Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 

Culturismul dur (hard core).

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
334 replies to this topic

#271
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008

View Postvinciun, on 26 august 2022 - 18:26, said:

Ce sa mai discutam... noroc ca exista steroizii, altfel erau la degetul meu cel mic.

In acelasi timp uite ce scrie crisstonne:

View Postcrisstonne, on 26 august 2022 - 19:02, said:

Cred că vîrsta, probabil și hormonii mai puțini în organism, după o vîrstă.

Nu am mai avut chef, psihic, eram și surmenat, fără chef.

În jurul vîrstei de 50 de ani m-am lăsat.

El a ajuns pe natural sa traga pana "l-au lasat balamalele" cum s-ar zice. Fizic mai rezista dar psihic nu, efectiv te saturi dupa atatia ani de tras pe natural cu rezultate noi, din....... &*^%#$
Acuma, parerea mea se stie despre trasul pe natural ani si ani de zile, eu consider asta ca fiind Bullshit, dar e doar parerea mea. Am vazut ideea asta si la unii youtuberi. Nu zic ca trebuie apelat la substante dupa 40 de ani, dar nici sa tragi asa pana la epuizare fizica/psihica. Un TRT ar face treaba buna in cazul colegului crisstonne, parerea mea.

Si da, eu fac acceasi greseala pe care o critic acum, ma ambitionez sa fac "recorduri" cand oameni destepti ca The_Lion au lasat-o moale. Dar daca anul asta nu reusesc ce mi-am propus, ma bag si eu la fitness si fac impins cu 70.  Poate ma apuc si eu de alergat in loc de sala....

#272
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,685
  • Înscris: 24.10.2015

View Postsandu222, on 26 august 2022 - 20:14, said:



Deci baietii sunt  mai buni ca tine? La fizic e clar, dar si la forta? da niste exemple daca se poate.

Am uitat sa-l trec pe Xulito, care a aparut anul trecut ca din senin, a pus cateva intrebari despre gainere apoi direct a zis ca vrea sa se dopeze.

Astia doi nu. Doar fizic arata mai impresionant ca au umerii si trapezul mai umflati plus vene foarte groase. La forta ii fac, la capacitatea de lucru ii rup chiar.

#273
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,685
  • Înscris: 24.10.2015

View Postsandu222, on 26 august 2022 - 20:38, said:



In acelasi timp uite ce scrie crisstonne:


El a ajuns pe natural sa traga pana "l-au lasat balamalele" cum s-ar zice. Fizic mai rezista dar psihic nu, efectiv te saturi dupa atatia ani de tras pe natural cu rezultate noi, din....... &*^%#$
Acuma, parerea mea se stie despre trasul pe natural ani si ani de zile, eu consider asta ca fiind Bullshit, dar e doar parerea mea. Am vazut ideea asta si la unii youtuberi. Nu zic ca trebuie apelat la substante dupa 40 de ani, dar nici sa tragi asa pana la epuizare fizica/psihica. Un TRT ar face treaba buna in cazul colegului crisstonne, parerea mea.

Si da, eu fac acceasi greseala pe care o critic acum, ma ambitionez sa fac "recorduri" cand oameni destepti ca The_Lion au lasat-o moale. Dar daca anul asta nu reusesc ce mi-am propus, ma bag si eu la fitness si fac impins cu 70.  Poate ma apuc si eu de alergat in loc de sala....

Nu inteleg pentru ce goana asta dupa recorduri sau nu stiu ce rezultate. Eu ma antrenez fiindca consider ca este nevoie de efort fizic pentru a intretine si dezvolta corpul. Daca nu avansez nu avansez si asta e, nu-mi da nimeni niciun premiu, nu-s platit pentru asta, nu depinde existenta mea de asta. Dar vreau sa fiu in cea mai buna forma a mea. Si chiar daca la 50 de ani o sa fiu mai slab decat acum, oricum o sa am forma mai buna si o sa ma simt mai bine tragand de fiare decat sa o las balta.

Am mai observat o chestie. Peste tot unde ma duc ceilalti sunt interesati de mine, vor sa intre in contact cu mine, am facut stagiul intr-o firma foarte mare si toti erau prieteni cu mine :) desi nu-s o fire deloc sociabila, mai degraba distant si rece. Fete de 23 de ani se asezau la masa langa mine si initiau discutii. Baietii ma intrebau ce mananc, ce fac etc... Zic eu ca e de bine. Inseamna ca la prima vedere au impresie buna oamenii despre mine si eu cred ca asta conteaza fiindca poti fi mama inteligentului dar daca la prima vedere pari dezagreabil si respingator poti fi respins din start.

Colegi de ai mei se plangeau ca nu gaseau firma unde sa faca stagiul. Eu doar la 2 am fost si m-au acceptat pe loc, inca mi-au propus si post mai interesant (de exemplu unul mi-a propus din start responsabil tehnic in loc de tehnician). Apoi am fost interesat si de un post de inginer ( in functie la resurse umane era o tanara :) ) si mi-a spus ca fara probleme. Doar sa ma apropii sa discutam conditiile. Poate m-am cam abatut de la tema si am luat-o pe aratura dar vreau sa se inteleaga ca pentru mine sportul cu greuatati pur si simplu face parte din programul de formare ca si om, nu caut sa obtin cine stie ce recorduri de forta sau dimensiuni, nu ma stresez cu asta. Mai ales ca acum prioritatea nr 1 sunt studiile si cariera, banii...

#274
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,392
  • Înscris: 13.01.2011
A fost ciudat, pentru că tocmai eu, îi spuneam soției că eu o să mor în sală, așa cum unii actori au murit pe scenă, cîntăreți la fel.

Atîta drag aveam să fac acest sport minunat.
Nu mai zic că este un sport care te face supraom, nu supraom în relația cu alții, aia este calea greșită, te face supraom în întrecerea cu tine însuți.

Atenție, nu mă reper că ajungi înfumurat, sau că sperii aerul cu brațele, cînd mergi, aia nu este atitudinea corectă, cum nu este corect ca un băiat să vrea să fie karateka" doar ca să dea bătaie altora,  fără să înțeleagă filozofia din spatele acelui sport, liniștea interioară, morala bună, etc.

Ei, așa este în culturism, atitudinea bună înseamnă să te autodepășești constant pe TINE, nu să faci întreceri.

Ei, aia te face supraom, atitudinea corectă, și succesele personale, cînd tu cel nou îl învingi pe ,,TU " cel vechi, este un simțămînt de bucurie și satisfacție pe care nu pot să îl explic, probabil că doar unii practicanți ai acestui sport pricep ce zic eu aici.

Mulți probabil nu vor înțelege ce spun, mai ales din cei care citesc aici dar nu practică sportul, dar cine urmează calea acestui sport, calea  corectă a acestui sport, o să aibă doar bucurii.

Spor vă doresc, la rupt fiare, și tinerețe veșnică  🦾

Edited by crisstonne, 26 August 2022 - 22:53.


#275
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008

View Postcrisstonne, on 26 august 2022 - 22:44, said:

Ei, așa este în culturism, atitudinea bună înseamnă să te autodepășești constant pe TINE, nu să faci întreceri.


Pai da, am ajuns la acest nivel, dar m-am plictisit repede. Asa ca e nevoie si de ceva intreceri/recorduri personale(PR) ca altfel ar fi cam anost si ne-am complace cu rezultate mediocre. Ce rost are sa ma duc la sala ani de zile si sa arat la fel sau sa fac la fel tot cu 100 la impins? Daca pot cu 101 atunci depun tot efortul sa fac cu 101.
Uite, Vinciun de exemplu zice ca daca nu avanseaza asta e, dar eu cred ca are numarul ala 13 (de la 13 repetari cu 120kg) in minte mereu. Daca il intreaba unu pe strada cat e de puternic raspunsul e 13x120, daca il intreb eu raspunsul e "13x120 sau inca n-am revenit la 13x120". Da, nu-i o chestiune care primeaza, nu castigi bani, poti trai si cu 12 sau 11x120, dar in spatele acelui fizic impresionant, ramane gandul la 13x120. No bun.... dar n-ar fi interesant sa fie 14x120 sau 13x125? Eu zic ca da.

Stiti care a fost regretul "retardatului" de Coleman? ca n-a facut indreptari cu 400 atunci cand in filmarea aia a reusit cu 363....mai ziceti ceva. Deci asta era in carje si ii parea rau ca nu a facut cu 400.
Asa si noi(oamenii de rand) chiar daca nu recunoastem, la un nivel mai mic, ne pare rau ca n-am avansat mai sus. Cel putin eu asa gandesc. Daca voi va multumiti cu nivelul actual atins in sport foarte bine, eu nu. Mai fac niste incercari pana sa ma dau batut. N-am sa filozofez pe aici ca sunt multumit, satisfacut, realizat personal sau ca ma simt ok asa, ca sa maschez propria neputinta. Pe Vinciun il inteleg, a ajuns la un nivel enorm de ridicat care cu greu poate fi depasit, dar noi restul nu prea avem scuze. Bine....varsta...ok, da' exista TRT cand nu mai poti.

Ma uitam la instructorul/patronul salii unde ma duc, natural omu' cel putin asa zice, 10 ani de sala, face de la 15ani acum are 25....arata mediocru la "rece" (zici ca n-a tras in viata lui) si asa si asa la "cald". Toate pozele lui sunt la cald. Pai asa? ce-i asta? peste inca 10 ani de tras natural (desi n-am cum sa fiu   sigur de asta) o sa arate la fel, mediocru iar la forta probabil tot la fel. La forta sunt mai bun ca el la aproape tot, mai putin faptul ca face ceva indreptari modeste si eu nu. E super pasionat, pune poze pe Fb(cu el nu cu sala sa zici ca face reclama), trage tare, consuma o masa de suplimente, vine cu mancarea la sala.   Da, e mult mai realizat financiar ca mine, ca e patron, dar de aratat tot mediocru arata. Si nu trasul 10 ani l-a facut instarit, adica nu mentalitatea aia de care zice crisstonne ci faptul ca familia lui e una cu bani.

Edited by sandu222, 27 August 2022 - 00:09.


#276
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,685
  • Înscris: 24.10.2015
Nu cred ca ne-am inteles. Ori eu nu m-am exprimat bine... Cristone crede ca eu ma antrenez doar pentru impresiile altora iar tu crezi ca ma duc la sala asa, sa fie bifat, si mi-e indiferent daca progresez sau nu.

Bineinteles ca o fac in primul rand pentru mine si vreau sa evoluez, sa fiu tot mai bun. Se pare ca s-a inteles altceva, mai ales din postarea lui Crisstonne se vede. Si m-am gandit ca unii o sa interpreteze altfel mesajul ala dar l-am scris totusi.

Ideea e ca, chiar daca ar deveni imposibil sa mai evoluez, tot as continua fiindca vreau sa fiu mereu cea mai buna versiune a mea.

#277
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,392
  • Înscris: 13.01.2011
@sandu
Ai citit pe diagonală, recitește  😉
Tocmai, că nu am vorbit despre plafonare și autosuficiență.

Eu mai mult de 130 la împins de la piept, nu am putut, și doar de 6 ori la o ședință.
Adică 130 x 6, o perioadă de timp, cînd eram nebun, și mă tot autodepășeam.
Acum ai înțeles?

Hai, să nu fim culturiști doar la fizic, să fim și la intelect.

Edited by crisstonne, 27 August 2022 - 00:19.


#278
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,685
  • Înscris: 24.10.2015

View Postsandu222, on 26 august 2022 - 23:57, said:

Da, nu-i o chestiune care primeaza, nu castigi bani, poti trai si cu 12 sau 11x120, dar in spatele acelui fizic impresionant, ramane gandul la 13x120. No bun.... dar n-ar fi interesant sa fie 14x120 sau 13x125? Eu zic ca da.


Atunci aveam 106kg iar acum 100kg. De aici si pierderea de forta, nu ca as fi pierdut asa inexplicabil desi fac tot posibilul sa avansez. Daca nu fac din cand in cand si cate un regim incep sa devin ca un buhai si nu e scopul. Adica nu caut forta maxima cu ORICE pret, vreau sa arat a atlet totusi, nu accept sa am prea multa grasime, greutate in plus aiurea. Pentru mine e un progres si daca ajung sa am aceiasi cm in talie ca atunci cand am tinut regim ultima data dar sunt mai puternic decat atunci.

Vezi poza mea de profil? Actorul ala e mult mai slab decat mine si totusi il admir, sper ca ai vazut filmul. Da, vreau forta, vreau muschi, dar vreau si rezistenta, capacitate de lucru, mobilitate, viteza.

Ca si aspect, idealul meu (desi stiu ca-i imposibil de atins) e Arnold Schwarzeneger. El avea o eleganta aparte, mai erau cativa din vremea aia. Culturistii de azi nu ma inspira absolut deloc. In sine disciplina asta la nivel profesional nu-mi place deloc, adica partea cu pregatirea de concursuri si concursurile in sine.

Edited by vinciun, 27 August 2022 - 00:30.


#279
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,392
  • Înscris: 13.01.2011

View Postvinciun, on 27 august 2022 - 00:16, said:

Nu cred ca ne-am inteles. Ori eu nu m-am exprimat bine... Cristone crede ca eu ma antrenez doar pentru impresiile altora...

Dacă mai spui ce ,,gîndesc eu ", cer închiderea subiectului  🙄

Poate sînt eu prea poet, poate alții judecă după orgoliul personal, nu știu exact, dar eu NU îmi permit să judec pe cineva, mai ales pe domeniul acesta drag mie.

Vă rog să considerați tot ce scriu eu, ca pamflet, sau ca o poveste spusă de un bătrîn senil care nu vă aduce nici cea mai mică atingere, de nici un fel.
Vorbesc serios.

L.E. Nu, nu aștept scuze, nu vă agitați, nu sînt supărat de nici un fel, relax, sînt deja un om trecut de prima tinerețe, detașat psihic, liniștit, împăcat.

Edited by crisstonne, 27 August 2022 - 00:33.


#280
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,759
  • Înscris: 29.10.2017

View Postsandu222, on 26 august 2022 - 20:38, said:

Si da, eu fac acceasi greseala pe care o critic acum, ma ambitionez sa fac "recorduri" cand oameni destepti ca The_Lion au lasat-o moale. Dar daca anul asta nu reusesc ce mi-am propus, ma bag si eu la fitness si fac impins cu 70.  Poate ma apuc si eu de alergat in loc de sala....

Acum fie vorba ai si un tel si te impresioneaza genul de fizic din revistele de culturism
Dupa o varsta exista diverse pericole daca urmezi telul asta, poate sa te impinga sa cedezi psihic din dorinta sa incepi sa iei lucruri ...
Dar chiar si natural te poate face sa tragi cu greutati mari si cu un volum mare de lucru...si direct sau indirect sa iti cauzezi diverse, fie ca iti consumi articulatiile, ori provoci vreo accidentare sau iti otravesti corpul prin cresterea nivelului de cortizol si acumulare de acid lactic
Ce e nasol ca si dupa tot efortul asta oricum cresterea musculare e limitata de cantitatea de testosteron pe care o poate secreta corpul, iar efectele astea negative ale supra antrenamentului cu greutati duc mai degraba la scaderea nivelului de testosteron..deci ajunge un fel de inot impotriva curentului

Mai e un detaliu, sunt unii care voit sau instinctiv se supra-alimenteaza cu mancare eventual si suplimente tot din dorinta de acumulare de masa, si obtin ca rezultat ceva mai multa masa dar si mai multa grasime. Nici asta nu e bine, mai multa grasime va insemna mai putin testosteron si mai mult estrogen

In fine, sunt niste concluzii care le-am tras si eu de-a lungul anilor. Probabil ca asta e cheia, un fitness-culturism mediu insotit de alergare ..nu o sa produca aceleasi rezultate pentru masa, dar sigur mai bune pentru sanatate si starea de bine generala.

#281
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,392
  • Înscris: 13.01.2011
Da, la mine antrenamentele titanice s-au dus pe articulații, dar am un organism bun ca regenerare, chiar dacă nu mai sînt adolescent, mi-am revenit cam "90 la sută, cu articulațiile, după ce m-am lăsat.

#282
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008

View Postcrisstonne, on 27 august 2022 - 00:24, said:



spusă de un bătrîn senil care nu vă aduce nici cea mai mică atingere, de nici un fel.
Vorbesc serios.



Ce vorbesti? Undeva mai exista o posibilitate chiar daca mica sa te reapuci de sala din nou. Nu cred ca ai incheiat acest capitol definitiv.

Eu am facut 6-7ani de pauza totala, devenisem sedentar 100%, am fost vegetarian un an si 3 luni, am slabit pana la greutatea din liceu 69kg la 1.83m. Dar nu ma simteam bine deloc, parca ma lua vantul pe strada. Si eram si "anchilozat". Asa ca m-am reapucat din nou pe la 35-36 de ani si nu-mi pare rau. Da, ma mai trezesc a2a zi cu incheieturile "rupte" dar asta e, daca trebuie sa facem PR facem :)
Pai Arnold si cu Stallone nu se antreneaza?

#283
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,392
  • Înscris: 13.01.2011
Daaa @sandu, nu am murit încă, ceva în interior îmi spune că trebuie să revin, mai este acolo, în interior, o mică flacără care pîlpîie.

Mă mai uit cu admirație, și mîndrie, de parcă zici că este copilul meu, cîte un tînăr bine făcut, care se observă că merge la sală.

Bine, mă uit discret, să nu creadă lumea că sînt gay"  😂
Îmi place să văd corpuri lucrate, îmi plăcea poza cu tine, de la avatar, păcat că ai scos poza aia.

#284
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008

View Poststalker2142, on 27 august 2022 - 16:18, said:

In fine, sunt niste concluzii care le-am tras si eu de-a lungul anilor. Probabil ca asta e cheia, un fitness-culturism mediu insotit de alergare ..nu o sa produca aceleasi rezultate pentru masa, dar sigur mai bune pentru sanatate si starea de bine generala.

Corect. Dar sa nu uitam ca, crisstonne s-a lasat la 50, nu la 40 sau 45.
Legat de alergare/efort aerob(mult) tocmai  am auzit la un youtuber, (nu stiu cat e de adevarat, n-am stat sa caut studii) ca lipsa alergarii ar duce la impotenta si ca problema s-ar rezolva foarte simplu. Omu' vorbea de barbati cu nivelul de testosteron ok, analize ok, sanatosi dar cu impotenta.

View Postcrisstonne, on 27 august 2022 - 18:48, said:

Îmi place să văd corpuri lucrate, îmi plăcea poza cu tine, de la avatar, păcat că ai scos poza aia.

De unde ca nu-s eu in poza aia, era Craig Titus ditamai culturistul profesionist, dar o pun iar.

Attached Files


Edited by sandu222, 27 August 2022 - 18:53.


#285
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,685
  • Înscris: 24.10.2015

View Postsandu222, on 27 august 2022 - 18:51, said:

, n-am stat sa caut studii) ca lipsa alergarii ar duce la impotenta si ca problema s-ar rezolva foarte simplu. Omu' vorbea de barbati cu nivelul de testosteron ok, analize ok, sanatosi dar cu impotenta.


Alergarea nu are nimic special sau miraculos dar este un mic adevar in afirmatia aia. E vorba de circulatia periferica care devine tot mai proasta cu varsta, mai ales daca ai colesterol marit, mai ales daca iei steroizi. Cardio ajuta in acest sens, nu neaparat alergatul, poti faci si curcuite cu greutati mai mici la sfarsitul antrenamentului de forta sau in zile separate. Important e sa mentii bataile inimii si respiratia accelerata pentru vreo 30 minute minim.

Eu prefer exercitii precum smuls si aruncat cu o ganteta sau ketlebels alternat cu fandari cu greutati mici si abdomene la sol. Sau pur simplu flotari combinat cu genuflexiuni. Incep cu facand 20 genuflexiuni si 10 flotari si fara pauza urmeaza 18 genuflexiuni si 9 flotari apoi 16 genu si 8 flotari si tot asa nonstop pana ajung la 2 genu si o flotare. Imi trag respiratia 2 min si dupa aia mai dau o tura dar data asta incep direct de la 10 genu si 5 flotari.

#286
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,392
  • Înscris: 13.01.2011
Hahaha, ce tare!  🤣
Am crezut că ești tu, nu m-a dus capul să dau căutare pe poză  🤭

Deh, eu chiorete, pe telefon, poza mică.

#287
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008
In concluzie va doresc la toti succes in ceea ce v-ati propus. Probabil va mai trece ceva timp pana sa mai posteze careva aici. Pana atunci poate se reapuca crisstonne de sala.

Eu mai incerc sa depasesc niste "recorduri". Daca in ianuarie voi fi multumit de rezultat mai continui daca nu....vad eu. Sa va spun drept as vrea sa-mi depasesc "recordurile" din tinerete, ar fi fabulos sa fac asta la 41 de ani si cu 10-12kg in minus, 3-4cm in brat in minus, picioare cam varza, fara indreptari, genuflexiuni cu greutati mici. Mi-a intrat in minte ideea asta acum vreo 3ani. Desigur ca nu voi putea intrece sau egala tot, ma refer in special la indreptari si genuflexiuni, nici nu-mi trece prin minte. Probabil va fi nevoie sa pun pe mine niste kg. Sa ma fac "porc". Si o centura din piele imi trebuie. Toamna asta facem "bulk".

#288
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 16.03.2006
Sandu,cu grasimea corporala cum stai?esti la ~15%?Daca nu,dc nu incerci sa ajungi acolo,poate asa o sa-ti mearga mai bn si cu masa musculara.Zic si eu.

Culturismul hardcore se face pe anabolizante,parerea mea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate