Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

Blu-ray disk

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
-Heroes-

-Heroes-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 26.08.2010
Salut,

Am si eu niste nelamuriri cu privire la filmele de pe blu-ray, daca poate cineva sa ma lamureasca ar fi super.
In primul rand in ce format sunt ele FullHD sau doar HD? Am vazut unele blu-ray disk-uri cu filme inscriptionate TRUE HD ce inseamna asta?
Astept raspunsurile voastre, merci.

#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Nu exista "format" HD sau Full HD . Astea nu-s formate ci se refera la rezolutia maxima a filmului : 720p (1280x720) respectiv 1080p(1920x1080) pt. Full HD.
Formate: de obicei sunt in format H264/AVC ,VC1 sau MPEG2 -pt alea mai vechi. In ultimul timp se foloseste bitrate variabil.
True HD- se refera la o norma de sunet intalnita la Blu Ray sau HDDVD-uri.

Edit: de ce nu folosesti google ,gasesti tot ce te intereseaza in domeniul asta? (nu doar despre papadie si Herodot)

#3
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

View Post-Heroes-, on 8th February 2011, 21:58, said:

Am si eu niste nelamuriri cu privire la filmele de pe blu-ray, daca poate cineva sa ma lamureasca ar fi super.
In primul rand in ce format sunt ele FullHD sau doar HD? Am vazut unele blu-ray disk-uri cu filme inscriptionate TRUE HD ce inseamna asta?
Astept raspunsurile voastre, merci.
Uite aici informatii despre blu-ray si aici despre DolbyTrueHD.

Atentie la codecurile audio(mai ales cele HD), pentru a beneficia de ele este nevoie de un player blu-ray sau media player capabil sa le transfere catre un receiver AV care sa stie sa decodeze acele codecuri(DolbyTrueHD, DTS-HD).

Codecurile HD pot fi transmise doar prin cablu hdmi, prin cablu optic sau coaxial nu se poate trimite mai mult decat DTS si DD.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate