Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Sarea in bucate

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Majoritatea doctorilor recomanda consumul alimentelor fara sare, atunci cand iei medicamente, la fel, trebuie sa mananci nesarat. Unii s-au obisnuit sa manance nesarat din armata, altii din facultate etc.
Dar eu stiu ca toate alimentele contin sare, deci de ce ar mai fi nevoie sa adaugam la mancare? Doar pentru a simti gustul de sarat?
Care e parerea voastra, e necesar adaosul de sare in alimentatie sau e de ajuns sarea continuta deja de alimente? Am auzit la unii "da' ce domne, vrei sa lesin pe strada, nu se poate fara sare".
Cred ca trebuie moderatie in toate, iar daca ai neaparat pofta de ceva sarat poti cumpara o punga de pufuleti si iti faci pofta, ins anu e nevoie de sare la fiecare mancare. Are si ea rostul ei, dar de aici pana la a o consuma in exces, in toate, e cale lunga.

#2
proIntel

proIntel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 31.12.2010
La ce baga astia in sare eu nu zic sa nu consumi deloc, dar ar fi bine sa o consumi cu moderatie: http://www.sanatate-...rea-alimentara/

Edited by proIntel, 29 January 2011 - 09:16.


#3
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 02.02.2005
Sunt unii oameni care pur si simplu s-au obisnuit sa manance cu sare, unii cu multa sare.
Si eu zic ca nu e indicat de adaugat sare in mancare. Stiu ca painea de ex are multa sare.

#4
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Si branza sau cascavalul la fel, au sare. De ex. cand mananc omleta cu branza sau oua ochiuri cu branza rasa, nu mai are rost sa pun sare. Chiar daca o desarezi, branza tot va mai avea suficienta sare pentru organism. Totul depinde de papilele gustative ale fiecaruia, daca el simte sarea sau nu, daca i se pare suficienta sau nu.
Plus de asta, sa nu uitam si de celelalte saruri pe care le contine orice mancare sau de condimentele cu care condimentam mancarea, care de asemenea contin sare, de ex. cele pentru pui, porc, etc.

#5
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,168
  • Înscris: 19.01.2008
Am auzit pe la TV ca omul are nevoie zilnic de 5g de sare (parca), dar cum toti ati remarcat ca sarea este in toate alimentele, cred ca ar trebui sa le mai desaram inainte de a manca.  :lol:

#6
Kaskadoru

Kaskadoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 20.02.2010
Cu exceptia celor foarte hipotensivi, nu vad de ce ar trebui sa mancam sare. Problema este ca daca mancam produse din comert, nu avem cum sa nu mancam foarte multa sare (cu aditivi) ....

Eu prefer sarea neiodata (sarea de muraturi - mai nou pun totusi E536, sau alte varietati de la magazinele naturiste). Dar nu asta e ideea sa mancam sare din Himalaya - sarea din muntii nostri este foarte buna.  Cine stie, poate cea care se pune pentru animale, nu contine prostii. Apropo, stie cineva unde pot gasi un drob de sare ? :P

P.S. Se pare ca drob de sare se gaseste la saline si mi-am raspuns singur la intrebare:
http://www.sovidek.r...mei/Page511.htm

Chiar ma gandeam zilele astea ca cel mai bine ar fi ca in loc de sare sa punem pe mancare un amestec cu diferite minerale (adica nu doar sodiu, ci calciu, potasiu, magneziu, etc.). Stiu ce interesant mi s-a parut cand citeam in cartile tip Western a lui Karl May cum puneau personajele praf de pusca pe mancare :P

Hmm, mai bine sa punem aici niste citate, sa nu se oboseasca oamenii sa dea cu cliku'

Quote

Dupa 4 ani de functionare a nefastei H.G. 568/2002 numarul cancerelor tiroidiene s-a dublat, iar numarul hipertiroidiilor a crescut de la 3127 la 6387?, declara profesorul dr. Pavel Chirila.

Quote

Lista efectelor adverse ale excesului de iod poate continua: cresterea columului glandei tiroide, afectarea vederii prin toxicitate directa asupra tiroidei, cresterea incidentei bolilor alergice etc.

Quote

Mai mult, sarea de bucatarie contine si un antiaglomerant - E536 - ferocianura de potasiu - care la peste 100 grade C se descompune in cianura de potasiu si clorura de fier - si care cauzeaza reducerea transportului de oxigen catre sange, dificultati in respiratie, dureri de cap, ameteli si nu se recomanda consumul frecvent. (sursa http://dictionar.romedic.ro/e536).
Acest E536, care este interzis in alte tari (ex. Anglia) duce la consecinte dramatice prin introducerea lui in sarea de bucatarie: cresterea incidentei bolilor cardiace ischemice, accelerarea proceselor de ateroscleroza, toxicitatea indusa de ferocianura de sodiu sau potasiu.

In plus, clorura de sodiu duce la eliminarea calciului din organism.

Ca fapt divers, bicarbonatul de sodiu are un efect de crestere a tensiunii arteriale mai redus decat clorura de sodiu (nu sugerez sa punem bicarbonat in mancare, pentru ca neutralizeaza acidul clorhidric din stomac).

Edited by Kaskadoru, 29 January 2011 - 11:13.


#7
Kaskadoru

Kaskadoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 20.02.2010
Vorbind de sarea marina, as avea o mica rugaminte: daca aveti cumva la indemana o cutie frumoasa pe care scrie detaliat compozitia, va rog verificati daca are clorura de magneziu  - MgCl2

In mod natural, sarea marina ar trebui sa contina si aceasta substanta.

#8
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
5g de sare zilnic este foarte indicat, dar atentie, trebuie sare grunjoasa. Sarea fina/extrafina/iodata/procesata iese din discutie. E chiar contraindicata. Nu aduce nici un aport de minerale in organism, ci chiar le scoate.

#9
Kaskadoru

Kaskadoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 20.02.2010
Am vazut recent un sortiment de sare neagra (un fel de caramiziu inchis), din zona India - Pakistan, pentru consum sau pentru bai.

Caracteristica ei principala este ca e sulfuroasa si inteleg ca efectele pentru sanatate sunt similare cu apele sulfuroase din statiunile noastre balneare (gustul destul de pregnant nu este pentru persoane slabe de inger :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate