Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 

Constructie Casa Iasi

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#37
grecudan1

grecudan1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 19.05.2005

 ady_doom, on 21st February 2011, 14:26, said:

Imi pare rau de situatia ta.
Cel mai bine era ca cel de la care ai cumparat sa scoata un CU.Acolo vedeai daca ai sau nu restrictii, ce se poate construi pe acel teren si in ce conditii.Apoi faceati tranzactia.

Bafta si sper sa se rezolve favorabil!

Asta e si ideea.
El a scos in iulie un CU care scrie ca am voie sa construiesc case, iar eu am cumparat in decembrie terenul. Omul a zis ca nu mai asteapta o luna sa scoata altul, avand deja unul din iulie, lucru care mi s-a parut logic si drept. Nu poti schimba destinatia unui teren, intrecase peste noapte.

#38
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Intreb si eu, nu dau cu parul, doar intreb. Cumva fostul proprietar are pile la primarie ? Ma gandesc ca putea sa se duca sa dea o atentie sa-i scoata acel certificat de urbanism ca sa-l arate cand vinde terenul. Crezi ca e posibil ?  :peacefingers:

#39
ady_doom

ady_doom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 23.01.2010

 grecudan1, on 21st February 2011, 15:05, said:

Asta e si ideea.
El a scos in iulie un CU care scrie ca am voie sa construiesc case, iar eu am cumparat in decembrie terenul. Omul a zis ca nu mai asteapta o luna sa scoata altul, avand deja unul din iulie, lucru care mi s-a parut logic si drept. Nu poti schimba destinatia unui teren, intrecase peste noapte.


Aaaa...am inteles.

Pai atunci 1 din 2: ori vanzatorul e un escroc si are pe cineva in primarie, ori astia de la primarie scot doua CU diferite pt. acelasi teren.
PS: Nu m-ar mira nici una, nici alta.Pacat de banii si stresul tau.

Bafta!

#40
grecudan1

grecudan1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 19.05.2005

 Inginerul_bv, on 21st February 2011, 15:15, said:

Intreb si eu, nu dau cu parul, doar intreb. Cumva fostul proprietar are pile la primarie ? Ma gandesc ca putea sa se duca sa dea o atentie sa-i scoata acel certificat de urbanism ca sa-l arate cand vinde terenul. Crezi ca e posibil ?  :peacefingers:

Crede-ma ca m-am gandit si la asta. Dar nu cred. Certificatul din Iulie a fost scos pentru o persoana, care dorea terenul ca sa construiasca un atelier. Nu cred ca a apelat la pile, ca sa ii scrie pe cererea respinsa ca nu se pot construi ateliere si altele, pentru ca zona este zona rezidentiala. Nu mai spun, ca desi este cam vechi, si CU din 2003, cel dupa care a obtinut AC, are aceleasi caracteristici.
Mai degraba as crede ca atanjit altcineva dupa teren si imi pune bete in roate, decat sa dau vina pe vanzatori.Oamenii mi s-au parut simpli, au o casa simpla cu etaj,...
Problema este ca am apelat la cativa arhitecti care au studiat documentatia vanzatorului ( ma refer la documentatia necesara construirii casei sale - studiu topo, geo, ...) si toate datele aratau ca locul este in regula si numai bun de cumparat. Si cred ca este in continuare. Nu pot sa cred decat ca birocratia din tara asta, duce la situatii de genul asta, neprofesionalismul angajatilor din institutiile statului duce la acte prost concepute sau realizate, si apoi ajungem la situatii ca a mea, unde trebuie sa ma lupt, sa dau in judecata, pentru ca au gresit "EI" doua certificate de urbanism, si abia acesta, al meu, prezinta realitatea. Imi pare rau dar nu pot sa accept ca altora sa se poata "gresi", si mie nu. In plus, mai este un vecin la care nu am ajuns inca, si pe care as dori sa il rog sa imi arate CU al sau. Si va spun, ca fara sa ma uit la el, pe acel CU ar scrie ca este zona rezidentiala, doar ca nu este din 2010, ci este din 20sapm.spam

#41
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Nasol, dar daca anul trecut s-a scos un CU dupa care se poate construi, teoretic s-ar putea scoate si anul asta un CU dupa care s-ar putea construi ;).

Nu consider normal ce se intampla si ce sugestie iti dau, dar se pare ca doar asa se pot rezolva unele situatii in Romania (de asta ma gandesc tot mai serios sa impachetez totul si sa plec unde vad cu ochii).

Sau, daca vrei sa rezolvi corect, ii dai in judecata.

#42
grecudan1

grecudan1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 19.05.2005
Nu este nimeni familial cu noua lege sa imi dea si mie o idee de cum pot sa atac CU emis pe numele meu, sa treaca terenul meu in LV - locuinte individuale,... sau o alta idee prin care sa imi pot construi casa.

#43
Teach

Teach

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 14.11.2010
intreaba la primarie daca poti sa iti construiesti acolo o anexa gospodareasca ...dupa vezi tu cum le fortezi mana...

#44
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Imi pare sincer rau ca-ti dau un astfel de sfat, insa, mergi pe spaga. Cum spunea si Malaiele, in turceste... ciubuc, in franceza... pourboire... etc. In Romania, mai toate lucrurile se rezolva cu... spaga.
(Si) din acest motiv, ca si cel de mai sus, imi vine uneori sa "impachetez" tot si sa plec dracului din tara asta plina de... spagi. Si gunoaie (de toate tipurile)...

#45
Teach

Teach

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 14.11.2010
intr-o anumita perioada socrul meu a facut in felul urmator ... fiind considerat teren agricol si in perioada aia nu dadeau voie sa faci casa oriunde ... a zis ca isi face anexa gospodareasca ... si mi-a lasat acum pe teren o anexa de vreo 25-30 mp cu tot cu beci ... acum stiu si eu care or fi limitele la anexele astea gospodaresti ... poate iti faci 2 lipite ... si iti da acceptul ... :D nu ma pricep eu la chestiile astea si daca nu se poate ocoli ... spaga :( si mergi mai departe :(

#46
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Vezi ca PUG-urile astea se actualizeaza cam odata la 10 ani. Tinand cont ca cel vechi este din 1999, ai toate sansele ca in noul PUG, zona in care ai tu terenul sa fie cuprinsa in intravilan - zona de locuinte si functiuni complementare. Intereseaza-te putin in ce stadiu se afla noul PUG. Imi pare rau ca treci prin astfel de situatii, dar sa stii ca si in cazul meu, case vizavi de terenul meu...4 la numar, casa in stanga terenului meu....si tot am facut PUZ.

@Rockroll, nu sunt de acord cu tine. Pana la urma i s-a oferit o solutie legala. Oare cine este de vina in acest caz ? Un beneficiar care da spaga sa ocoleasca o lege sau un functionar care poate nu este acelasi cu cel care a intocmit CU anterioare. No offence grecudan1  :peacefingers:

Edited by Inginerul_bv, 22 February 2011 - 14:52.


#47
grecudan1

grecudan1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 19.05.2005

 Inginerul_bv, on 22nd February 2011, 14:51, said:

Vezi ca PUG-urile astea se actualizeaza cam odata la 10 ani. Tinand cont ca cel vechi este din 1999, ai toate sansele ca in noul PUG, zona in care ai tu terenul sa fie cuprinsa in intravilan - zona de locuinte si functiuni complementare. Intereseaza-te putin in ce stadiu se afla noul PUG. Imi pare rau ca treci prin astfel de situatii, dar sa stii ca si in cazul meu, case vizavi de terenul meu...4 la numar, casa in stanga terenului meu....si tot am facut PUZ.

@Rockroll, nu sunt de acord cu tine. Pana la urma i s-a oferit o solutie legala. Oare cine este de vina in acest caz ? Un beneficiar care da spaga sa ocoleasca o lege sau un functionar care poate nu este acelasi cu cel care a intocmit CU anterioare. No offence grecudan1  :peacefingers:
PUG-ul inca nu a fost actualizat; se preconizeaza a se actualiza pana la sfarsitul anului. A fost prelungit cel vechi intre timp.
Daca se actualizeaza PUG-ul, pe mine cu ce ma ajuta? Face Primaria PUZ ?
Si nu sunt de acord cu spaga. Daca ma apuc sa dau spaga, ma voi uita tot timpul peste umar sa vad daca vine cineva sa ma verifice, etc. Daca intru in legalitate ca la carte, nu au decit sa imi treaca pragul de cite ori vor vrea ei; eu ma voi simti curat.

#48
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

 Inginerul_bv, on 22nd February 2011, 14:51, said:

............

@Rockroll, nu sunt de acord cu tine. Pana la urma i s-a oferit o solutie legala. Oare cine este de vina in acest caz ? Un beneficiar care da spaga sa ocoleasca o lege sau un functionar care poate nu este acelasi cu cel care a intocmit CU anterioare. No offence grecudan1  :peacefingers:

Daca solutia legala dureaza luni si luni de zile si nici nu se stie dinainte daca va avea sorti de izbanda, atunci... hmm...
Daca, in schimb, solutia legala garanteaza reusita demersului si timpul rezolvarii acestei neplacute situatii este rezonabil, dpdv al solicitantului, atunci se poate merge pe aceasta varianta.

Eu asa vad lucrurile, ca outsider. Poate ma insel...

Edited by Rocknroll, 22 February 2011 - 15:52.


#49
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Pai dureaza luni si luni de zile din cauza avizelor si a birocratiei extrem de stufoase. Practic, sistemul este bolnav, de la cap, in sensul ca legea este tampita. Oricum, legea nu este chiar atat de tampita pentru ca stipuleaza clar ca PUG-urile se actualizeaza la fiecare 10 ani. In realitate nu se intampla acest lucru din diverse cauze, ajungandu-se astfel la situatii ca cea de fata. Actualizarea PUG-urilor este obligatia primariilor, obligatie pe care nu si-o respecta dar au pretentia ca noi muritorii de rand sa respectam legea. In tarile cu apa calda, cum ar fi spania de exemplu, statul face planuri urbanistice zonale si amplaseaza scoli, zone verzi, gradinite, biserici chiar pe terenuri particulare, indiferent de dorinta proprietarului terenului.........La noi daca s-ar intampla asa ceva............Nici la noi nu-i bine dar nici la ei. :thumbup:

 grecudan1, on 22nd February 2011, 15:51, said:

PUG-ul inca nu a fost actualizat; se preconizeaza a se actualiza pana la sfarsitul anului. A fost prelungit cel vechi intre timp.
Daca se actualizeaza PUG-ul, pe mine cu ce ma ajuta? Face Primaria PUZ ?
Si nu sunt de acord cu spaga. Daca ma apuc sa dau spaga, ma voi uita tot timpul peste umar sa vad daca vine cineva sa ma verifice, etc. Daca intru in legalitate ca la carte, nu au decit sa imi treaca pragul de cite ori vor vrea ei; eu ma voi simti curat.
Pai daca se actualieaza PUG-ul si se include si zona unde ai tu terenul in intravilan - zona locuinte si functiuni complementare nu mai este nevoie de PUZ.  :peacefingers:
Nici eu nu sunt de acord cu spaga. Zbate-te pe cai legale atat cat se poate. :peacefingers:

Edited by Inginerul_bv, 22 February 2011 - 17:25.


#50
grecudan1

grecudan1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 19.05.2005
In urma unor cautari am gasit pe http://www.legestart...-(MzY4OTcz).htm ce s-a modificat in legea 350/2001. La punctul " 10. Articolul 32 se modifica si va avea urmatorul cuprins: " pe langa altele, se mai stipuleaza:

Art. 32. - (1) In cazul in care prin cererea pentru emiterea certificatului de urbanism se solicita o modificare a prevederilor documentatiilor de urbanism aprobate pentru zona respectiva sau daca conditiile specifice ale amplasamentului ori natura obiectivelor de investitii o impun, autoritatea publica locala are dreptul ca, dupa caz, prin certificatul de urbanism:
   a) sa respinga in mod justificat cererea de modificare a prevederilor documentatiilor de urbanism aprobate;
   B) sa conditioneze autorizarea investitiei de elaborarea si aprobarea de catre autoritatea publica locala competenta a unui plan urbanistic zonal;
   c) sa conditioneze autorizarea investitiei de elaborarea unui plan urbanistic zonal, prin grija investitorului privat, in conditiile legii, si de aprobarea acestuia de catre autoritatea publica locala, numai in situatia solicitarii construirii de parcuri industriale, parcuri tehnologice, supermagazine, hipermagazine, parcuri comerciale, parcuri culturale, zone de productie, zone de dezvoltare a unor ansambluri rezidentiale noi, infrastructura de transport, in situatia extinderii intravilanului localitatii cu cel putin 10.000 m2 pentru functiuni de locuire sau cu cel putin 5.000 m2 pentru functiuni de servicii sau productie;
   d) sa conditioneze autorizarea investitiei de elaborarea si aprobarea unui plan urbanistic de detaliu;
   e) sa permita intocmirea documentatiei tehnice pentru autorizatia de construire, in situatia solicitarii construirii pe o parcela in cadrul unui front continuu construit preexistent in care cladirile de pe parcelele adiacente au acelasi regim de inaltime cu cel solicitat.

Pe langa faza cu cei 5000 si 10000 mp relatata anterior, am mai gasit si punctele d si e, de care as vrea sa ma folosesc. vedeti vre-un impediment, sau conform acestor puncte, Primaria poate sa imi elibereze un CU conform cererilor mele?

Mai mult am gasit la punctul:

32. La articolul 54, alineatul (2) se modifica si va avea urmatorul cuprins:

   "(2) Planurile urbanistice zonale prevazute la art. 32 alin. (1) lit. c), precum si planurile urbanistice de detaliu, cu exceptia celor prevazute la alin. (1), se finanteaza de persoanele juridice sau persoanele fizice interesate."

Comentarii?

#51
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Perfect. Dar zice doar ca au dreptul nu ca sunt obligati din pacate. Oricum, scoate la imprimanta si cere audienta la primar.  :peacefingers:

#52
Teach

Teach

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 14.11.2010
Acel act a fost eliberat de catre o persoana din acea primarie ... te duci direct la persoana care initial a dat drept de construire de s-a eliberat acel CU si vorbesti direct cu ala ca sa te lamureasca de ce si cum a facut acea hartie ... offfffff

#53
grecudan1

grecudan1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 19.05.2005

 Teach, on 23rd February 2011, 15:21, said:

Acel act a fost eliberat de catre o persoana din acea primarie ... te duci direct la persoana care initial a dat drept de construire de s-a eliberat acel CU si vorbesti direct cu ala ca sa te lamureasca de ce si cum a facut acea hartie ... offfffff

Acea persoana din primarie mi-a raspuns ca s-a lucrat cu harti gresite.

#54
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Nu stii ce inseamna "harti gresite" ? Hai ca-ti traduc eu. Plic continator dom'le, asta inseamna  :peacefingers: Macar de n-ar mai incerca sa te abureasca.  :thumbdown:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate