Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

monitor LCD

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
alin_x

alin_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 25.07.2007
:bigwhitegrin:
Stiu ca suna ciudat, dar cred ca merita sa intreb : credeti ca se poate modifica un monitor LCD, in LED ? Bine, nu m-as apuca eu personal, l-as lasa pe un electronist care se pricepe.
In cazul de fata este vorba de acest model
Ce parere aveti ? Are rost, sau e mai bine sa-mi iau gandul ? Cat e de mare riscul sa se strice monitorul, incercand asa ceva ?
Multumesc anticipat.

#2
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,035
  • Înscris: 31.07.2007

 alin_x, on 31st January 2011, 08:13, said:

credeti ca se poate modifica un monitor LCD, in LED ?

Nu.

#3
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Ba se poate , am vazut la un laptop puse led-uri in loc de neon . Se vedea chiar bine , consuma muuult mai putin si nu e greu de modificat . Uite aici .

Edited by lucifer76, 31 January 2011 - 08:29.


#4
alin_x

alin_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 25.07.2007

 lucifer76, on 31st January 2011, 08:27, said:

Ba se poate , am vazut la un laptop puse led-uri in loc de neon . Se vedea chiar bine , consuma muuult mai putin si nu e greu de modificat . Uite aici .
Dar nu stiu de unde sa cumpar exact ce am nevoie. Ce anume sa cumpar ? etc...
Am un prieten, e profesionist in electronica, l-as chema pe el, eu nu m-as risca sa fac asa ceva.
PS : am primit cateva sfaturi de genul " vinde-l, mai pui ceva si-ti iei LED "
Dar actualul monitor are 16:10 aspect ratio, sunt foarte multumit de el. Nu am vazut LED de 24 inch, cu aspect ratio 16:10

Edited by alin_x, 31 January 2011 - 08:36.


#5
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,035
  • Înscris: 31.07.2007
Daca se refera la iluminare, da, se poate. Totusi, la cum ii pusa intrebarea am impresia ca initiatoru' vrea sa modifice un monitor care functioneaza in tehnologia LCD pt. a functiona in tehnologia LED.

#6
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Pai pune-l pe el daca se pricepe :) . Cauta cu google "led monitor replacement" , gasesti imediat

#7
alin_x

alin_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 25.07.2007

 edy_wheazel, on 31st January 2011, 08:34, said:

Daca se refera la iluminare, da, se poate. Totusi, la cum ii pusa intrebarea am impresia ca initiatoru' vrea sa modifice un monitor care functioneaza in tehnologia LCD pt. a functiona in tehnologia LED.
Da, asta era ideea. Imi cer scuze daca m-am exprimat eu gresit.
Pai nu e totuna ? " un monitor care functioneaza in tehnologia LED"     sau         " a-l schimba din LCD in LED " ?!

Edited by alin_x, 31 January 2011 - 08:38.


#8
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

Quote

Monitoarele LED sunt de fapt tot LCD, dar tehnologia utilizată îmbunătățește calitatea imaginii și reduce mult consumul de energie
Diferenta este doar de iluminare ... neoane sau leduri .

#9
alin_x

alin_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 25.07.2007

 lucifer76, on 31st January 2011, 08:40, said:

Diferenta este doar de iluminare ... neoane sau leduri .
Pai pe mine asta ma intereseaza : sa aiba iluminarea ca la un monitor LED. Consumul nu conteaza, va consuma tot ca un LCD, banuiesc. Asta sa fie cea mai mica problema ...
Dar repet : de unde cumpar piesele de care am nevoie ? Cum se numesc ? Neoane LED - monitor ? Ce specificatii trebuie sa aiba acele neoane ?
:thumbup:  :thumbup:

#10
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,035
  • Înscris: 31.07.2007

 alin_x, on 31st January 2011, 08:37, said:

Da, asta era ideea. Imi cer scuze daca m-am exprimat eu gresit.
Pai nu e totuna ? " un monitor care functioneaza in tehnologia LED"     sau         " a-l schimba din LCD in LED " ?!

Nu-i totuna. Ceea ce te intereseaza pe tine este schimbarea doar a iluminarii de fundal, tehnologia ramane aceeasi. La monitoarele LCD iluminarea se face cu neon, alimentat printr-un invertor, in cazu' de fata se renunta la sistemu' respectiv (invertor + neon) si se face cu LED-uri.

#11
alin_x

alin_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 25.07.2007

 edy_wheazel, on 31st January 2011, 08:53, said:

Nu-i totuna. Ceea ce te intereseaza pe tine este schimbarea doar a iluminarii de fundal, tehnologia ramane aceeasi. La monitoarele LCD iluminarea se face cu neon, alimentat printr-un invertor, in cazu' de fata se renunta la sistemu' respectiv (invertor + neon) si se face cu LED-uri.
Si crezi ca daca treaba merge bine, o sa se vada exact ca un monitor LED ?

#12
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,035
  • Înscris: 31.07.2007

 alin_x, on 31st January 2011, 08:58, said:

Si crezi ca daca treaba merge bine, o sa se vada exact ca un monitor LED ?

Amice, repet, tu ii schimbi doar iluminarea de fundal, nu tehnologia. Se vede la fel (daca il faci calumea), numa' ca va consuma mai putin.

#13
alin_x

alin_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 25.07.2007

 edy_wheazel, on 31st January 2011, 09:26, said:

Amice, repet, tu ii schimbi doar iluminarea de fundal, nu tehnologia. Se vede la fel (daca il faci calumea), numa' ca va consuma mai putin.
Edy, cred ca nu ne intelegem.
Eu vreau sa-l modific, pt a se vedea ca un monitor LED. Nu ma intereseaza ca va consuma mai putin sau mai mult.
Cum adica "se vede la fel" ? Atunci, de ce-l mai modific ? Crezi ca-l modific doar pt a consuma mai putin ?

#14
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Este aici un articol despre LED vs LCD .

Quote

LED Vs LCD Monitor: Basic Difference
LED and LCD monitors are based on the same basic technology for image display but differ in the kind of backlighting used. While LCD monitors use cold cathode fluorescent lamps for backlighting, LED monitors use light emitting diodes. This is the main difference between the two display technologies. So LEDs are a type of LCD monitors.


#15
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Daca nu mai ai ce face cu monitorul, incearca... rezultatul nu o sa fie cel asteptat, e nevoie de multa indemanare si la final imaginea nu va fi uniform iluminata, vei obtine o serie de dungi... B)

#16
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
N-am auzit ghidusie mai mare ,sa schimbi backlightul unui monitor din CCFL in LED. In primul rand difera total partea elecrtonica, LED-urile functionand la cu totul alti parametrii decat neoanele. In al doilea rand e problema de spatiu interior. De unde stii ca incape ce vrei sa pui acolo. S-a mai spus aici de mii de ori: MONITOARELE LED NU DIFERA DE MONITOARELE LCD CLASICE DECAT IN PRIVINTA ILUMINARII DIN SPATELE PANELULUI(backlight). Nu e o "alta tehnologie". E doar un rezultat extrem de reusit al unui marketing agresiv. Singurul avantaj ,dovedit, al monitoarelor LED backlight e consumul reudus. In rest: culorile NU sunt mai bune ca la un LCD cu CCFL ,ba din contra, gamutul e mai redus, chestia aia cu contrastul dinamic enorm e tot o pacaleala de marketing ,de obicei iluminarea cu LED e foarte neuniforma ,apar tot felul de fenomene de backlight bleeding, etc etc.
Un pas inainte este achizitionarea unui monitor cu un panel superior(IPS sau VA) ,nu achizitionarea unui "LED" cu un amarat de TN.
Edit: Monitorul ala care il ai tu e foarte bun chiar daca e model mai vechi, majoritatea monitoarelor de acum de 24' sunt mult mai proaste.

Edited by edigee, 31 January 2011 - 10:07.


#17
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 mister_rf, on 31st January 2011, 09:39, said:

Daca nu mai ai ce face cu monitorul, incearca... rezultatul nu o sa fie cel asteptat, e nevoie de multa indemanare si la final imaginea nu va fi uniform iluminata, vei obtine o serie de dungi... B)
Depinde de leduri , daca au lumina difuza nu o sa apara dungi  :naughty: . Cat despre partea electronica , care e problema , este extrem de simplu sa alimentezi ledurile , nu e nevoie de electronica neoanelor . Singura problema ar fi controlul iluminarii , nu o sa se mai poata regla din buton , sau tastatura la laptop . Acum nu as modifica un monitor functional , dar daca e stricat neonul sau alimentarea lui se schimba problema .

#18
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
"""...So, although it would be wrong to claim that LED backlighting has no advantages, those advantages do not affect the image quality. The only indubitable high of LED-based monitors is their lower power consumption, but their image quality won’t be any better until the manufacturers switch from the white edge backlight to other technologies...."""
http://www.xbitlabs....10_3.html#sect1
W-LED(white edge backlight )sunt aproape toate LED urile din comert. E cea mai ieftina tehologie LED. Doar Full-LED sau RGB-LED e tehnologia care ar putea creea diferenta in favoarea LED-urilor. Din pacate produsele cu aceasta tehnologie sunt foarte scumpe.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate