Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 

protectia diferentiata

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,272
  • Înscris: 17.03.2009

View PostCptNemo, on 6th June 2010, 10:48, said:

Am cumparat de curind pompa de apa submersibila.Producatorul recomanda folosirea unei prize cu impamintare .Am montat o noua priza ,dar in tabloul electric interior am gasit' impamintarea '(care vine din tabloul de afara),'in aer',nelegata si capatul izolat cu banda !

Descriere instalatie:
-linie electrica aeriana,la tara,ultim consumator pe acea linie
-tablou electric BMPM 32 S1C, 230V , In= 32 A ,I(delta)n=0,3A ,IP54
-componente tablou Moeller are in el si un EPG - DPST (?) cu buton Test Reset
-de la consola vin in tabloul exterior 2 fire - miezul=faza ,tresa =nul
-din tabloul exterior pleaca catre pamint un tub ,dar se pare ca nu au batut la montarea tabloului o 'teava' in pamint(din cite isi aminteste batrina care locuieste acolo)
La incercarea prizelor existente in casa,nu exista tensiune intre faza si impamintare si nici becul nu se aprinde :)
Ce ma sfatuiti ?
Unde leg impamintarea pompei (impamintarea prizei pentru pompa)?
Montez diferential interior si ce fel ? (solutie costisitoare pentru pensionara)
Fac o impamintare - in ce mod ?(solutie mai acceptabila)
DPST -DISPOZITIV DE PROTECTIE LA SUPRATENSIUNI
Sub BMPM  bate o teava ,tarus ,si leaga conductorul ala de ea,el.
Vezi daca nulul de protectie(impamantarea) care pleaca din tabloul din casa este legat in cutia BMPM-ului.
Verifica lucrurile astea intai,fiindca din ce spui nulul de protectie nu este legat,verifica tabloul din casa

#38
Flor1na

Flor1na

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.01.2011

View Postcipaul, on 2nd December 2009, 14:54, said:

Ar putea fi situatia in care baga prima data cuiul in partea cu nul cand nu apare nici un curent rezidual si pe urma il introduce pe celalalt in gaura cu faza?

La mine am diferentiala de 30 mA pe tot panoul si de 10 mA pe cada cu hidromasaj.
Prizele nu au protectie probabil fiindca sa considerat ca face fata diferentiala.
Am lasat garda jos si nu am mai atentionat copilul in legatura cu pericolul dat de curent considerand ca este protejat.
In urma cu cateva zile am vazut cum se "juca" cu o priza si atunci m-am intrebat cand nu este protejat de diferentiala.
De fapt asta ma intereseaza pt. a lua masurile de rigoare.

Va multumesc pt. raspunsuri.
As fi avut si eu o intrebare .am o cada cu hidromasaj .electricianul meu mi a spus ca am nevoie de o cupla de ceramica cu impamantare  si o siguranta salvavita de 001  cu tablou de siguranta.credeti ca ar fi de ajuns.. cat sa n am probleme?

#39
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,272
  • Înscris: 17.03.2009

View PostFlor1na, on 23rd January 2011, 10:39, said:

As fi avut si eu o intrebare .am o cada cu hidromasaj .electricianul meu mi a spus ca am nevoie de o cupla de ceramica cu impamantare  si o siguranta salvavita de 001  cu tablou de siguranta.credeti ca ar fi de ajuns.. cat sa n am probleme?
Da,disjunctorul diferential sa fie de 0,o1 A.

Edited by anaki, 23 January 2011 - 16:21.


#40
liviu2004

liviu2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 06.01.2007

View Postanaki, on 2nd December 2009, 16:55, said:

Inca odata spun ca curenti reziduali vor aparea,insusi corpul uman are potential electromagnetic si diferentialul va declansa(cel de 10ma).Aceasta este opinia mea,tu poti sa ti-o pastrezi pe a ta si cu asta basta!Aceste lucruri care in teorie arata intr-un fel ,in practica pot fi influentate de multi factori si  cu asta am incheiat orice discutie pe aceasta tema! :angry:

10mA ar insemna o putere disipata de 2,3W. In aer? Curentii reziduali nu se duc in aer pe potential electromagnetic din corpul uman. Corpul uman e doar o rezistenta si nu o bobina. In cazul dat cu atingerea fazei dupa atingerea nulului de catre un corp uman izolat la pamant va rezulta pur si simplu moartea.

#41
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,272
  • Înscris: 17.03.2009

View Postliviu2004, on 23rd January 2011, 17:26, said:

In cazul dat cu atingerea fazei dupa atingerea nulului de catre un corp uman izolat la pamant va rezulta pur si simplu moartea.
De unde stii asta?Poate sa fie doar un soc electric,sa te arunce.Depinde cu ce si cum atingi ,de rezistenta intampinata de curentul electric la strabaterea corpului uman,care nu e aceeasi pentru toti.E usor sa intri si sa faci speculatii,sa nu tii cont ca daca nu atingi faza si nulul in acelasi timp,diferentialul va interpreta curentul care strabate corpul uman ca un curent rezidual.Acest topic a fost deschis pentru a reliefa importanta unui disjunctor diferential in instalatiile electrice,rolul lui,si nu discutii sterile .De aceea aceasta discutie se opreste aici,in acest topic se va face referire strict la diferentiale si situatii reale.

#42
Flor1na

Flor1na

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.01.2011
:thumbup: multumesc frumos anaki

#43
doru38

doru38

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 28.01.2011
Salut.Am intilnit o situatie la care nu-i gasesc o explicatie,de si am intrebat lucratori in domeniu si cu o experienta foarte bogata si cu situatii dintre cele mai diverse intilnite decit cele intiimpinate de mine.Am executat un bransament trifazic la un magazin alimentar conform cu fisa de solutie eliberata de catre electrica.Materialele folosite au fost;BMPT cu DPSMN de 40A,TYIR 3x16+25,plabanda zincata pentru priza de pamint,teava zincata de 11/2 toli folositi pentru tarusi in lungime de 1,5m fiecare a cite 3 bucati.Dupa ce am terminat de facut priza de pamint,am masurat-o [valoare 1,2 ohm].Dupa ce sa terminat lucrarea propriu-zisa am trecut la o ultima verificare inainte de punerea in functiune,toate verificarile fiind in ordine.La punerea sub tensiune au inceput problemele si anume;timp de circa 10 minute totul parea perfect dupa care sa declansat siguranta din BMPT,sa trecut la ridicarea ei si aceleasi sintome.Dupa un timp de discutii intre membri echipei am luoat hotarirea de a anula firul de la DPSMN.Care ar fii pricina?Multumesc.

#44
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,272
  • Înscris: 17.03.2009
Si nu ati ajuns la nici o concluzie? :)

Edited by anaki, 07 February 2011 - 23:37.


#45
doru38

doru38

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 28.01.2011
Salut.Prima cauza care duce la declansarea sigurantei din BMP  este,baterea tarusului ce face legatura cu DPSMN-ul in apropierea prizei de pamint.A doua cauza este legarea DPSMN-ului direct la priza de pamint.La care se mai adauga si executia instalatiei electrice interioare nu prost ci foarte prost,daca asta ar fii termenul potrivit.

Edited by anaki, 09 February 2011 - 21:32.


#46
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,272
  • Înscris: 17.03.2009
Este bine ca ti-ai lamurit dilema. :) Totusi cum l-ati remediat?

#47
doru38

doru38

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 28.01.2011
Salut.Remedierea sa facut in felul urmator;baterea tarusului pentru DPSMN la o distanta apreciabila[circa 0,5-1m] fata de priza de pamint,dupa care am trecut la verificarea totala a instalatiei electrice interioare,care era aproape de un dezastru daca pot spune asa.Verificarea a presupus practic desfacerea tuturor dozelor cat si a legaturilor deoarece nulul de lucru era legat si cu nulul de protectie[PEN,inpamintare,terra] atit pe asa zisele circuite de iluminat si priza.Dupa refacerea legaturilor asa cum trebuiesc facute totul functioneaza normal si putem sta linistiti.

#48
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,272
  • Înscris: 17.03.2009

View Postdoru38, on 9th February 2011, 20:05, said:

deoarece nulul de lucru era legat si cu nulul de protectie[
In cazul asta trebuia sa sara imediat.

View Postdoru38, on 9th February 2011, 20:05, said:

Verificarea a presupus practic desfacerea tuturor dozelor Dupa refacerea legaturilor asa cum trebuiesc facute totul functioneaza normal si putem sta linistiti.
Banuiesc ca proprietarul a fost multumit,si voi la fel! :) Ei uite asa prindeti experienta!
Nu stiu cum de i-a aprobat 40A,monofazat,....

Edited by anaki, 09 February 2011 - 21:43.


#49
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

View Postanaki, on 9th February 2011, 22:42, said:

Banuiesc ca proprietarul a fost multumit,si voi la fel! :) Ei uite asa prindeti experienta!
Nu stiu cum de i-a aprobat 40A,monofazat,....

Pai in primul sau post spune ca a executat un bransament trifazic nu monofazic .

#50
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,272
  • Înscris: 17.03.2009

View Postteknotronik, on 9th February 2011, 23:06, said:

Pai in primul sau post spune ca a executat un bransament trifazic nu monofazic .

Mda B) ,cred ca am fost putin obosit, si nu  am mai citit  de la inceput postarea lui.

Edited by anaki, 10 February 2011 - 00:01.


#51
adipos

adipos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 30.07.2008
Salutare! Este obligatoriu RCCB-ul in BMPT? Eu am doar MCB-ul, dar in casa am RCCB de 30ma. Multumesc!

#52
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,059
  • Înscris: 09.07.2019
Nu este, decât dacă OD-ul îl prevede în ATR.
Ideal ar fi să existe în BMPT o protecție diferențială de tip selectiv (cu intarziere) - adică să nu declanșeze înaintea protecțiilor din casa, dar nu prea le găsești la noi.

#53
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,272
  • Înscris: 17.03.2009

View Postadipos, on 18 decembrie 2022 - 17:05, said:

Salutare! Este obligatoriu RCCB-ul in BMPT? Eu am doar MCB-ul, dar in casa am RCCB de 30ma. Multumesc!
Poti sa pui una de 300mA.

#54
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022

View PostCptNemo, on 06 iunie 2010 - 09:48, said:

Am cumparat de curind pompa de apa submersibila.Producatorul recomanda folosirea unei prize cu impamintare .Am montat o noua priza ,dar in tabloul electric interior am gasit' impamintarea '(care vine din tabloul de afara),'in aer',nelegata si capatul izolat cu banda !

Descriere instalatie:
-linie electrica aeriana,la tara,ultim consumator pe acea linie
-tablou electric BMPM 32 S1C, 230V , In= 32 A ,I(delta)n=0,3A ,IP54
-componente tablou Moeller are in el si un EPG - DPST (?) cu buton Test Reset
-de la consola vin in tabloul exterior 2 fire - miezul=faza ,tresa =nul
-din tabloul exterior pleaca catre pamint un tub ,dar se pare ca nu au batut la montarea tabloului o 'teava' in pamint(din cite isi aminteste batrina care locuieste acolo)

La incercarea prizelor existente in casa,nu exista tensiune intre faza si impamintare si nici becul nu se aprinde Posted Image

Ce ma sfatuiti ?
Unde leg impamintarea pompei (impamintarea prizei pentru pompa)?
Montez diferential interior si ce fel ? (solutie costisitoare pentru pensionara)
Fac o impamintare - in ce mod ?(solutie mai acceptabila)
Pompa submersibila nu are nevoie de impamantare cat timp e imersata in put/fantana. Are deja cea mai buna legatura la pamant posibila. Dar sa nu o scoti niciodata din apa pana nu o decuplezi de la priza. Problema ta e ca poti incalzi apa din fantana daca apare un defect de izolatie in pompa.
O diferentiala e foarte buna pentru ce ai tu acolo, va avea grija si de consum atunci cand submersibila o sa inceapa sa scurga ceva curent in apa.
Montajul e destul de simplu: intrare faza si nul prin partea de sus, iesire faza si nul prin partea de jos a diferentialei (as recomanda una combinata cu o siguranta automata de 16/20 A).
Daca zici ca ai gasit firul de impamantare in aer, nu strici nimic daca bati un tarus de 2 metri in pamant si legi firul ala la tarus.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate