Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

viata din anii '90-2000

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
14703 replies to this topic

#4771
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
La un momnet dat mi-au plăcut, dar după aia din nou nu mi-au mai plăcut. Eu eram din ăla care dorea să-i vadă pe băieţaşii de cartier la închisoare.

#4772
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
Unul din lucrurile ce te bucura în anii '90 şi la începutul anilor '000: televiziunea prin cablu. Erau mai puţine programe, dar găseai destule lucuri de privit.

#4773
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,999
  • Înscris: 14.10.2008
Pai venea dupa foamea de audiovizual provocata de privatiunile anilor '80. Unul zicea ca se uita la reclamele de la italieni, pe TV-ul alb negru, ca melcul la bicicleta. In ziua de azi reclamele doar ne enerveaza.

Eu am avut incepand cu septembrie 1993 TV Cablu. Pauza intre aprilie si octombrie 2000 odata cu mutarea la casa.

Din 2006 incolo si mai ales din 2009 incolo, locul ei a inceput sa fie luat de internet.

#4774
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
Reclamele Româneşti de la începutul anilor '90 erau cam copilăreşti, dar nu erau enervante. Pe urmă au venit unele mai profesional făcute, dar după aia au venit alea făcute de absolvenţi ai Academiei de Proşti.

#4775
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,999
  • Înscris: 14.10.2008
Eram copil atunci, deci nu sesizam ca erau copilaresti. In perioada 2000-2006 mi s-au parut mai bine facute, cu melodii bune care imi placeau si dadeam mai tare TV-ul, nu sa-i inchid sunetul ca acuma.

#4776
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,999
  • Înscris: 14.10.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/17u4bHszWA4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4777
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
Gara de Nord/P-ţa Gara de Nord văzută dinspre Bd. Dinicul Golescu/Str. [Farmacist Teofil] Witting în jurul anului 2006: https://upload.wikim.../Garadenord.jpg

#4778
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
O poză de la P-ţa Unirii (Bd. Unirii) spre Bd. Ion Constantin Brătianu şi Bd. Dimitrie Cantemir în anul 1992. Ce avem în poză?  Posted Image

Posted Image

#4779
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,859
  • Înscris: 11.10.2006
In poza avem, ca material miscator ce populeaza spatiul:

45 de Dacii (29 parcate pe trotuar, 2 break)
1 Oltcit
1 dubita
2 autovidanje Bucegi
1 Lada sau Mercedes
28 de persoane.

Edited by malmoth, 22 July 2017 - 01:33.


#4780
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
1) Poza e făcută toamna. Oameni îmrbăcaţi mai gros, într-un copac sunt ceva frunze, lipsă apă în fântâi;
2) Nu-mi dau seama dacă acel camion cisternă galben e vreun "S.R." sau ceva ex-Sovietic. Acum văd că s-a menţionat că e "S.R." ("Steagul Roşu"), modelul <<Bucegi>>.
3) Reclamă la magazinul de unde mulţi doreau să cumpere, dar nu aveau bani;  *
4) Iluminat stradal "ELBA" Timişoara. Stâlpii ăia stil retro aveau alte felinare pe atunci. **
5) Multe "Dacia";
6) Bd. Unirii încă avea pavaj pe acea porţiune;
7) Nu era sens uni(cat) pt. Bd. Ion Constantin (I.C.) Brătianu prin faţa Magazinului "Unirea" (s-a introdus în anul 1997)
Ca f.d., la data realizării fotografiei încă nu exista linia de autobuz 104 şi zona deservită de acesta nu era acoprită de nici o altă linie R.A.T.B. (mai avea tramvaiul pe Bd. Octavian Goga şi Cal. Dudeşti şi troleibuzele ce traversează Bd. Decebal). 104 avea să apară în 1994, o dată cu introducerea "D.A.F."-urilor. dar iniţial mergea doar până la Podul Izvor (celălalt capăt fiind la Stadion). 123 între Bd. Unirii şi Şos. Mihai Bravu a apărut în 1997, deşi ar fi trebuit să-l fi lăsat pe vechiul traseu şi să facă un 140 C.E.T. Sud - P-ţa Unirii (pe care să-l prelungească când mai soseau autobuze).

* în 1998 unele chestii deveniseră mai accesibile. Dar încă nu la fel de accesibile. Zic 1998 pt. că trebuie să rescanez (că acum am scanner A3) un catalog "Panasonic" 1998/1999.
** făceţi o comparaţie între asta şi ce e acuma:

Posted Image

Edited by djl, 22 July 2017 - 02:08.


#4781
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,859
  • Înscris: 11.10.2006
Cu ceva timp inainte arealul fusese calcat numai de liniile de noapte RATB - infiintate in primvara lui 1990 si desfiintate un an mai tarziu, aveau statie terminus ca si azi, in fata magazinului, era si un panou cu schema liniilor.
Expresul 783 intorcea in fata Hanului Manuc. avea statie pe breteaua care duce spre Sf. Vineri; breteaua a fost taiata in anii 90 deoarece proiectul initial al pietei prevedea circulatie numai pe aleile laterale (cine ar fi vrut de pe Splai sa ajunga in calea Calarasilor trebuia sa ocoleasca toata piata). Pana in ianuarie 1990 era un loc sterp, doar pietonal si ceva trafic auto ratacit - liniile de maxi taxi (fiind transport de mica capacitate erau asociate cu traficul auto general) care veneau de pe Cosbuc ocoleau prin 11 Iunie, Marasesti, Dimitrie Cantemir si intrau in pasaj. Din 1990 sunt infiintate la foc automat o serie de linii care aveau ceva in comun cu Piata Unirii - 103, 300 si 313, singura care ajunge in piata fiind 103, urmata de prelungirea lui 117 de la Parcul Libertatii; in partea a doua a lui 1990 ajunge si 313 la Unirii, intorcand pe splai pe langa blocul Sitraco-Romavia.

Edited by malmoth, 22 July 2017 - 02:18.


#4782
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
Cică nu aveau călători...
Însă cum rata infracţionalităţii era mai mare pe atunci, sunt curios cât de sigură era călătoria cu acele autobuze...    :huh:

#4783
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
Prima poza pusa de @djl nu cred ca e din toamna lui 1992, ci din toamna lui `96, sau `97.

Quote

Reprezentanta Panasonic este prezenta pe piata din Romania din 1996.
http://www.wall-stre...-5-mil-lei.html

Quote

** făceţi o comparaţie între asta şi ce e acuma:
Ce e acum, nu mai exista aurolaci in 2017?!Posted Image

#4784
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,859
  • Înscris: 11.10.2006
Poza de noapte se poate data dupa afisul din fundal, cea de zi este din noiembrie 1992.

#4785
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,999
  • Înscris: 14.10.2008
Prin 1995-1996 am avut multe cataloage Panasonic & Technics, dar aparate electronice noi din parti, pana in 2006 chiar.

Desigur, in 2000 a fost primul PC, o pocnitoare de Flamingo Diablo.

#4786
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
"Flamingo Computers" aduceau şi chestii interesante, dar aveau preţuri mari. Cred că am pus aici pe topic (thread) un catalog de-a lor.

Poza de noapte e făcută în 1994. La bunicii materni o am pe hârtie şi scrie 1994 pe spatele ei. E singura poză cu reclama aia aprinsă pe care am văzut-o până acuma. O mai fi, dar ori nu au fost postate, ori nu am dat de ele.
În anul următor realizării pozei bunicul matern şi-a cumpărat un televizor "Panasonic" cu pe atunci diagonala standard de 21" (54 c.m.). Dar cred că de la magazinul care era vis-a-vis de Stad. Dinamo; mic, dar cu atunci foarte utilul teletext. 1.280.000 şi ceva de Lei - sumă mare pe atunci. Mai există, dar este tras pe dreapta.
Ce mă uitam la Cartoon Network... cred că mă uitam cam 8-10 ore per zi înainte să plec la ţară, în Prahova (asta apropos de statul mult
cu ochii în ercan în zilele noastre). Taică-miu s-a speriat când a văzut lista în care menţionam desenele la care mă utiam (o făcusem eu de chestie)... din cauza timpului mare pe care-l petreceam la televizor.

Din 1995 trebuie să scanez o poză cu mine la Mamaia la o consolă de jocuri video. Stăteam în Constanţa (acum îi dau dreptate mamei că în oraş sunt chestiile mai ieftine), dar mers şi pe acolo la plajă. Nu erau fiţe pe atunci, dar plaja era cu gunoaie - nu era cu taxă precum la Constanţa (plaja din Constanţa azi...  Posted Image   ). În 1995 încă mai existau troleibuze în Constanţa (şi implicit Constanţa - Mamaia) iar trenurile Bucureşti - litoral aveau încă 12-15 vagoane, plus uneori un restuarant sau un băgăjar.
În 1995 cred că mai mă jucam cu clona de "Atari" 2600.

Edited by djl, 25 July 2017 - 02:08.


#4787
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,999
  • Înscris: 14.10.2008
Receptorul de la telefonul fix si dushul, 2 chestii care mi se pareau in 1992-1994 ale naibii de asemanatoare, si la handset si la cabluri. Parca am si vazut schetch-uri cu dush luat drept telefon si spleosch apa in ureche.

Taxa de trecere spre litoral a existat de cand ma stiu, la Giurgeni-Vadu Oii, stiu ca dupa taxa vedeam Dunarea, dar de obicei starea de rau indusa de cumplitul drum si teribila Dacie atingeau maximul cam pe acolo, parca imi vine sa vars numai cand pomenesc de Vadu Oii.

Numai drumul spre Grecia din 2007 (Paralia-Olimpic Beach) s-a apropiat ca senzatie de cele din anii '90, doar prin nedormire de data asta. Nu pot dormi in masina sau tren, dar in avion am adormit.

#4788
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
Nu o luai pe podurile alea noi de la miniautostradă?
Acum 19 ani (anul 1998) am fumat pentru prima oară. Deşi zisesem că nu am să mai ating vreodată de tutun.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate