Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Intrebare generala cont bancar Ro...

Iesirea din coproprietate
 

Angajații Nokia de la Cluj se revoltă

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
235 replies to this topic

#1
zildjian

zildjian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.03.2008
Pentru multi este cunoscut faptul ca Nokia are pierderi, au scazut vanzarile si au probleme la calitatea produselor.
Sursa : http://www.realitate...ral_800233.html

Angajații Nokia de la Cluj se revoltă

O parte dintre oamenii care lucrau la fabrica de telefoane din comuna Jucu s-au adresat presei locale pentru a relata condițiile grele de lucru de acolo, raportate la salariul foarte mic.

Foștii salariați ai fabricii de telefoane mobile se plâng de ritmul în care sunt nevoiți să lucreze și spun că salariile sunt foarte mici, motive care i-au făcut să părăsească societatea. De la inaugurare, 500 de angajați au luat decizia de a-și desface contractul de muncă, potrivit informațiilor ZIUA de CLUJ.

Alexandra (19 ani) a lucrat timp de două luni la fabrica din Jucu, prin intermediul Lugera & Maker, una dintre cele două companii cu care lucrează pe plan local producătorul de telefoane. “Cum nu mi-am găsit în altă parte de lucru, am decis să mă angajez acolo și am mers la firma care făcea angajări. Am fost informată de către Lugera că Nokia oferă gratis transportul și mâncarea, plus 32 de cafele gratuite pe lună. De salariu să nu mai vorbim, au spus că e de 723 de lei pe lună, plus tichete de masă. Când am ajuns în fabrică, am văzut că nu totul era atât de roz precum mi se spusese”, a explicat Alexandra. Citește mai mult despre revolta angajaților Nokia pe Ziua de Cluj

Sursa

#2
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,051
  • Înscris: 14.08.2007

 zildjian, on 8th February 2011, 22:31, said:

Pentru multi este cunoscut faptul ca Nokia are pierderi, au scazut vanzarile si au probleme la calitatea produselor.
Daca tie 2 mld euro profit pe 2010 si cifra de afaceri mai mare ca in 2009 ti se pare ca inseamna pierderi si vanzari in scadere, atunci da, ai dreptate ... http://www.nokia.com...?newsid=1482864
E o diferenta mare intre a pierde cota de piata si a avea pierderi/vanzari in scadere. Nokia a vandut cu 40% mai multe smartphone-uri in 2010 decat in 2009.

In rest nu stiu ce sa zic de persoane ca Alexandra ... ai 19 ani, nici o experienta, studii nu (din moment ce te-ai angajat la 19 ani) si iei mai mult decat unii bugetari care lucreaza de 5-10 ani si au studii mai multe. Sigur ca e mic salariul, dar cand ai 19 ani si doar cel mult liceul si eventual mai traiesti poate si undeva la tara (nu se zice de unde e Alexandra, dar fabrica cel putin e intr-un sat si multi angajati sunt din satele din jur) nu cred ca poti avea pretentii prea mari in plina criza.

#3
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 utopium, on 8th February 2011, 22:53, said:

E o diferenta mare intre a pierde cota de piata si a avea pierderi/vanzari in scadere.
Da, prima e mai grava decat a doua.

Edited by don_dannielo, 08 February 2011 - 22:59.


#4
GigiMaciuca

GigiMaciuca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 27.01.2010
Eu nu inteleg care-i problema... La 19 ani daca nu-ti convine iti bagi p*la si-ti dai demisia fara nici o grija. Au ales si astia un exemplu...

#5
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006
Problema Nokia este Codul Muncii din Romania , altfel nu ar fi angajat prin intermediari , si poate si salariul ar fi fost mai mic un pic .

#6
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

 utopium, on 8th February 2011, 23:53, said:

Daca tie 2 mld euro profit pe 2010 si cifra de afaceri mai mare ca in 2009 ti se pare ca inseamna pierderi si vanzari in scadere, atunci da, ai dreptate ... http://www.nokia.com...?newsid=1482864
E o diferenta mare intre a pierde cota de piata si a avea pierderi/vanzari in scadere. Nokia a vandut cu 40% mai multe smartphone-uri in 2010 decat in 2009.
Ai dreptate tu, iar restul lumii minte. De fapt Nokia sunt intr-o ascensiune continua, totul le merge bine, scot telefoane din ce in ce mai tari, etc. :death:
Pe de alta parte daca telefoanele cu S40 sunt smartphone (precum zice Nokia) apoi eu sunt Superman.

 buteliearagaz, on 9th February 2011, 00:00, said:

Problema Nokia este Codul Muncii din Romania , altfel nu ar fi angajat prin intermediari , si poate si salariul ar fi fost mai mic un pic .
Nu numai in Romania se angajeaza prin intermediari, de fapt, in Europa de Vest asta este o practica foarte des intalnita.

#7
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006

 utopium, on 8th February 2011, 22:53, said:

Daca tie 2 mld euro profit pe 2010 si cifra de afaceri mai mare ca in 2009 ti se pare ca inseamna pierderi si vanzari in scadere, atunci da, ai dreptate ... http://www.nokia.com...?newsid=1482864
E o diferenta mare intre a pierde cota de piata si a avea pierderi/vanzari in scadere. Nokia a vandut cu 40% mai multe smartphone-uri in 2010 decat in 2009.

In rest nu stiu ce sa zic de persoane ca Alexandra ... ai 19 ani, nici o experienta, studii nu (din moment ce te-ai angajat la 19 ani) si iei mai mult decat unii bugetari care lucreaza de 5-10 ani si au studii mai multe. Sigur ca e mic salariul, dar cand ai 19 ani si doar cel mult liceul si eventual mai traiesti poate si undeva la tara (nu se zice de unde e Alexandra, dar fabrica cel putin e intr-un sat si multi angajati sunt din satele din jur) nu cred ca poti avea pretentii prea mari in plina criza.
Tu lucrezi la ei, daca tot ii apreciezi asa tare?

#8
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,674
  • Înscris: 26.11.2001
Codul muncii este o utopie.
Nokia si alte firme mari nu vor sa riste procese pe banda rulanta pt ca codul muncii protejeaza angajatul pe toate partile, iar angajatorul e vinovat pana la proba contrarie.
La asta adaugam sindicate si alte "bucurii sociale".

Daca maine Nokia se satura de figurile .ro, va rupe contractul cu cele cateva firme de intemediere si se muta in BG etc.

Cat despre salarii, da sunt mici.
Pe de alta parte dc credeti ca au plecat din Bochum? Pt ca in Romania clima e mai placuta?
Eu plecat pt impozite mai mici si salarii/costuri mai mici!

Acum fac mai mulți bani stând acasă decât dacă mergeam la serviciu și ajungeam acasă frânt, fără poftă de mâncare

aici avem o problema...

#9
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,051
  • Înscris: 14.08.2007

 MUR_I0NUT, on 8th February 2011, 23:03, said:

Ai dreptate tu, iar restul lumii minte. De fapt Nokia sunt intr-o ascensiune continua, totul le merge bine, scot telefoane din ce in ce mai tari, etc. :death:
Contrazi-ma pe date concrete ... sa vii sa zici ca o firma e pe pierdere cand ea face profit de 5% din bugetul Romaniei e cel putin stupid.

#10
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,907
  • Înscris: 14.11.2004
O vinde ei, dar vand ca mai sunt unii creduli in mitul telefoanelor Nokia, lucru perfect valabil si in cazul anumitor masini "nemtesti".

Dar daca ii iei la bani marunti, sunt in urma concurentei pe parte de noutati, gama, recurenta lansare telefoane noi, capacitatea de a integra cele mai noi tehnologii, servicii conexe (market-uri pentru app-uri) si nu in ultimul rand, Symbian-ul este ceva vechi care merita inlocuit cu ceva mai bun si mai eficient.

Apple are unul din cele mai bune display-uri LCD montate la ora actuala pe un telefon si cel mai placut design + un meniu foarte fluent si usor de folosit, unde cu 5 minute de stat in liniste cu tel-ul in mana, il inveti.
HTC- merg pe varietatea de S.O-uri, precum Android, Windows Phone (multiple variante), Brew + tehnologii noi ambalate frumos in carcase elegante si bine finisate.
LG- in ciuda pierderilor financiare, trag tare pe inovatii precum procesoare dual-core, ecrane 3D, inregistrare FullHD, fotografii 3D, telefoane inteligente la preturi de dumping si altele.
Samsung- au rupt gura targului cu modele precum Star, Corby, seria Galaxy (in special S-ul) si sunt in permanenta alergatura dupa cele mai noi tehnologii + unele exclusiviste, precum Super AMOLED-ul si OS-ul BADA.
Motorola- isi revin usor si sigur, promit telefoane la preturi bomba si in acelasi timp unele scule de vor soca unii utilizatori
Sony Ericsson- merg in stilul NOKIA si au sanse mari sa si-o ia in barba rau de tot si sunt reticienti la ultimile tehnologii.

Edited by connectorxp, 08 February 2011 - 23:27.


#11
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,051
  • Înscris: 14.08.2007

 edmund.chevul, on 8th February 2011, 23:05, said:

Tu lucrezi la ei, daca tot ii apreciezi asa tare?
Nu, doar incerc sa corectez dezinformarile pe care le-a spus colegul si sa aduc o perspectiva realista asupra pietii muncii. Cand nu ai experienta deloc si nici studii si ai 19 ani, nu poti veni si sa zici ca 700 de lei + masa + transport + cafea + bonuri de masa e inacceptabil. Nu de alta dar ii jignesti pe alti cateva milioane de romani care au 30-40 de ani, vechime in munca (studii la fel de putine poate) si castiga la fel de mult/putin. Evident ca Nokia nu a venit in Romania ca sa arunce cu bani in salariati, mai ales in cei care nu au nici experienta nici pregatirea necesara. Ciudat cum aceiasi firma Nokia da salarii de binisor peste o mie de euro unor alti tineri in Cluj, care insa au pregatire si experienta (la centrul de software). Deci nu e o chestie ca firma da salarii mici, ci ca persoana respectiva nu are ce oferi pentru mai multi bani (chiar ea zicea in interviu ca nu a reusit sa se adapteze prea usor ritmului de lucru).

 connectorxp, on 8th February 2011, 23:21, said:

O vinde ei, dar vand ca mai sunt unii creduli in mitul telefoanelor Nokia, lucru perfect valabil si in cazul anumitor masini "nemtesti".
Eh, decat sa crezi in mitul iPhone parca tot e mai bine sa crezi in mitul Nokia ;) Macar ei au o istorie in domeniu si au facut cele mai multe inventii ... ar putea sa doarma vreo 10 ani si tot nu i-ar ajunge ceilalti la numarul de patente/brevete de invetie detinute. Iar eu personal n-am reusit sa localizez nici un telefon concurent care sa poata oferi ce ofera un Nokia N8, asa ca din punctul meu de vedere sunt in fata celorlalti. Si cum adica sunt in urma la gama? Pai Nokia are telefoane de toate felurile posibile, touch, flip, QWERTY (cu slide, fara slide, vertical, lateral), candybar, telefoane patrate, etc ... poti sa te plangi de gama la Apple sau Blackberry, eventual HTC ca ei sunt axati doar pe un anumit tip. In nici un caz la Nokia nu te poti plange de varietate. In rest fiecare cu preferintele lui, pentru mine nu exista un telefon mai potrivit ca N8 in momentul de fata. Si ca mine mai sunt multe milioane.

Edited by utopium, 08 February 2011 - 23:31.


#12
Anjin`

Anjin`

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 10.05.2005

 Courage, on 8th February 2011, 23:09, said:

Codul muncii este o utopie.
Nokia si alte firme mari nu vor sa riste procese pe banda rulanta pt ca codul muncii protejeaza angajatul pe toate partile, iar angajatorul e vinovat pana la proba contrarie.
La asta adaugam sindicate si alte "bucurii sociale".

Daca maine Nokia se satura de figurile .ro, va rupe contractul cu cele cateva firme de intemediere si se muta in BG etc.

Cat despre salarii, da sunt mici.
Pe de alta parte dc credeti ca au plecat din Bochum? Pt ca in Romania clima e mai placuta?
Eu plecat pt impozite mai mici si salarii/costuri mai mici!

Acum fac mai mulți bani stând acasă decât dacă mergeam la serviciu și ajungeam acasă frânt, fără poftă de mâncare

aici avem o problema...
Și cine îi ține să plece?
Nu sunt singurii, și exact aceiași poveste. Efectiv oamenii pot face altceva decât să stea pe nu știu ce salarii din care oricum nu se descurcau.
După mintea mea au capacitate de producție în exces, și decât să lichideze o fabrică mai bine portă lupta de clasă...

Cât despre chestia cu banii, păi da, face altceva de 6 milioane pe lună. Vinde morcovi or some shit.
Tot iese mai bine cu banii.
Sau ar trebui să fie interzisă chestia asta?

#13
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,907
  • Înscris: 14.11.2004
Am iPhone4 si am momente cand imi vine sa-mi dau in cap cu el, dar nici 5530-ul de la Nokia nu e usa de biserica, mai ales ca in momente critice s-a gasit sa ma lase balte, si nu doar o data + vizite dese prin service.

N8 este singurul lor device interesant, dar din pacate OS-ul slab optimizat il face sa pare neatractiv pentru cei care nu mai vor sa "surubareasca" la telefoanele lor. In liceu ma tineam si eu de sotii cu modificari de registrii prin Windows Mobile si OS-ul Motorola, dar acum vreau ca un telefon sa mearga ca uns, sunt satul de calculatoarele de la munca, nu mai vreau sa stau sa muncesc si la telefon si sa ma trezesc ca raman fara un "rau necesar", mai ales cand am nevoie de el.

#14
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,051
  • Înscris: 14.08.2007

 connectorxp, on 8th February 2011, 23:31, said:

Am iPhone4 si am momente cand imi vine sa-mi dau in cap cu el, dar nici 5530-ul de la Nokia nu e usa de biserica, mai ales ca in momente critice s-a gasit sa ma lase balte, si nu doar o data + vizite dese prin service.

N8 este singurul lor device interesant, dar din pacate OS-ul slab optimizat il face sa pare neatractiv pentru cei care nu mai vor sa "surubareasca" la telefoanele lor. In liceu ma tineam si eu de sotii cu modificari de registrii prin Windows Mobile si OS-ul Motorola, dar acum vreau ca un telefon sa mearga ca uns, sunt satul de calculatoarele de la munca, nu mai vreau sa stau sa muncesc si la telefon si sa ma trezesc ca raman fara un "rau necesar", mai ales cand am nevoie de el.
5530 nu e tocmai unul din produsele lor de top in momentul de fata ... da, e bine sa stii sa "surubaresti" un pic daca ai un Symbian si vrei sa scoti totul din el. Dar la fel e si la iPhone sau Android ... trebuie sa le jail-breakuiesti, sa cauti custom-rom-uri, etc daca vrei tot felul de smecherii. Eu personal nu am hackuit Symbian-ul, e cel original, n-am instalat nici un Custom-ROM, nu i-am dat hard reset, nu l-am flash-uit, etc. L-am folosit asa cum orice utilizator normal trebuie sa-l foloseasca. Deci se poate si fara "surubareala". Dar am si instalat peste 120 de aplicatii pe el ... adica cele care vin de la Nokia si nu sunt grozave le-am inlocuit cu altele third party (browser mai rapid facut de Opera, client de Twitter mai bun de la Gravity, tastatura mai bine optimizata Swype, etc). Dupa ce ai instalat ce trebuie pe el, compensezi unele lipsuri ale unor softuri cu care vine telefonul (care oricum vor fi updatate si ele in curand).

Edited by utopium, 08 February 2011 - 23:40.


#15
zildjian

zildjian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.03.2008
Directorul fabricii Nokia din România s-a întâlnit cu Emil Boc. Premierul a venit la întâlnire cu iPad-ul

[ http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/781/10387/7965114/1/a02.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Premierul, nedezlipit de Apple iPad

Primul ministru Emil Boc nu a menajat sentimentele oaspeților de la Palatul Victoria, apărând la întâlnire cu tableta PC iPad produsă de unul dintre cei mai mari rivali ai Nokia - compania americană Apple. Compania Nokia nu a reușit încă să lanseze un rival pentru tableta Apple iar cota de piață a Nokia pe segmentul telefoanelor mobile inteligente a scăzut pe fondul creșterii cotei de piață a rivalilor de la Apple și Android.

http://www.zf.ro/com...ipad-ul-7965114

#16
oopsminded

oopsminded

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,160
  • Înscris: 28.08.2004
E nevinovat :D

/Doamne, peste multi ani, o sa ne fie, noua romanilor, o asa rusine cu unii dintre cei care ne-au condus

Edited by oopsminded, 08 February 2011 - 23:49.


#17
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,907
  • Înscris: 14.11.2004
Asta e buba, ei vand aparatul, dar softuri sula ... scuzati-mi vorba.

De ce sa dai 2.000 de lei pe ceva ce nu are tot la el si merge ca o cizma, e ca si cum ti-ai cumpara masina, dar trebuie sa cumperi separat softul de navitatie, sa-ti pui singur alte becuri la faruri, sa pui alta maciulie la schimbator si alta oglinda la interior.

Probabil esti mai nou, nu ai prins vremea cand Palm OS-ul era la moda si Symbian aveau doar cativa "bogatani" sau cand stateai si tot te jucai cu ROM-urile de Windows + modificari personale pentru a-ti face PDA-ul mai rapid, PDA-ul il mai am si acum, inclusiv si Tungsten T-ul (pe langa un Dell Axim X50v), dar le-am ROM-uri clasice pe ele si au primit statutul de aparate de colectie, mai ales ca sunt pastrate in stare excelenta, nu stiu cate Nokia moderne vor mai avea soarta asta.

Ca fapt divers Dell-ul este construit de HTC, are proc. 624 MHz, 64 MB RAM si accelerator 3D cu mem. de 16 MB, asta in 2002 an lansare, Nokia cand a avut asa ceva ? 2008/2009 ?

Ambele PDA-uri sunt din anul 2003 si au costat o mica avere dar la vremea lor te facea sa te bucuri de banii dati si sa iti doresti sa il poti folosi la maxim.


Oricum salariile din fabrica sunt zalnice precum unele modele scoase de pe portile ei, desi am vazut un S40, ceva cu Navigator in denumire care chiar arata bine.

Oricum se intampla ceva la Nokia, deja multe modele low-cost ajung sa fie facute in China si India, atunci noi pentru cine mai producem ?

Ce a facut Boc, este nesimtire tipica romaneasca, cea cu afisatul mobilului pe masa, la intalnirea aia putea sa-l tina afara sau sa-l dea unui asistent, nu era necesar pe moment. Iar legat de o tableta, slabe sanse pana nu pun la punct un sistem de operare pentru ea, ei nu au reusit sa faca ecrane mai mare de 640x480 pentru Symbian, deci poate parteneriatul cu Intel va produce ceva surprize pentru populatie.

Edited by connectorxp, 08 February 2011 - 23:51.


#18
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,051
  • Înscris: 14.08.2007

 zildjian, on 8th February 2011, 23:47, said:

Primul ministru Emil Boc nu a menajat sentimentele oaspeților de la Palatul Victoria, apărând la întâlnire cu tableta PC iPad produsă de unul dintre cei mai mari rivali ai Nokia - compania americană Apple. Compania Nokia nu a reușit încă să lanseze un rival pentru tableta Apple iar cota de piață a Nokia pe segmentul telefoanelor mobile inteligente a scăzut pe fondul creșterii cotei de piață a rivalilor de la Apple și Android.
Ca de aia nu mai pot ei, ca a venit cu iPad-ul :) Mie imi place presa din Romania care crede ca "Android" e o firma (rivalii de la Android).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate