Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

ATEII vs PUSCARIA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
350 replies to this topic

#37
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
Orice incult care stie o boaba de engleza si poate folosi putina logica stie care e diferenta dintre aia fara religie si atei

#38
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 tamtamtam, on 12th February 2011, 16:01, said:

Orice incult care stie o boaba de engleza si poate folosi putina logica stie care e diferenta dintre aia fara religie si atei
Care este tamtamtam, zi-ne si noua ca, recunosc, nu prea ma descurc cu engleza ...

#39
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
Deistii pot fi persoane fara religie .Ei nu neaga existenta unui zeu ci doar faptul ca acesta ar fi intervenit sau ca religiile sunt corecte.Ateii neaga existenta zeitatilor iar agnosticii nu stiu ce sa aleaga.

#40
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

 Billy, on 12th February 2011, 15:19, said:

Ne bucuram ca in sfarsit recunoasteti ca ateii sunt o rasa aparte printre non-belivers, probabil ca-s aia mai agresivii in negarea credintei altora.
Pana una-alta, se pare ca ateii sunt mai agresivi in ... respectarea legilor.

#41
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

 Mount_Yermom, on 11th February 2011, 17:30, said:

• In 2000, the largest group of prison inmates were
-Anglicans, who formed 39% of the prison population.
- Next in size was the group with No religion (32%),
Stop!

Mancatiasi eu creerasu de baiat destept. De ce minti populatia generala?

[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/4/4f/Bsa-religion-question.svg/800px-Bsa-religion-question.svg.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://en.wikipedia....gdom#Statistics

Asadar avem in populatia generala:
- 20.87% anglicani
- 23% "fara religie" (atei sau fara raspuns)

Conform datelor tale, mai multi anglicani procentuali in inchisoare, si iarasi mai multi nereligiosi in inchisoare. Conform graficului de mai sus al intrebarii generice a religiei luata statistic anual, in 2001 erau 40% "fara religie". Dar hai sa manipulam datele sa ne iasa bine, nu?

Dupa cum stii exista trei tipuri de minciuni pe lumea asta:
- minciuni
- minciuni crunte
- statistici


Sa revenim, avem doua statistici mari: UK 2001 Censussi BSA Survey 2007. Intre ele avem o crestere de la 23.2% la 45.7% a categoriei "no religion". Dupa cum vezi la pagina 9 din PDF-ul tau, categoria predominanta fara religie este de pana in 21 de ani. Ori aceasta categorie a fost anexata in 10 ani (sa zicem 7 comparativ cu sondajul din 2007) cu un volum similar de "necredinciosi" poate si mai mult.

Rugamintea mea este sa postezi ceva informatii similare pentru o perioada de dupa 2007, intrucat poti observa o variatie mare in populatia generala si extrapolat in populatia penala asupra gradului de religiozitate in ultimii 10 ani, cum ar fi de exemplu acest studiu: http://www.parliamen.../snsg-04334.pdf

In tabelul D, avem asa:

Pentru 2001:
- Anglicani: 37%
- Fara religie: 31.4%

Pentru 2007:
- Anglicani: 27.7%
- Fara religie: 31.1%

Dupa cum observi, nu numai ca ai facut confuzie intre definitii, ai postat date incoerente, si pana la urma te-ai facut de rusine pentru ca procentul de necredinciosi din puscarii este mai mic decat cel din libertate pentru ca putem alege ce definitie vrem noi, nu?

#42
StefanU

StefanU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 19.12.2010

 mrproper, on 12th February 2011, 19:08, said:


Asta e sondaj, nu recensamint; si oricum referinta din wikipedia e moarta.

#43
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010
Asta explica ca unii cretini ar trebui sa ramana religiosi daca asa se pot controla.

#44
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
E paradoxal dar cand stii ca esti iertat... :)

#45
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

 StefanU, on 12th February 2011, 23:35, said:

Asta e sondaj, nu recensamint; si oricum referinta din wikipedia e moarta.
1. Nu conteaza varianta, statisticile sunt calitativ similare mai ales ca avem diferente de zeci de procente.
2. Daca esti atent, si nu esti, vei fi observat ca jumatate din date sunt din recensamant si jumatate sunt din sondaj.

Argumentul meu e ca pe de o parte metodologia de evaluare a categoriilor studiate difera intre cele doua seturi de date comparate, si pe de alta parte o evaluare mai recenta ar clarifica situatia intrucat s-ar rezolva aceste diferente. Din pacate trebuie sa asteptam sa treaca 2011 pentru ca datele sa fie mai recente si mai relevante.

Si desigur domnul master troll a ales un set specific de statistici, stiind ca daca alege o alta tara mai similara Romaniei ca grad de religiozitate intra la belele...

The Federal Bureau of Prisons does have statistics on religious affiliations of inmates (1997). The following are total number of inmates per religion category:
          o Catholic 29267 39.164%
          o Protestant 26162 35.008%
          o Muslim 5435 7.273%
          o American Indian 2408 3.222%
          o Nation 1734 2.320%
          o Rasta 1485 1.987%
          o Jewish 1325 1.773%
          o Church of Christ 1303 1.744%
          o Pentecostal 1093 1.463%
          o Moorish 1066 1.426%
          o Buddhist 882 1.180%
          o Jehovah Witness 665 0.890%
          o Adventist 621 0.831%
          o Orthodox 375 0.502%
          o Mormon 298 0.399%
          o Scientology 190 0.254%
          o Atheist 156 0.209%
          o Hindu 119 0.159%
          o Santeria 117 0.157%
          o Sikh 14 0.019%
          o Bahai 9 0.012%
          o Krishna 7 0.009%


Si bineinteles, toata lumea stie ca in Romania nu sunt atei. Si totusi, uite-ne aici discutand, si avem si sondaje si pe forum care indica un procent ridicat de ateism:
http://forum.softped...showtopic=28447
http://forum.softped...howtopic=725767

Si totusi daca ne uitam la ultimul recensamanat, avem asa: http://www.edrc.ro/recensamant.jsp
Fără religie: 12,825
Atei: 8,524

Deci vreo 21000 de atei in Romania, si peste 5% din ei stau pe softpedia?

#46
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 mrproper, on 13th February 2011, 15:34, said:

o Orthodox 375 0.502%
          o Mormon 298 0.399%
          o Scientology 190 0.254%
          o Atheist 156 0.209%
          o Hindu 119 0.159%
          o Santeria 117 0.157%
          o Sikh 14 0.019%
          o Bahai 9 0.012%
          o Krishna 7 0.009%
Foarte interesant aici e ca ortodocsii sunt peste ateism insa religiile alea spre buda, krisna,hindu etc... sunt sub, asta cred ca le reconfirma acelora asiatice numele de religii ale pacii.

#47
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

 andreic, on 13th February 2011, 16:44, said:

Foarte interesant aici e ca ortodocsii sunt peste ateism insa religiile alea spre buda, krisna,hindu etc... sunt sub, asta cred ca le reconfirma acelora asiatice numele de religii ale pacii.
Dap. Ba chiar am putea spune ca oamenii din culturile civilizate care apartin acelor religii sunt uneori mai bine platiti, mai inteligenti si mai sociali decat ateii.

#48
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

 Ovidiu93, on 11th February 2011, 18:25, said:

Sa inteleg ca nu demonstreaza nimic, ai facut si tu un topic ca sa arati cati atei sunt in puscarie, de parca ar fi relevant in vreun fel, si ce tara ti-ai ales... In concluzie, un topic fara sens care nu demonstreaza absolut nimic si nu aduce nimic nou. Era cumva o parte din dovezile imbatabile in care noi ateii suntem rai si crestinii buni ?

Mami, n-ai fost atent.

Hai sa incercam impreuna sa tragem o concluzie.

Ai ceva impotriva concluziei trase de mine in prima postare?

"Daca esti ateu ai sanse mai mari sa ajungi la bulau - citeste: sa incalci normele de convietuire sociale / legile"

Daca esti de acord ar trebui sa printati pe hartie igienica pretentia ca societatile atee au rate de criminalitate mai reduse pentru ca, in sine, se bazeaza pe un argument fals.

Statisticile oferite de mine probeaza ca nu exista o corelare intre gradul de ateizare a unei societati si reducrerea criminalitatii pentru ca ateii insisi sunt de 2.5 ori mai susceptibili sa ajunga la inchisoare decat [de exemplu] crestinii si de 2 ori mai susceptibili decat media.

 StefanU, on 11th February 2011, 19:07, said:

Destul de triste statisticile alea, dar n-o sa ma faca sa cred in zei :)
Apelul la consecinte e o greseala de logica.

Perfect rezonabil argumentul tau.

O invitatie la reevaluarea pseudo-argumentelor cyber-ateismului cum ca se poate face vreo corelare intre ateizarea unei societati si 1) prosperitatea ei, 2) reducerea criminalitatii, 3) gradul de isntructie al populatiei si chiar 4) nivelul de inteligenat [IQ]

Sunt sigur ca de fiecare data cand va mai fi pusa pe tapet o astfel de abordare ii vei urechea pe cyber-ateistii mai putin atenti si logici decat tine, nu? ;)

 andreic, on 11th February 2011, 19:20, said:

He he... vedem ce usor se propaga religia in locurile unde nu se traieste asa bine si cum ea scade pe masura ce mergem in locuri unde e oki :)

StefanU, ce astepti? Fa-l praf!


 tamtamtam, on 11th February 2011, 19:38, said:

In america altfel sta treaba !Si pentru tampiti : numele GENIULUI ala e Richard Dawkins !Un cretin nu ar putea realiza asta si vorba aia : prostu nu e prost destul pana nu e si fudul(ps : da,chiar merita sa iau warn dar prostia si nesimtirea unora chiar ma enerveaza)

Tam Tam Tam, eu sunt un tip gentil de felul meu asa ca nu te voi raporta dar permite-mi sa ma refer la imbecilul congenital pe care unii dintre voi il venerati quasi-religios asa cum imi place mie.

Sa nu divagam. Nu te lua dupa andreic care incearca sa deturneze topicul intr-un flame.

Ceva la subiect?


 takillya, on 11th February 2011, 22:36, said:

haideti sa cautam un studiu care compara nr de atei incarcerati cu nr de teisti incarcerati de la inceputul secolului pana azi. oare ce descoperim?

Constatam ca imediat ce procentul de atei devine cat-de-cat semnificativ acestia tind sa acapareze suprematia in infaptuirea crimelor.

Secondly, desigur 68% credinciosi vs 32% non-religiosi pare sa sune defavorabil pentru primii. Din pacate [pentru observatia ta] nu-i asa deoarece non-religiosii sunt doar 15% din populatie...


 ain, on 11th February 2011, 23:21, said:

Silvestre,
Ultima data can m-am uitat intr-un dictionar "non-religios" nu era sinonim cu "ateu". Poti fi credincios, chiar teist, fara a avea orientare religioasa. Avem chiar colegi pe forum, e.g., @Fumatorul, care se autodefineau astfel.
Vezi ca de la tine ma astept la argumente corecte; asa ca lasa ilogica echivocarii pentru mediile incapabile sa detecteze artificiile aste retorice.

Vezi, d-aia n-are ursu' coada...

Cand este vorba de statistici care sa arate "progresul" ateismului, ii numarati pe toti, cand e vorba de crime nu mai ie buni.

Pseudo-Scotianul, bata-l vina!




 eu_unul, on 12th February 2011, 13:13, said:

Silvestre, ia de aici si plangi! Pagina 122 (131 in PDF)

Fara religie- 20453 din care atei-128 si agnostici-62.

Pentru stiinta ta Silvestre,  fara religie nu inseamna neaparat ateu, inseamna doar ca nu are o religie. Billy nu are o religie, Bean nu are o religie, Laserdance nu are o religie si totusi nu sunt atei.
Din nefericire la recensamantul din 2001 din UK nu a cuprins si date despre ateism fiind bagati in categoria generala "fara religie" asa ca nu pot compara  procentul de atei din totalul populatiei cu cel al procentului de atei din inchiori.

Va jucati cu focul si va ardeti la degetele.

+++

Eurobarometer 2005

UK

Belief in a God - 38%

Belief in a spirit or life force - 40%

Belief in neither a spirit, God or life force - 20%

+++

Datele sunt consitente cu cele din recensamantul britanic din 2000. Se constata o crestere a celei de-a treia categorii de la 15,5 la 20%.

+++

Bine-nteles ca majoritatea populatiei habar n-are de distinctiile filosofice intre ateism si agnosticism si cu atat mai mult populatia incarcerata.

Incercarea ta [voastra] de a-i scoate pe atei din culpa este careaghioasa. Ateii sunt atei indiferent de terminologia folosita.



 mrproper, on 12th February 2011, 19:08, said:

...pentru ca putem alege ce definitie vrem noi, nu?

Exact!

Tu intoteaduna reusesti sa aduci deservicii cauzei in care crezi, argumentelor pe care le aduci si, limitat, si speciei umane...

/MY slaps and kicks mrproper repeatedly

 tamtamtam, on 12th February 2011, 16:01, said:

Orice incult care stie o boaba de engleza si poate folosi putina logica stie care e diferenta dintre aia fara religie si atei

Confirm chiar daca, trebuie sa admit, asta te pune intr-o lumina proasta.

#49
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Quote

Concluzie - in UK, sansele ca un ateu sa ajunga in puscarie pentru delicte penale sunt de 2.5 ori mai mari decat ale concetatenilor sai crestini
concluzie imbecila, ai uitat sa precizezi. statisticile alea nu prea au relevanta pentru ca de obicei la recensaminturi oamenilor nu le pasa ce dracu scrie acolo, de exemplu, eu sint ortodox, conform recensamintului desi imi bag ceva in toti cristosii, dar ca sa scap de michidutza ala mai repede l-am lasat sa scrie ce ii trece prin cap.

pe de alta parte, odata ajuns in puscarie, probabil ca esti al dracului de nervos si suparat, pe viata si pe dumnezo, maica precista & shit, si e cam normal ca sa zici ca nu ai nici o religie, chiar daca ai fost credincios, adica come on, ce dumenzo ii ala care te lasa la puscarie? :lol:

#50
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

 Mount_Yermom, on 14th February 2011, 10:49, said:

Va jucati cu focul si va ardeti la degetele.

+++

Eurobarometer 2005

UK

Belief in a God - 38%

Belief in a spirit or life force - 40%

Belief in neither a spirit, God or life force - 20%

+++

Datele sunt consitente cu cele din recensamantul britanic din 2000. Se constata o crestere a celei de-a treia categorii de la 15,5 la 20%.

+++

Bine-nteles ca majoritatea populatiei habar n-are de distinctiile filosofice intre ateism si agnosticism si cu atat mai mult populatia incarcerata.

Incercarea ta [voastra] de a-i scoate pe atei din culpa este careaghioasa. Ateii sunt atei indiferent de terminologia folosita.

Multumesc Silvestre ca pui ateismul intr-o lumina si mai favorabila. Deci conform eurobarometrului 20% din populatia Marii Britanii este atee (nu crede nici in spirite, Dumnezeu sau forta vitala) dar in inchisori sub 1% sunt atei.

Iti repet, conform acelor documenta din cei fara o religie (27 000) doar 250 sunt atei si agnostici.

Conform eurobarometrului ai in categoria "fara religie" 60% din populatie 40%-Belief in a spirit or life force + 20%-]Belief in neither a spirit, God or life force. (in mod normal cifra e mai mica pentru ca o parte din cei ce cred intr-un spirit sau forta vitala pot apartine unei religii (budism, taoism, varietati hindu, crestini ciudati)

Pricepi asta?

Si fi atent cum iti dai singur cu tesla-n oo:

Quote

Din pacate [pentru observatia ta] nu-i asa deoarece non-religiosii sunt doar 15% din populatie...

Quote

Belief in a spirit or life force - 40%

Belief in neither a spirit, God or life force - 20%

Oricum ai lua, fie consideri ca non-religiosii sunt doar cei 20% care nu cred in spirite, zei sau forte vitale fie incluzi si pe cei care cred intr-un spirit sau fosrta vitala in categoria non-religiosi populatia de non religiosi este mai mare de 15%. Numai tu reusesti sa te contrazici in propriile afirmatii.

Edited by eu_unul, 14 February 2011 - 11:15.


#51
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

 errai, on 13th February 2011, 01:29, said:

Asta explica ca unii cretini ar trebui sa ramana religiosi daca asa se pot controla.

Bingo!

Sa vezi cum e cu statisticile de la balamuc!


 eu_unul, on 14th February 2011, 11:02, said:

Oricum ai lua, fie consideri ca non-religiosii sunt doar cei 20% care nu cred in spirite, zei sau forte vitale fie incluzi si pe cei care cred intr-un spirit sau fosrta vitala in categoria non-religiosi populatia de non religiosi este mai mare de 15%. Numai tu reusesti sa te contrazici in propriile afirmatii.

Intre statisticile care arata 15,5% si 20% de non-religiosi este o diferenta de 7 ani [2000-2007]. Pricepi? Iti desenez?

Secondly, statisticile din UK includ global ateii/agnosticii declarati [adica pe cei care nu sunt suficient de imbecili incat sa nu stie ce inseamna una sa alta] la categoria de non-religiosi. Statisticile din pucarie fac acelasi lucru. Mere cu mere.

#52
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

 Mount_Yermom, on 14th February 2011, 11:19, said:

Intre statisticile care arata 15,5% si 20% de non-religiosi este o diferenta de 7 ani [2000-2007]. Pricepi? Iti desenez?
Ok, hai sa zicem... dar in ce categrie incluzi pe cei 40%? la categoria religiosi?

Quote

Secondly, statisticile din UK includ global ateii/agnosticii declarati [adica pe cei care nu sunt suficient de imbecili incat sa nu stie ce inseamna una sa alta] la categoria de non-religiosi. Statisticile din pucarie fac acelasi lucru. Mere cu mere.
In categoria fara religie cati oameni sunt din totalul populatiei? 20%? Sau 60%?
Aia 27de mii sunt atei sau fara religie?

Eu ti-am aratat ca in puscarii erau in 2001 doar 250 de atei si agnostici, restul pana la 27000 fiind persoane fara o religie dar nu atei. Sa zicem ca numarul lor e de 10 ori mai mare si sunt 2500 de atei si agnostici in puscarii (90% din ei nu s-au identificat ca atei) si tot inseaman mai putin de 3% din populatia puscariilor.

#53
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008
Buuun, Elvetia cineva ? Nu e prea religioasa tara aia si uite ce nivel de civilizatie e pe acolo :lol: ... Mentalitati diferite, civilizatie...nu cred ca trebuie descrisa, atitudine neutra fata de totul inclusiv religie, raiul celor dornici de o lume civilizata unde problemele cu "Religia mea e mai buna" sunt complet fara sens si unde se pune accent pe ceea ce conteaza cu adevarat.

#54
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 Ovidiu93, on 14th February 2011, 12:54, said:

Buuun, Elvetia cineva ? Nu e prea religioasa tara aia si uite ce nivel de civilizatie e pe acolo :lol: ... Mentalitati diferite, civilizatie...nu cred ca trebuie descrisa, atitudine neutra fata de totul inclusiv religie, raiul celor dornici de o lume civilizata unde problemele cu "Religia mea e mai buna" sunt complet fara sens si unde se pune accent pe ceea ce conteaza cu adevarat.
Cat timp exista exemple precum Elvetia, sa nu zic Estonia si altele, asta numai la noi in UE, eu cred ca restul emanatiilor silvestriene sunt izvorate din frustrare in forma pura mai ales catre oameni cu calificare si cunoastere net superioara ale caror nume in mod copilaresc le sunt pocite :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate