Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Purple Fringing necorectabil 50mm 1.4 af-s Nikon

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
alinok

alinok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 14.03.2011
Salut. Mi-am luat un 50mm f/1.4 af-s si are purple finging care nu poate fi corectat .apare si la f/2 si mai jos chiar si la f/2.8 . am observat ca apare cand e lumina mai multa, de cele mai multe ori naturala. Sa fie un defect ? A mai patit cineva asta?

Edited by alinok, 26 March 2011 - 11:31.


#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
Pune o poza.

#3
alinok

alinok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 14.03.2011
Attached File  ca.jpg   556.61K   111 downloads e un crop dintr-o poza cu: f/2 , 1/1250 iso 400

#4
alinok

alinok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 14.03.2011
Cineva?

#5
Histrion

Histrion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.12.2010
Dupa cum zicea un micut fotograf, odata intrebat: What do you do about image noise, generally? -> I live with it !

Ideea, mot-a-mot, ar fi ca ori te impaci cu el, si-l lasi acolo, ca oricum nu se vede in poze daca te uiti la dimensiuni afisabile pe monitoare, si nu 100% - sauu - inveti cum sa il eviti .

PS: este f usor de corectat in photoshop; desi nu merge atat de bine automat, din filtrul de corectie de fringe.

Edited by Histrion, 26 March 2011 - 21:52.


#6
alinok

alinok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 14.03.2011

View PostHistrion, on 26th March 2011, 21:52, said:

Dupa cum zicea un micut fotograf, odata intrebat: What do you do about image noise, generally? -> I live with it !

Ideea, mot-a-mot, ar fi ca ori te impaci cu el, si-l lasi acolo, ca oricum nu se vede in poze daca te uiti la dimensiuni afisabile pe monitoare, si nu 100% - sauu - inveti cum sa il eviti .

PS: este f usor de corectat in photoshop; desi nu merge atat de bine automat, din filtrul de corectie de fringe.
salut mersi de raspuns faza este ca in multe poze este foarte evident si nu se poate corecta in photoshop asta am scris si in titlu...

#7
Histrion

Histrion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.12.2010
Adica nu esti capabil sa-l corectezi, nu ca nu se poate corecta. Daca [,] chiar citeai ce am scris observai ca am zis ca nu se poate corecta automat, din clickuri si slidere.

Nu am timp si nici chef sa stau sa corectez tot cropul ala, dar uite ca idee. Am facut si un upscale, sa se vada mai bine.

Attached Files



#8
alinok

alinok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 14.03.2011

View PostHistrion, on 26th March 2011, 23:49, said:

Adica nu esti capabil sa-l corectezi, nu ca nu se poate corecta. Daca [,] chiar citeai ce am scris observai ca am zis ca nu se poate corecta automat, din clickuri si slidere.

Nu am timp si nici chef sa stau sa corectez tot cropul ala, dar uite ca idee. Am facut si un upscale, sa se vada mai bine.
pai si asta nu se face din lens correction ? adica nu automat, selectand profilul lentilei. Daca tot ai reusit macar spune cum:)

Edited by alinok, 27 March 2011 - 09:34.


#9
Histrion

Histrion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.12.2010

View PostHistrion, on 26th March 2011, 21:52, said:

nu merge [..] automat, din filtrul de corectie de fringe.


View PostHistrion, on 26th March 2011, 23:49, said:

[..] nu se poate corecta automat, din clickuri si slidere.

Mai repet? NU! nu se corecteaza din lens correction [ si daca selectezi profilul lentilei tot automat se numeste, maria ta comod? ]
Mura-n gura, pica para malaiata ... nu se poate tot timpul, oricat de capabil e softwareul.

Edited by Histrion, 27 March 2011 - 17:25.


#10
alinok

alinok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 14.03.2011

View PostHistrion, on 27th March 2011, 18:23, said:

Mai repet? NU! nu se corecteaza din lens correction [ si daca selectezi profilul lentilei tot automat se numeste, maria ta comod? ]
Mura-n gura, pica para malaiata ... nu se poate tot timpul, oricat de capabil e softwareul.
asta am spus si eu daca stai sa citesti cum trebuie. chestia este ca eu te-am intrebat CUM se face.nu te-am altceva ... intelegi?
Eu am deschis topicul sa fiu ajutat nu pentru alte motive.Deci daca vrei sa ajuti esti invitat daca nu poti sa parasesti
Si ma repet am intrebat Cum sa se poate face, cum ai rezolvat tu problema?

#11
alinok

alinok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 14.03.2011
imi spui si mie cum ai facut ?...

#12
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Nu stiu cum a facut el. dar in cazul tau rezolvi rapid si multumitor frecand zona cu un sponge desaturation.

Edited by DSops, 29 March 2011 - 09:48.


#13
lstec

lstec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 23.12.2008
exista mai multe metode prin care scapi de purple finging - cauta pe google; uite una pe care am gasit-o pe un forum sau blog dar pe care nu am testat-o inca;

Since many lenses can not focus all colours to same convergence point, Chromatic Aberration becomes a major problem for many photographers.
If you are shooting in RAW mode , you have the chance to get rid of this fringing in your raw editor. However in some cases when you forget or don't like to make too many changes in raw editor , you still have another simple way to clean these dummy lines in different colors with the help of Photoshop.

1 - Open your image with fringing
2 - Copy background layer ( Ctrl + J for PC )
3 - Choose Filters > Blur > Gaussian Blur
4 - Set it to 15
5 - Choose "color" blending mode for your copy layer.

It is so easy !
Now examine your image and you will see that all fringing has gone. You can turn off the second copy layer and see the difference between two layers.
Finaly press Ctrl + E to flatten your image and save it as jpeg.

Spune-mi si mie daca merge! :)
In ce priveste intrebarea daca "am patit-o?" pot sa spun ca nu cred ca am vreun obiectiv care sa nu aiba purple fringing cand exista contrast mare (alb cu negru spre exemplu).

#14
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Incredibil, dar merge perfect. Mare e fotoshopul asta... Multumesc de idee.

#15
tocmaiacum

tocmaiacum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 07.12.2005

View Postlstec, on 31st March 2011, 21:15, said:

exista mai multe metode prin care scapi de purple finging - cauta pe google; uite una pe care am gasit-o pe un forum sau blog dar pe care nu am testat-o inca;

Since many lenses can not focus all colours to same convergence point, Chromatic Aberration becomes a major problem for many photographers.
If you are shooting in RAW mode , you have the chance to get rid of this fringing in your raw editor. However in some cases when you forget or don't like to make too many changes in raw editor , you still have another simple way to clean these dummy lines in different colors with the help of Photoshop.

1 - Open your image with fringing
2 - Copy background layer ( Ctrl + J for PC )
3 - Choose Filters > Blur > Gaussian Blur
4 - Set it to 15
5 - Choose "color" blending mode for your copy layer.

It is so easy !
Now examine your image and you will see that all fringing has gone. You can turn off the second copy layer and see the difference between two layers.
Finaly press Ctrl + E to flatten your image and save it as jpeg.

Spune-mi si mie daca merge! :)
In ce priveste intrebarea daca "am patit-o?" pot sa spun ca nu cred ca am vreun obiectiv care sa nu aiba purple fringing cand exista contrast mare (alb cu negru spre exemplu).
E geniala metoda! :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate