Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

merita sa trec de pe RDS pe Romtelecom?

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#1
mlegs

mlegs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 04.07.2007
cum e cu IP-ul static? vad ca la ei pe site scrie ip static gratis !! deci asta inseamna ca nu merge cu IP dinamic? si cum e viteza? vad ca au abonamente destul de ieftine. A si eu am doua calculatoare. Deci merge sa folosesc router ca pe RDS? In mare cum vi se pare conectia? iti poti face treaba cu ea? ma intereseaza abonamentul de 20 mb/s . ala de 2 Mb/s il are cineva?
Multumesc.

#2
proIntel

proIntel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 31.12.2010
Eu n-as trece de la o conexiune de 50/100 Mbps la alta de 20 Mbps.

Edited by proIntel, 14 March 2011 - 21:50.


#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008
Cel mai si cel mai important e sa intrebi prin vecini sa vezi cum le merge lor conexiunea RTL. Daca nu au probleme (deconectari sau desincronizari) la abonamente de cel putin 8-10Mbps atunci poti trece pe ei daca vrei neaparat suport mai activ decat RDS si pret redus la abonament.
Insa in unele zone atat de proaste sunt conexiunile, sau centrala e atat de veche si ciuruita incat de-abia al abonamente de 1-2 Mbps nu ai probleme de deconectare la 30-40 minute.

Edited by Hider141, 14 March 2011 - 21:58.


#4
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,169
  • Înscris: 19.01.2008
Router iti dau ei, Huawei HG655b care are si wireless. Din cate stiu eu ai obligatia de a lua si un abonament de telefon fix.
Nici eu nu as renunta la RDS.

Edited by vladutgm, 14 March 2011 - 22:14.


#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008
Cred ca se poate si fara abonament de telefonie, dar nu bag mana in foc.
@mlegs: Daca pana acum n-ai avut probleme cu RDS-ul atunci chiar nu vad un motiv de a trece pe RTL decat daca stai mai rau cu banii si vrei sa treci pe abonament mai ieftin.

#6
cezarica

cezarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 15.02.2004
Stai linistit pe RDS. Deși îți zic că ai IP static nu îl ai defapt, e tot unul dinamic dar ce e drept se schimbă ceva mai rar, undeva la câteva zile, sau cel puțin asta am observat eu. Dacă aș avea posibilitatea aș face rocada cu RDS-ul instant și făra să clipesc.

Edit:

@Hider141 : Îți baga pe gât linia telefonică oricum, deci nu văd cum ar fi mai ieftin la RTC decât RDS. :)

@vladutgm :
Huawei HG520s -> ADSL
Huawei HG655b -> VDSL și FTTB

primul îl am și eu și e cam praștie.

Edited by cezarica, 14 March 2011 - 22:25.


#7
Nick_13ro

Nick_13ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 06.03.2007

 Hider141, on 14th March 2011, 22:17, said:

Cred ca se poate si fara abonament de telefonie, dar nu bag mana in foc.
@mlegs: Daca pana acum n-ai avut probleme cu RDS-ul atunci chiar nu vad un motiv de a trece pe RTL decat daca stai mai rau cu banii si vrei sa treci pe abonament mai ieftin.

Pariez că nici nu s-a interesat dacă e disponibil VDSL la el în zonă. Are toate șansele să nu fie și să-i ofere 6 Mb la preț de 20.  :thumbdown: Și internet fără telefon fix nu-ți dau nici în ruptul capului.

Edited by Nick_13ro, 14 March 2011 - 22:23.


#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008
@cezarica: Stiu cum e cu duduile de la RTL care spun ca nu poti renunta la abonament nici daca platesti taxa de reziliere sau iti baga pe gat abonament de 4 Mbps chiar daca in zona in care stai ai conexiunea cat de cat stabila la maxim 2Mbps, si la noul abonament ai "reducere" +15% (nu -) astfel ca din 70Ron telefon+internet ajungi sa dai 90-100Ron telefon+internet.
@Nick_13ro: Cica la abonamentele Clicknet Power

Quote

viteza poate varia între 8, 10, 12, 14, 16, 18 și 20 Mbps (ADSL), 30 Mbps (VDSL), ajungând până la 100 Mbps. (FTTB)

Edited by Hider141, 14 March 2011 - 22:30.


#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,449
  • Înscris: 01.12.2001

 cezarica, on 14th March 2011, 22:20, said:

Deși îți zic că ai IP static nu îl ai defapt, e tot unul dinamic dar ce e drept se schimbă ceva mai rar, undeva la câteva zile, sau cel puțin asta am observat eu.
NU ai observat bine. Daca ai IP static sa stii ca NU se schimba niciodata. Poti sa faci un server pe el.

 cezarica, on 14th March 2011, 22:20, said:

Huawei HG520s -> ADSL
primul îl am și eu și e cam praștie.
In ce sens? Ce nu ai reusit sa faci cu el?

#10
Nick_13ro

Nick_13ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 06.03.2007

 Hider141, on 14th March 2011, 22:29, said:

@cezarica: Stiu cum e cu duduile de la RTL care spun ca nu poti renunta la abonament nici daca platesti taxa de reziliere sau iti baga pe gat abonament de 4 Mbps chiar daca in zona in care stai ai conexiunea cat de cat stabila la maxim 2Mbps, si la noul abonament ai "reducere" +15% (nu -) astfel ca din 70Ron telefon+internet ajungi sa dai 90-100Ron telefon+internet.
@Nick_13ro: Cica la abonamentele Clicknet Power

Cred că el se uita la clicknet play- la ăla scrie mare "20 Mbps" și de aia i se păreau abonamentele ieftine când defapt are toate șansele să i se ofere 6 Mb la prețul ăla.

Edited by Nick_13ro, 14 March 2011 - 22:44.


#11
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,529
  • Înscris: 16.12.2006

 mlegs, on 14th March 2011, 21:42, said:

cum e cu IP-ul static? vad ca la ei pe site scrie ip static gratis !! deci asta inseamna ca nu merge cu IP dinamic? si cum e viteza? vad ca au abonamente destul de ieftine. A si eu am doua calculatoare. Deci merge sa folosesc router ca pe RDS? In mare cum vi se pare conectia? iti poti face treaba cu ea? ma intereseaza abonamentul de 20 mb/s . ala de 2 Mb/s il are cineva?
Multumesc.
sa nu-ti para rau pe urma ;)

si sa plangi dupa RDS !

#12
costi4u

costi4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 06.04.2005
In primul rand unde locuiesti ? Da , poti avea IP static daca vrei gratuit , ai suport tehnic mult mai bun fata de RDS , este ieftin daca vrei numai internet poti opta pt clicknet Play si ai 20Mbpps (VDSL) sau chiar 50 Mbps (FTTX) 4,5 euro /luna si linia de telefon o iei numai ca suport (Voce 0 ) nu platesti nimic in plus pentru telefon sau poti opta pt Clicknet Power si ai pana la 50Mbps (VDSL) si 100 Mbps (FTTX)  5,5 euro /luna. Modemul il primesti gratuit si poti lega oricate calculatroare doresti si pe langa asta ai si Wirless si 2 porturi de Voip (HG650b) Alegerea este a ta

#13
experthouse

experthouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 13.06.2009
Toata lumea e experta!

Asta e concluzia mea, dupa ce am citit aceste postari!

1. @cezarica - Nu te mai baga in seama, Romtelecom ofera pentru toate abonamentele HG665b, fie pe ADSL, fie pe VDSL, fie pe FTTB/FTTH. In curand un singur model, cu WiFi n ! Un singur model, care cunoaste toate tehnologiile, precum si alte functii - iptv, voip, etc. O sa fie un media box complex. Mai multe detalii in curand.
     Incepe, te rog, sa cauti pe net diferentele intre IP dimanic si IP static! Daca e dinamic atunci se schimba, daca e static atunci ramane ala mult si bine ... nu mai induce lumea in eroare! Nu cunosti sistemul, nu cunosti termenii, nu mai sarii precum musca in lapte :)
    


2. @Nick_13ro - La fel de usor, in loc de 20 Mbps, o sa poata sa detina un abonament de 50 Mbps!

3. @ costi4u - Ofertele de care spui tu, sunt diponibile numai in zonele de FTTB/FTTH! Oferta cu Voce 0 Plus este disponibile in zonele de VDSL. Mare atentie la preturi !

Parerea mea,

Edited by experthouse, 15 March 2011 - 01:27.


#14
Nick_13ro

Nick_13ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 06.03.2007

 experthouse, on 15th March 2011, 01:18, said:

2. @Nick_13ro - La fel de usor, in loc de 20 Mbps, o sa poata sa detina un abonament de 50 Mbps!


Poate să obțină și 50 Mb, dar nici pe de parte la fel de ușor. Cea mai mare parte a acoperirii RTC la internet e încă pe ADSL, nici măcar VDSL.

#15
cezarica

cezarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 15.02.2004
@dorin_2k : Cand am incheiat contractul la fel scria pe site ca imi dau IP static. Contractul a expirat si s-a prelungit automat, dar acum daca vreau ceva de la ei ma forteaza sa semnez alta hartie si nu vreau sa ma mai leg la cap. Is satul de dudui din alea de la 1930 care imi spun ca nu am cum sa renunt la abonament ca platesc nu stiu cat, de parca as fi in Africa si mi-ar cere o avere.

Routerul e cam sarac in optiuni si sincer n-am chef sa ma apuc acuma sa insir ce anume ii lipseste. Il ai si esti multumit de el? Am primit unul nou sigilat si a doua zi am chemat pe cineva sa il schimbe, ca asa de bun era..

@experthouse : Bine ca esti tu expert. mai sus am dat un copy/paste de pe site-ul RTC, deci daca acolo sunt informatii gresite injura-i pe ei. Nu ai cum sa detii un abonament de cat vrei tu daca nu duce linia, sau cel putin asta e in cazul ADSL.

Asa cum i-am zis si lui dorin_2k la momentul semnarii contractului la fel pe site zicea de un IP static. Poate ca nu l-am primit eu, e posibil si asa, dar nu mai am chef sa ii sun iar doar ca sa aud ca trebuie sa semnez un contract nou cu ei.

Nu stiu cum e suport tehnic mult mai bun fata de RDS daca a trebuit sa fac vreo 3 sesizari ca sa se deranjeze cineva sa vada ca totusi am dreptate si totusi nu merge cum trebuie. La ei din birou aparea treaba in ordine, dar imi cade aproape in fiecare zi conexiunea.

Edited by cezarica, 15 March 2011 - 07:44.


#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,449
  • Înscris: 01.12.2001

 cezarica, on 15th March 2011, 07:40, said:

Routerul e cam sarac in optiuni si sincer n-am chef sa ma apuc acuma sa insir ce anume ii lipseste. Il ai si esti multumit de el? Am primit unul nou sigilat si a doua zi am chemat pe cineva sa il schimbe, ca asa de bun era..
Da, il am si eu.
Am avut si unul Thompson si unul Trendnet.
Sarac - poate in documentatie. Dar in optiuni sigur NU.
Avantaj fata de celelalte: pot deconecta si reconecta foare rapid (pt a-mi schimba IP-ul). In mai putin de 10 secunde se face asta.
La celelalte 2 trebuia sa astept chiar 1 minut.
Dezavantaj (aparent tousi): nu are mufa de antena exterioara dar si asa semnalul wi-fi e f puternic.

Zii totusi un singur lucru care ii lipseste.

IP-ul static il aveai daca faceai comanda online doar.
Eu am cerut expres sa NU il am static (cu toate ca am comandat online).
Ma dezavantajeaza IP-ul static la downloadul de pe diverse site-uri de sharing pt cva trebuie sa astept mult pt ca nu am cont premium.

#17
costi4u

costi4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 06.04.2005

 experthouse, on 15th March 2011, 01:18, said:

@ costi4u - Ofertele de care spui tu, sunt diponibile numai in zonele de FTTB/FTTH! Oferta cu Voce 0 Plus este disponibile in zonele de VDSL. Mare atentie la preturi !


Ofertele cu voce 0 sunt valabile in mediul URBAN dar se fac si exceptii pt rural . De obicei unde are RDS acoperire are si Romtelecom VDSL . Nu stiu exact cum sta treaba in alte judete dar in Prahova mediul urban este acoperit in proportie de cel putin 80% de VDSL . Ploiestiul de exemplu este acoperit 95 % de VDSL si aprox 40 % de FTTB si urmeaza FTTH (in zonele de case)

#18
cezarica

cezarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 15.02.2004
@dorin_2k : DDNS de exemplu. Nu știam de faza cu comanda online. O să mă uit totuși pe contractul vechi să văd ce scrie acolo și o să le dau și un telefon să văd dacă e așa cum spui. Oricum, e cam de căcat faza, că în oferta îți spun că îți dau ceva și defapt îți dau altceva.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate