Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descarcator de supratensiune tip 2

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 

Persoana Fizica (PF) sau SRL

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
mistrix

mistrix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 26.06.2002
Pentru cei care cunosc: imi puteti spune avantajele si dezavantajele celor doua forme de organizare? Impozite, cheltuieli aditionale...etc. Ma intereseaza pentru activitati in domeniul software.

#2
mistrix

mistrix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 26.06.2002
chiar nimeni nu stie?

#3
Fantasio

Fantasio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 15.04.2005
Mai bine srl. Dintr-un singur motiv: din 2007 toate AF-urile, Pf-urile vor fi istorie.

#4
Dan

Dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 26.08.2003
pai si asta nu cumva e un lucru bun? :D
mai gandeste-te.. ai sansa sa se stearga tot ce ai facut peste 2 ani.
de un srl e cam greu sa scapi.

#5
mistrix

mistrix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 26.06.2002
Cu impozitele cum sta treaba?

#6
Fantasio

Fantasio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 15.04.2005
Stiu ca trebuie sa platesti impozit pe venit ca PF (16%), apoi 6.5% la sanatate. Nu stiu cum e cu TVA.

Later edit: Vrei ceva pe termen scurt sau pe termen lung? Daca e ceva pe termen scurt recomand PFA. Pt TVA poti sa te inregistrezi ca platitor sau nu. Totusi este un plafon de venituri pe care daca il depasesti esti obligat sa platesti si TVA.

Insa ca PFA nu poti avea angajati ci numai colaboratori in baza contractului de prestari servicii (si ei la randul lor PFA sau firma).

Edited by Fantasio, 30 August 2005 - 20:58.


#7
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 04.04.2003
Si totusi PF nu poate sa moara asa, cred ca sint echivalente si in sistemele straine (din amintiri vorbesc, nu stiu daca era vorba de Europa sau America).

#8
Fantasio

Fantasio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 15.04.2005
Vor avea posibilitatea sa treaca pe srl sau se vor dizolva de drept ca agent economic.

#9
mistrix

mistrix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 26.06.2002

Fantasio, on Aug 30 2005, 20:20, said:

Stiu ca trebuie sa platesti impozit pe venit ca PF (16%), apoi 6.5% la sanatate. Nu stiu cum e cu TVA.

Later edit: Vrei ceva pe termen scurt sau pe termen lung? Daca e ceva pe termen scurt recomand PFA. Pt TVA poti sa te inregistrezi ca platitor sau nu. Totusi este un plafon de venituri pe care daca il depasesti esti obligat sa platesti si TVA.

Insa ca PFA nu poti avea angajati ci numai colaboratori in baza contractului de prestari servicii (si ei la randul lor PFA sau firma).

<{POST_SNAPBACK}>


Ma intereseaza ceva pe termen scurt. Imi trebuie un mediu legal pentru colaborarea cu anumite firme la diverse proiecte.

#10
IoanaB

IoanaB

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.08.2005
Este o chestie foarte misto - PFA pe baza normei de venit - daca cumva te incadrezi in nomenclator, esti impozitat pe baza normelor de venit (cu o suma fixa pe an, indiferent de cat castigi).
Nomenclatorul este OMF 1847/2003.

#11
mistrix

mistrix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 26.06.2002
Si cand anume poti opta pentru una din cele 2 metode de impozitare?

#12
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,960
  • Înscris: 30.08.2005
pai daca ai una din meseriile agreate (programator IT sau expert contabil, de exemplu) platesti acea suma anuala forfetara la primarie, indiferent de veniturile realizate. oricum, tre sa ai docomentele la indemana pentru a dovedi..

la ora actuala, nu exista modalitate mai avantajoasa de eludare legala a veniturilor. so go for it !!

#13
mistrix

mistrix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 26.06.2002

CRG, on Sep 9 2005, 14:20, said:

pai daca ai una din meseriile agreate (programator IT sau expert contabil, de exemplu) platesti acea suma anuala forfetara la primarie, indiferent de veniturile realizate. oricum, tre sa ai docomentele la indemana pentru a dovedi..

la ora actuala, nu exista modalitate mai avantajoasa de eludare legala a veniturilor. so go for it !!

<{POST_SNAPBACK}>



Momentan suma este de 90 de milioane deci nu prea ma avantajeaza.

#14
bancher

bancher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 19.09.2005
parerea mea e sa fii  microintreprindere  (in momentul de fata) (minim 1 angajat- de la anu 3 -probabil), Impozitul e pe cifra de afaceri,

#15
an0uk

an0uk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.09.2005
LEGE Nr. 300/2004 privind autorizarea persoanelor fizice si a asociatiilor familiale

zic ashtia ca:

Persoana fizica care desfasoara activitati economice in mod independent, precum si persoanele fizice care sunt membri ai asociatiilor familiale au calitatea de angajat propriu, cu dreptul de a fi asigurati in sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, al asigurarilor sociale de sanatate si al asigurarilor pentru somaj, in conditiile prevazute de legile care reglementeaza aceste domenii.

stie cineva ceva despre asta
practic, practic, practic
adica unde ma duc, ce fac si ce imi trebe daca vreau sa platesc asigurarile sociale (io fiind PFA) :pensie,sanatate ?!

pls lamuritzi-ma si pe mineeeeeeee

multzumiri anticipate

#16
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 04.04.2003
Te duci la sediile institutiilor respective bineinteles. La CAS platesti cota din decizia de impunere, la pensii faci contract pe ce suma doresti, dar macar minimul pe economie.

Edited by byteworks, 23 September 2005 - 15:52.


#17
SantaMonica

SantaMonica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.09.2005

byteworks, on Sep 23 2005, 16:27, said:

Te duci la sediile institutiilor respective bineinteles. La CAS platesti cota din decizia de impunere, la pensii faci contract pe ce suma doresti, dar macar minimul pe economie.

<{POST_SNAPBACK}>


Sunt new member   :)  :)  :)
Sunt super interesante discutiile voastre referitoare la Autorizarea PFA, mai ales ca ma intereseaza si pe mine subiectul asta!
Daca cineva stie, poate CaptainPicard :coolspeak: , s-a schimbat ceva in legatura cu Autorizarea PFA/ PFI ( Codul CAEN 5118 - Intermedieri in comertul specializat in vanzarea produselor cu caracter specific, respectiv 5119 - Intermedieri in comertul cu produse diverse), pt. ca eu am auzit ca din 1 aprilie 2005 s-a desfiintat PFA/PFI si poti sa-ti iei banii doar pe Contractul de Agent - aici fiind vorba de venituri obtinute din acivitati de intermediere, consultanta( CAEN 5118 si 5119) ???
Desigur ca inainte de a ma inscrie pe forum am cautat pe net vreo cateva ore, pe Monitorul, pe DSC Lex..etc, dar nu am gasit nici o informatie cu privire la asta :worthy:
Ar fi super sa fie adevarat, m-ar "salva" de la multe....
Please, dati-mi un raspuns daca stiti ceva real!!!

#18
SantaMonica

SantaMonica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.09.2005

SantaMonica, on Sep 23 2005, 23:10, said:

Sunt new member   :)  :)  :)
Sunt super interesante discutiile voastre referitoare la Autorizarea PFA, mai ales ca ma intereseaza si pe mine subiectul asta!
Daca cineva stie, poate CaptainPicard :coolspeak: , s-a schimbat ceva in legatura cu Autorizarea PFA/ PFI ( Codul CAEN 5118 - Intermedieri in comertul specializat in vanzarea produselor cu caracter specific, respectiv 5119 - Intermedieri in comertul cu produse diverse), pt. ca eu am auzit ca din 1 aprilie 2005 s-a desfiintat PFA/PFI si poti sa-ti iei banii doar pe Contractul de Agent - aici fiind vorba de venituri obtinute din acivitati de intermediere, consultanta( CAEN 5118 si 5119) ???
Desigur ca inainte de a ma inscrie pe forum am cautat pe net vreo cateva ore, pe Monitorul, pe DSC Lex..etc, dar nu am gasit nici o informatie cu privire la asta :worthy:
Ar fi super sa fie adevarat, m-ar "salva" de la multe....
Please, dati-mi un raspuns daca stiti ceva real!!!

<{POST_SNAPBACK}>


Chiar nu e nimeni pe aceasta parte de forum???
Dati-mi si mie un  mic raspuns!!!
E sambata, afara ploua de o saptamana, timp excelent de sata pe forum!!!
Ce faceti???
Astept un feedback!!!! :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate