Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Sunteti parinti stricti sau mai deloc ?

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
yasmi

yasmi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,504
  • Înscris: 20.02.2009
adevarul e ca noua ne vine greu uneori sa tinem ritmul cu ei, nu ca ei n-ar intelege.

@ mi-a placut mincarea cu sos vaxalbin, sunteti meseriasi.  :thumbup:

#38
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
Vad ca s-a scris deja tot ce as mai fi avut eu de adaugat, despre puterea exemplului care este cruciala si faptul ca nu trebuie sa le fie subestimata inteligenta gandindu-te ca el nu stie nimic si tu stii tot. Sunt extrem de receptivi si inteligenti copilasii si e mare pacat sa-i tratezi ca pe niste capete seci care nu pricep nimic. Chiar si vorbindu-i ca unui om mare il faci sa se gandeasca la ce ai spus si ii stimulezi inteligenta.
E normal ca orice copil te va pune in situatii dificile (ex: urlat dupa Kinder in magazin), si aici e la latitudinea fiecaruia daca isi pune mintea si rabdarea la incercare (cum zicea Redrose, pui ala in cos si il faci uitat la casa, ii spui ca daca e cuminte primeste ceva si mai bun acasa) sau alege solutia cea mai simpla, urlatul si trasul de palme (care nici nu constituie o solutie) .
Eu nu le port pica parintilor tocmai pentru ca stiu cat de usor poti sa-i dezamagesti pe cei iubiti, chiar daca ai avut cele mai bune intentii.

Edited by Oscilatrix, 03 March 2011 - 15:06.


#39
vaxalbin

vaxalbin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 03.10.2007

 yasmi, on 3rd March 2011, 11:44, said:

@ mi-a placut mincarea cu sos vaxalbin, sunteti meseriasi.  :thumbup:
io am fost doar cobai... soatza e autoru'....
e bine ca uneori sa coboram la nivelul lor (daca putem), altfel, se urca ei la nivelul nostru si...... o sa fie vai de noi....(daca nu sunt deja)

#40
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,035
  • Înscris: 31.07.2007

 red-rose, on 3rd March 2011, 09:52, said:

a mea nu se da chiar cu fundul de pamant si nu tipa, dar uneori se pune pe bocit si-atunci am doua variante: 1. o las acolo si plec si clar ca vine, ca doar n-o ramane acolo  2. pun in cos chestia respectiva si la casa, dispare ( de vina fiind vanzatoarea, ca si-a luat-o ea sau ceva in genul :P  )

La mine nu merge faza cu "te las aici daca nu esti cuminte". Nu plange el dupa mine, se ia si se plimba cu cosu' pe acolo, de io ma plictisesc cand vad ca nu se panicheaza. Adevaru' ii ca nu-i genu' care se da cu curu de ciment in supermarket, pur si simplu se opreste in fata rafturilor de jucarii si se uita pe acolo, "hai sa mergem", "stai tati sa ma uit la dragon/elicopter/dracu'/lacu'". Sta si se uita, ma intreaba daca nu-i cumpar ceva, io zic ca nu am bani, el zice ca are el banutii lui, si asa mergem mai departe.

 Moaca, on 3rd March 2011, 10:58, said:

mai ales să nu-l tratezi ca pe-un tâmpit are efect, zic eu - copiii sunt mult mai deștepți și înțeleg mult mai mult decât au tendința să creadă mulți adulți

Io vorbesc normal cu el, nu ma miorlaiesc si urasc din tot sufletu' diminutivele.

#41
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

 edy_wheazel, on 3rd March 2011, 19:39, said:

La mine nu merge faza cu "te las aici daca nu esti cuminte". Nu plange el dupa mine, se ia si se plimba cu cosu' pe acolo, de io ma plictisesc cand vad ca nu se panicheaza. Adevaru' ii ca nu-i genu' care se da cu curu de ciment in supermarket, pur si simplu se opreste in fata rafturilor de jucarii si se uita pe acolo, "hai sa mergem", "stai tati sa ma uit la dragon/elicopter/dracu'/lacu'". Sta si se uita, ma intreaba daca nu-i cumpar ceva, io zic ca nu am bani, el zice ca are el banutii lui, si asa mergem mai departe.

asta cu banii, e si la noi, ne-a zis ca de ce sa mergem la munca ca doar are ea bani si ne da. macar nu-i zgarcita :lol:

#42
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009

 red-rose, on 2nd March 2011, 18:47, said:

aha...si daca esti hitlerist intelege mai bine copilu' ce-i zici, nu? :blink:
daca nu esti putin hitlerist, va deveni el atunci cand va creste si te va gaza :death:

#43
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

 calinjack, on 4th March 2011, 18:51, said:

daca nu esti putin hitlerist, va deveni el atunci cand va creste si te va gaza :death:
caraccterul se mosteneste de la parinti, bunici , e drept ca se modeleaza pe parcurs, dar in proportii mici. in concluzie...

#44
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

 red-rose, on 5th March 2011, 09:31, said:

caraccterul se mosteneste de la parinti, bunici , e drept ca se modeleaza pe parcurs, dar in proportii mici. in concluzie...
Caracterul se formeaza. Se mostenesc niste trasaturi, apoi copilul invata pe parcurs din ce vede in casa, in societate, in media.

#45
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

 maltese, on 5th March 2011, 10:33, said:

Caracterul se formeaza. Se mostenesc niste trasaturi, apoi copilul invata pe parcurs din ce vede in casa, in societate, in media.

dupa ce-l ai deja "formatat din fabrica"

#46
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,574
  • Înscris: 20.10.2006
Cel mai bine fara stricteti !!! Au dreptul si copii la o oarecare libertate si intelegere.

#47
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Totul tre' să meargă pe rațiune.

Dar desigur e mult mai simplu să-i dai una și să-i spui să tacă decât să stai 10 minute să-i explici...

#48
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 silviu_n, on 3rd March 2011, 00:51, said:

E bine să existe un echilibru.
Nici lăsați de capul lor, nici ținuți legați - trebuie și ei lăsați să aibă inițiativă.
Nevastă-mea (dacă e să o torn) e cam severă, tot timpul îl cicălește pe-ăla mic, și nu la lecții mă refer ci la cât să stea afară, cu ce (cât de gros) să se îmbrace, ce să-și ia pe cap, etc. Câteodată mi se mai plânge ăla micu (12 ani) și o mai îmbunez eu, ne punem cu toți de acord.

Fiindcă citeam mai sus de palma la fund, uite cum am procedat eu: toată copilăria mi-a fost frică să nu mă bată tata, asta pentru că, țineam eu minte, pe la 5-6 ani, când făceam scandal într-o seară, mi-a fript o palmă la fund de m-a usturat câteva ore. Pe când era mic al meu, sigur că-și manifesta personalitatea așa cum fac toți copiii, se mai tăvălea pe jos, mai urla, cum fac toți. Am avut răbdare cu el, l-am lăsat să ajungă la 5-6 ani (nu mai țin minte acum exact) ca să țină minte, apoi, într-o seară l-am articulat așa cum m-a plesnit pe mine tata. O singură palmă, bună, la fund. Și acum îngheață când ridic vocea, deși suntem foarte buni prieteni și ne iubim așa cum e normal.

Ba nu fac toti asa...

Si, daca s-ar fi discutat pe alte forumuri, unde 98% dintre useri sunt mamici, despre ridicat vocea la copil si palme la fund, ar fi iesit scandal mare...

#49
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,177
  • Înscris: 28.06.2005
Cu cine să fiu strict?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate