Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 

sfaturi constructie casa

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
serv_sss

serv_sss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 27.07.2009
datele problemei: teren 200 mp, deschidere 12 metri. cumparat in 2010. in toamna turnata fundatia. la parter e o bucatarie deschisa, un living, si o baie de serviciu. la mansarda sunt 2 dormitoare si o baie. mansarda are peretele exterior de 2 metri(inaltime). casa va fi construita din bca. acoperita cu lindab. bugetul este limitat. si acum...intrebarile:
1. la cat estimati costurile de ridicare la rosu?
2. la cat estimati costurile de finisare? (finisaje medii).
Dupa socotelile mele de nepriceput, in regie proprie, nu ar trebui sa ma coste mai mult de 15.000 de euro de la faza in care a ramas in toamna.

Attached Files



#2
serv_sss

serv_sss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 27.07.2009
up

#3
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Nu pot sa iti spun legat de structura, pentru ca eu am casa pe structura de lemn.

Pot sa iti spun ca pe mine geamurile si usile exterioare (inclusiv usile de balcon) m-au costat aproximativ 3700 eur.

Acoperisul (fara astereala si folie) cu tot cu montaj daca imi aduc bine aminte a fost cam 11000 RON (2500 - 3000 eur), tabla Rova.

Uite link la tabloul de tamplarie de la mine (sa iti poti face o idee):
http://forum.softped...m...t&p=8885742

Edited by stuiberv, 30 March 2011 - 15:50.


#4
serv_sss

serv_sss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 27.07.2009

View Poststuiberv, on 30th March 2011, 21:44, said:

Nu pot sa iti spun legat de structura, pentru ca eu am casa pe structura de lemn.

Pot sa iti spun ca pe mine geamurile si usile exterioare (inclusiv usile de balcon) m-au costat aproximativ 3700 eur.

Acoperisul (fara astereala si folie) cu tot cu montaj daca imi aduc bine aminte a fost cam 11000 RON (2500 - 3000 eur), tabla Rova.

Uite link la tabloul de tamplarie de la mine (sa iti poti face o idee):
http://forum.softped...m...t&p=8885742
multumesc frumos. mai astept pareri, mai ales de la cei care au  construit cu bca

#5
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
pe cine crezi ca intereseaza suprafata terenului. e mult mai importanta suprafata de casa pe care vrei sa o construiesti.
materialul, cantitatile de material din proiect, cat fier cat beton, de care, ce izolatie ce acoperis.
asa transpusa in alt domeniu postul tau suna:
am un garaj de 80mp, am cumparat in iarna 4  roti, cred ca toata masina, facuta local, in garaj, de mine, ma costa 15000 de euro. e bine? imi ajung banii?

#6
serv_sss

serv_sss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 27.07.2009
[quote name='septimiu80' date='31st March 2011, 04:14' post='9683364']
pe cine crezi ca intereseaza suprafata terenului. e mult mai importanta suprafata de casa pe care vrei sa o construiesti.
materialul, cantitatile de material din proiect, cat fier cat beton, de care, ce izolatie ce acoperis.
asa transpusa in alt domeniu postul tau suna:
am un garaj de 80mp, am cumparat in iarna 4  roti, cred ca toata masina, facuta local, in garaj, de mine, ma costa 15000 de euro. e bine? imi ajung banii?
[/quot

incerc sa raspund punctual, desi mi-ai parut un pic ironic. ideea e ca, daca stiam asa de bine cum e cu constructiile probabil ca nu mai deschideam subiectul aici. revenind: suprafata constructiei e 6/10. Constructia va fi din bca, peste parter va fi turnata placa, peste mansarda nu. Cantitatile de fier nu sunt trecute in proiect, pentru ca am facut proiectul doar pana la nivelul obtinerii autorizatiei. Stalpii care pleaca din fundatie sunt de 30/30, cu 8 bare pe stalp, 4 de 10 si 4 de 14, cred. acoperisul va fi de tip lindab. Constructia o voi face in regie proprie, cu o echipa de muncitori pe care sper sa-i aleg cum trebuie. izolatia exterioara a casei va fi facuta cu polistiren obisnuit (din acela folosit la blocuri) peste care voi da o tencuiala decorativa. Placa va fi turnata cu pompa, pentru stalpi vor face muncitorii betonul in curte. Ma repet: imi doresc o casuta in care conditiile sa fie un pic mai bune ca la un aprtament, nu o casa pentru care sa muncesc toata viata. De asta ziceam ca bugetul e limitat, si ca vreau sa tin costurile cat mai spre limita inferioara. multumesc

#7
serv_sss

serv_sss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 27.07.2009
up

#8
serv_sss

serv_sss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 27.07.2009
up

#9
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
betonul de stalpi obligatoriu de statie mai ales ca faci casa din bca asa tot greul pe ei.
vb de doua turnari a cate 6-7mc inchiriezi pompa fixa cu 200 lei pe ora si rezolvi turnarea
la ce ai spus tu, daca te apuci acum 120-130 structura si 120-130 finisajele cu feretre instalatii etc
euro/mp
daca stai si tu acolo, desii asta inseamna ca 2-3 luni nu lucrezi deci costurile cred cu 3-4 salarii imparite la mp iese destul de mult in plus, deci daca stai acolo costul scade cu 10-12%

Edited by septimiu80, 02 April 2011 - 10:29.


#10
serv_sss

serv_sss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 27.07.2009

View Postseptimiu80, on 2nd April 2011, 15:28, said:

betonul de stalpi obligatoriu de statie mai ales ca faci casa din bca asa tot greul pe ei.
vb de doua turnari a cate 6-7mc inchiriezi pompa fixa cu 200 lei pe ora si rezolvi turnarea
la ce ai spus tu, daca te apuci acum 120-130 structura si 120-130 finisajele cu feretre instalatii etc
euro/mp
daca stai si tu acolo, desii asta inseamna ca 2-3 luni nu lucrezi deci costurile cred cu 3-4 salarii imparite la mp iese destul de mult in plus, deci daca stai acolo costul scade cu 10-12%

multumesc septimiu. mai astept pareri

#11
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,563
  • Înscris: 10.05.2007
Ia in calcul in jur de 130-140 euro/mp, asta daca te gestionezi bine si afli raspunsul.

#12
serv_sss

serv_sss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 27.07.2009

View PostAstrul, on 5th April 2011, 01:56, said:

Ia in calcul in jur de 130-140 euro/mp, asta daca te gestionezi bine si afli raspunsul.

multumesc astrule. sfaturi, trick-uri? hai ca stiu ca te pricepi :). acorda-mi si tu o consultanta pro bono, ca sa fiu bun de o cinste cand treci prin galati :)

#13
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,081
  • Înscris: 22.06.2004
cumnatul meu isi va face o casa cu aproximativ aceeasi suprafata tot pe 200mp de teren. el dispune de un buget de 11000 de euro si vrea sa mearga pana unde poate. sunt destul de sceptic in legatura de ce se pot face cu 11000 de euro si am incercat sa i temperz avantul revolutionar. sfatul meu a fost sa mai stranga bani pana are macar pentru casa la rosu cu tabla si termopane ca sa o poata inchide. imi este frica ca o sa ma opresc inainte sa ii pun tabla pe casa si o sa stea casa sub cerul liber cativa anisori ceea ce nu este deloc bine.


serv_sss, chiar daca esti din galati fa mi un semn cand ajungi la termopane ca sa iti dau cateva mici sfaturi zic eu pertinente. succes

#14
serv_sss

serv_sss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 27.07.2009

View Postconu71, on 5th April 2011, 13:55, said:

cumnatul meu isi va face o casa cu aproximativ aceeasi suprafata tot pe 200mp de teren. el dispune de un buget de 11000 de euro si vrea sa mearga pana unde poate. sunt destul de sceptic in legatura de ce se pot face cu 11000 de euro si am incercat sa i temperz avantul revolutionar. sfatul meu a fost sa mai stranga bani pana are macar pentru casa la rosu cu tabla si termopane ca sa o poata inchide. imi este frica ca o sa ma opresc inainte sa ii pun tabla pe casa si o sa stea casa sub cerul liber cativa anisori ceea ce nu este deloc bine.


serv_sss, chiar daca esti din galati fa mi un semn cand ajungi la termopane ca sa iti dau cateva mici sfaturi zic eu pertinente. succes

multumesc. da...stiu ce zici. si eu m-am gandit mult pana sa ma arunc in asta. oricum ai privi problema, o casuta mica pe un teren foarte mic oricum e mai ok decat apartamentele astea de care m-am saturat. si nu neaparat din cauza spatiului, ci mai ales din cauza nesimtitilor care le populeaza. si da....am vazut si vise frante la jumate (sau sub acoperis, ca sa fac un pic haz de necaz). multumesc de postare. si-o sa mai vorbim cu siguranta.

#15
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Legat de preturi - daca ai sa te uiti pe topicul meu vei mai gasi preturi pentru termosistem - 5000 ron manopera (cu tot cu glafuri) si din cate imi aduc aminte aproximativ 2000 eur materialele.
Asta e facut mai recent, in toamna.
Topicul meu il gasesti la link-ul pus mai sus legat de geamuri.

In rest, eu te sfatuiesc sa torni si stalpii cu beton de la statie. Nu am facut calcule, dar nu cred ca diferenta e foarte mare.
Si la urma urmei tu stai in casa respectiva.

Cand am turnat eu fundatia costa 250 ron mc de beton de la statie cu pompa, vibrator si factura.
Acum nu mai stiu preturile.

#16
nemuriciu

nemuriciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 20.01.2011

View Postconu71, on 5th April 2011, 08:55, said:

cumnatul meu isi va face o casa cu aproximativ aceeasi suprafata tot pe 200mp de teren. el dispune de un buget de 11000 de euro si vrea sa mearga pana unde poate. sunt destul de sceptic in legatura de ce se pot face cu 11000 de euro si am incercat sa i temperz avantul revolutionar. sfatul meu a fost sa mai stranga bani pana are macar pentru casa la rosu cu tabla si termopane ca sa o poata inchide. imi este frica ca o sa ma opresc inainte sa ii pun tabla pe casa si o sa stea casa sub cerul liber cativa anisori ceea ce nu este deloc bine.


Asta-i cu dus si intors. E posibil ca demararea actiunii sa-l faca sa-si canalizeze energiile pt a termina casa. Asa, cu stransul banilor stii cum e: mereu e nevoie de cate ceva in viata noastra si e posibil sa nu pota sa stranga in veci. Cand stii ca ai casa goala-n viscol, renunti la altele si bagi banii acolo. Deci, nu se stie, poate-i de bun augur inceperea santierului.

#17
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,563
  • Înscris: 10.05.2007

View Postserv_sss, on 5th April 2011, 08:44, said:

multumesc astrule. sfaturi, trick-uri? hai ca stiu ca te pricepi :) . acorda-mi si tu o consultanta pro bono, ca sa fiu bun de o cinste cand treci prin galati :)
Cand dau o fuga pe la Tulcea sa mai bag un bors la ghizdan iti dau de stire si ne vedem la o carafa sa-ti povestesc cum e cu chestiile astea imbarligate :D

#18
serv_sss

serv_sss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 27.07.2009
am terminat cu turnatul centurii si stalpilor ptr gardul de la strada. o sa atasez si o poza, cat mai relevanta sper eu. si acum neclaritatile. in partea dreapta e gardul vecinului, deci problema e rezolvata. la strada am ales varianta cu un rand de bca, si apoi fier forjat, fara policarbonat, pentru ca vreau aer. in partea stanga e centura turnata de vecinul care e plecat in italia si de care nu pot da. in spate m-am gandit la stalpi din 2 in 2 metri in samburi de beton, si plasa sudata, pe care in viitor sa pun plante agatatoare. temerile mele sunt legate de curentul care o sa se faca, fiind cel putin 2 garduri deschise (strada si spate). si inca o problema...sa ma apuc de gardul lateral fara sa ma consult cu vecinul? daca da, ce varianta optima sa aleg, pentru ca ma intereseaza sa cadreze cumva cu gardul vecinului din dreapta, dar sa fie si cat se poate de ieftin. vreau multe de bani putini, stiu. asa ca...o sa va rog sa fiti blanzi si cat se poate de inventivi :) multumesc!

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate