Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 

Costuri ?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
sirdanyel

sirdanyel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.03.2011
Sunt din Craiova si am primit cadou de la socrii mei un teren de 700 mp (aproximativ 24mp pe 29mp), la 5 km de oras. Zona nu are gaz, apa sau canalizare dar este destul de imbietoare. Cum spuneam problema este de a alege (partea financiara determina alegerea).
Un apartament cu 3 camere stiu aproape exact cat costa (intre 45.000 de euro si 50000 de euro, cu tot cu acte si cu o minima renovare). Nu stiu cat costa o casa. Aici v-as solicita ajutorul. As vrea sa stiu cat costa urmatoarele componente: fosa septica, put pentru apa, autorizatii, gard si alte elemente.
Apoi as vrea un pret estimativ pentru o casa la rosu. Am atasat planul casei asupra careia m-am oprit (nu e batut in cuie). In principiu, o casa cu mansarda, din BCA, cu un 70-80 metri patrati pe nivel, construita in regie proprie (ma consider autodidact si cred ca pot invata).
Mentionez ca opiniile voastre sunt relevante si vor fi luate in calcul pentru a face o alegere, in prima faza. Daca voi opta pentru casa, voi prezenta detaliat tot parcursul evenimentelor.

Attached Files


Edited by sirdanyel, 14 March 2011 - 21:40.


#2
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,832
  • Înscris: 30.03.2009
la banii astia apuca-te de casa.

#3
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,563
  • Înscris: 10.05.2007
imprejmuire - 110ml - 15-20.000 lei. Nu include si poarta. Poarta 1-2000 lei.
fosa beton - 2500-3000 lei cu tot cu tevi
put - 5000 lei daca faci camin mai scoti 1000 lei.
alei, trotuare, acces auto - 2-3000 lei
retea curent - ???? aici e buba mare, poate costa si 5000 si 20.000 de lei in functie de distanta.
casa la cheie - 150mp P+M calculeaz-o la 400 euro/mp, sa nu ai surprize, e bine sa ai o marja de eroare. - 25000 lei.
mobilat - acolo te descurci
Acum fa-ti socoteala, ceea ce ti-am spus nu e litera de lege, n-am deschis devizele, dar cam asa imi suna din amintiri.

#4
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
nu e grea deloc
fara gaz, apa, canal si curent esti deja in epoca de piatra
iar cu ideea ca "vor ajunge si acolo" iesi la pensie si tot nu au ajuns

#5
sealife

sealife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 01.03.2010

View Postaeon, on 14th March 2011, 23:52, said:

nu e grea deloc
fara gaz, apa, canal si curent esti deja in epoca de piatra
iar cu ideea ca "vor ajunge si acolo" iesi la pensie si tot nu au ajuns

Eu am fost in aceiasi situatie.
Fara apa,gaz,curent.
Am rezolvat problema in cateva saptamani,put facut intr-o zi la 40 m, 300 mm diametru, pret 6000 lei.
Curent trifazat 27kw 5500lei-de la 200 metri pe stalpii vecinilor.
De gaz nu am nevoie -incalzire electrica.

#6
sirdanyel

sirdanyel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.03.2011
Cred ca am omis sa spun. Zona nu este izolata, este intr-o zona de vile a unei comune de langa oras. De asemenea, nu am spus ca nu am curent. Dimpotriva, curentul este la poarta.

#7
-BMF-

-BMF-

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.03.2010
Pe unde pe langa Craiova?

#8
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,563
  • Înscris: 10.05.2007
Oricum, casa aia nu e ok deloc. Oltenii nu-si fac case in colturi.

#9
editeditro

editeditro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.05.2011

View Postsealife, on 15th March 2011, 09:35, said:

Eu am fost in aceiasi situatie.
Fara apa,gaz,curent.
Am rezolvat problema in cateva saptamani,put facut intr-o zi la 40 m, 300 mm diametru, pret 6000 lei.
Curent trifazat 27kw 5500lei-de la 200 metri pe stalpii vecinilor.
De gaz nu am nevoie -incalzire electrica.
M-ar interesa mai multe detalii despre incalzirea electrica. De ce ai ales solutia asta? Cat te costa incalzirea? Ce suprafata (volum) incalzesti?

#10
sealife

sealife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 01.03.2010

View Postediteditro, on 8th May 2011, 10:01, said:

M-ar interesa mai multe detalii despre incalzirea electrica. De ce ai ales solutia asta? Cat te costa incalzirea? Ce suprafata (volum) incalzesti?
Am optat ptr electrica pentru ca ma costau foarte mult gazele(8000 euro) sa le trag,pe lemne nu vroiam din comoditate.
Dupa ce am studiat vreo 2 ani ma gandeam la incalzire prin pardoseala, ori electrica varianta cu apa cu pompa de caldura.Pompa de caldura foarte scumpa dupa calculele mele isi scotea investitia in vreo 10 ani (garantie vreo 2 ani!!!!).A picat varianta cu pompa asa ca am ramas pe electric.
De la inceputul constructiei am avut in vedere sa am un bransament trifazic asa ca am 27kw.
In final am renuntat si la incalzire prin pardoseala pentru cea prin tavan.
Asa ca acum imi instalez folie ce emite infrarosii ,sub rigips.Investitie 3900 euro ptr. 90 mp de folie+9 termostate (suprafata incalzita 150mp utili)
Succes.

#11
stancumarinel

stancumarinel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 15.02.2015

View PostAstrul, on 14 martie 2011 - 23:46, said:

imprejmuire - 110ml - 15-20.000 lei. Nu include si poarta. Poarta 1-2000 lei.

Salut Astrul' , legat de imprejmuire..as vrea sa fac un gard de 86ml din bca. Un sfat legat de dimensiunea bca-ului(crezi ca de 15 ar fi suficient)? Iar fundatia, cam cat sa intru in pamant si cat sa iasa din pamant...la fundatie ma gandesc sa folosesc piatra(ca sa nu ma rupa cu fier betonul), iar la stalpii cu fier normal..multumesc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate