Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 

LED 40c6500 sau Plasma PS50c530

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
skull_x_man

skull_x_man

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.03.2011
De cateva zile imi caut un televizor si am ramas la acestea 2: Samsung LED UE40c6500 (101cm) si Samsung Plasma PS50c530 (127cm). Diferenta de pret pe price.ro este de 3-4mil. O sa fie folosit in general pe post de monitor PC si gaming (Xbox).

Sunt cam indecis pentru ca, din cate am citit, plasmele nu ar fi cea mai buna alegere pentru un monitor, datorita imaginilor statice din Windows (taskbars and stuff) si , implicit, screen burning-ului. Dar ma gandesc ca tehnologia a avansat destul si probabil nu mai e o asa mare problema....nu? Plus ca la timp de raspuns (0,1ms), culori, contrast si unghi de vizualizare presupun ca e superioara plasma. Dar la diagonala aceasta (127cm), nu se vede aiurea Windows-ul pe  rezolutia maxima de 1920 x 1080?

Pe de alta parte, toata lumea lauda tehnologia LED...imagini super clare etc....mai clare ca plasma? Screen burning inexistent, dar diagonala considerabil mai mica...

Repet, mainly, televizorul va fi folosit pe post de monitor (la distanta de 2-3m, normal) si gaming TV. Deci...dupa voi, care ar fi mai bun pentru ce am nevoie? Plasma sau LED?

Multumesc

Edited by skull_x_man, 26 March 2011 - 17:18.


#2
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
http://forum.softped...howtopic=550759

http://www.google.ro...lient=firefox-a

#3
skull_x_man

skull_x_man

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.03.2011

View Postcrysty2k5, on 26th March 2011, 17:23, said:


Crezi ca nu m-am uitat? vroiam o parere, atata tot. Pentru aceste modele in special.

#4
costidraghia

costidraghia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 12.01.2009
Datorita timpilor de raspuns exceptionali plasmele sint dedicate filmelor, concertelor si documentarelor HD si in consecinta total contraindicate pentru gaming sau monitor pc.
Pentru ce ai tu nevoie LCD-ul este ideal nu conteaza daca este cu iluminare CCFL sau LED.

#5
toto_aa

toto_aa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 13.07.2009
nu as fi asa sigur.
in afara plasma destul de preferata pt. gaming, ca sa zic asa, pt. raspunsul rapid etc. e adevarat ca se alege panasonicul ca sta cel mai bine la IR.
nu stiu cum e la altii, dar la panasonic exista si modul game, deci...nu-i chiar...
e adevarat ca e mare diferenta intre windows (super-static) si game (dinamic cu unele parti statice, dar care se mai schimba).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate