Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

merita sa trec de pe RDS pe Romtelecom?

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#55
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postrazvan_77, on 20th March 2011, 21:40, said:

cateodata...internetul fix e mai superior celui mobil...nu e cazul la RTC..
esti subiectiv si debitezi pro....enormitati.

#56
razvan_77

razvan_77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 16.11.2005

View Postunchiujim, on 20th March 2011, 21:42, said:

esti subiectiv si debitezi pro....enormitati.
OK unchiule..eu ma retrag...
oameni buni dati pe prietenul Google sa vedeti problemele cu RTC la orice capitol::))
prin ce am trecut eu nu doresc la nimeni....

#57
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postrazvan_77, on 20th March 2011, 21:55, said:

OK unchiule..eu ma retrag...
oameni buni dati pe prietenul Google sa vedeti problemele cu RTC la orice capitol: :) )
prin ce am trecut eu nu doresc la nimeni....
imi pare rau daca ai avut o experienta neplacuta cu rtc,sincer.se intampla ,nu o face nimeni deliberat.

off topic  : eu sunt client si la ercees si am probleme cu minunatul lor sistem de facturare si cu mirobolantul serviciu de relatii cu clientii. asta e.ANPC+ANRC scrie pe ei pt a doua oara in ultimul an din partea mea.

#58
KapYo

KapYo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 30.11.2010
Este posibilitate de vdsl prin judetu salaj ?! Macar ala de 30 MB/s  Attached File  Capture.PNG   30.37K   40 downloads

#59
Nick_13ro

Nick_13ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 06.03.2007

View PostKapYo, on 20th March 2011, 22:36, said:

Este posibilitate de vdsl prin judetu salaj ?! Macar ala de 30 MB/s  Attachment Capture.PNG

"Măcar" ăla de 30 ?  :lol: Ăla e cu viteza cea mai mare.

#60
KapYo

KapYo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 30.11.2010
20 am vrut sa zic ...doar ca m-am grabit :)

#61
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008

View Postrazvan_77, on 18th March 2011, 23:07, said:

stati cuminti pe RDS ,UPC si alte retele ROMTELECOMUL asigura un serviciu de rahat , nu atat tehnic cat uman.....sa va povestesc: pe 15 luna trecuta am cerut desfiintarea postului telefonic terminasem contractul de vreo 4 luni si am trecut la rds ..se vede diferenta nene...filme la 3 minute jocuri de 8gb la 15 min..dar nu asta e important..problema e ca acum mia mai venit o factura.....de la romtelecom cu toate ca cerusem desfiintarea postului...si sa va spun o smecherie..se iau banii pe abonament cu o luna inainte..daca nu stiati..bine..sun la romtelecom o cucoana draguta cica nu sa desfiintat postul ca nu am raspuns la telefon..ca chipurile trebuie sa ras[punzi la telon sa confirmi desfiintarea.....
ma nene daca eu am fost la sediu si am cerut personal si fizic desfiintarea postului cum e posibil asa ceva?? sa ma bata dumnezeu daca inteleg..ce treaba mai avea telefonul??? sa dea dumnezeu sa se inchida romtelecomul asta sa dea faliment ca prea se umfla in pene si nu ofera nimik ca lumea....
maine ma duc la sediu sa fac show!!! o sa va scriu aici rezultatul::))

Prietene iti doresc sa ai probleme si sa apelezi la tehnicul erdeesului, sa vezi cum ii vei regreta pe cei de la RTC  :naughty:
Eu am fost 3 ani abonat la ei la clckul lor insa la orice problema pe care am avut-o echipa era la mine acasa in mai putin de 12 ore. Si se rezolva. Poate ca ai avut ghinionul sa dai peste o tipa care inca nu a apucat sa aiba experienta. Si si-a facut-o cu tine. Dar acum e aiurea sa dai cu noroi intr-o companie doar pentru atata.
Vezi ca mai e pe Softpedia o arie cu RDS-ul, vezi acolo oamenii ce pareri au despre cum alearga dupa STB-uri, sau dupa telefoanele alea fixe, sau dupa stickuri, ca cica nu le au pe stoc. sau cum uni asteapta cu lunile sa vina sa-i cableze..

#62
experthouse

experthouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 13.06.2009
@razvan77

Am inteles ideea. Ai avut o experienta neplacuta cu Romtelecom. Imi pare sincer rau. Nu am negat niciodata existenta unor probleme, ar fi culmea! Eu cel putin nu neg existenta acestora. Dar, in masura posibilitatilor, incerc sa ajut persoanele care beneficiaza de servicii Romtelecom in cazul in care exista ceva probleme.

Tu gresesti cand arunci cu noroi in noi toti, in toata compania. Nu este vina mea, ori a Romtelecom (ca si companie) ca ai avut respectiva experienta. Ai avut ghinionul sa dai peste cineva fara prea multa experienta. Nu este de vina x din Salaj, y din Suceava ori Z din Timisoara. Este vina respectivei persoane. Eventual a superiorului, care trebuia sa asigure un instructaj corespunzator. Parerea mea.

Oricum sa compari netul mobil cu netul fix, fie el si CN Surf de 2 Mbps este o aberatie! CN ala, de 2, are trafic nelimitat !!!

Iar sa negi vitezele oferite de Romtelecom prin cupru ... este o marsavie, eventual, sa fiu corect, lipsa de documentare!

VDSL duce pana la 52 Mbps iar VDSL2 pana la 100 Mbps -> http://en.wikipedia....subscriber_line

Deci, mare atentie!

Daca acum detii un abonament RDS, foarte bine! Pana la proba contrarie este cel mai tare, cel mai bun, cel mai stabil! Astept cu nerabdare o postare de a ta in aria RDS la aparitia primelor probleme ! Sa vezi atunci cum arunc eu cu rahat ... CU STROPI!!!

Parerea mea,




View PostKapYo, on 20th March 2011, 22:41, said:

20 am vrut sa zic ...doar ca m-am grabit :)

Da, va exista o extindere de VDSL. Insa mare parte din SJ va ramane si se va dezvolta pe NextGen.



View PostNick_13ro, on 20th March 2011, 22:39, said:

"Măcar" ăla de 30 ?  :lol: Ăla e cu viteza cea mai mare.

Nu mai este!  :naughty:

Functioneaza deja un pilot cu viteze de 50 Mbps. In curand va fi si marita si extinsa oferta!   :coolspeak: :notangel: :naughty:  
Iepurasul de pasti o sa aduca ceva suprize :D

Parerea mea,

#63
Nick_13ro

Nick_13ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 06.03.2007
Iepurașul ăla de paști e tare selectiv. La mine când mă uit ce-i disponibil- maxim 12 Mb click**** power pe ADSL în mijlocul Bucureștiului.

#64
experthouse

experthouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 13.06.2009

View PostNick_13ro, on 21st March 2011, 00:40, said:

Iepurașul ăla de paști e tare selectiv. La mine când mă uit ce-i disponibil- maxim 12 Mb click**** power pe ADSL în mijlocul Bucureștiului.

Sorry :)

#65
razvan_77

razvan_77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 16.11.2005
@experthouse sa inteleg ca lucrezi in cadrul RTC?
poate-mi explici si mie cum la voi se emit facturi dupa intreruperea unui post telefonic la cerere....

#66
Nick_13ro

Nick_13ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 06.03.2007

View Postexperthouse, on 21st March 2011, 00:48, said:

Sorry :)

Nu trebuie să-ți pare chiar așa de rău- am RDS. Dar când m-a lăsat fără net o săptămână pt. că le căzuse alimentarea cu energie electrică în zonă ar fi fost bine dacă RTC ar fi reprezentat o alternativă. Dar cu 12 Mb la preț de 30...

#67
experthouse

experthouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 13.06.2009

View Postrazvan_77, on 21st March 2011, 00:49, said:

@experthouse sa inteleg ca lucrezi in cadrul RTC?
poate-mi explici si mie cum la voi se emit facturi dupa intreruperea unui post telefonic la cerere....

Desfintarea nu este instanta! Poate dura pana la 30 de zile.
Ultima factura este sub denumirea de "cont final". In cazul in care penultima factura este platita, factura de cont final vine cu - !
Diferenta respectiva se recupereaza printr-o simpla cerere, completata in orice magazin RTC, iar suma este virata intr-un cont bancar indicat de catre titular.



View PostNick_13ro, on 21st March 2011, 00:55, said:

Nu trebuie să-ți pare chiar așa de rău- am RDS. Dar când m-a lăsat fără net o săptămână pt. că le căzuse alimentarea cu energie electrică în zonă ar fi fost bine dacă RTC ar fi reprezentat o alternativă. Dar cu 12 Mb la preț de 30...

Din pacate asta este. Este realitatea! Nu exista peste tot fibra, nu exista peste tot VDSL. Oricum, zonele cu VDSL sunt enorm de mari ca si acoperire, in momentul de fata! asta in comparatie cu ceva timp in urma... fostii clienti UPC stiu cel mai bine!  :notangel:

La fel si in cazul fibrei, in fiecare saptamana sunt actualizate implementarile de pizza box-uri ! And believe me ... sunt cateva :)

Cel mai probabil in curand si tu vei fi sub acoperire FTTB. In cazul in care RDS nu te va mai multumii ori oferta RTC din momentul respectiv iti va fi mult mai tentanta ... alegerea oricum iti apartine in totalitate :)

#68
Nick_13ro

Nick_13ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 06.03.2007

View Postexperthouse, on 21st March 2011, 00:57, said:

Desfintarea nu este instanta! Poate dura pana la 30 de zile.
Ultima factura este sub denumirea de "cont final". In cazul in care penultima factura este platita, factura de cont final vine cu - !
Diferenta respectiva se recupereaza printr-o simpla cerere, completata in orice magazin RTC, iar suma este virata intr-un cont bancar indicat de catre titular.

Așa e. Am eu multe lucruri de reproșat RTC. Dar sunt corecți în privința asta.

În legătură cu acoperirea- sunt în fostă zonă UPC (de fapt încă e UPC în blocul meu doar nu la mine. :D )Și sunt chiar prin centru. Dar presupun că RTC are ca prioritate zonele dense de blocuri ceaușiste.

Edited by Nick_13ro, 21 March 2011 - 01:04.


#69
experthouse

experthouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 13.06.2009

View PostNick_13ro, on 21st March 2011, 01:02, said:

Așa e. Am eu multe lucruri de reproșat RTC. Dar sunt corecți în privința asta.

În legătură cu acoperirea- sunt în fostă zonă UPC (de fapt încă e UPC în blocul meu doar nu la mine. :D )Și sunt chiar prin centru. Dar presupun că RTC are ca prioritate zonele dense de blocuri ceaușiste.

Nu ma intelege gresit. Nu are RTC tinta directa pe blocurile cablate UPC. Eu iti spuneam ca cel putin in anumite zone de case - clientii UPC renunta pe capete la serviciile UPC de internet in favoarea RTC. Asta am vazut si vad eu. Pleaca de acolo si vin la RTC pe VDSL.  

Nu stiu care este strategia de dezvoltare. Oricum, viteza cu care se implementeaza fibra creste in fiecare zi. Tot mai multe zone, nu neaparat de "blocuri ceausiste"! intr sub acoperire FTTB. Chiar si zone de casa care sunt in momentul de fata in proiecte pilot, in diverse zone, prin FTTH.

#70
dragosbm

dragosbm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 14.09.2006
Salut!

Este cumva un astfel de proiect pilot in Baia Mare ? Pentru ca eu stau pe o strada cu case si recent RDS au populat stalpii cu cutii de distributie pentru GPON. Pe cand au terminat verificarile finale RDS ... hopa ... o echipa Romtelecom trage fibra pe stalpii de pe partea cealalta a drumului. Dar fibra trasa de Romtelecom nu are colaci de rezerva, nu are locuri pentru cutii de distributie... nimic. Nu stiu daca nu cumva are legatura cu faptul ca in ultima vreme m-am trezit in 2 zile de duminica fara semnal DSL pana luni intr-o vreme, cei de la suport tehnic spunand ca se lucreaza la retea. Oricum... m-am vazut nevoit sa apelez la un prieten sa-mi dea stick-ul de RDS 3G ca sa pot sa stau pe net in singura zi din saptamana cand imi permite timpul liber...

Oare se mai merita sa astept sa vad ce vor face cei de la Romtelecom sau ar fi mai bine sa trec pe 100Mbps RDS GiBon Power :P ?

#71
felix7777

felix7777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.09.2008
problemele mele cu rtl (caderi succesive, snr mic, atenuarea mare)dureaza de 5-6 luni, am sunat la echipa tehnica, au venit de 5 ori- nimic, am fost la ei la sediu au zis ca se rezola- nimic, cand caut pe pagina lor ce servicii  sunt disponibile la adresa mea -apare decat linie telefonica nu si seviciul de net. spunea cineva de stabilitate la rtl...sa se mai gandeasca, era odata.

#72
razvan_77

razvan_77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 16.11.2005

View Postexperthouse, on 21st March 2011, 01:01, said:

Desfintarea nu este instanta! Poate dura pana la 30 de zile.
Ultima factura este sub denumirea de "cont final". In cazul in care penultima factura este platita, factura de cont final vine cu - !
Diferenta respectiva se recupereaza printr-o simpla cerere, completata in orice magazin RTC, iar suma este virata intr-un cont bancar indicat de catre titular.
Cel mai probabil in curand si tu vei fi sub acoperire FTTB. In cazul in care RDS nu te va mai multumii ori oferta RTC din momentul respectiv iti va fi mult mai tentanta ... alegerea oricum iti apartine in totalitate :)
domnu de la rTc in data de 14 februarie am fost la sediu in constanta si am depus cerere de desfiintare..ok? a venit factura pe feb pe care am achitat-o. acuma a venit factura pe martie...de fapt ce vine pe martie e pentru luna aprilie..nu am inteles asta niciodata de ce? achitam la RTC inainte cu 1 luna abonamentul..ma rog...
sa inteleg ca eu trebuie sa achit si factura asta pe aprilie..apoi sa-mi dea ei banii inapoi cu alta factura cu-?
hai omule sa fim seriosi..am lucrat in comert vreo 10 ani cu facturi avize chitante...emiti factura sa zicem de 60 de ron faci imediat si una de -60..adica eu sa umblu apoi sa-mi recuperez niste bani pe care oricum ii platesc degeaba?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate