Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Diferenta intre Sony NX5E si NX5M ?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
UTU2005

UTU2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 02.08.2006
Sunt in pragul de achizitie a camerei video Sony NX5E dar neavand de unde as vrea sa o cumpar varianta ''E'' doar ''M'' tot m-am uitat si documentat pe internet si la diversi amici in domeniu care sustin ca diferenta intre ele ar fi doar lipsa de GPS in rest fiind identica! ok...daca ar fi numai atat nu ar fi problema dar mai cautand am dat peste un site care m-a pus in dilema...
Varianta ''J'' este pentru japonezi
Varianta ''U'' (NTSC)
Varianta ''E'' europa (PAL) dar varianta ''M'' ?? doar sa fie numai chestie de marketing unde nu s-a mai pus GPS? si mai scumpa foarte putin...?
Nu am gasit-o pe site-ul oficial sony varianta ''M'' doar ''E''

In link-ul de mai jos diferentele sunt:
Viewfinder Resolution
Manual Focus (aici cred ca e vorba, cand e pe autofocus poate nu mai permite sa se ''ajusteze'' inelul de manual...?)
in fine...mai sunt cateva unde nu e scris nimic

http://www.camcorder...s_sony_hxr-nx5e

#2
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Singura diferenta este modulul GPS. Descarca manualul de la sony europa si te vei convinge. Situl ala de comparatii este incorect.

#3
UTU2005

UTU2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 02.08.2006

View PostCristianAdrian, on 15th March 2011, 01:09, said:

Singura diferenta este modulul GPS. Descarca manualul de la sony europa si te vei convinge. Situl ala de comparatii este incorect.
Da,merci dar din pacate nu am gasit nici un fel de NX5 la ei :) intr-adevar si mie mi se pare aiurea site-ul ala de comparatii.
Am mai gasit ceva,am tradus din rusa cu google,tipul zice ca e fericitul posesor a camerei NX5M dar fara GPS.Asta cred si eu pana la urma ca atat difera, GPS-ul chiar nu il folosesc sa mai dau 150-200eur in plus pentru varianta ''M''
Sper sa NU fie si alte minusuri...

Aici am cautat-o: http://support.sony-.......B&m=HXR-NX5

Se vede ca nu mai scrie GPS,in rest...identica:  :scratchchin:  http://www.videomax....nx5-sony-ax2000

#4
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
din nefericire ai ajuns la divizia Consumer de la Sony :) NX5 e considerata profi.

http://www.sony.co.u...xr-nx5e/manuals

"Just to clear up the confusion with the two models on the Sony web site. There is an NX5E and an NX5M; the latter need not concern you as it is not available in the UK or USA. The only difference is that the NX5M has no ?GPS? system built in. The reason is simple, in certain countries like Syria any device with GPS built in is banned; after all it is used in the military; think about it!"

Edited by CristianAdrian, 15 March 2011 - 11:05.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate