Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 

Cum scap de imaginea blurr ? (ceata ) pe tv meu Lcd

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
inthemix

inthemix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.11.2010
Salut ,am facut de curand un upgrade , sau ce-l putin asa am dorit sa fac , de la un lcd - LG 42LH7020 la un Samsung -LE46C653 , am vrut o diagonala mi mare + calitate mai buna a imaginii, diagonala am obtinut, din pacate caltatea imaginii nu ,(dimpotriva) imaginea pe noul tv este destul de neclara (blurred ) in ceata, mai neclara decat pe "vechiul" Lg , din ce am comparat date intre cele doua tv, timpul de raspuns pe Lg - 2 ms --- Samsung - 4ms , conteaza timpul de raspuns f. mult in obtinerea unei imagini cat mai clare ? ambele TV aveau 100 hz, pe plasma este aceiasi problema cu imagiinea Blurred ?  ca pe lcd ?k sa ai o imagine cat mai  clara pe un hdtv ce conteaza in primul rand  cand achizitionezi  un tv nou, sa aiba timp de raspuns cat mai scazut, sau cat mai multi Hz?   semnalul in TV este digital prin cutia de la RDS

Edited by inthemix, 08 February 2011 - 20:10.


#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
Nici una nici alta. Conteaza sa aibe un panel de calitate si sa fie reglat corespunzator.
Apoi conteaza si calitatea transmisiei daca vorbim de TV.

Edited by dani.user, 08 February 2011 - 20:20.


#3
inthemix

inthemix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.11.2010

 dani.user, on 8th February 2011, 20:19, said:

Nici una nici alta. Conteaza sa aibe un panel de calitate si sa fie reglat corespunzator.
Apoi conteaza si calitatea transmisiei daca vorbim de TV.
panel-ul este AA01 , Sq1 am citit ca este cel mai performant cel facut de Samsng ,conteaza calitatea panelului mai mult decat timpul de raspuns ? in obtinerea unei imaginii cat mai clare ?semnalul din tv este digital prin cutia de la RDS

#4
inthemix

inthemix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.11.2010
pe plasma este aceasi problema cu imaginea in ceata in SD ca pe lcd ? sant tentat sa trec la plasma daca scap de problemele astea cu imaginea  f neclara (blurr )

Edited by inthemix, 08 February 2011 - 21:29.


#5
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Timpul de raspuns n-are chiar abslolut nici o treaba cu calitatea imaginii. Ba chiar panelurile cele mai bune au timp de raspuns un pic mai mare. Chestia cu timp de raspuns foarte mic te ajuta doar la gaming. Pt. filme, chiar cu cele mai rapide secvente, 5-6ms este mai mult decat suficient.
Incearca sa pui TV-ul pe alta sursa de semnal: mediaplayer ,PC, DVD player,. Vezi cum se vede. Poate e o problema la cutioara aia RDs.

#6
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Cred ca mai este un aspect, a schimbat o diagonala de 42'' cu alta de 46'' si foloseste o receptie SD pe un ecran HD. E normal ca de la aceeasi distanta sa obtii o imagine mai neclara.
In plus, nu stiu ce panou foloseste LG-ul, dar la panourile de la Samsung sunt diferente mari de calitate intre seriile AAxx si SQxx.

#7
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008
Ce cablu ai intre decodor si TV?

#8
inthemix

inthemix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.11.2010

 johnnickelby, on 8th February 2011, 22:55, said:

Ce cablu ai intre decodor si TV?
cablu hdmi

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate