Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 

Incubatie si Ecloziune la Pasari

- - - - -
  • Please log in to reply
1136 replies to this topic

#109
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Bafta! :)

#110
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012

View Postginaro, on 28 februarie 2013 - 21:29, said:

ii, duminica seara ar trebui sa fie toti afara din oua si am niste emotii...............Posted Image

Sa ni-i arati! Bafta multa sa iasa cat mai multi!

#111
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011
Maine se fac 21 de zile de cand le-am pus si.................... nici macar nu au inceput sa ciocneasca, de ce oare?Posted Image

Daca ma uit pe tabelasul facut de mine, zice asa:
Ouă vechi. Ouă transportate necorespunzător = Durata de incubare creşte cu 1 ... 3 zile, camera de aer mărită, puii ies târziu    
Probabil ca asta e cauza...................mai astept.

Rectific: vad ca au inceput sa ciocneasca, acum juma' de ora m-am uitat si nimic, iar acum voiam sa "ascult" un ou si am vazut cateva ciocnite............... nu le mai deranjez, ca nu am voie.

Grrr, am niste emotii, nici la nasterea baietelului nu am avut asa emotii (sau atunci eram prea coplesita de eveniment sa mai pot gandi)Posted Image
Ce pot sa fac............ sa beau cafea multa si sa ma plimb pe holul "maternitatii" pana vad puiutii, nu? Posted Image

Edited by ginaro, 02 March 2013 - 07:32.


#112
sudest_om2

sudest_om2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 23.02.2013
Cica pt. fiecare zi vechime a oualor, durata de incubatie creste cu o ora. Asa scrie in pdf-ul anexat de Akomar.

#113
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011

View Postsudest_om2, on 02 martie 2013 - 07:35, said:

Asa scrie in pdf-ul anexat de Akomar.
.................pentru care inca nu am reusit sa imi fac timp sa il citesc, desi l-am descarcat pe laptop.

#114
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Cica daca si cu parca, nu mai citi atata ca o sa te apuci si de tigari si nu e binePosted Image
E foarte normal, nicio problema, urmeaza sa te minunezi ca la un moment dat in 2-3 ore o sa te trezesti cu 15 pui deodata , sau mai mult...apoi unii care sparg azi si te-ai astepta sa iasa printre primii vor fi si maine tot in coaja, oracaind... Altii vor sparge abia maine spre pranz si te vei gandi ca aia sunt cu retardul la purtator si nu se vor mai face pui...gresit, vor iesi bine merci unii din ei...

Avand in vedere perioada anului si faptul ca ai luat oua de la gaini cine stie in ce stare, ce varsta, etcetc... si avand in vedere ca incubatoarele hobby pot scaote chiar cu o zi mai devreme sau cu o zi mai tarziu (adica temperatura sa fie putin eronata) nu e chiar niciun motiv de ingrijorare.
TE poti uita linistita la oua, mai ales la cele necrapate, le pui apoi fix in aceeasi pozitie. Vezi acum ce e nedezvoltat si SCOTI, ocupa locul degeaba.
De asemenea ciocanesti putin si vezi care misca, care nu misca pana maine dupa pranz nu are sens sa lasi acolo .
Puii ii lasi in incubator cateva ore bune dupa ce au iesit, pana cand incep sa stea in pozitie verticala, chiar daca nu in picioare, aia dureaza alte cateva ore bune.
Cadn sunt semiuscati ii scoti, in incubator e umiditate mare acum si nu se vor putea usca perfect iar daca astepti acest lucru ii coci aiurea acolo, plus ca vor oracai intr-una.

Cutie, una ca de banane sau putin mai mica, merge si mai mica dar e bine sa fie loc neavand experienta..un bec pus la inaltime mica, numai sa nu-l atinga, sa poata sta sub el sa se incalzeasca... acoperi curia cu un cearsaf si lasi eventual un coltisor pt aerisire, din cand in cand verifici.
Daca stau toti departati sw bwc, psre marginile cutiei, ridici becul si desfaci capacul sa racoresti... Normal ei stau pe langa bec.
Le presari ceva furaj pe jos (poti incepe la cateva ore dupa ce i-ai pus acolo...). Vor incepe sa ciocaneasca.
Maine , adica dupa aprox o zi, ou fiert tare si ras, cate foarte putin...
Dupa ce i-ai pus in cutie ii bagi cu ciocul in apa cu putin albastru si le pui apoi apa in cutie mai departe de bec sa nu stea in ea..un capac de borcan , inalt de 2 cm e ok.
ii poti dezinfecta cu spirt pe gheare inainte sa-i pui in cutie, rau nu face, nici mare bine dar daca ai si poti fa-o. Resturile de ou pe gratarul din incubator si faptul ca ei se tot plimba pe acolo inseamna ca se pot dezolvta ceva microorganisme  pe acele resturi de ou, au conditii pt asta, puii iau contact cu gratarul si deci are rost, nu e necesar si riscul nu e mare dar cum ziceam,  oricum e un efort minim.
Poti face asta cu un pulverizator fin, de parfum sau ulei pt copii, in care pui spirt...nu stai cu borcan sau altceva, nu lasi sirtul in cana pt ca se "trezeste"...

Atentie la ouale ramase in incubator, puii care incep sa misune cat stau acolo o sa le deranjeze, de aia ziceam sa incercuiesti locul unde au ciocanit cu un MARKER GROS ca sa vezi repede zona....dai semn si pe partea opusa ca sa stii ca oul cu pricina e crapat sa nu stai sa le iei pe toate la verificat sa vezi daca spartura e in jos...

In rest mai nimic, e timp si de cafele.
Daca n-ai nervi pleaca si tu dupa ghiocei pana maine seara si o sa-i gasesti pe toti aia viabili rupand closca electronica , capacul o sa fie ca la oala cu ciorba cand da in clocot Posted Image

#115
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011
Doamne, ce bine e cand te bate cineva pe umar si te linisteste, apoi te ia parinteste de mana si te invata cum sa "mosesti" puii Posted Image
Chiar ma gandeam azi: unde o fi parintele cand ai nevoie de el (nu ca ar avea vreo obligatie)............ Posted Image

Quote

pleaca si tu dupa ghiocei
Sunt mai practica de felul meu............. asa ca mai degraba dupa urzici. Nu inseamna ca nu imi plac florile, am umplut gradina cu de toate (chair radea sotul de mine anul trecut: la fiecare intrare in Bricost...re sau alt magazin de profil, nu se putea sa plec de acolo fara un trandafir, un boschet, un copacel, ceva). Si acum am ladita cu seminte de flori in bucatarie, ditamai ladita, o inconjor mereu.

Parinte, sarumana de sfaturi, de mare ajutor esti la casa omului Posted Image
Cred ca abia maine o sa "culeg" ceva puisori, saracutii abia isi fac loc prin gaurica aia, piuie acolo de zor.

Edited by ginaro, 02 March 2013 - 17:41.


#116
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Nu stiu prin ce insule Canare haladuiesti dumneata dar la mine urzicile au dar numa prin gunoaiele de la marginea satului...in rest mai greu, saptamana urmatoare daca mai da soarele putin Posted Image ALtfel, de foame si bioceii sunt extraordinari, cam fazi dar cu 2-3 frunze de leurda si o lacrima de otet se rezolva Posted Image
Puii or sa inceapa sa misune pana maine dimineata asa ca eu n-as dormi toata noaptea Posted Image Posted Image

#117
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012
asa, fa-o moasa. Posted Image Eu am fost moasa la pui, cand cu povestea cu closca in apartament...recunosc ca a fost o incantare...cel mai mult mi-a placut faza cand unui ou ii cazuse capacul si puisorul era inca cu fundul si picioarele inauntru, doar degetele erau afara si mamam-mama ce se mai vanzolea sa-si scoata fundul din gaoace

#118
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011

View Postparintele, on 02 martie 2013 - 19:15, said:

Nu stiu prin ce insule Canare haladuiesti dumneata....
Canare de....... Arges :P
Sora-mea a gasit urzici acum vreo saptamana, ma gandeam sa dau o fuga la ea (2 km distanta) si sa mergem impreuna prin zavoi, sa cautam.

Quote

la mine urzicile au dar numa prin gunoaiele de la marginea satului
Eu te-am pus sa cumperi teren langa buricul targului? Auzi, vinde-l pe ala si cumperi pe aici, pe langa noi, cu padure la doi pasi (abia are cine sa imi moseasca si mie puii Posted Image  )

View Postclaudia313, on 02 martie 2013 - 19:19, said:

asa, fa-o moasa. Posted Image
Radeti voi, radeti, da' la vara va invit pe la mine, sa vedeti ce bun o sa fie cocosul la gratar Posted Image

Despre cocosul asta vorbeam.............Posted Image
Attached File  IMG_0420.JPG   517.65K   73 downloads

#119
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012
Uhuuuuu, dragutul de el...poate va fi negru, exact cum nu-ti place tie

#120
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011
E al meu, asa ca imi place :D
Stii vorba ceea....... orice cioara isi lauda..........

#121
buiecg

buiecg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 06.12.2009
[ http://i46.tinypic.com/97k3fm.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

din revista magazin avicol

#122
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
s'avem pardoane, eu sunt si langa targ doar cat sa nu miroasa a bloc dar si fix pe malul garlei, la umbra padurii, adica nici noi nu suntem chiar prosti asa...Posted Image
DEspre urzici atat mai spun, daca tot veni vorba: MARE atentie cu plimbarile pe coclauri. Capusele care de cand nu se topise bine zapada au inceput sa miste, acum sunt in vrie... nu e de glumit daca ai catei insa chiar si la om pot fi uneori destul de pacatoase...e de ajuns una infestata ca dupa aia nici dracu nu iti diagnosticheaza vreun Lyme, boala in sine s-ar diagnostica saraca dar poate fi atat de "insinuoasa" incat ca sa ajungi sa faci testele necesare treci prin diagnostice gresite de te saturi...
Macar un insecticid sau un repelent pe incaltari si pantaloni sau gambe sa pulverizezi inainte sa te urzici.  Poti folosi Neostomosan putin mai concentrat sau solutii mai naturale , repelente, de genul uleiurilor repelente preparate in emulsie (spre exemplu uleiul de Neem emulsionat cu o solutie de apa si sapun lichid, necazul e ca efectul repelent vine din miros in acest caz si candeste uleiul ala a mortaciune sau a ce-o puti ca nici insectele nu se incumeta, dar si tu ajungi sa fugi de tine ca nebunu' pe campii Posted Image )
Costumul de "offroad" e format obligatoriu din pantaloni, preferabil ceva jeans bej sau culoare deschisa, cizme dcauciuc sau ceva bocanc strans, etcetc...
   DAca ai caini prin curte sau alte cele ar fi mai bine sa nu te puna ala negru sa le aduci iarba proaspata de la padure, nu de alta dar odata cu iarba umpli si curtea de musafiri...

Altfel cum ziceam, e frumos asa cu mancam natural, fierul e beton la organism (atentie la magneti si la mobil, te miri de ce nu mai are samsungu' semnal Posted Image )

Am uitat sa spun, vezi ca ai pui...pana maine ai o duzina cel putin...sa vedem ce faci cu ei...Posted Image

#123
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011
N-am eu timp de urzicanii, tre' sa pazesc puii.

Quote

pana maine ai o duzina cel putin...sa vedem ce faci cu ei...Posted Image

Ii pun la autobuz si ii astepti matale in statie, mi-i dai peste vreo luna, dupa ce le faci buletin de Pipera Posted Image

Am facut zeci de km de la birou pana la ....maternitate, deja am obosit.
Astia doi (am doi acu' Posted Image ) nu stau locului o clipa, cat sunt de mici............. le-am facut un fel de gardut dintr-un carton si i-am separat de restul, daca sar parleazul improvizat..... Nadia o sa le zic Posted Image
Ca si baiatul meu.......... inca mai face in pampers, dar dumnealui danseaza de zor, pana si cand aude slujba la biserica, incepe sa danseze (si isi mai pune si manutele la ceafa)

#124
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012
Ce vremuri, dom'le...becuri, neoane, tot felul de blestematii, de bietii pui ce ies din ou cred ca se cred teleportati pe o planeta straina si ciudata...bunica mea punea puii proaspa iesiti din ou intr-o cusma veche de-a bunicului, de-aia din blana de oaie, pana cand termina de scos closca restul de pui, ca sa nu stea ridicata de pe oua ca sa nu-i turteasca pe aia deja eclozati Si tare le mai placea!

Edited by claudia313, 02 March 2013 - 21:14.


#125
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
@ginaro...sa-ti creasca sanatosi (ca mult si cu drag i-ai asteptat ) si sa te incante in fiecare zi :) . parca ma vad pe mine anul trecut Posted Image

#126
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011
Multumesc!
Stii cum se spune:prima data e mai greu si cu emotii foarte mari..............

Edited by ginaro, 02 March 2013 - 21:26.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate