Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Echipament

- - - - -
  • Please log in to reply
281 replies to this topic

#235
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Am facut vineri prima tura pe sosea anul asta si echipamentul m-a protejat destul de bine. Neplacut a fost cand am asteptat vreo 10 minute sa mai vina doi ciclisti si m-am cam racit, o bucata buna de drum pana mi-am revenit imi venea sa las naibii totul, tremuram ca un caine la injectie. Cred ca mi-ar trebui inca o piesa cu WS s-o iau pe sub jacheta, vad eu ce si pe unde gasesc in tara ca din exterior vad ca iar am patit-o... Dupa acea patanie cu echipamentul comandat si trimis de chinez cu posta normala desi i-am solicitat in mod expres trimiterea cu DHL am mai luat inca doua, unul de vara si unul de primavara-toamna (cu asa numitul thermal fleece). Am achitat 120$ pentru aceste doua echipamente plus o pereche de manusi de vara si au venit in 3 zile la mine acasa prin DHL. Cum bluza era putin mai mare si pantalonii thermal mici (desi etichetele erau L) am decis sa iau aceste doua repere pe dimensiuni, i-am trimis vanzatorului dimensiunile si am convenit sa dau pe transport in plus 30$ pentru livrare cu DHL. Ei bine, in seara asta primesc mail cum ca s-a facut shippingul dar am vazut un tracking number de la posta chineza si link tot de la ea. Asta inseamna ca a "gresit" din nou.... Am o ciuda pe galbejitii astia, parca-s chinezi, nu te intelegi cu ei deloc, una hotarasti si alta fac. RB159861189CN ar fi tracking numberul, e vreo sansa sa fie totusi trimis cu DHL si in etapa initiala sa apara la posta chineza? Parca prima data am primit direct de la DHL. Nici nu stiu cum naiba sa-i mai zic... sa-mi trimita prin DHL un alt colet si ala sa-i vina retur cand o veni... sa-mi returneze cei 30$ pentru DHL sau pur si simplu sa-i cer banii si sa iau de la altul care probabil va fi mai serios?

Apropo, plata am facut-o acum o saptamana si in acest timp mi-a spus sa mai astept ca livrarea se va face cat de curand; pai la naiba, in 3 zile trebuia sa ajunga. Au avut si rahatul ala de sarbatoare care a durat o luna...

Edited by danghetau, 03 March 2013 - 18:58.


#236
jinxy_c

jinxy_c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 27.01.2009
Nu pune doua piese cu WS pe tine fiindca te vei coace in timpul mersului. Ce-ti lipseste este un strat de confort termic mai bun. Presupun ca stii ca trebuie sa ai 3 straturi pe tine, deci nu te apuca sa pui 5 piese pe tine fiindca vei avea de suferit in mers.

#237
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
E adevarat ca in timpul mersului nu prea imi era frig dar am fost nevoit sa astept 10 minute in vant.
Ca straturi am avut un maieu Crivit, un set de indispensabili+bluza Crivit (ambele luate din LIDL, poate mai are cineva si stie despre ce vorbesc) si la exterior echipamentul Belloto cu WS. Manusi si protectii pantofi. Unul din colegi a pus la intoarcere o jacheta antivant (gen fâş) dar nu cred ca avea ceva WS pe el. Unii aveau ceva pentru ski... In fine, poate ca am stat in bataia vantului incalzit fiind dar nu prea mi-a placut pana m-am reintrat in parametri.

#238
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008

 danghetau, on 03 martie 2013 - 18:47, said:

.....
Am banuit bine: desteptul ala a pus gresit un alt AWB de la posta chineza. Oricum, a aparut AWBul de la DHL dupa 2 zile in care l-am somat pe toate caile sa-mi trimita cu DHL conform discutiei. Evident, daca nu dorea putea sa ma ignore complet dar a avut bun simt si a pus la DHL, maine ajunge. Sper sa am produsele comandate inuntru.

#239
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Incepand de azi in LIDL e produse de ciclism, oferta e mai mare fata de ce e pe net/revista.

#240
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Salut Dan,
Ti-ai achitionat ceva de la LIDL? Eu ma gandeam sa-mi cumpar o sa de cursiera ca a mea e rupta intr-un loc (nu ca ma incomodeaza cu ceva), mi s-a parut interesanta si trusa la 160lei pentru bicla si trusa cu o gentutza prinsa pe tija seii la 25lei. Maine dau o tura sa vad pe ce arunc banii, daca arunc.  :)

#241
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008
Eu nu am gasit la LIDL pe Mihai Bravu mini pompa telescopica CU FURTUN. Era doar cea mini simpla.
In rest mi s-au parut unele articole de o calitate cam indoielnica (tricourile, manusile) .

#242
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Da, am luat ochelarii albi din oferta, au inca doua randuri de lentile. Din pacate nu au lentile transparente si nu sunt interschimbabile cu alea de la ochelarii pe care-i am acum desi la prima vedere asa parea sa fie. Am vazut si acele sei, doua sunt mari dar una e interesanta, la 35 lei merita s-o iei... e doar pe negru si e destul de moale. De grea habar nu am cat ca erau sigilate altfel m-as fi dus s-o cantaresc in magazin.

Apropo, erau truse mici de pus in spatele seii parca la 25 lei care contineau destule chestii. Parca m-ar tenta sa iau si din aia sa nu mai pun in spate in buzunare la tricou insa pompa nu incape.
Posibil ca oferta sa difere intre orase, eu am fost ieri pe la 11 si era deja mare vanzoleala pe acolo.

Edited by danghetau, 26 April 2013 - 06:58.


#243
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Salut,
Mi-a zis o cunostinta ca a luat de la LIDL o pereche de ochelari negri cu inca 2 lentile (parca) si cu burete pe la rama. Insa nu stie cum sa scoata lentinele. Fiecare ochi are lentila sa, nu-s ca ai mei, intr-o bucata. Help :D

http://www.lidl.ro/s..._79090_07_v.jpg

#244
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Eu am luat ochelarii albi, i-am testat si pe astia, e adevarat ca stau mult mai fix pe fata, chiar mi-au placut apoi mi-am pus si eu intrebarea pe care si-a pus-o amicul numai ca am si purces la aplicare si cum nu am reusit sa indepartez vreo lentila am renuntat la a-i cumpara. Am incercat prin culisare apoi am preferat sa nu insist deoarece am inteles ca trebuie curbata putin rama aplicand o presiune pe lentila, riscul de a deteriora produsul era foarte mare. Mai bine se duce si-i schimba, la modelul meu buretele este detasabil.

Edited by danghetau, 28 April 2013 - 20:22.


#245
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Mama lor, am incercat in toate pozitiile, insa n-am insistat pentru ca nu vreau sa-i stric eu...Vad ca buretele asta sta pe inca o rama suplimentara insa nici p-asta n-am reusit umbland mai gingas, tu cum ai tras de ea?

#246
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Nu cred ca la modelul ala se poate da jos buretele insa la modelul pe care l-am ales e destul de simplu, se trage din lateral. Daca i-ai fi avut in mana ti-ai fi dat seama imediat, e mai greu de explicat; sunt doua agrafe care permit desprinderea usoara a ramei.
La ochelarii ceilalti tocmai dificultatea schimbarii lentilelor m-a facut sa renunt si faptul ca nu erau pe alb. In rest lentilele sunt la fel in ce priveste culoarea. Din pacate nu au si transparente.

#247
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
A venit timpul sa investesc intr-un rucsac pe care vreau sa-l folosesc doar pentru bicicleta. De ce? Pentru ca doresc sa realizez ture mai lungi, de peste 150km, iar cele 3 buzunare mi se par insuficiente. Ceea ce doresc sa pun in el, ceva mancare mai multa, camera de schimb, o pompa, levierele, un imbus/doua. Oricum, strictul necesar, bazat mai mult pe sursa de hrana.

Buget: sa zicem in jurul a 100-150 lei, poate si mai mult ( amintire din bursa primului an ! ).
Am fost pe la Decathlon si am vazut cateva modele,majoritatea cu sistemul ala de hidratare, sunt bune pentru ceea ce doresc?Rezistente, confortabile?

Deocamdata studiez piata, ca si model, ceva de genul: http://www.playbike....?id_produs=2381
Voi ce folositi? Astept sugestii si chiar pareri pro-contra. Multumesc anticipat!

#248
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008
Si eu chiar acum ma duc pana in Decathlon Berceni pentru asa ceva, exact in termenii in care cauti si tu. Posted Image
Nu ai gasit nimic ok la Decathlon pe la un 20 litri in banii astia?
Vazusem acum cateva saptamani Rucsac Forclaz 22 AIR pe la un 180 lei, parea foarte ok si avea si un design care parea sa contribuie la oaresce ventilatie pt spinare (as pune link de la Decathlon dar nu stiu ce are site-ul lor, ca nu se poate vedea imaginea).

Uite aici:   [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xXcTazj-axU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Nu stiu ce sa zic de cumparat pe net, fara sa vezi / pipai / probezi.

Edited by BlueKing-69, 12 May 2013 - 13:28.


#249
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Sincer, cand am trecut pe la Decathlon m-am uitat in mare, vazusem cateva modele, insa nu eram singur si nu am putut sa probez. M-am uitat la un model, mi s-a parut bunicel. De comandat pe net nu ma gandesc, ala e doar un exemplu ca sa aveti idee. Vreau sa-l probez, sa vad cum se aseaza pe spate, cat de incapator este.

Pana acum am folosit un ghiozdan de la scoala, insa e mare si inconfortabil pe distanta mare.
Cel din link-ul tau ar fi perfect daca exista si in Decathlon. Nu e nici mare(expeditii munte) nici mic, cum sunt cele expres pentru hidratare.

#250
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008
Am fost... nu mi-am luat nimic. Posted Image
Pe langa cel de sus care este pe la vreo 180 lei, alaturi am vazut un Arpenaz la aprox 20 litri (130 lei) dar asta nu mai avea asa multe buzunare "rapide" exterioare.
Acestea doua au ambele sistem de ventilatie pt spate si centuri pt burtoaca, dar stau si ma intreb daca nu's prea maricele pt ture scurte cu bicla.

Am mai vazut un rucsac de la Nike la vreo 130 lei, super fain ca si compartimentare si volum (are 4 compartimente inchise cu fermoare si scai + 2 locasuri pt butelci cu lichide + compartimentul mare cu fermoar.) :

http://www.decathlon...fare-149134916/

Problema cu acesta este ca nu are nici sistem de ventilatie pt spinare si nici centura din aia care sa iti vina peste mijloc, care sa il tina mai "lipit" de tine   Posted Image  

Chestia este ca m-am trezit intre prea multe si nu am stiut ce sa imi iau. Posted Image


LE:  Ca o paranteza, cata puzderie de lume care incerca si cumpara biciclete...    Posted Image    in curand nu vom mai avea loc noi de noi pe trasee / strazi.

Edited by BlueKing-69, 12 May 2013 - 18:59.


#251
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Cosmin, pana acum cateva ture (cand am facut 2 pene) nu am luat la mine nici o scula in afara de 2 imbusuri. De atunci, cele 3 buzunare de la spate sun ocupate si nu simt nevoia de un rucsac desi recunosc faptul ca am cochetat cu ideea. In buzunarul din stanga am 2 camere puse in cutia uneia si levierele, in buzunarul din mijloc am pompa si eventual 1-2 banane iar in dreapta am telefonul, cheia de la casa, imbusurile si daca e sa iau un pachet de biscuiti. Cum la o tura nu-mi ajunge rezerva de apa pe care mi-o asigura bidonul trebuie sa opresc si o fac la un magazin de unde pot sa iau eventual ceva si de mancare (in cazul in care mi-e lene sa car-desi nu s-a intamplat).
Pentru ce vrei tu sa iei rucsac? Eu am facut tura de peste 150km si nu am avut nevoie de mai multe buzunare (banii ii tin la pantaloni, pe interior). Daca traseele tale sun offroad sau in zone nepopulate te inteleg.

#252
serban_razvan2000

serban_razvan2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 01.07.2008
Mai trebuie uneori si o geaca de ploaie, pe aia unde o bagi. Camera, ceva scule si pompa eu le bag intr-o borseta mica prinsa sub sa. La spate e o geaca de ploaie, telefonul, bani si  ceva batoane si cheile. Chiar si la ture lungi nu vad ce ti-ar mai trebui.
Daca vremea e chiar nasoala si riscul sa ploua serios e mare iau si eu rucsacul unde bag si pantaloni impermeabili, protectii pentru picioare care sunt impremeabile si din neopren sa tina cald si ceva caciula impermeabila. Dar rar fac asta ca e enervant sa umblu cu ala in spate si strica aerodinamica complet.
Cu MTB am rucsacul intotdeauna la mine pentru ca tina apa in camelback ( capacitate mai mare decat 2 bidoane, usor accesibila prin furtun ) si datorita riscului mai mare de pana si de lant distrus am ceva scule. Cum de pene am fost scutit pana acum nu m-am mobilizat sa cumpar o pompa mai mare decat miniatura de cursiera, dar cred ca o sa imi blestem zilele daca tre sa umflu o anvelopa de mtb de 2,3'' cu kkt-ul ala. Eu am un rucsac vaude de 10+3 l  si pana acum am putut baga tot ce mi-a trebuit in el.  Ce nu intra, daca o sa fac niste escapade mai apropiate de downhill si tre sa ma deplasez pana acolo calare pe bicla sunt protectiile.

Ideal ar fi daca are si protectie de spate, asta aduce cu sine si o aerisire mai buna si cel putin mie mi-a folosit o data  din cauza unui pod ud, unde m-am gandit ca ar fi o idee buna sa accelerez ridicandu-ma in pedale si am aterizat literalmente cu rotile in sus.

Ala solitaire arata decent si pare sa aiba o forma potrivita ca sa fie stabil . Alalalt de la decatlon seamana cu rucsacul meu din generala, cred ca se balangane pe spate ca o mamaliga.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate