Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Echipament

- - - - -
  • Please log in to reply
281 replies to this topic

#37
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,305
  • Înscris: 02.02.2006
În cazul ăsta, eu aș zice să lași și energizantele/suplimentele pe mai târziu. Nu prea văd rostul, mai ales dpdv al unui începător, să te arunci direct în energizante și substanțe peste substanțe. Ia-o ușor, în ritmul tău, și în timp îți vei crește singur performanțele și rezistența. ;)

#38
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Eu am crezut ca asta e si rostul acelor prafuri Isostar pe care le combin cu apa, in loc de lichid simplu introduc si mineralele pierdute prin efort. La fel cu batoanele, nu inseamna ca doar asta iau zilnic dar la o cursa as lua unul-doua si un bidon cu amestec si unul cu apa plata. A nu se confunda cu alte porcarii folosite strict in scopul cresterii masei musculare, nu vreau decit sa nu ma deshidratez si sau sa produc un dezechilibru electrolitic.

#39
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004

View Postgozmyn, on 29th June 2011, 18:03, said:

Pentru road sunt castile fara cozoroc.Se si vede diferenta la aspect.
Deci la ale mele cand am cozorocul pus sunt de MTB si cand il am scos sunt de sosea... Aham... Cool... :)
Apropo, luati aminte la linkul asta si iesiti mai mult pe sosea, conteaza mai putin echipamentul si echiparea :)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MSKN71EW8FY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Goofy, 01 July 2011 - 17:12.


#40
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Acum am echipament complet, astept sa-mi vina noua cursiera peste 3 saptamini... intre timp vizionez TdF.

#41
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009

View PostGoofy, on 1st July 2011, 18:08, said:

Deci la ale mele cand am cozorocul pus sunt de MTB si cand il am scos sunt de sosea... Aham... Cool... :)


Cand mi-am cumparat casca de la un magazin din apropie asta a fost explicatia data de domnul vanzator cand am intrebat care e diferenta intre o casca de mtb si de sosea. Acum fiecare poarta ce are, chiar si o sapcuta.

#42
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
Te-a pacalit... Cozorocul ala e demontabil... Te poti da foarte bine cu aceeasi casca la sosea si la MTB... Cele care au o "conformatie" mai aparte sunt cele de CT...

#43
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
La naiba, de ce nu am aflat pina acum? Cu primul drum de Bucuresti trec pe la magazin si-mi iau o casca pe masura, mi se pare cam mare in lateral iar daca o string sta bine dar pare oricum mai lata decit capul, mult mai lata. Am studiat poze cu diferiti ciclisti si nu e chiar asa...

#44
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
Eu am una din asta (care e destul de ajustabila, un fel de one size fit all, in limite rezonabile) si mai am una din asta (pe rosu). Cu ele ma dau si pe MTB si pe sosea si nu am avut nici un fel de problema pana acum. Si "profesionistii" nostri folosesc acelasi model de casca si pt sosea si pt MTB (de fapt e cam aceeasi casca :D). Doar la CT o schimba (cei care au cu ce sa o schimbe).

#45
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Cele de mtb (ce permis montarea cozorocului) mi se par mai groase decat cele pe sosea, dupa cum a observat si @danghetau cam asta e specific castilor de mtb, sa vina "mai lata decat capul". Iar si in filmuletul tau , baiatul cu casca alba nu prezinta gauri pentru montarea cozorocului.

#46
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Acum sa le ia naiba, capul meu e normal... casca este mai lata decit capul si NU are gauri de prins vreun cozoroc. Pina la urma varianta cea mai buna e sa ma duc la magazin si sa iau ceva pe marime si preferinta. Cam ca aia alba e si a mea dar pare mai turtita, este modelul Monza de la Mango.
Ete asa as vrea eu:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WrbSVZwSK8o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by danghetau, 01 July 2011 - 22:10.


#47
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
Uite ici casti Uvex, cum pareau sa aiba baietii....
Gozmyn, te invidiez pentru vederea de soim pe care o ai... La mine pe casca is asa de mici si de bine camuflate gaurile alea, ca de abia le vad live... Intr-un film cred ca mi-ar scapa...
Danghetau...Eu nu stiu de ce iti faci atatea probleme. Ia-ti o casca cu care sa te simti bine si gata... Nu crede ca o sa ai cine stie ce performante/contraperformante datorate castii. Important e sa te protejeze bine, nu cum arata...

#48
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Da, dar cind ai un trup subtire si capul cit o banita nu e chiar placut mai ales ca o casca nu e o avere. Iata doua poze, marginea laterala este foarte groasa.
Attached File  IMAG0029.jpg   39.65K   37 downloadsAttached File  IMAG0030.jpg   38.68K   39 downloads

#49
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
M-ai facut curios si m-am uitat la ale mele... Nu mi se pare asa groasa marginea laterala :)
Uite ici cu ce fug baietii de la noi. Si cu astea fug si pe la MTB.

#50
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
As avea nevoie de saboti de frina (sau doar rezervele, nu stiu daca sint interschimbabile) pentru Shimano Dura Ace si o caseta de 10 pinioane 11/28 tot Dura Ace; problema este ca pe primele nu le gasesc deloc, nu mai spun ca nici macar la acelasi magazin cu pinioanele... nu stiu daca de afara pot primi repede aceste repere (model 7900).

#51
Radu-S

Radu-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 25.04.2008
Sa nu crezi ca daca scrie pe saboti DuraAce au o formula magica. Poti foarte eficient sa-i inlocuiesti cu saboti Cool Stop care sunt cei mai eficienti. Parerea mea.In privinta pinioanelor nu stiu ce a zic, sunt mai greu de gasit in tara. Pe ciclism.ro se fac comenzi colective catre diferite magazine online din vest. Verifica poate te lipesti la o comanda din asta. Iti recomand bike components sau bike24.

#52
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Frinele au fost (si inca sint) echipate cu saboti pentru roti de carbon si nu frineaza foarte bine... in acest caz pot inlocui doar gumele, sint interschimbabile sau trebuie sabotii cu totul?
http://www.x-sport.r...0-dura-ace--390
Am gasit si pinioane 11/28 la alt magazin pe la maxim 700 lei, afara ies mai ieftin nu cu mult. Pe bike24 costa 155 euro nu stiu daca e pret final adica echivalentul a 660-670 lei si e 700 in Romania...

Edited by danghetau, 05 July 2011 - 21:39.


#53
Radu-S

Radu-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 25.04.2008
Doar gumele.

#54
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Dar astia? Cit ar face toate astea?   Am vazut ca pe bike 24 gumele dura ace sint 10 euro iar in Ro doar 25 lei setul... merg pe romanica.
Attached File  DSC03259.JPG   2.58MB   31 downloads
DOAR bratele de la un angrenaj se pot gasi pe undeva? Ar trebui putin cosmetizate, pot fi vopsite sa arate ca noi insa nu mai scrie pe ele Dura Ace... pot rezolva si asta cu un autocolant pus inainte de vopsire si indepartat dupa apoi lacuit dar nu stiu daca poate cineva de la o firma de specialitate sa gaseasca pe undeva aceasta sigla.

Edited by danghetau, 05 July 2011 - 22:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate