Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 

Amenda rovinieta

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
Lowe18

Lowe18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.12.2009
Am primit astazi 23.03.2011, un plic frumos in care am avut neplacuta surpriza sa gasesc o amenda pentru lipsa rovinietei, data constatarii 18.03.2011, locatie Buzau-E85. Problema e ca eu AM ROVINIETA VALABILA, am platit rovinieta la inceputul acestui an pe 12 luni.  

Ce ar trebui sa fac in aceasta situatie...unde ar trebui sa ma adrezez pentru contestarea amenzii?

P.S. Am cautat pe internet o solutie la aceasta problema si am gasit un articol intr-un ziar in care se specifica ca mai multi soferi au intampinat aceasi problema cu a mea in aceasi locatie...totusi de solutii nu am gasit nimic :(

#2
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Trebuie sa te adresezi institutiei care a emis-o. Intai incearca la telefon sa le explici , poate cunosc situatia si iti spun cum o rezolvi.
Altfel , contesti amenda la judecatorie , atasezi copie a rovinietei valabile si pui politia pe drumuri, nu e vina ta , ai castig de cauza.

#3
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Daca nu ai timp de pierdut, faci copii de pe chitanta doveditoare a platii rovignetei si de pe procesul verbal de sanctionare, pe care le trimiti celor care te-au amendat.
Daca iti raspund ca nu pot anula amenda (totusi un paradox, pentru ca din cauza unui agent de-al lor tu va trebui sa te duci la o instanta sa soliciti anularea ei) trebuie sa te adresezi instantei competente....

#4
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,782
  • Înscris: 25.11.2009
Eu am cumparat-o online, n-am primit decat un SMS si un email, cum pot dovedi in fata "organului" ca o am ???

#5
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,848
  • Înscris: 15.06.2007

View Postcopjob2000, on 23rd March 2011, 15:13, said:

Daca nu ai timp de pierdut, faci copii de pe chitanta doveditoare a platii rovignetei si de pe procesul verbal de sanctionare, pe care le trimiti celor care te-au amendat.
Daca iti raspund ca nu pot anula amenda (totusi un paradox, pentru ca din cauza unui agent de-al lor tu va trebui sa te duci la o instanta sa soliciti anularea ei) trebuie sa te adresezi instantei competente....
Am vazut la tv, cazuri, dar nu neaparat legate de vigneta-ma-sii , ci de alte amezi achitate. Tevatura a costat o gramada de timp, si drumuri, stat la cozi, discutii cu idioti de la ghisee, dezinteresati, care habar nu au , si tot ce doresc este sa te trimita mai departe la plimbare.
Eu in locul tau, as sta lejer, si i-as lasa pe ei sa isi rupa capetele, sa te dea in judecata, etc, si cand vine executorul, ii arati frumos chitanta, si il tirmiti in mama lu politaiu care te-a amendat.

#6
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Problema e ca nu te da nimeni in judecata. Iti ramane agatata la circa financiara si nu mai poti sa platesti impozitele pana nu achiti amenzile.

Tot tu trebuie sa iti rupi pantofii ca sa o rezolvi.

#7
bambucea76

bambucea76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 14.02.2009
Si esti sigur ca ai platit rovineta si nu a fost o teapa?

#8
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006
Cred ca in cazul asta pui politia degeaba pe drumuri, nu e vina lor, sistemul e al AND-ului. Vezi mai intii pe cnadnr.ro unde poti da un telefon pentru a afla ce e de facut. Poate rezolvi mai simplu decit te astepti. Ei e clar ca se asteapta la rateuri, pentru ca te sfatuiesc sa pastrezi chitanta un an dupa expirare.

#9
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,473
  • Înscris: 20.02.2008

View Postmuteki, on 23rd March 2011, 15:55, said:

Problema e ca nu te da nimeni in judecata. Iti ramane agatata la circa financiara si nu mai poti sa platesti impozitele pana nu achiti amenzile.

Tot tu trebuie sa iti rupi pantofii ca sa o rezolvi.

Eu nu inteleg de unde stiti voi chestia asta... poate imi indicati si mie un text de lege care sa ma oblige sa platesc amenda ca sa pot plati si impozitul?

#10
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Este stiuta si parastiuta treaba.

Circa financiara nu iti ia banii pe impozite daca ai amenzi neplatite. Nu stiu daca exista vreo lege si nici nu am chef sa caut.

#11
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007

View Posttfmercedez, on 23rd March 2011, 15:39, said:

cand vine executorul, ii arati frumos chitanta, si il tirmiti in mama lu politaiu care te-a amendat.
Iar executorul iti spune ca-l doare la pix, el are un mandat de dus la indeplinire si, daca nu-ti convine, n-ai decat sa te adresezi instantei.  ;)

#12
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,473
  • Înscris: 20.02.2008

View Postmuteki, on 23rd March 2011, 16:12, said:

Este stiuta si parastiuta treaba.

Circa financiara nu iti ia banii pe impozite daca ai amenzi neplatite. Nu stiu daca exista vreo lege si nici nu am chef sa caut.

Pai atunci ai vorbit fix degeaba!

Ai fost sa platesti impozitul si nu ti-a luat banii ca ai amenzi? Daca da, si ai acceptat acest lucru fara sa te interesezi daca ei au acest drept, si mai si vii sa iti dai cu parerea...

#13
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010

View Postioppo, on 23rd March 2011, 16:25, said:

Pai atunci ai vorbit fix degeaba!

Ai fost sa platesti impozitul si nu ti-a luat banii ca ai amenzi? Daca da, si ai acceptat acest lucru fara sa te interesezi daca ei au acest drept, si mai si vii sa iti dai cu parerea...


Ce facem aici? Ne atacam intre noi sau discutam un aspect bine stiut?

Pana una alta tu ai reusit sa platesti impozite cu amenzi neplatite? Asta in ideea ca ai ceva pe numele tau. Ca nu garanteaza nimeni ca ai si atunci vorbesti tu fix degeaba.

#14
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,473
  • Înscris: 20.02.2008

View Postmuteki, on 23rd March 2011, 17:07, said:

Ce facem aici? Ne atacam intre noi sau discutam un aspect bine stiut?

Pana una alta tu ai reusit sa platesti impozite cu amenzi neplatite? Asta in ideea ca ai ceva pe numele tau. Ca nu garanteaza nimeni ca ai si atunci vorbesti tu fix degeaba.

Eu nu vb. degeaba... am amenda de circulatie neplatita si masina pe numele meu pentru care platesc impozit... desi mi se aminteste de fiecare data ca am si amenda de platit nu mi s-a conditionat plata impozitului.

#15
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Atunci felicitari. Esti singurul din Romania care reuseste performanta de a evita amenda la fisc si a-si plati impozitele.

Asta doar daca nu este amenda pe numele tau si masina pe numele lui taicatu.

Edited by muteki, 23 March 2011 - 18:52.


#16
Pascal

Pascal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 20.06.2003

View Postmuteki, on 23rd March 2011, 18:51, said:

Atunci felicitari. Esti singurul din Romania care reuseste performanta de a evita amenda la fisc si a-si plati impozitele.

Asta doar daca nu este amenda pe numele tau si masina pe numele lui taicatu.
:) am platit impozitul pe doi ani si amenda (pt viteza) tot nu am platit-o. cred ca depinde de fiecare sector/judet/oras.

#17
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,473
  • Înscris: 20.02.2008
Masina este pe numele meu. Amenda asemenea. PLatit impozit fara probleme. Daca refuza sa va primeasca banii, cereti in scris motivul acestui refuz.

#18
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
La noi e la fel.Nu platesti amenda nu-ti ia impozitul.Daca tu ai chef sa te certi cu ei,eu nu am.Dute la politie si vezi ce-ti zic.Imposibil sa nu se rezolve daca ai rovinieta platita.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate