cum răcea transpirația de pe mine. Mai mult, nu suport materialul pe mine (când sunt ud). E de acomodare sau e defect materialul ? Din câte știu nu se recomandă purtarea altui textil sub bluza cu pricina.

#2
iunicu

iunicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 03.10.2007
Sti ce ma surprinde pe mine? Faptul ca unii recomanda sa nu folosesti articole din bumbac in ciclism findca absorb si retin umezeala mai mult timp decat cele sintetice.
Eu fara bumbac nu pot. Parca ma mananca pielea.

#3
alexis4tm

alexis4tm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 21.02.2007

View Postiunicu, on 2nd April 2011, 23:00, said:

Sti ce ma surprinde pe mine? Faptul ca unii recomanda sa nu folosesti articole din bumbac in ciclism findca absorb si retin umezeala mai mult timp decat cele sintetice.
Eu fara bumbac nu pot. Parca ma mananca pielea.

Aceiasi senzatie o am si eu, am si tricouri sa zic originale din materiale unde bumbacul nu prea exista si pot zice ca nu ma simt bine in ele, ...probabil din acest motiv nici nu o sa-mi cumpar vreo bluza/tricou de ciclism. Probabil este obisnuinta purtarii hainelor din bumbac.

Edited by alexis4tm, 03 April 2011 - 07:07.


#4
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009
Cred că este vorba de obișnuință, ieri după 50 km din care jumătate cu vânt frontal prin Câmpia Bărăganului am simțit diferit echipamentul pe mine, rece dar uscat.

#5
jinxy_c

jinxy_c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 27.01.2009
La mine bluzele speciale de ciclism fata de orice imbracaminte din bumbac au facut diferenta intre a fi sanatos si a merge la spital. Acum 2 ani am pedalat destul de mult prin oras, pe caldura, iar apoi am mers la un local sa mananc. Aveam un simplu tricou de bumbac pe mine, era fleasca si s-a uscat pe mine in localul acela. A doua zi eram la spital. In prezent, oricat as pedala si transpira, eficienta tricourilor de ciclism imi este clar dovedita : nu se pot imbiba cu transpiratie si chiar daca devin umede, in cateva minute se usuca daca stai pe loc. Nu am probleme cu mancarimi de la faptul ca nu-s de bumbac, poate sunt un pic mai putin comode decat cele din bumbac, dar m-am obisnuit relativ repede.

#6
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,720
  • Înscris: 21.08.2008
Am ajuns la echipament: in primul rind pantofi SPD, recomandari va rog; am 42 la pantof si probabil ca trebuie 43 insa alte detalii (material, talpa) pentru un incepator?
Daca aveti chef si pentru echipament complet (tricou, pantalon, casca, manusi, ochelari), ce marci sint de evitat, etc. Multumesc anicipat.

#7
Radu-S

Radu-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 25.04.2008
Multi dintre ciclistii din Bucuresti cumpara echipament de la  http://www.bikewear.ro/

#8
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,720
  • Înscris: 21.08.2008
Nu e problema de unde sa cumpar si mai ales CE... la pantofi urmaresc un numar mai mare, la tricouri/pantaloni cum procedez? Sint pantaloni care se poarta pe trupul gol, altii permit un boxer, ceva.. La fel la tricouri, sa fie mai mulate sau tot cu o marime mai mare? In mod special pantofii si pantaloni cu burete mai mult, mai confortabili ma intereseaza.
http://www.sportaddi...shimano-sh-r063 ar fi ok? Nu prea sint pe marimi in stoc...

Edited by danghetau, 25 June 2011 - 09:11.


#9
Radu-S

Radu-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 25.04.2008

View Postdanghetau, on 25th June 2011, 10:00, said:

Nu e problema de unde sa cumpar si mai ales CE... la pantofi urmaresc un numar mai mare, la tricouri/pantaloni cum procedez? Sint pantaloni care se poarta pe trupul gol, altii permit un boxer, ceva.. La fel la tricouri, sa fie mai mulate sau tot cu o marime mai mare? In mod special pantofii si pantaloni cu burete mai mult, mai confortabili ma intereseaza.
http://www.sportaddi...shimano-sh-r063 ar fi ok? Nu prea sint pe marimi in stoc...
Este si motivul pentru care ti-am recomandat site-ul ala si nu altul. Proprietarul este si el ciclist(si inca unul bun) de cursiera si iti poate da un sfat competent cu privire la unul sau altul dintre produse. Competent si mai ales corect. In general vanzatorii de la magazinele de biciclete, ori habar nu au, ori sunt biciclisti de MTB sau BMX si nu prea se pricep la ciclismul de sosea.

#10
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,720
  • Înscris: 21.08.2008
Multumesc Radu, esti de un real ajutor. Stiam de acest magazin insa faptul ca patronul e ceea ce ai spus e un lucru linistitor. Adevarat ca multi sint doar vinzatori insa ghinionul ma insoteste la fiecare pas... nu reusesc sa gasesc un magazin de la care sa vreau 3-4 produse si sa nu fie unul lipsa.

#11
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,720
  • Înscris: 21.08.2008
Mi-am gasit aproape tot ce doream ca echipament numai ca nu stiu marimea... de regula port tricouri M avind circumferinta toracelui de cca 100cm si a abdomenului de 95cm. La pantofi sint sigur insa nu stiu cum se comporta imbracamintea: daca este mica se intinde? La casca masor tot circumferinta? Ochelarii ce trebuie sa aiba neaparat ca sa nu iau niste prostii?
Pe sub echipament se poarta lenjerie sau nu? (ma refer la chilot ca maieu nu cred)

Edited by danghetau, 27 June 2011 - 15:18.


#12
jinxy_c

jinxy_c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 27.01.2009
De regula ce porti, marimea aceea cumperi. Referindu-ma strict la tricourile de pe Bikewear, cele cu maneca scurta nu prea se intind, cele cu maneca lunga da, insa nici despre acestea nu se poate spune ca-s elastice.
Pentru casca iti masori circumferinta capului si vezi in ce limite ale unei marimi se incadreaza (producatorii dau un diametru minim si maxim pentru o anumita marime). Tine cont doar de faptul sa nu fii la limita, deoarece pe sezon mai rece poate porti o caciulita de ciclism sau chiar cagula de schi ( eu fac asta iarna ). Dar cum din cate stiu ai cursiera, nu cred ca vei circula cu ea in conditii aspre.
Ochelarii ar fi recomandat sa-i cumperi cu lentile interschimbabile (soare,ceata,noapte), lentile NU din sticla, in functie de pret sunt mai calitativi (am purtat ochelari foarte ieftini care distorsionau sau care oboseau ochii dupa scurt timp) si/sau rezistenti. Partea proasta este ca ar fi de preferat sa probezi ochelarii inainte de achizitie, fiindca nu vei sti cum ti se vor aseza pe fata.

Pe sub tricoul de ciclism nu-i recomandat sa porti nimic, altfel el nu-si mai are rostul atunci cand transpiri. Pe sub pantaloni nu stiu cum e recomandat, eu port boxeri mulati si mi-e bine, nu prea transpiri daca esti epilat :D

Edited by jinxy_c, 27 June 2011 - 16:12.


#13
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,720
  • Înscris: 21.08.2008
Lua-le-ar naiba de haine... daca gasesc tricou pe masura nu sint pantaloni. Gasesc de la firme diferite dar n-as vrea sa fiu circul pe roti. Cel mai bine ar fi sa iau de afara... aici unele sint cu stoc zero si cind intreb cind se aduc mi se spune ca NU se mai fabrica. Atunci, de ce mai sint postate pe site??? Pantofi am gasit. Alte magazine online cu echipament?
Off topic: cum imi fac un card VISA pentru a putea cumpara "de afara"?

Edited by danghetau, 27 June 2011 - 17:36.


#14
jinxy_c

jinxy_c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 27.01.2009
Nu inteleg de ce nu-ti cumperi pantaloni negri simpli fiindca se vor potrivi la orice vei purta in sus. Eu asa am procedat :)

#15
alexis4tm

alexis4tm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 21.02.2007

View Postjinxy_c, on 27th June 2011, 19:54, said:

Nu inteleg de ce nu-ti cumperi pantaloni negri simpli fiindca se vor potrivi la orice vei purta in sus. Eu asa am procedat :)

Si eu tot asa am procedat!

#16
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,720
  • Înscris: 21.08.2008
Am gasit in Kaufland suporti (5 lei) pentru bidoane ca si asa alea de pe site erau ba prea scumpe ba lipsa stoc. Nu tin neaparat sa am suport de 20 grame asa ca probabil cele doua au in plus 20 grame/bucata... in fine, acelasi tip din AL e pe net 10-15 lei.
Echipament am stabilit sa iau marimea M, echipament oficial Carraro, cam scump (pantalon 260 lei si tricou 185 lei). Ciclocomputer Sigma 1609 cu fir fara cadenta si... dilema vine la bidoane: poate pare puerila intrebarea mea dar pina acum n-am dat importanta, se potriveste orice bidon in orice suport? Daca da, am de ales de aici primele doua modele si nu stiu care. Poza cu ala de nu se vede aveti aici. Merita sa iau altceva? Am gasit tot aici pe bikewear si poate iau casca si ochelari, ma ajunge tot vreo 1300-1400 lei.
Care e recomandarea de casca? Eu ma gindisem la Mango supremus la 200 lei. Dar ochelari de soare?

Edited by danghetau, 27 June 2011 - 20:26.


#17
Radu-S

Radu-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 25.04.2008
Eu folosesc Mango Supremus, am cazut si in cap cu ea, doar s-a zgariat. E bine aerisita si are plasa de insecte. Eu sunt multumit.
De asemenea folosesc Swiss Eye, din cei cu atasament pentru dioptrii, pentru ca am nevoie. Nu distorsioneaza, cumpara cu incredere pe oricare.

#18
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,720
  • Înscris: 21.08.2008
S-au marcat si ultimele componente, total 1250 lei...abia astept sa le pun la treaba ca am somat in ultimele 4-5 zile.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate