Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Nelamurire legata de prescrierea datoriilor

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
rmrrmrrrm

rmrrmrrrm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 02.09.2010
Buna ziua,

tatal meu are o societate comerciala. In prima parte a anului 2008 a prestat servicii catre o alta firma, le-a facturat, insa facturile respective nu au fost achitate in intregime nici macar in ziua de astazi (nu a vrut sa se judece cu respectivii deoarece mai lucrasera si inainte mult timp impreuna, se cunosteau de mult, nu mai fusesera probleme niciodata, lucrasera foarte bine impreuna etc).

Stiu ca legea spune ca datoriile se presciu in 3 ani, deci teoretic o factura emisa martie 2008 s-ar prescrie in martie anul acesta. Insa intre timp firma respectiva a mai facut mici plati, ultima fiind in august 2010. Pentru platile acestea s-a eliberat chitanta pe care scrie "Plata facturi restante". In aceasta situatie, prescrierea datoriei se amana datorita acestor plati, sau nu?

Daca nu, ce alte metode de amanare a prescrierii exista? Din ce inteleg se poate trimite cu confirmare de primire o lista cu facturile neplatite si suma care a mai ramas de plata, exista vreun formular tipizat pentru asa ceva? Este suficienta aceasta actiune?

Multumesc.

#2
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Prescrierea este întreruptă prin plata unei părți a datoriei, numai că... pentru asta trebuia ca pe chitanțe să fie specificate numerele de facturi la care se face plata.
Confirmarea soldului întrerupe prescrierea - art.16 lit.a) din Decretul 167/1958 privind prescripția extintivă.

#3
rmrrmrrrm

rmrrmrrrm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 02.09.2010

View Postsilviu_n, on 27th January 2011, 10:06, said:

Prescrierea este întreruptă prin plata unei păr?i a datoriei, numai că... pentru asta trebuia ca pe chitan?e să fie specificate numerele de facturi la care se face plata.
Confirmarea soldului întrerupe prescrierea - art.16 lit.a) din Decretul 167/1958 privind prescrip?ia extintivă.

Multumesc pentru raspuns. Am gasit cautand pe google formularul acesta: http://formulare.abl...as-de-cont.html , insa nu mi-e clar un lucru: prescrierea se intrerupe in momentul in care ei trimit inapoi formularul completat? Daca ei nu il trimit in timp util, ce se poate face?

Si inca ceva: daca ei ar fi sa faca o plata acuma (cu putin noroc), si tatal meu trece pe chitanta numarul si data facturii, reincepe prescrierea? Doar pentru factura respectiva, presupun, nu? Adica daca mai sunt si alte facturi, care se vor prescrie in luna mai, pentru ele va fi nevoie de actiune separata. Ma gandesc daca poate trece doua facturi pe chitanta, sa considere ca suma este jumatate pentru o factura, jumatate pentru cealalta :)

Edited by rmrrmrrrm, 27 January 2011 - 15:36.


#4
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Din câte am înțeles, ei recunosc datoria așa încât nu ar trebui să fie o problemă confirmarea soldului.
Altfel, cred că ar putea să treacă pe la ei și să le lase câte o chitanță de 1 leu pentru fiecare factură neplătită.

#5
rmrrmrrrm

rmrrmrrrm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 02.09.2010
Da, in principiu o recunosc, cel putin tatal meu asa zice. Insa la cat taraganeaza platile, si la sumele mici pe care le platesc, eu ma gandesc si sa nu cumva sa fi asteptat tocmai momentul asta, ca sa scape de datorii. O idee buna cea cu chitantele :)

#6
rmrrmrrrm

rmrrmrrrm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 02.09.2010
Revin cu o intrebare, legata de situatia de mai sus: s-a rezolvat de mult timp cu chitantele, prescrierea a fost amanata, au mai platit din datorie, dar nu tot. Din ce am auzit mai nou, respectivii se pregatesc sa intre in faliment. Tatal meu va primi vreo instiintare cand se va intampla asta? Din cate stiu ar trebui sa se intalneasca toti creditorii sa se stabileasca fiecare cat primeste, nu?

Avand in vedere ca este un SRL cu capital de 200 RON si ca au datorii mai mari la destul de multe alte firme (din pacate nu stiu daca au si la banci), ar fi vreo sansa ca tata sa primeasca o parte din bani, sau ramane doar cu o lectie (cam scumpa) de viata?

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca intra in faliment inseamna ca au datorii maaaaari si implicit la stat. Avand in vedere ca firma are capital social mic rezulta ca sunt mici sanse sa capete cineva ceva.

#8
rmrrmrrrm

rmrrmrrrm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 02.09.2010

View PostMembruAnonim, on 23rd February 2012, 12:02, said:

Daca intra in faliment inseamna ca au datorii maaaaari si implicit la stat. Avand in vedere ca firma are capital social mic rezulta ca sunt mici sanse sa capete cineva ceva.

Da, asa ma gandeam si eu... si presupun ca statul are prioritate la incasarea datoriilor. Multumesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate