Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Segregare la baza stalpului

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 

ATEII vs PUSCARIA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
350 replies to this topic

#55
Edy_S

Edy_S

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 17.10.2007

View Postandreic, on 14th February 2011, 12:58, said:

Cat timp exista exemple precum Elvetia, sa nu zic Estonia si altele, asta numai la noi in UE, eu cred ca restul emanatiilor silvestriene sunt izvorate din frustrare in forma pura mai ales catre oameni cu calificare si cunoastere net superioara ale caror nume in mod copilaresc le sunt pocite :D
Ma astept sa iti raspunda adresandu-se: "andreid" :w00t:

#56
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View Posteu_unul, on 14th February 2011, 11:36, said:

Eu ti-am aratat ca in puscarii erau in 2001 doar 250 de atei si agnostici, restul pana la 27000 fiind persoane fara o religie dar nu atei. Sa zicem ca numarul lor e de 10 ori mai mare si sunt 2500 de atei si agnostici in puscarii (90% din ei nu s-au identificat ca atei) si tot inseaman mai putin de 3% din populatia puscariilor.

Astea sunt interpolarile tale.

Fact:

Statisticile UK referitoare la populatie fac referire la non-religiosi

Statisticile UK referitoare la populatia incarcerata fac referire la non-religiosi.

Mere cu mere.

#57
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008
Fact: Tarile cu nivelul cel mai ridicat de civilizatie sunt, in general, cele cu populatia care pune religia pe planul religiei si nu confunda religia cu legea.
Fact: UE la un nivel mare, raportat la toate tarile membre, NU este o uniune politica care sa puna religia pe primul plan.
Fact: Criminalitatea in orice tara in afara de occident este enorm mai raspandita si mult mai grava decat cea dintr-o tara civilizata.
And the last fact: Intr-o tara civilizata, apartenenta sau nu la o religie este complet irelevanta cand vine vorba de nivelul de trai si mentalitatile respectivilor oameni.

Pe scurt, in lumea civilizata lumea a invatat sa treaca peste detaliile fara sens care nu au nici o relevanta in diverse lucruri. De exemplu, nimeni nu se uita urat la tine cand ii spui ca esti ortodox dar se uita urat cand calci peste limita de a fi om.

Adica, varianta scurta a variantei scurte, nu conteaza carei religii apartii, sau nu, conteaza doar ceea ce faci ca si om. Oamenii din tarile civilizate au invatat de mult timp asta, noi, se pare ca nu...

In al doilea rand, educatia este tot timpul pusa in fata religiei, in tarile civilizate. Atunci va avea religia vreo importanta, abia atunci va putea fi considerata singura cale, cand tarile cu cel mai inalt nivel de civilizatie si educatie nu vor fi majoritar atee sau cu mentalitati neutre...

Edited by Ovidiu93, 14 February 2011 - 17:58.


#58
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,778
  • Înscris: 07.02.2003

View PostOvidiu93, on 14th February 2011, 17:55, said:

Fact: Criminalitatea in orice tara in afara de occident este enorm mai raspandita si mult mai grava decat cea dintr-o tara civilizata.
Asta cred ca e cel mai important.

#59
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View PostMount_Yermom, on 14th February 2011, 17:29, said:

Astea sunt interpolarile tale.

Fact:

Statisticile UK referitoare la populatie fac referire la non-religiosi

Statisticile UK referitoare la populatia incarcerata fac referire la non-religiosi.

Mere cu mere.
Daca zici tu, o fi pe bune, nu? Adica eu ti-am aratat matematic ca nu ai o concluzie valida, si tu o duci tot inainte.

Sa recapitulez probabil, folosind termenii tai de mai sus:
- populatie libera FARA RELIGIE conform sondajelor publice de dupa anul 1995: 40%+ in toti anii
- populatie libera FARA RELIGIE conform recensamantului 2001: 23.2% (si totusi sondajele stau la 40%+, cum explici)
- populatie libera FARA DUMNEZEU conform Eurobarometrului in 2005: 20% (si totusi sondajele anuale tot la 40%+ erau pentru non-religie)
- populatie libera FARA RELIGIE conform sondajului din 2007: 45.7% (si diferenta de 20% cu cele anterioare unde a disparut?)
- populatie incarcerata FARA RELIGIE: ~30%

Ti-am si explicat ca sunt mere cu pere, ce compari aici, e improbabil ca de la an la an sa sara procentul de populatie cu peste 10% in materia cu privire la orientarea religioasa. Cati atei sunt in Romania? 20.000! Cati din ei sunt pe Softpedia? 5%! Tu chiar crezi ca in Romania sunt 20.000 de atei, cand peste jumatate din anturajul meu sub 30 de ani este de convingere atee?

Si acum, confirmarea concluziei, sa presupunem prin absurd ca iti acordam validitate concluziei ca in Anglia si Scotia exista un procent mai mare de atei in inchisori decat in libertate. Poti oferi aceeasi concluzie si pentru alte tari, gen SUA?

View PostMosotti, on 14th February 2011, 10:54, said:

concluzie imbecila, ai uitat sa precizezi. statisticile alea nu prea au relevanta pentru ca de obicei la recensaminturi oamenilor nu le pasa ce dracu scrie acolo, de exemplu, eu sint ortodox, conform recensamintului desi imi bag ceva in toti cristosii, dar ca sa scap de michidutza ala mai repede l-am lasat sa scrie ce ii trece prin cap.
M-ai dezamagit Mosotti, sper ca in 2012 sa nu faci la fel...

#60
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

View PostMount_Yermom, on 14th February 2011, 17:29, said:

Astea sunt interpolarile tale.

Fact:

Statisticile UK referitoare la populatie fac referire la non-religiosi

Statisticile UK referitoare la populatia incarcerata fac referire la non-religiosi.

Mere cu mere.
Omule, tu stii sa citesti? Ti-am dat demografia inchisorilor din UK  din anul 2001 defalcata pe categorii din care reiese ca din 65463 de puscariasi doar 128 sunt atei.


No religion 20453, of whom Atheist 128, Agnostic 62.
Fara religie 20453 din care atei 128, agnostici 62.


Dupa cum vezi in acel document se face distinctie clara intre atei si religiosi, ateii fiind o subcategorie a categoriei "fara religie". Intelegi asta sau trebuie sa iti desenez? Acum mai trebuie sa aduci  o statistica cu numarul de atei din libertate. Nu gasesti? Iti dau eu unul, 6% dintre britanici se considera atei si e identifica astfel si 24% se considera agnostici.
Iti atasez mai jost tabelul extras din eurobarometru.
Eurobarometru pagina 383

Asadar ai in inchisori 128 de atei dintr-un total de 65463 de detinuti adica 0,2 din poppulatia inchisorilor pe cand in in libertate ateii sunt 6%.

Nu numai ca esti mincinos dar esti si lipsit de un minim bun simt sa iti recunosti eroarea!

Attached Files


Edited by eu_unul, 14 February 2011 - 19:14.
mama ei de tasta "S" care nu merge :lol:


#61
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View PostOvidiu93, on 14th February 2011, 17:55, said:

Fact: Criminalitatea in orice tara in afara de occident este enorm mai raspandita si mult mai grava decat cea dintr-o tara civilizata.

Ai pus punctul pe J, me dear Watson.

In tarile civilizate, occidentale, criminalitatea este mai redusa - sa aiba legatura cu gradul de religiozitate? Studiul britanic pare sa sustian contrariul. Sau poate cu prosperitatea? Dar ce treaba are ateismul cu prosperitatea stiind ca avansul occidentului fata de restul lumii are bazele in tocmai Evul Mediu crestin?

Simti cum bati campii?

#62
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Posteu_unul, on 14th February 2011, 18:55, said:

Nu numai ca esti mincinos dar esti si lipit de un minim bun simt sa iti recunosti eroarea!
Nu numai ca e ce zici tu plus s-a apucat iar de trolling, dar probabil jubileaza asteptand sa ii inchizi topicul pentru abuzurile care si le aduce propriului creier.

#63
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View Posteu_unul, on 14th February 2011, 18:55, said:


In linkul de mai sus, la pagina 204 [207 in pdf] pentru UK avem:

37% believe in God

33% believe in a spirit or life force

25% don't believe there is any sort of spirit, God or life force

5% don't know

+++

Inainte sa ma acuzi ca mint ar trebui sa-ti pui in ordine sursele. Dupa toate definitiile aia 25% sunt atei indiferent ce categorii vrei sa vari tu aici si indiferent cum se autoidentifica ei. Probabil, printre cei 25% sunt destui imbecili care nu fac distinctia dintre atheism si agnosticism sau orice alta categorie definita pretentios, de aceea afirmatia/intrebarea este formulata foarte clar si concret.

In tabelul de la pagina 383 se studiaza apartenenta confesionala. ateii + agnosticii fac 30%.


View Postmrproper, on 14th February 2011, 19:01, said:

Nu numai ca e ce zici tu plus s-a apucat iar de trolling, dar probabil jubileaza asteptand sa ii inchizi topicul pentru abuzurile care si le aduce propriului creier.

Tu esti cel care a deschis topicul intitulat sagace "De ce fac cazinourile profit?"?

Inteleg ca la arpizs limba materna nu-i romana dar tu ce scuza ai?

Edited by Mount_Yermom, 14 February 2011 - 19:34.


#64
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002
Deci pana la urma care sunt procentele? Care e definitia luata in calcul?

#65
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010
A propos, ca ma uitam pe tabelurile din EB

Germania ansamblu - atei/agnostici 7/19 [26%]

West - atei/agnostici 3/10 [13%]

East - atei/agnostici 19/48 [67%]

How ironic!

#66
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
Saudi Arabia,tara in care mori omorat cu pietre si femeile nu pot conduce atei/agnostici aprox 1% (maxim)

#67
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
Ce idee promoveaza topicul!?
- Ateul este pacatos, deci fura, deci face puscarie.
- Credinciosul este baiat cuminte, nu fura, deci nu face puscarie.

Edited by Aether, 14 February 2011 - 19:55.


#68
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View PostMount_Yermom, on 14th February 2011, 19:38, said:

A propos, ca ma uitam pe tabelurile din EB

Germania ansamblu - atei/agnostici 7/19 [26%]

West - atei/agnostici 3/10 [13%]

East - atei/agnostici 19/48 [67%]

How ironic!
Deja o dai in buruieni. Ce treaba are asta cu prezumtia ta initiala?

Nici una!

Dar frumoasa incercare ;)

#69
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

View PostMount_Yermom, on 11th February 2011, 17:30, said:

Conform statisticilor publicate de Ministerul de Interne Britanic[/url] in 2000, populatia din inchisorile din UK, dupa afilierea religioasa arata asa:

niste cercetatori britanici au ajuns la concluzia  :lol: ....
lasa-ne, lasa-ne!

#70
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View Postbuleala, on 14th February 2011, 20:00, said:

niste cercetatori britanici au ajuns la concluzia

Nu-s cercetatori. Sunt gabori.


View Posttamtamtam, on 14th February 2011, 19:50, said:

Saudi Arabia, tara in care mori omorat cu pietre...

Unde? Cand?

#71
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

View PostMount_Yermom, on 14th February 2011, 19:31, said:

Inainte sa ma acuzi ca mint ar trebui sa-ti pui in ordine sursele. Dupa toate definitiile aia 25% sunt atei indiferent ce categorii vrei sa vari tu aici si indiferent cum se autoidentifica ei. Probabil, printre cei 25% sunt destui imbecili care nu fac distinctia dintre atheism si agnosticism sau orice alta categorie definita pretentios, de aceea afirmatia/intrebarea este formulata foarte clar si concret.

In tabelul de la pagina 383 se studiaza apartenenta confesionala. ateii + agnosticii fac 30%.
Asadar ai in libertate 25% atei dar in inchisori doar 0,2%. Splendid!
Continua sa iti dai cu tesla-n oo!

Dupa cu ai observat am facut o distinctie intre cei 25% care nu cred in spiirite, zei sau forta vitala i cei ce identifica pe sine ca fiind atei. Chiar si asa tot iesi in pierdere.
Daca din 25% din populatie nu crede dar doar 6% se identifica a fi atei, inseamna ca doar 1 din 4 atei e identifica astfel.
In puscarii avem 0,2% oameni care se considera atei, dar cum stiim ca doar 1 din 4 atei e identifica astfel rezulta ca in puscarii sunt 0,8% atei (rotunjim la 1) dar in libertate avem 25% atei.

Acum problema ta e sa identifici cine face parte din marea masa a celor "fara religie" din inchisori, altii decat atei si agnostici.
Raspunsul e simplu, conform eurobarometrului doar 37% din populatie crede in Dumnezeu, restul de 63 sunt fie atei (25% nu cred in spirite, zei sau forte vitale) fie credinciosi non-religiosi (33%cred in spirite sau fota vitala) fie peroane care nu stiu ce sa raspunda (5%)

Asadar la un procent de 63% din populatia tarii non-religiosii (atei+agnostici+peroane neafiliate unei religii anume) in inchisori sunt 30% non religiosi in vreme ce religiosii (37% din populatia de baza) formeaza 60% din populatia inchisorilor.








View Posttamtamtam, on 14th February 2011, 19:50, said:

Saudi Arabia,tara in care mori omorat cu pietre si femeile nu pot conduce atei/agnostici aprox 1% (maxim)

:roflmaofast: Pe ultimul ateu l-au spanzurat asta-vara!

Edited by eu_unul, 14 February 2011 - 20:49.


#72
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

View PostMount_Yermom, on 14th February 2011, 20:07, said:

Nu-s cercetatori. Sunt gabori.

gaborii nu exceleaza in desteptaciune, indiferent de unde-s ei; in spatele lor stau tot niste "cercetatori".
eu cred ca puscariasii s-au lepadat subit de d-zeu in momentul in care au fost inchisi!  de aia apar la categoria ateilor; "doamne nu m-ai ajutat si m-au prins astia!" :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate