Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Culturismul dur (hard core).

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
334 replies to this topic

#307
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,487
  • Înscris: 04.05.2007

View Poststalker2142, on 01 septembrie 2022 - 22:47, said:


Eu cum o vad despre ce ai scris mai sus, nu-i pasa absolut nimanui cu ce greutati lucrezi :) In sala si in afara ei conteaza doar cum arati, nu da nimeni doi bani pe cat poti impinge la piept
Da, faptul ca forma e o rezultanta a antrenamentului si ca nu poti arata jacked daca nu bagi si ceva greutati mai mari e adevarat

Alta chestie in treaba asta conteaza doar prezentul, cu totii stim ca o anumita forma se poate pastra doar cu efort constant. Daca ai avut o perioada in trecut cand ai avut o forma buna si acum te-ai lasat sau nu mai poti trage asa tare si nu mai arati la fel de bine, tot la fel nimanui nu o sa-i pese cum aratai in trecut

Daca vorbim de naturali, eu zic ca este mult mai usor sa te mentii odata ajuns la un anumit nivel.
De ex la @vinciun, are deja 10+ ani de antrenamente tari, orice crestere de aici incolo va fi foaaaarte mica si lenta. Cumva nici nu mai are sens sa te "rupi" an dupa an. Efortul depus nu se va mai vedea in rezultate decat marginal.

Antrenamentele tari, intense nu au nimic de-a face cu sanatatea. Mult mai benefic este sa mentii ce ai obtinut, cu antrenamente ceva mai putin intense si mai putin stres.

#308
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,694
  • Înscris: 29.10.2017
@the_lion exact asa este, problema intervine odata cu acumularea altor prioritati in viata
Pentru cei care nu au echipamente acasa si depind de sala cred ca minimul ar fi un antrenament full body lung pe saptamana, dar mai degraba doua

Discutia era mai mult daca te lasi definitiv in special cu inaintarea in varsta, acolo e clar ce se intampla...mai ales daca ramai sedentar, toate castigurile se volatilizeaza, corpul se atrofiaza

View Postcrisstonne, on 01 septembrie 2022 - 22:45, said:

Ce rãmîne... bunã întrebare.
Experiența pe care nu ți-o poate lua nimeni, un psihic mai bun, o siguranțã de sine mai bunã, o concentrare mai bunã în general, dacã nu ai fãcut excese cu diverse, chiar o sãnãtate mai bunã.

E posibil sa fie si o iluzie, poate starea prezenta ar fi fost aceasi si fara lunga cariera la fiare din trecut

#309
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,284
  • Înscris: 13.01.2011
Un minim de onestitate am și eu, cît să spun ce știu despre mine.
Fără să mă gonflez artificial, cu realizări inexistente.

Deci da, pentru psihicul meu a contat enorm.

#310
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,694
  • Înscris: 29.10.2017
Nu ma refer ca ai mintit, ci la faptul ca nu ai cum sa sti cu exactitate cum te-ai fi simtit in prezent daca in trecut nu ai fi urmat pasiunea asta a culturismului.

#311
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,284
  • Înscris: 13.01.2011
Bine.

#312
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Daca faci 15- 20 de ani regulat si ai obtinut ceva, imposibil sa dispara totul ca si cum nimic nu a fost, au loc modificari inclusiv la nivel de schelet, grosimea si forma oaselor, marimea articulatiilor...

Iar psihicul, odata trecut prin foc si calit, nu se pierde cu una cu doua.

Un minim de intretinere oricum cred ca poti face indiferent de circumstante.

2 sesiuni full body pe saptmana formate din 4-5 exercitii de baza fiecare nu cred ca-ti mananca timpul vietii. Majoritatea oamenilor petrec intervalul 20.00-23.00 stand degeaba la tv sau pe net.

Edited by vinciun, 02 September 2022 - 17:31.


#313
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008

View Poststalker2142, on 01 septembrie 2022 - 22:47, said:

S-ar putea sa cam bage ceva mai mult decat trt mosul ala, probabil cicluri cu sustanon si altele. arata si mai batran decat varsta biologica

Eu cum o vad despre ce ai scris mai sus, nu-i pasa absolut nimanui cu ce greutati lucrezi Posted Image In sala si in afara ei conteaza doar cum arati, nu da nimeni doi bani pe cat poti impinge la piept
Da, faptul ca forma e o rezultanta a antrenamentului si ca nu poti arata jacked daca nu bagi si ceva greutati mai mari e adevarat

Alta chestie in treaba asta conteaza doar prezentul, cu totii stim ca o anumita forma se poate pastra doar cu efort constant. Daca ai avut o perioada in trecut cand ai avut o forma buna si acum te-ai lasat sau nu mai poti trage asa tare si nu mai arati la fel de bine, tot la fel nimanui nu o sa-i pese cum aratai in trecut

  Aici voiam sa ajung si anume ca in acest sport conteaza doar prezentul. Daca azi esti tare, arati bine, lumea te stie, te apreciaza, te lauda, te respecta mai mult.  Daca maine te-ai dus la vale...gata, mai are valoare doar experienta ta persoanala asa cum bine spune overseas. Noi vorbim de practicanti oarecare, amatori aici, nu de campioni precum Uceanu si  Ciorba. Ei vor ramane cunoscuti mereu.
Trecutul cum bine zici ramane doar pentru cei care te cunosc dar nici aia nu dau 2 bani, poate, pe cum erai in trecut. Deci ramane ce a zis overseas.

Cu aceasta ocazie  Posted Image  m-am gandit, la fel ca un Al Bundy modern , sa le mai aduc aminte vecinilor, amicilor, cunoscutilor etc cum am fost eu odata.  Daca reusesc bine, daca nu....de fapt ce P*M vorbesc eu aici? Desigur ca o sa reusesc Posted Image
  Sunt cel mai batran din sala, asta e mentalitatea pe la Vaslui, ca tre' sa stai acasa sa mananci mici, bere, sa te uiti la meci, sa-ti duci masina la spalatorie. Dar nu ma deranjeaza, am un scop. A mai venit unu' pe la 38 de ani la sala, e mai mult cu rezistenta si cu bratele,  abdomenul, umerii, cu artele martiale. Mai fac cu el.
  Unii o sa ziceti ca am dat in mintea copiilor. In lumea reala, altii deja se uita iar "urat" la mine. Ma amuza ca iar se feresc oamenii pe strada, pe trotuar din traiectoria mea, cum era odata. Golanii de la bloc(generatia actuala) incep sa-mi spuna "domnu " Posted Image  Cand am fost la mare, patronu' pensiunii se uita lung si insistent la mine cand ma vedea, n-am inteles de ce. Cred ca nu stia cum sa ma clasifice, unde sa ma incadreze. La "Jmekeri" sau la papagali cu ceva muschi. Asta avea o firma de paza in Constanta si parea genul de sportiv.

Da, mersul la sala iti creste increderea si ii face pe oameni sa fie mai rezervati. Nu te face din fraier , "bombardier" dar ajuta la mental.
Si da, nu-i pasa nimanui ce "recorduri" ai la sala desi am facut ceva "valuri" printre copii. Erau prafuite ganterele de 40.
Asazisele recorduri sunt doar pentru tine personal, daca rezulta din asta si ceva musculatura, bine. Ceea ce-i PR pentru mine, s-ar putea sa fie incalzirea pentru altii. Dar pentru mine acel PR conteaza.

#314
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008

View Postsandu222, on 02 septembrie 2022 - 18:02, said:


   mai are valoare doar experienta ta persoanala asa cum bine spune overseas.  Deci ramane ce a zis overseas.



Nu mai pot da edit, era vorba de crisstonne.

#315
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008
Uite ca mi-am adus aminte de ce zicea Vinciun ca merge pe strada si il saluta cu respect negrii magrebieni naturalizati in Franta.
Da, il saluta si se si tem de el probabil. Daca incepe si cu limba rusa deja se tireaza aia instant. Povestea Odin ca atunci cand a fost in USA credeau astia din sala ca-i rus si aveau asa un respect fata de el si o teama.

#316
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,694
  • Înscris: 29.10.2017

View Postsandu222, on 02 septembrie 2022 - 18:02, said:

  Unii o sa ziceti ca am dat in mintea copiilor. In lumea reala, altii deja se uita iar "urat" la mine. Ma amuza ca iar se feresc oamenii pe strada, pe trotuar din traiectoria mea, cum era odata. Golanii de la bloc(generatia actuala) incep sa-mi spuna "domnu " Posted Image  Cand am fost la mare, patronu' pensiunii se uita lung si insistent la mine

Am patit si eu aceleasi lucruri si altele anii trecuti cand trageam din greu si aratam mai a gorilo-interlop
Apogeul a fost cand doua grupuri de pustoaice de 12 ani au incercat sa ma agate, odata erau 3 altadata 2... in alta ocazie se uitau niste trannies dupa mine pe strada si imi zambeau. Femeile, aici e mai complicat..unora le placea, altele te priveau ca pe un fel de predator sexual

#317
Costazzz

Costazzz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 31.08.2022
Am si eu o intrebare/confuzie, banuiesc ca a mai fost cineva in situatia asta:
In ultimele luni am schimbat programul de antrenament(din bro-split -> 2x grupe per antrenament) iar cu cateva zile in urma am inceput sa simt o oboseala musculara destul de mare avand ca simptome urmatoarele:
1.Pierdere a fortei undeva la 10-15% din greutatile cu care eram obisnuit.
2.Simt o pompare destul de mare pana si de la incalzire de la ganterele de 2-4kg
3.Oboseala dupa primele 2-3 seturi, rezultand ca ajung la serie de epuizare destul de rapid
Mentionez ca sunt efecte pozitive vizibile in cresterea masei musculare iar despre pompare cred ca este maxim, gen acel moment ca simti ca ti sar muschii din piele.

Ma gandesc ca am ajuns la supra antrenament avand in vedere ca evit o zi de pauza din cele 7 , deci ma antrenez 6/7 pe sapt cu volum mare si intensitate mare(undeva la 1h:40m~ pe zi fara cardio)
In ultimele 3-4 saptamani folosind si niste suplimente noi pe care nu le am folosit niciodata: citrulina malat si pre-workout thor vitargo ceea ce imi afecteaza destul de mult somnul pt ca merg la sala dupa ora 19:00, si apuc sa dorm de la 5AM la 10-11AM)
Suplimente folosesc:
Creatina(crea7in): 6-7g/zi
Citrulina malat: 7-8g/zi
Pre-workout
Pudra proteica whey

Am enumerat si suplimentele cu gandul ca ar putea afecta oboseala musculara ceea ce nu cred, astept niste pareri de la voi, cu siguranta aveti exp mai multa. Seara buna!

#318
Xulito

Xulito

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 13.03.2021

View PostCostazzz, on 27 noiembrie 2022 - 21:41, said:

Am si eu o intrebare/confuzie, banuiesc ca a mai fost cineva in situatia asta:
In ultimele luni am schimbat programul de antrenament(din bro-split -> 2x grupe per antrenament) iar cu cateva zile in urma am inceput sa simt o oboseala musculara destul de mare avand ca simptome urmatoarele:
1.Pierdere a fortei undeva la 10-15% din greutatile cu care eram obisnuit.
2.Simt o pompare destul de mare pana si de la incalzire de la ganterele de 2-4kg
3.Oboseala dupa primele 2-3 seturi, rezultand ca ajung la serie de epuizare destul de rapid
Mentionez ca sunt efecte pozitive vizibile in cresterea masei musculare iar despre pompare cred ca este maxim, gen acel moment ca simti ca ti sar muschii din piele.

Ma gandesc ca am ajuns la supra antrenament avand in vedere ca evit o zi de pauza din cele 7 , deci ma antrenez 6/7 pe sapt cu volum mare si intensitate mare(undeva la 1h:40m~ pe zi fara cardio)
In ultimele 3-4 saptamani folosind si niste suplimente noi pe care nu le am folosit niciodata: citrulina malat si pre-workout thor vitargo ceea ce imi afecteaza destul de mult somnul pt ca merg la sala dupa ora 19:00, si apuc sa dorm de la 5AM la 10-11AM)
Suplimente folosesc:
Creatina(crea7in): 6-7g/zi
Citrulina malat: 7-8g/zi
Pre-workout
Pudra proteica whey

Am enumerat si suplimentele cu gandul ca ar putea afecta oboseala musculara ceea ce nu cred, astept niste pareri de la voi, cu siguranta aveti exp mai multa. Seara buna!

Fa pauza de la citrulina si preworkout o saptamana si revino cu un raspuns.

Eu zic ca o data la 2 saptamani sa faci 2 zile pauza.

#319
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,284
  • Înscris: 13.01.2011
Ești deja afectat de supraantrenament, iei pauză o săptămînă, rutina cu suplimentele și hrana o păstrezi la fel, odihnă mai multă.

#320
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,694
  • Înscris: 29.10.2017

View PostCostazzz, on 27 noiembrie 2022 - 21:41, said:

Am enumerat si suplimentele cu gandul ca ar putea afecta oboseala musculara ceea ce nu cred, astept niste pareri de la voi, cu siguranta aveti exp mai multa. Seara buna!

Asta e chestia, ca in multe medii se propaga (cu interes) ca suplimentele nu au efecte negative..ceea ce e total fals. De asta ai si ramas cu impresia asta

Pe scurt preworkout-ul e otrava curata pentru organism, nu ma mai obosesc sa scriu detalii...dar la o cautare rapida am gasit articolul asta scris de cineva care gandeste la fel ..e 100% adevarat
https://www.crossfit...out-supplement/

Pe langa asta probabil te si antrenezi prea mult si ar trebui sa reduci la un 4-5 zile

#321
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,284
  • Înscris: 13.01.2011
Aoleu, acum am văzut: ,,... undeva la 1h:40m~ pe zi fara cardio..."
Prea mult timp de antrenament, mai ales dacă este în forță.

#322
Costazzz

Costazzz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 31.08.2022
Voi face pauza 5-6 zile, eventual voi face low cardio, stretching.
O sa reduc la 5/7 antrenamente pe sapt cu 2zile pauza, da in jur de 1h:30-1h:40 stau la un antrenament pentru 2 grupe musculare cu tot cu incalzire de 10min, pauza intre serii este de 40-50sec, 4-5exercitii pe grupa musculara a cate 3-5serii. Intensitate este destul de mare, lucrez undeva la 75%-90% 1RM
La supra-antrenament ma gandesc si eu, pauza cred ca este f mica, 1zi pe sapt si in acea zi de pauza este ziua de iesit si consumat alcool... deci nici aia nu prea e pauza.

Legat de pre-workout am zis sa il incerc si eu, cu siguranta iti da o energie si niste mancarimi f mari, banuiesc din cauza beta-alaninei respectiv cofeinei(300mg/portie), dar nu cred ca acest supliment este pentru mine, nu consum cofeina mai deloc deci nu sunt obisnuit cu ea, imi afecteaza somnul si cred ca voi renunta la acest supliment.

Ca alimentatie sunt undeva la 2300kcal/zi = 150-170g proteina, 60-80g lipide, 250-300carbo, la o greutate de 76kg si 1,73 inaltime. Ma gandeam ca poate ar trebui sa mai cresc din carbohidrati si din cauza asta simt aceasta oboseala.

#323
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
5 exercitii a cate 3-4 serii la 90%RM nu cred. E imposibil.

#324
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Si 300mg cofeina per portie tot mi se pare enorm. Probabil te apuca tremuratul si te ia cu lesin, dar poate mai are ceva pe acolo in combinatie ca sa mai dreaga treaba. Eu sunt mare consumator de cafea (asa ma consider) dar servesc cafea proaspata, de calitate si probabil acumulez vreo 300mg cafeina pe zi dar nu in fiecare zi si nu dintr-o portie, ci partajat pe parcursul zile. Daca as lua 300mg dintr-o data nu ma simt bine deloc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate