Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Echipament

- - - - -
  • Please log in to reply
281 replies to this topic

#19
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004

View Postdanghetau, on 27th June 2011, 20:19, said:

Echipament am stabilit sa iau marimea M, echipament oficial Carraro, cam scump (pantalon 260 lei si tricou 185 lei).
Vezi sa nu iti iei teapa cu marimea aia, daca zici ca si la tricouri normale porti tot M.
Eu port S la normale si la echipamentul de ciclism M, am chiar si L care vine ok. S-ul de la ciclism cam plezneste pe mine... La fel si pantalonii...

#20
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,711
  • Înscris: 21.08.2008
Am schimbat cu L (asta e si recomandarea celor de acolo) si daca nu sint ok marimile se pot schimba sau returna banii daca nu-s in stoc.
Problema e ca nu prea sint alternative, prea putine magazine... chiar n-ai de unde sa iei.

#21
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,711
  • Înscris: 21.08.2008
Sa ma scuze moderatorii dar n-am mai prins EDIT si comanda trebuie lansata pina la 12.
Pe vreme din asta de pina in 20 grade, innorat, nu e bina daca iau si o jacheta din asta? Ma gindesc, avind in vedere ca maieu nu se pune, nu te cam ia naiba de frig mai ales daca mai bate si vintul? Se poate pune asta peste tricoul cu mineca scurta?

Edited by danghetau, 28 June 2011 - 08:08.


#22
Radu-S

Radu-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 25.04.2008
Asa cum spune si in subtitlu este... race winter jacket.
Pe bicicleta corpul trebuie sa respire, nu numai tu prin plamani. Asa ca vara poti merge linistit cu maneca scurta. Daca temperatura scade sub 10 grade, atunci poti sa pui pe deasupra o bluza cu maneca lunga, dar din cea subtire, acelasi material cu tricoul. Daca temperatura e mai scazuta poti opta si pentru incalzitoare. http://www.bikewear....l-products.html

#23
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,711
  • Înscris: 21.08.2008
Dupa ce am lansat comanda si am vorbit la telefon cu Emilian de la bikewear am primit mail de la cei de la Felt cum ca aduc si ei in viitorul foarte apropiat echipament Felt care este foarte frumos, am primit citeva poze...

#24
Radu-S

Radu-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 25.04.2008
Emanuel... :)

#25
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,711
  • Înscris: 21.08.2008
Am primit coletul, pantofii sint cu 1/2 numar mai mici si-mi trebuie 43 asa cum am anticipat, pantalonii desi sint L ma string in inaltime, voi lua XL, casca este cam mare si voi schimba modelul pentru ca, desi eu am 52 mi-a trimis Mango Supremus care e de la 56 in sus si joaca in lateral. In plus, am impresia ca e cam turtita pe cap, da un aspect de ciuperca... ma gindisem catre Mango Magnitudo sau Kyoma.
Care din acestea sint pentru road (sau daca nu sint dedicate care arata mai bine pe un ciclist cu o cursiera):
http://www.bikewear....l-products.html
Dar intre 1609 cu fir si fara fir ce ati alege? este cam inestetic firul...Modelul sigma 1009STS are ODO programabil?

Edited by danghetau, 29 June 2011 - 17:42.


#26
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009

View Postdanghetau, on 29th June 2011, 18:22, said:

Care din acestea sint pentru road (sau daca nu sint dedicate care arata mai bine pe un ciclist cu o cursiera):


Pentru road sunt castile fara cozoroc.Se si vede diferenta la aspect.

#27
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,711
  • Înscris: 21.08.2008
Ori ca asta a mea e foarte mare pe cap... nu stiu, speram ca la cursiera sa fie mai aerodinamice; de ce oare nu se specifica destinatia lor nu stiu.
Din linkul prezentat trebuie sa iau altceva dar tot alb cu rosu si negru. Pe net imagini cu ciclisti nu pres sint.

#28
alexis4tm

alexis4tm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 21.02.2007

View Postdanghetau, on 29th June 2011, 19:09, said:

Ori ca asta a mea e foarte mare pe cap... nu stiu, speram ca la cursiera sa fie mai aerodinamice; de ce oare nu se specifica destinatia lor nu stiu.
Din linkul prezentat trebuie sa iau altceva dar tot alb cu rosu si negru. Pe net imagini cu ciclisti nu pres sint.

Da ai si tu un noroc! Nu am vazut un om mai ghinionist ca tine!! Cu bicicleta nu s-a potrivit, cu pantofii nu s-a potrivit, cu pantalonii nu s-a potrivit, cu casca la fel ..., eu zic sa nu le mai comanzi de pe net, mergi si incearca direct in magazin.

#29
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,711
  • Înscris: 21.08.2008
Ce sa fac, asta e. Nu pot sa ajung in Bucuresti la citeva zile si apoi daca ar fi un magazin care sa le contina pe toate dar si asa am doua componente care desi apar pe site de fapt nici la importator nu sint si trebuie sa lansezi comanda ca sa afli asta... pina primesti raspuns pierzi timp si trebuie sa faci alte combinatii ca sa nu pierzi timpul.
Cu bicicleta nu e vina mea, am fost bine intentionat dar livrarile se fac in timp foarte indelungat asa ca am renuntat desi la aceiasi bani luam full ultegra fata de full 105 si vreo 1,5kg in minus; cu restul, desi am cerut marimile mele, la pantaloni sint strimti iar la tricou ok, casca este cam larga si probabil au trimis modelul din stoc fara sa vada daca e marimea mea, pantofii erau la limita... asa e cind cumperi online, dezavantajul celor care n-au magazine in orasul lor. Sint gata, nu mai am ce lua si de acum, cind ajung in Bucuresti imi fac timp si trec si pentru mine o ora sa iau dupa proba diverse chestii.
Si da, una e cind vezi un lucru cu ochii tai, pui mina, imbraci/probezi si alta e cind vezi o poza pe net...

#30
alexis4tm

alexis4tm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 21.02.2007
Eu iti doresc sa se intoarca roata si sa ajunga norocul si pe strada ta!

#31
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,711
  • Înscris: 21.08.2008
Hai sa spunem ca tot raul spre bine, si asa ploua, am avut ocazia sa studiez fiecare articol in parte, pe indelete si acum voi corecta "greselile". Nu-i problema, simbata voi fi apt de munca.

#32
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,711
  • Înscris: 21.08.2008

View PostRadu-S, on 28th June 2011, 18:59, said:

Emanuel... :)
Da, foarte corect prietenul asta al tau, am stabilit sa-mi trimita coletul cu echipamentul schimbat in acelasi timp cu returul meu. I-am spus de tine si a fost de acord, va cunoasteti "de dincolo", thor... Multumesc.

#33
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,304
  • Înscris: 02.02.2006

View Postdanghetau, on 29th June 2011, 18:22, said:

Dar intre 1609 cu fir si fara fir ce ati alege? este cam inestetic firul...

Reviews:

http://www.bikeforums.net/archive/index.php/t-720276.html said:

It takes a while to get the buttons down, but after while it makes sense
Sensor   can be somewhat hard to get close enough to magnet. I mounted mine   forward so if it moves it won't get destroyed in the spokes, just batted   back.
Mine does not play well with my battery pack for my garmin, or my magic shine light. Interference kills it.
You don't loose mileage if the battery dies, and you can get in and set the odometer to whatever you need to.

Overall, I like mine.

http://www.amazon.co.uk/review/R18PHOBRNUF3Q2/ref=cm_cr_dp_perm?ie=UTF8&ASIN=B002NGSFQU&nodeID=318949011&tag=&linkCode= said:

Fitting and set up really easy... functionally worked great, but problem   for me was that he wireless signal was poor and refreshes on the   display were very laggy. I have a trainer at home and would not work at   all with the TV on - must have been some kind of interference.   Conceptually, a great product - the reality is that i think there's a   lot of work to do before this wireless speedo becomes good for everyday.  
  
Back to wires - for now at least.
Pe scurt, aceeași discuție wireless vs. wired. Sunt cazuri când poți avea interferențe, chiar dacă modelul respectiv folosește așa numita tehnologie Sigma Transmission System (STS - transmisie codată, pe 3 canale), care ar trebui să scadă riscul interferențelor. Din câte înțeleg, unele faruri/lanterne cu iluminare LED pot provoca probleme destul de serioase.

Poți încerca să citești și manualul de utilizare (se găsesc gratuit pe siteurile producătorilor, sau chiar pe siteuri terțe) să vezi exact ce-ți oferă un model anume.

Dacă te simți norocos, poți încerca tot ceva wireless. :) Sau, eventual, dacă te poți duce personal la un magazin, să-l și testezi pe loc (cu telefon, lanternă, GPS, HRM sau ce alte accesorii mai ai cu tine) să vezi dacă se înțeleg. Nu e obligatoriu să ai probleme, dar decât să fii, din nou, nevoit să-l returnezi, mai bine testezi înainte. :)

#34
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,711
  • Înscris: 21.08.2008
Singura problema e cu mobilul cind e tinut linga computer dar eu am un smartphone asa ca n-o sa-l car cu mine Restul (far, lanterne) nu iau ca merg doar ziua.
Prefer sa platesc un transport tur-retur decit sa ajung in Bucuresti la magazin, si asa nu-s sigur ca le gasesc pe toate la un loc. Ghinionul astora din teritoriu...

#35
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,304
  • Înscris: 02.02.2006
Apropo, ca idee (și de curiozitate), că văd că ești pus pe mare cheltuială și vrei să fii perfect pus la punct la toate capitolele. :)

Dacă tot pui accent pe foarte multe detalii, inclusiv senzor de cadență, și chiar suplimente nutriționale și altele... de ce nu te uiți și la ceva cu HRM (Heart rate monitor)? Îți poți ajusta nivelul de efort pe car îl faci pedalând și în funcție de pulsul pe care îl atingi. Poți încerca și așa ceva, ca să atingi un antrenament corect, pentru că știi cam cât poți să tragi înainte să rămâi ”fără respirație”. Nu-s foarte în măsură să îți explic exact cum se folosește corect un accesoriu de genul ăsta. Și eu mi-am luat unul de puțin timp, dar pot să zic că îmi pot da seama destul de bine de propriile limite (limite care, evident, se pot depăși în timp, prin antrenament).

Și nu de alta, dar dacă te-ai gândi că îți trebuie sau că ți-ar folosi și așa ceva, te poți orienta către un ciclocomputer cu HRM încorporat. Fiind toate wireless, riscul de interferențe între ele scade cam la 0 dacă toate sunt în același dispozitiv, decât dacă le-ai avea separat.

Și/sau poate te interesează și ceva cu navigație (de genul celor de la Garmin, care îți afișează viteză, distanță, altitudine, etc... pe baza informațiilor GPS, precum eventual și HRM și senzor de cadență). Și până la urmă, precizia unui GPS este mult mai mare decât a unui ciclocomputer cu senzor pe roată, că nu mai depinde de setarea roții, și nici nu prea mai ai interferențe la el. Plus că mai ai și statistici mai avansate, plus salvarea traseului parcurs (și eventual pre-încărcarea unui traseu și urmarea sa, dacă vrei să urmezi anumite trasee pe care ți le faci de acasă). Părerea mea: dacă bugetul n-ar fi o problemă, spre așa ceva m-aș îndrepta. Împuști toți iepurii dintr-un foc. :)

#36
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,711
  • Înscris: 21.08.2008
Alex, m-am gindit si eu la asta dar nu as vrea sa se inteleaga ca epatez in vreun fel...apare un incepator cu o cursiera echipata ultimul racnet (nu e cazul meu, e doar 105) si cu tot felul de accesorii din acestea... pur si simplu doresc pentru inceput unul simplu (si asa am ales altceva si la magazin am fost inteles in demersul meu) si deja mi s-a retrimis comanda. Nu este o problema sa iau unul din acesta insa la inceput e bine sa ma acomodez cu bicicleta, sa invat sa frinez, sa schimb, sa cad si toate cele; sint constient ca nu am antrenament in acest caz asa ca deocamdata imi dau seama de limitele mele, nu ma grabsete nimeni sa ajung in timp scurt la un anumit nivel, o fac de placere. Poate pe viitor; in grupul in care am fost prins la prima mea iesire am inteles ca sint care au HRM.
E adevarat ca am dat cca 200 lei pe sigma 1009STS si mai puneam inca 400 lei si luam unul de top cu toate cele mentionate dar am zis ca de bun simt sa ma opresc aici.
Offtopic: am gasit azi in hipermarket niste batoane proteice care au si creatina si glutamina, am luat citeva, sa fie; si niste comprimate efervescente. Timp frumos sa fie, miine imi vine noul echipament.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate