Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Echipament

- - - - -
  • Please log in to reply
281 replies to this topic

#271
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Si s-a dovedit a fi un mare bullshit, nu am luat-o. Mai caut.

#272
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
Daca te-a mancat sa iei de pe okazii (iar o sa te consideri atacat, dar nu pot intelege cum de la cat ai investit in bicla si alte echipamente, iei ceva de pe site-uri dubioase).  

Nu pot sa cred ca nu gasesti asa ceva in tara.
Am asa ceva de la un TCM, luata acum multi ani, produs made in Doiciland, este extrem de eficienta contra ploii, are si chestii reflectorizante integrate, buzunare cu fermoare,  numai ca nu are si aerisiri / ventilatii ceva, asa ca transpiri ca porcu' si... tot ud esti.
Tu ce vrei sa faci cu asa ceva pe cursiera? Mai exact te vezi pedaland pe cursiera cu o pelerina?
Presupun ca ceva cu rainstop ai (parca stiu ca si asa ceva cautai odata), e suficient.
In rest, te uzi - te uzi, aia e.

Uite ceva fain, desi costa ceva:

http://www.evanscycl...jacket-ec040777

Pe chestia mea TCM am dat doi poli, numai ca prin Bucuresti vad ca se cam inchid TCM-urile.

La magazinul acesta din B. au o gramada de imbracaminte foarte ok ca si calitate (si am fost cred ca in cam toate magazinele), uita-te pe site, eventual vorbeste cu ei.

http://www.bicishop....---Jachete-181/

Edited by BlueKing-69, 11 June 2013 - 15:20.


#273
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Astazi am fost pana in Decathlon cu gandul de a achizitiona o pelerina pentru eventualele ploi de vara. Am ales asta . Ei zic ca poate sa circule aerul prin ea, insa nu prea imi vine sa ii cred. Am facut proba, se poate pune intr-un buzunar din spate, insa il ocupa tot.

Edited by gozmyn, 11 June 2013 - 15:51.


#274
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008

View PostBlueKing-69, on 11 iunie 2013 - 15:13, said:

....
Oarecum ai dreptate insa un amic s-a dus cu alta treaba prin Capitala si s-a intalnit cu persoana respectiva. Alegerile au fost ale lui, eu i-am spus ca nu am cum sa iau asa ceva asa ca urmeaza sa le dea unor ciclisti ceva mai corpolenti. Eu nu am pierdut nimic si probabil ca nici el nu va pierde in final. Greseala lui, le-a vazut, probat si... asta e.
Pe siteurile de afara sunt insa au preturi pe masura si asteptam ci ceva recomandari de la eventualii posesori. Am gasit ceva in Romania:
http://www.coverguar...asy-pack-199303
am vorbit, am primit poze reale si mai astept un singur raspuns. Astazi pe la noi a plouat destul de tare iar la o ora era de parca nu ar fi plouat, am executat 60km pe niste urcari. Ideea ca as vrea sa am si eu in buzunarul de la spate o prostie din asta, poate mai protejeaza. Pelerina nu as vrea, cu aerisiri musai, parca ceva tot dedicat ciclismului...
Rain stop nu am, am doar un singur echipament cu WS de la Belloto dar ala e de iarna, as vrea ceva de vara. In oras nu exista magazine care sa aduca asa ceva iar o continuare a raspunsului va fi mai jos.

View Postgozmyn, on 11 iunie 2013 - 15:50, said:

Astazi am fost pana in Decathlon cu gandul de a achizitiona o pelerina pentru eventualele ploi de vara. Am ales asta . Ei zic ca poate sa circule aerul prin ea, insa nu prea imi vine sa ii cred. Am facut proba, se poate pune intr-un buzunar din spate, insa il ocupa tot.
Asta e problema celor care nu au Decathlon in oras: eu cum cumpar? Pe ebay sunt destule insa nu stiu ce sa zic, marimile pot fi inselatoare asa ca zic pas. La Bikewear sunt cateva, la Emmedue la fel dar singura la care m-as baga e una de la Bikexpert, ceva mai scumpa pe la 170 lei fara transport.
Asta din linkul de mai sus e doar 50 lei... pe un alt forum era un articol al unui ciclist care a luat la puricat intreaga gama de produse si unele nu meritau pretul exorbitant. Pana la urma pe ploaie tot dracul ala e dar macar sa nu faci vreo pneumonie ceva...

Adica in sezonul rece ma feresc de ploaie sau oricum am ala cu WS dar e vorba de vara cand vremea e schimbatoare. Avand un echipament subtire ma gandeam ca nu e o povara o jacheta din asta subtirica. Iata si poze ale jachetei din link.

Attached File  C360_2013-06-11-17-14-18-1.jpg   67.39K   7 downloadsAttached File  C360_2013-06-11-16-59-55-1.jpg   94.67K   7 downloads

Edited by danghetau, 11 June 2013 - 19:00.


#275
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Eu la chestia respectiva eu ii ziceam poncho. Sau K-WAY http://k-way.co.uk/.

Am avut o chestie asemanatoare no-name. Nu trecea ploaia prin ea dar nici nu respira si intr-un final eram la fel de ud dar de la transpiratie. Poate ai noroc si modelul acela are aerisirile mai bune. Ma rog, la banii aia chiar daca nu e buna pentru sport, se poate dovedi utila cand vrei sa dai o fuga prin ploaie pana la magazin :).

#276
serban_razvan2000

serban_razvan2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 01.07.2008
Ca se vorbea mai devreme de rucsacuri revin cu ceva nou.
Desi am unul de la vaude de 10+3 l, cumparat de vreo 2 ani pentru ture mai lungi cu, cursiera a inceput sa devina neincapator. Respectiv l-am folosit intens pe mtb unde iau intotdeauna apa in camelback. Si-a facut treaba bine, dar nu intra mai nimic in el pe langa apa. Cum in concediu o sa bag ceva chestii interesante unde trebuie sa car si protectiile dupa mine si niste scule ( nenecesare unele si restul inutile cu cursiera, pene putine, bicicleta simpla fara chestii complicate gen  amortizor, asfalt fara pericole la tot pasul de pene, lantul nesolicitat extrem in uz normal etc) am decis sa upgradez la un rucsac mai mare si in acelasi timp ceva mai orientat spre enduro mtb.
Asa am ajuns la http://www.evocsport...il-limited.html. De fapt in testul din ultimul numar de la mountain-bike nu a fost nr. 1,  dar are dotari suplimentare, o fixare pe corp solida si arata mai bine decat restul ( deuter si ergon ) asa ca l-am luat impreuna cu basica de hidratare de 3l.
L-am testat azi umplut cu tot echipamentul posibil ce se poate cara intr-un tur si cred ca, cantarea cu 3l de apa undeva spre 6 kg. Se simte binisor greutatea suplimentara pe urcari peste 12% si  in mod special la presiune exercitata pe sa.
Altfel fixarea pe corp e excelenta, aerisirea la fel. Organizarea e geniala, poate fi folosit si extraciclistic. Faptul ca pot lua de la inceput 3l de apa la fel un avantaj ( am avut pana acum o basica de 1,7l ce se termina repede ), sistemul, respectiv piesa bucala permit un debit mare asa ca am putut sa beau chiar si cand respiram ca un caine fara sa raman fara aer.
Pare sa aiba cusaturi si imbinari rezistente, protectorul de spate pare solid, sper sa nu fie nevoie vreodata de el.
Are un buzunar pe cureaua de pe talie special pentru telefon ( genial ), ca deseori nu auzeam telefonul sau trebuia sa dau rucascul jos pentru a raporta consoartei pe unde mai misc angrenajul Posted Image .
Daca va lasa inima si buzunarul sa dati banii pe el, mi se pare o alegere excelenta.

#277
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Caut un rucsac in care sa pun cele necesare pentru o tura. Acum ma descurc insa voi lua si o bluza contra ploii si ma gandeam la un rucsac. Ce ziceti de acesta:
http://www.bike24.co...:7725;orderby=2
la modul general vorbind? Are si rezervor de lichid si probabil ca in el intra si ce iau acum in ture (camere, pompa, leviere, imbusi, bluza ploaie, mancare etc)...
Sau sa ma limitez la unul normal, simplu, cat mai mic? Oricum, rucsacul il voi lua doar la turele foarte lungi sau cand se anunta vreme instabila si trebuie sa iau cele necesare la drum.

#278
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
Nu este prea mic? Nu gasesc in specificatii capacitatea totala in litri (cei 1,5 litri presupun ca se refera la rezerva de apa). In plus vad ca ar mai avea doar un buzunar, nu imi dau seama cat de incapator...
M-as uita la ceva pe la un 15 litri, ceva de genul (nu ti-l recomand anume pe acesta, ci doar exemplific pentru capacitate):

http://www.bike24.co...0;pgc=7716:7718

Ideal ar fi tot asa, cum am mai zis cu alte ocazii: SA PROBEZI. Dar stiu ca nu prea ai posibilitatea sa faci asta.

Sau vezi in linkul lui serban_razvan2000 de mai sus, unul pe la vreo 16 litri.

Edited by BlueKing-69, 14 June 2013 - 21:07.


#279
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Pe de alta parte am mai citit cateva comentarii si foarte multi sunt de parere ca pe cursiera nu are ce sa caute un rucsac din mai multe motive, nu le mai expun. Eu momentan ma descurc doar cu buzunarele de la tricou si probabil in loc de rucsac voi achizitiona o borseta de sa in care sa pun eventual acea bluza contra ploii.

Da, pare destul de mic dar daca plusez devine incomod si oricum nu as avea multe de carat. Ar mai fi si la Bikexpert pe la 200 lei alt model ceva mai incapator... Din pacate cu probatul este imposibil, am luat la un moment dat rucsacul fetei dar pe trasee scurte in oras. Nu stiu daca de exemplu la o tura pe Trans merg doar cu echipamentul de vara si iau incalzitoarele de maini e suficient; daca nu atunci macar pentru asta ar trebui luat ceva in care sa pun o jacheta ceva mai groasa, pentru coborare sau o vesta cu WS.

#280
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

View Postdanghetau, on 05 iunie 2013 - 21:59, said:

Caut fâş de ploaie ...   Si sa nu coste o caruta de bani, daca e sub 100 lei e perfect.   
Ai mai gasit ceva?
Ia uite aici:   http://www.fahrrad.d...blue/12415.html
Si nici nu este scump.
Bine, pt mine impedimentul este ca nu poti proba, dar daca esti dispus sa cumepri ceva pe neve... asa arata profi pt ce vrei tu.

Edited by BlueKing-69, 16 June 2013 - 20:23.


#281
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Ala e poncho, as vrea ceva cum e bluza de ciclism cu maneca lunga dar din fas subtire. Am gasit ceva si acum, in functie de cat de mult se strange caut o borseta de sa ca restul incape in buzunarele de la spate ale echipamentelor actuale. Borseta si fâşul vor fi purtate exclusiv la turele lungi cand se anunta vreme instabila si tin mortis sa ies pe sosea.

#282
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Salut, am zarit pe site-ul kaflandului o geanta care se pune pe fata, banuiesc ca fixarea se face in 3 puncte. Costa 16lei.  Imi iau pe nevazute, insa cred ca va fi utila!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate