Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Echipament

- - - - -
  • Please log in to reply
281 replies to this topic

#253
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Cred ca o sa dau o fuga zilele astea in Decathlon din Militari.

@Dan: nici eu nu iau camera sau pompa cu mine la ture de pana in 100km, doar ceva mancare. Ideea e ca vreau sa fac cateva ture lungi prin Harghita, deci munti si zone nu prea populate. Fiind si slabut mi se termina rapid bateriile (fiind vorba de munte) si trebuie sa imi iau energia de undeva, asadar trebuie sa car mancare mai multa si nu o mai am spatiu pentru celelalte. Nu mai vreau sa ajung acasa pe rosu.
Acum sa nu va inchipuiti ca as lua vreo 7 sandwich-uri la mine si multe altele. Izvoare am unde sa ma alimentez cu apa, mai prost stau cu magazinele, de asta m-am gandit la un rucsac, unul care sa stea lipit pe spate, nu ca cele din scoala. Ceva asemanator cu cel din clipul de la youtube, poate unul mai mititel, ca idee.

Oricum, mai studiez piata.

#254
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Am mers la inceputul iernii trecute vreo 25km pe langa bicla prin oras pentru ca am fost atat de destept incat sa nu-mi iau bani nici de metrou ce sa mai spun de camera + pompa si m-am procopsit cu o raceala urata 2 saptamani.

#255
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Ce zici de acesta:
http://www.wiggle.co...kable-rucksack/ 18 litri si are si un aspect mai urban...

sau ceva micut si sportiv:
http://www.wiggle.co...ylite-rucksack/

Stiu ca ai zis ca nu vrei ceva de pe net dar totusi decat sa iei ceva care arata ca naiba sau si mai rau, sta prost pe spate...Daca mergi cate 10-20 de minute cu bicicleta e ok. Dar pentru iesiri mai lungi, trebuie ceva comfortabil, un rucsac croit prost sau care sta dezechilibat pe spate te poate obosi mai mult decat mersul pe bicicleta.

Ca idee, desi nici eu nu o prea pun in practica. In rucsac ar trebui sa existe si o trusa cat de mica de prim ajutor: bandaje cu forfecuta, o solutie, ceva de dezinfectat, penseta, daca bei apa din surse naturale ceva pentru stomac, un furazolidon de exemplu e mana cereasca la nevoie :D, ceva pentru crampe musculare si poate chiar si ceva anti-alergic in caz de te dai prin mijlocul codrului (nu stii ce insecta te mai inteapa sau te freci de vre-o buruiana si habar n-aveai ca esti alergic sau faci vre-o reactie aiurea) Oricum, nu te cari dupa tine cu 10 m de bandaje si sticla de 1 litru de spirt sau punga de medicamente ci cateva pastilute din fiecare. Si binenteles in cazul in care te plimbi prin zone mai pustii ca prin orase la cate farmacii sunt la fiecare scara. Si da, bani.

#256
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008
Pacat ca la un pret rezonabil nu prea gasesti ceva in genul celui din linkul 2, dar cu mai multe buzunare exterioare, pentru acces rapid (fara a fi nevoit la o adica sa scotocesti in compartimentul mare).

#257
robertcb

robertcb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 04.12.2012
La mine pompa este nelipsita. Are locul ei prinsa de cadru. In cazul unei pene, prefer sa mai dau la pompa si sa merg cativa km decat pe langa bicla sau sa stau sa vulcanizez in drum..

#258
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Aztazi am reusit sa ajung pe la Decathlon, erau cateva modele placute insa pentru hidratare si cu putin spatiu pentru restul.  Alte modele pentru drumetii erau prea mari si urate si nu stiu cat de bine se asezau pe spate. Ma gandeam sa cumpar unul pentru hidratare si sa ii scot sistemul ca sa pot sa-l folosesc pentru ce am nevoie.

Edited by gozmyn, 17 May 2013 - 19:24.


#259
robertcb

robertcb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 04.12.2012
Este si asta o idee, merita incercat.

#260
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Echipamentul ca echipamentul dar crema "pentru bazon" foloseste careva? Rezultatele sunt satisfacatoare?

#261
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Am cautat sa folosesc succesiv toate echipamentele pe care le am (3 la numar) si sa testez bazonul dar indiferent de pantalon si de saua utilizata simt oarecare jena. Am incercat si cu boxeri cu bazon pe sub pantaloni dar nu am simtit vreo imbunatatire. Acum nu ma astept sa nu se simta nimic dar parca "arde" cam tare si e deranjant. M-am hotarat sa iau o crema si alegerea este Xenofit second skin dar la 3 din magazinele de pe net nu mai este de 1-3 ani, singurul este MosIonRoata pret 50 lei cu transport inclus.
In afara de asta mai e una de la Nalini - Relief si va intreb daca foloseste cineva si care sunt recomandarile voastre sau locatii de unde se poate cumpara acest gen de crema.

Xenofit este 30 lei/125ml iar Nalini este 30 lei/200ml. E imposibil sa nu fi utilizat cineva... astept recomandari.

Edited by danghetau, 03 June 2013 - 14:19.


#262
serban_razvan2000

serban_razvan2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 01.07.2008
Barbatii adevarati suporta durerea.  Posted Image
Lasand gluma la o prate nu imi imaginez ce ar putea sa faca o crema. Doar daca e cu un anestetic local.

#263
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Scrie in prospectul fiecareia ce face, sunt si pe Bike24: reduce iritatiile cauzate de un bazon uzat mai ales pe o zona sensibila. Nu stiu daca toti sunt epilati in zona dar probabil si asta e o cauza. Chiar as vrea sa pedalez si sa nu ma gandesc la faptul ca de la 80km in sus ma asteapta durerea. Unii au incercat si Bepanthen.

Un amic ajunge vineri in Capitala si va lua Xenofit.

Edited by danghetau, 04 June 2013 - 10:06.


#264
serban_razvan2000

serban_razvan2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 01.07.2008
Pe mine nu bazonul ma  deranjeaza ci saua. Si nu imi irita nimic doar prin presiunea pe intervale lungi de timp provoaca durere. O crema contra iritatiilor in cazul asta nu ar aduce nimic.
Eu nu  sunt epilat, cred ca asta duce la amortizarea mai buna a socurilor ( de catre blana Posted Image ).
Anyways sunt curios daca ajuta cumva crema asta.

#265
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Nu am vreo iritatie insa am jena spre durere la turele lungi orice şa aş folosi (cu gel sau scandura). Uneori parca simt ca incep sa-mi amorteasca si membrele inferioare in zona coapselor. Seile folosite de mine au fost Selle Italia SLR Kit Carbonio (a mea) si Gel Flite Flow respectiv Gel Genuine tot de la ei.
Dupa ultima tura de 100km la doua zile am inceput sa am dureri la apasarea proeminentelor ischioanelor. Nu stiu ce sa mai fac, as incerca si crema asta poate n-o fi degeaba conceputa. Din pacate daca ma ridic in pedale ma consum repede si evit acest lucru pe cat posibil.
Tocmai presiunea asta e problema, resimt amorteli in zonele rusinoase si oricat am reglat saua nu am gasit o pozitie confortabila. Poate seile astea sunt totusi prea late sau am eu o sensibilitate data naibii.

#266
serban_razvan2000

serban_razvan2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 01.07.2008
Tot cred ca saua e de vina.
Eu ma dau curent pe 3 sele. Si Selle Italia srl cu gel e cea mai proasta. Cea mai comoda e scandura fizik antares, nu glumesc. Dupa 3 ore de cursiera se resimte zona da inca mai pot sta pe ea.
Pe locul 2 e asta de la specialized, nu stiu cum se numeste, are gel sanatos pe ea, stau insa pe toate coborarile in picioare, poate de aici si lipsa de probleme.

Si eu nu am dureri decat in timpul turelor, dupa aia nu ma mai doare nimic. Mai poti incerca sa modifici pozitia selei, sa o aduci mai in spate ( daca te dor ischioanele inseamna ca stai poate prea in spate pe portiune lata ) sa stai mai in fata pe ea si implicit sa distribui presiunea ceva mai in spatele  ischioanelor.

#267
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Pana acum ceva vreme am folosit scandura mea si nu am resimtit mare lucru dar probabil bazonul e afectat dupa un an de folosire de aceea as incerca si aceasta crema.
Am schimbat echipamentul cu unul nou si dupa o perioada am inceput sa resimt oarecari dureri. Saua e data maxim in fata si stau pe portiunea mai lata. Am incercat sa o dau maxim in spate sa stau pe nasul seilor dar nu se poate, e dureros dupa 1 minut in stationare chiar. De aceea am cautat sa testez ba sei late ba inguste dar nu prea am gasit, toti au cam aceleasi sei cu aceeasi latime. Nu am avut de unde sa probez sei foarte inguste, am masurat dupa metodele de pe internet distanta dintre proeminentele ischioanelor si e intre 10 si 11cm, cred ca am bazinul ingust si poate seile astea sunt prea late. M-am uitat pe siteul Selle Italia sa vad ce sei se potrivesc dupa indicele bazinului si eu am S1, cea mai ingusta...
Ultimul an s-au inmultit turele lungi, foarte rar fac ture scurte si nici nu ma ridic din sa ca inainte, poate si asta e o cauza dar orium, ăsta e un stres pentru mine, uneori imi vine sa ma las si sa fac altceva mai putin chinuitor. Dealtfel distanta acoperita de o deplasare a seii fata-spate e de cca 3cm care se poate anula printr-o alta tensionare a antebratelor pe ghidon.
Nu-i o avere crema asta, unii spun ca e mult mai bine, altii ca nu au simtit vreo imbunatatire. Vad saptamana viitoare dupa ce fac o tura.

PS: durerea nu o simt pe varfurile ischioanelor ci pe versantii interni. Nu stiu unde naiba sa mai stau pe sa, in spate e lata in fata e ingusta.

Edited by danghetau, 04 June 2013 - 22:21.


#268
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Caut fâş de ploaie modelul "foita de ceapa" si nu gasesc. As cauta si in exteriorul tarii dar nu stiu denumirea in engleza.
Vreau sa fie usoara si pliabila, sa incapa in unul din buzunarele de la spate, sa fie impermeabila... Si sa nu coste o caruta de bani, daca e sub 100 lei e perfect.

#269
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Poncho?
http://www.bike-disc...ncho-lemon.html

Si versiunea mai usoara, de urgenta :)
http://www.amazon.co...

Sau mai exista si sub numele de rain cape:
http://www.amazon.co...ref=pd_sbs_sg_2

Alte denumiri nu mai stiu. Dar la preturile alea nu stiu daca se merita sa comanzi de pe net. Cred ca dai mai mult pe transport, poate prinzi ceva pe ebay.
Eu cumparasem un poncho de la Decathlon: http://www.decathlon...rde-150552298/# dar l-am folosit pentru drumetii, nu ciclism.

Insa o chestie de genul acesta arata fain
http://www.ebay.co.u...e-/261185052981

#270
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Am gasit pana la urma (50 lei) la un vanzator de pe okazii, geaca nu pelerina, capa sau alta forma. Maine se duce un amic sa o ia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate