Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...
 Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 

Sambata 27 - Duminica 28 August

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Are cineva idee unde am putea merge de data asta?

Tot ce am putut eu gasi cat de cat accesibile ar fi urmatoarele:
Expozitie de arta populara mexicana la Bucuresti
Concurs de motocros la Zarnesti

De Muzeul Satului mi s-a cam acrit sincer sa fiu.
Pt cealalta e nevoie de masina, ceea ce eu nu dispun inca.

#2
cameraman

cameraman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 06.06.2005
O propunere as avea eu:

Skate Propaganda, sambata, 27 august, ora 16:00, Bucuresti, Palatul Copiilor


Asta insa numai daca nu v-ati saturat deja de sporturile extreme!

Edited by cameraman, 26 August 2005 - 08:37.


#3
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Cool :)
Cred ca acolo o sa mergem.

#4
hedonis

hedonis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 04.11.2004
"Concurs de motocros la Zarnesti" suna f. bine.. dar am facut weekendul trecut drumul asta, si nu prea l-as mai face.

sambata nu sunt in bucuresti, dar duminica as iesi la un foto. Daca se iese undeva duminica ... let me know

Skate Propaganda - as fi mers .. pacat ca nu sunt in bucuresti :(

#5
atika

atika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.01.2004
Fanfest Rosia Montana
Daca vremea ma lasa, ma duc sambata.

#6
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Din pacate pica iesirile din Bucuresti din lipsa de masini.

#7
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Eu nu sunt in bucuresti pe we dar uitati aici o chestie interesanta de pozat:

Skate Propaganda

#8
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Dar pe unde tot umbli dom'ne? :P

Dap, acolo o sa merg si cred ca vor mai merge si altii.

#9
cameraman

cameraman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 06.06.2005
Imi poate explica si mie cineva cum ajung la Palatul Copiilor? Metrou, autobuze...

#10
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Metrou...
1. cobori la Mihai Bravu dar ai grija pe unde iesi ca  sa nu mergi aiurea pe jos. Dupa ce-ai iesit mergi inspre Berceni cateva sute de metri si faci dreapta la prima intersectie de dupa Dambovita. Palatul e undeva pe stanga... se vede de la distanta.
2. cobori la Tineretului si mergi pe marginea parcului

RATB...
1. autobuz: vii cu 313 parca (nu mai stiu sigur, s-ar putea sa fie 312 de fapt) de la Unirea, te lasa chiar langa Palat.
2. tramvai: vii cu 34 sau 17 si te lasa tot cam unde te-ar fi lasat primul metrou.

#11
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004

Necronomikon, on Aug 26 2005, 14:43, said:

Metrou...
1. cobori la Mihai Bravu dar ai grija pe unde iesi ca  sa nu mergi aiurea pe jos. Dupa ce-ai iesit mergi inspre Berceni cateva sute de metri si faci dreapta la prima intersectie de dupa Dambovita. Palatul e undeva pe stanga... se vede de la distanta.
2. cobori la Tineretului si mergi pe marginea parcului

RATB...
1. autobuz: vii cu 313 parca (nu mai stiu sigur, s-ar putea sa fie 312 de fapt) de la Unirea, te lasa chiar langa Palat.
2. tramvai: vii cu 34 sau 17 si te lasa tot cam unde te-ar fi lasat primul metrou.

<{POST_SNAPBACK}>

Poti sa cobori din metrou si la timpuri noi si iei 312 de acolo (mi se pare ca mai e un Ratb care trece pe acolo) pana la Palat. Aia de zice necro e 313.
Vezi poate te ajuta si site-ul asta.

#12
cameraman

cameraman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 06.06.2005
Multumesc. Ma descurc eu cumva :)

#13
cameraman

cameraman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 06.06.2005
Inca o propunere, pentru insomniaci :)

Quote

Incepand cu luna August, noptile, planeta Marte va fi cel mai luminos punct pe cer. Chiar si cu ochiul liber, Marte se va vedea cat o luna plina in aceasta perioada.

Pe 27 August, planeta Marte se va afla la 34.65 milioane de mile de Pamant si va fi ziua in care Marte se va vedea cel mai bine. In noaptea de 27 August, la ora 00:30 urmariti cerul. Pe cer se va vedea ca si cum Terra are doua luni.

Urmatoarea data cand planeta Marte va trece atat de aproape de Terra va fi in anul 2287.

N-am verificat insa informatia, sper sa nu fie vreo teapa...

#14
ogarafgan

ogarafgan

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 833
  • Înscris: 06.02.2005
Pai hai sa stabilim o ora de intalnire acolo?nu vreti?sau iar e fiecare pe cont propriu?
  Si Necro are dreptate Mister,unde umbli in fiecare we,in loc sa ne pastoresti? :angry:
  Ca uite asa,daca n-avem exemple pe care sa le urmam,ramanem, la stadiul de cocon ;)
  Sau macar altul din cei tari B) (ca fularul)

#15
foxulante

foxulante

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 14.06.2005
nu trebuie sa verifici...apelezi la logica.orbita lui marte nu se apropie nici pe departe de cea a pamantului,nici in cel mai apropiat punct :)  :peacefingers: ma refer la cameraman...

Edited by foxulante, 26 August 2005 - 15:40.


#16
cameraman

cameraman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 06.06.2005

foxulante, on Aug 26 2005, 16:39, said:

nu trebuie sa verifici...apelezi la logica.orbita lui marte nu se apropie nici pe departe de cea a pamantului,nici in cel mai apropiat punct :)  :peacefingers: ma refer la cameraman...

<{POST_SNAPBACK}>



Mda, cautand un pic pe net dau de o alta cifra, mai mare, pentru distanta minima dintre cele doua planete:

Quote

Daca locuiti pe Terra si sunteti conectati la Internet ori cunoasteti pe cineva care este, probabil ca ati primit deja un e-mail in care se spune ca pe 27 august Planeta Rosie se va vedea la fel de mare ca si Luna.

Multi creduli au inceput deja sa-si cumpere binocluri si telescoape in asteptarea acestui eveniment �unic�.

Singura problema este ca acest mesaj, ca si multe altele care sosesc prin e-mail, este fals. Acesta contine de fapt niste informatii care au mai circulat odata in urma cu doi ani.

Singurul adevar pe care il contine mesajul este ca Marte se va vedea intra-adevar ceva mai frumos decat de obicei pe cer. Asta pentru ca orbitele planetelor Marte si Terra se vor apropia, Planeta Rosie fiind cel mai aproape de Pamant la sfarsitul lunii octombrie.

La acea data, Marte se va vedea mai intens decat de obicei, dar in nici un caz nu va avea dimensiunile Lunii. Pentru ca Marte sa se vada la fel de mare ca Luna de pe Pamant, ar trebui sa se apropie la o distanta de 484.000 de mile � de doar doua ori distanta la care se afla Luna.

Acest lucru ar fi intr-adevar impresionant, dar forta de gravitatia a Planetei Rosii ar dezlantui maree care ar distruge totul in calea lor, pe Pamant.

Chiar si in punctul de apropiere maxima fata de Pamant, la sfarsitul lunii octombrie, Marte se va afla la o distanta sigura de 42,9 milioane de mile.

Uimitor la acest e-mail este ca acesta a aparut in aproape fiecare casuta de e-mail, avand o rata de raspandire extrem de ridicata.

De asemenea, nici datele nu coincid :(

#17
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Programul competitional:
Incepand cu ora 12.00 vor avea loc inscrierile si antrenametele oficiale.
In tot acest timp arbitrii ii vor selectiona pe cei aproximativ 20 de rideri ce vor intra in finala. In jurul orei 16.00 va incepe finala si se va termina dupa ce toate grupele si-au terminat run-ul.


Asa ca eu propun sa ne intalnim pe acolo la 12. Pana cand incepe concursul poate apucam sa ne "reglam" sculele.

#18
cameraman

cameraman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 06.06.2005

Necronomikon, on Aug 26 2005, 20:17, said:

Asa ca eu propun sa ne intalnim pe acolo la 12. Pana cand incepe concursul poate apucam sa ne "reglam" sculele.

<{POST_SNAPBACK}>


Eu voi ajunge probabil dupa 14:30. Nu de altceva.... dar nu am atatea "reglari" de facut.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate