Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

HTC Desire HD vs Samsung Galaxy S

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

Poll: HTC Desire HD vs Samsung Galaxy S (33 member(s) have cast votes)

HTC Desire HD vs Samsung Galaxy S

  1. HTC Desire Hd (17 votes [51.52%])

    Percentage of vote: 51.52%

  2. Samsung Galaxy S (16 votes [48.48%])

    Percentage of vote: 48.48%

Vote Guests cannot vote

#1
Frio99

Frio99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 15.08.2010
Am decis sa fac un vs intre cele 2 telefoane , pe motiv ca au acelas pret la Vodafone si poate sunt useri care sunt in dificultatea de a decide.

Desire HD : Released 2010, October
                  LCD capacitive touchscreen, 16M colors 480 x 800 pixels, 4.3 inches
                  Internal 1.5 GB; 768 MB RAM
                  HSDPA, 14.4 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps  Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA
                  8 MP, 3264x2448 pixels, autofocus, dual-LED flash
                  Android OS, v2.2 (Froyo) , upgradable to v2.3
                  1 GHz Scorpion processor, Adreno 205 GPU, Qualcomm MSM8255 Snapdragon

Samsung Galaxy S :  Released 2010,
                                Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors 480 x 800 pixels, 4.0 inches
                                8 GB/16GB storage, 512 MB RAM, 2GB ROM
                                HSDPA, 7.2 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps Wi-Fi 802.11 b/g/n; DLNA
                                5 MP, 2592 x 1944 pixels, autofocus
                                Android OS, v2.1 (Eclair), upgradable to v2.2
                     1 GHz ARM Cortex-A8 processor, PowerVR SGX540 GPU, Hummingbird chipset

Plusuri HTC : - ecran mai mare , camera ( desii nu prea conteaza) , RAM , HSDPA mai puternic
Plusuri Samsung : - ecranul super amoled , ROM

Dileme : Procesoarele , au 1GHz , dar se pare ( dupa multe review-uri si teste) MSM8255 e peste ARM Cortex A8 , si se pare ca si GPU Adreno 205 e peste PoverVR SGX540

Acu va las pe voi sa decideti care e mai bun.

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001
Samsung Galaxy S Rulz.
M-am jucat cu unul saptamana trecuta.
Ecranul rivalizeaza cu cel la iPhone 4. HSDPA merge si el daca esti pe Vodafone si stai in nordul Bucurestiului.

In curand apare si Android 2.3 pt Samsung Galaxy S.

#3
Frio99

Frio99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 15.08.2010
Este adevarat ca , calitatea ecranului lui galaxy e f buna , aia HSDPA e pusa ca sa fie ; cat despre  update ,amandoua il primesc. Ca o dif HTC a venit deja cu 2.2 , in idee ca e mai bine optimizat . Dar testele in quadrant arata ca DHD-ul e mult mai rapid decat galaxy. ambele stock , cu v2.2

#4
stylus93

stylus93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 26.09.2008
Consider ca Desire Hd e mai bun decat SGS deoarece are in plus:
Ecran mai mare
Constructia mult mai buna, foarte solid, fabricat dintr-o singura bucata de aluminiu
Cel mai bun suport oficial si neoficial
Cea mai cool interfata ( HTC SENSE )
Suporta Dolby Mobile si SRS ( cu o pereche de casti adevarate se aude incredibil )
Mai multi rami
Are blit

SGS
Reda mai bine sunetul in speaker
Memorie interna mai mare
Bateria care tine mai mult
Eventual ecranul AMOLED... daca iti place binenteles
Chestia cea mai nasoala e ca .... este SAMSUNG! :) si e complet din plastic.

Edited by stylus93, 01 March 2011 - 15:17.


#5
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009
Samsung este o compania care abia in 2010 a inteles cum se fac smartphone-urile, pe cand HTC a fost acolo pentru a pune bazele multor lucruri: Sense UI - pe Android, Touch Flo - pe Windows Mobile, si a face smartphone-ul accesibil tuturor nu doar celor mai geek.

In fine, cum ti s-a spus mai sus, cumperi de la HTC o constructie buna, un suport imens, mai ales neoficial, o calitate demonstrata in timp si functii de baza bine implementate.
De la Samsung cumperi acea placere a tineretii, de a face ceva nemaivazut si totusi in limite de pret decente. Nu le iese perfect.

Iti recomand HTC, lasand la o parte hardware-ul, nu tine totul de el, oricum sunt echivalente, ci tine si de cum il folosesti. Exemplu: Degeaba HD2 poate rula Ubuntu, cand tu nu stii mai mult decat de a trimite doua mail-uri de pe telefon si trei sms-uri.

#6
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010
Alege HTC Desire HD, fata de Samsung are....are....mmm...are ecranul mai mare. :thumbup:

LE:  Si blit :bigwhitegrin:

Edited by MUR_I0NUT, 02 March 2011 - 02:59.


#7
Asuletz

Asuletz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 28.12.2007

View PostDheus, on 1st March 2011, 20:49, said:

Samsung este o compania care abia in 2010 a inteles cum se fac smartphone-urile, pe cand HTC a fost acolo pentru a pune bazele multor lucruri: Sense UI - pe Android, Touch Flo - pe Windows Mobile, si a face smartphone-ul accesibil tuturor nu doar celor mai geek.

In fine, cum ti s-a spus mai sus, cumperi de la HTC o constructie buna, un suport imens, mai ales neoficial, o calitate demonstrata in timp si functii de baza bine implementate.
De la Samsung cumperi acea placere a tineretii, de a face ceva nemaivazut si totusi in limite de pret decente. Nu le iese perfect.

Iti recomand HTC, lasand la o parte hardware-ul, nu tine totul de el, oricum sunt echivalente, ci tine si de cum il folosesti. Exemplu: Degeaba HD2 poate rula Ubuntu, cand tu nu stii mai mult decat de a trimite doua mail-uri de pe telefon si trei sms-uri.
Bine punctat.

#8
tucu77

tucu77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 26.01.2007
In functie de necesitatile personale: dintre cele doua, personal as alege SGS, datorita RSAP-ului care este compatibil cu sistemulului hands-free al masinii. De altfel, din cate stiu, este singurul producator care are aceasta functie (pentru mine foarte utila) pe Android.  

Daca nu ai aceasta problema si iti doresti neaparat chiar acum un nou telefon, atunci acesta este HTC-ul: un 2.2-ul mai bine optimizat care il face efectiv perfect utilizabil out-of-the box. Cu SGS, e ceva mai complicat. Downside: bateria, de 1250 mAh, este prea mica si iti taie orice avant de heavy utilizator. Pretul a scazut considerabil la Vodafone.

Daca nu te grabesti, alege... sa nu il cumperi pe niciunul si asteapta bunatatile de SGS 2 si Desire HD2. E adevarat, la alte preturi.

Edited by tucu77, 02 March 2011 - 11:28.


#9
stylus93

stylus93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 26.09.2008
HTC Desire HD vs Samsung Galaxy S cu cyanogenmod 7.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WqqMMPNaSS8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Teste multitouch, benchmark, browser.

Edited by stylus93, 07 March 2011 - 14:57.


#10
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010
Pai mie personal Galaxy S mi s-a parut mai bun. Numai cand vad ecranul ala palid de pe Desire HD ma iau frigurile. Brrrr, ma duc sa iau ceva pe mine.... ;)

#11
stylus93

stylus93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 26.09.2008
Probabil....  :rolleyes:

#12
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010
Probabil....ce?

PS  Sa nu-mi raspunzi probabil te iau frigurile ca nu mai vb cu tine :lol:

#13
stylus93

stylus93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 26.09.2008
Eh... probabil din punctul tau de vedere e mai bun! :) Eu am alta parere! :D
Da SGS e un tel reusit de la Samsung.
Singurul lucru care ma deranjeaza e ca e Samsung si ti-am mai spus eu am avut mai multe telefoane Samsung cumparate din magazin, noi si am avut numai probleme. ( in special cu i900 si i800 ) Spre exemplu stylus-ul de la i8000 mi-a zgariat display-ul prima data cand l-am folosit ( binenteles au schimbat ecranul in garantie... facand multe figuri ).

Edited by stylus93, 08 March 2011 - 00:15.


#14
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View Poststylus93, on 7th March 2011, 22:08, said:

Singurul lucru care ma deranjeaza e ca e Samsung si ti-am mai spus eu am avut mai multe telefoane Samsung cumparate din magazin, noi si am avut numai probleme. ( in special cu i900 si i800 )
Si eu le-am avut amandoua, si au fost chiar foarte bune la vremea lor. Acuma nu are sens sa zici ca X telefon de la Samsung ( in cazul asta Galaxy S ) e mai slab ca Y telefon de la HTC ( in cazul asta Desire HD ) doar pt ca ti-ai zgariat ecranul la Omnia II. Si mie mi-a zgariat stylus-ul ecranul la un HTC (P3350) dar pt asta nu zic ca telefoanele HTC sau firma in sine sunt naspa.

#15
stylus93

stylus93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 26.09.2008
Pai nu am zis ca e mai bun sau mai prost. Am avut in trecut mai multe experiente neplacute cu Samsung... de aceea le voi evita de acum inainte.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate