Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 

sfaturi joc browser based

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
valx90

valx90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 11.06.2007
Salut.
Lucrez la un joc online browser based si as vrea sa stiu daca e cineva dispus sa imi dea niste sfaturi despre ce ar mai trebui facut sau modificat la el.
Daca e cineva dispus sa imi dea PM sau sa scrie aici si ii voi da PM cu link-ul.
Multumesc!

Edited by valx90, 24 January 2011 - 19:36.


#2
Danbog_1920

Danbog_1920

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 24.10.2008
Poti pune linkul si aici, doar ca sub forma de text... adica:  h t t p : / / g o o g l e . r o   ceva de genul :P

#3
valx90

valx90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 11.06.2007
t o p r a c e r . e u
Poate sa mearga mai greu deoarece momentan este pe un server free
Multumesc!

Edited by valx90, 24 January 2011 - 21:49.


#4
Danbog_1920

Danbog_1920

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 24.10.2008
E dragut... dar fa si o sectiune pentru detalii despre joc si un tutorial pentru incepatori :)

#5
valx90

valx90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 11.06.2007

View PostBogdan2901, on 25th January 2011, 20:42, said:

E dragut... dar fa si o sectiune pentru detalii despre joc si un tutorial pentru incepatori :)

multumesc pentru ca te-ai uitat, o sa fac si asta dar la sfarsit:)

#6
bozghiyy

bozghiyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 14.04.2007
Salut ,
M-am uitat si eu asa rapid , misto ideea. Interesant cu flashu ala .. da e cam greu de condus (pt mine :D )
E vreo diferenta in flash daca am alta masina ?

Ce am OBS e ca flashu trimite un GET cu highscoru :) (presupun ca pot sa le postez daca nu e varianta finala... nu e hack)
http://topracer.eu/scor.php?sc=00.00.21&userid=14&raceid=2

si yupiii

Quote

Circuit

Cel mai bun timp:00.00.21, facut de bozghiyy.

Cam atat deocamdata , poate ma uit mai tarziu...

#7
icsulescool

icsulescool

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 25.06.2010
Mai e mult de lucrat la design.
Partea de php si programare e ok.

Dar nu pot trimite scorul ...

Edited by icsulescool, 30 January 2011 - 02:10.


#8
valx90

valx90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 11.06.2007
Multumesc pentru review-uri! :D
Intre timp am schimbat design-ul.
@bozghiyy: da, conteaza daca folosesti alta masina: viteza maxima in jocul flash este data de viteza maxima a masinii si rotatia masinii la o apasare a sagetilor dreapta sau stanga este data de controlul masinii.
Dar nu inteleg cum ti-a aparut functia geturl :). Sau au folosit vreun decompiler pentru swf?
Sti daca pot face ceva in privinta asta?
Si inca ceva, te-as ruga sa stergi din post chestia aia ca cine stie poate vede cineva dupa ce "lansez" jocul

@icsulescu: nu trebuie sa iti apara nimic cand trimiti scorul. Pentru a verifica uita-te la notificari si vezi daca zice ca ai facut personal best.
Bafta!

Edited by valx90, 30 January 2011 - 19:00.


#9
boghy933

boghy933

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 16.10.2009

View Postvalx90, on 30th January 2011, 19:59, said:

Si inca ceva, te-as ruga sa stergi din post chestia aia ca cine stie poate vede cineva dupa ce "lansez" jocul
Problemele trebuiesc reparate nu ascunse... :P

#10
bozghiyy

bozghiyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 14.04.2007

View Postvalx90, on 30th January 2011, 18:59, said:

@bozghiyy: da, conteaza daca folosesti alta masina: viteza maxima in jocul flash este data de viteza maxima a masinii si rotatia masinii la o apasare a sagetilor dreapta sau stanga este data de controlul masinii.
Dar nu inteleg cum ti-a aparut functia geturl :). Sau au folosit vreun decompiler pentru swf?
Sti daca pot face ceva in privinta asta?
Si inca ceva, te-as ruga sa stergi din post chestia aia ca cine stie poate vede cineva dupa ce "lansez" jocul

Sunt cam nou pe forum , nu vad butonul de edit, dar ar trebui sa o securizezi.
E adevarat ca nu iti apare url in browser iti trebuie ceva de tamper, dar daca eu am facut-o presupun ca cineva care vrea cu adevarat sa hackuiasca o sa faca si el.

Niste solutii:
1. foloseste POST nu GET
2. pe scor.php verifica REFFER (daca nu e de pe pagina cu flash , drop)
3. foloseste o securitate de tip token sau secret key
- cand cineva incepe o cursa (incarca pagina cu flash ) pui un token in baza de date (ceva gen codunic, data, coduluserului , codul sesiunii, ce mai ai nevoie)
- optional poti sa updatezi tokenu cand cineva incepe cursa si sa compari timpul realizat cu un minim (cum aveam eu timp record de 21 de secunde, ce e imposibil ) sa zicem daca e sub un minut sa nu accepte highscoru
- optional incearca sa iti criptezi timpul printrun secret key care nu poate fi dedus de utilizator  (exista scripturi pe net deja facute)
- cand trimite highscorul verifici daca tokenul initializat este acelasi cu cel trimis , stergi tokenul
(este adevarat ca o sa ramai in baza de date cu tokenuri nerealizate - poate cineva incepe jocul si nu il termina - dar poti sa le stergi la sfarsitul zilei printr-un cron)
4. daca nu vrei sa folosesti baze de date cripteazati informatiile (si dupa ceva aleatoriu , ca data in milisecunde, ca sa nu fie tot timpu acelasi cod ca la md5 de exemplu). si flash si php sa cripteze dupa aceleasi criteii
5. daca vrei ceva mai complex cauta amfphp pe google

Asta rezolva sa zicem problema de server side, dar flashul e client side si intotdeauna poti sa folosesti ceva gen Cheat Engine sa schimbi valori (de aia te intrebam daca e vreo diferenta la masini ) teoretic poti sa schimbi orice variabila din flash.

Sper ca te ajuta ce ti-am zis, bafta!

#11
valx90

valx90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 11.06.2007

View Postbozghiyy, on 31st January 2011, 14:24, said:

Sunt cam nou pe forum , nu vad butonul de edit, dar ar trebui sa o securizezi.
E adevarat ca nu iti apare url in browser iti trebuie ceva de tamper, dar daca eu am facut-o presupun ca cineva care vrea cu adevarat sa hackuiasca o sa faca si el.

Niste solutii:
1. foloseste POST nu GET
2. pe scor.php verifica REFFER (daca nu e de pe pagina cu flash , drop)
3. foloseste o securitate de tip token sau secret key
- cand cineva incepe o cursa (incarca pagina cu flash ) pui un token in baza de date (ceva gen codunic, data, coduluserului , codul sesiunii, ce mai ai nevoie)
- optional poti sa updatezi tokenu cand cineva incepe cursa si sa compari timpul realizat cu un minim (cum aveam eu timp record de 21 de secunde, ce e imposibil ) sa zicem daca e sub un minut sa nu accepte highscoru
- optional incearca sa iti criptezi timpul printrun secret key care nu poate fi dedus de utilizator  (exista scripturi pe net deja facute)
- cand trimite highscorul verifici daca tokenul initializat este acelasi cu cel trimis , stergi tokenul
(este adevarat ca o sa ramai in baza de date cu tokenuri nerealizate - poate cineva incepe jocul si nu il termina - dar poti sa le stergi la sfarsitul zilei printr-un cron)
4. daca nu vrei sa folosesti baze de date cripteazati informatiile (si dupa ceva aleatoriu , ca data in milisecunde, ca sa nu fie tot timpu acelasi cod ca la md5 de exemplu). si flash si php sa cripteze dupa aceleasi criteii
5. daca vrei ceva mai complex cauta amfphp pe google

Asta rezolva sa zicem problema de server side, dar flashul e client side si intotdeauna poti sa folosesti ceva gen Cheat Engine sa schimbi valori (de aia te intrebam daca e vreo diferenta la masini ) teoretic poti sa schimbi orice variabila din flash.

Sper ca te ajuta ce ti-am zis, bafta!

Multumesc pentru raspuns! O sa vad ce metoda o sa aplic
Bafta!

#12
valx90

valx90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 11.06.2007
Ma gandesc sa adaug o optiune de schimbare a culorii masinii si as vrea sa fac ceva in genul a ceea ce explica in ghidul acesta:
http://karmatics.com...r-replace-intro (incluzand color picker-ul)
Dar problema e ca nu inteleg cum trebuie sa procedez. Sau poate stie cineva o alternativa mai simpla.
Multumesc anticipat!

Edited by valx90, 02 February 2011 - 16:32.


#13
valx90

valx90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 11.06.2007
Am cam terminat cu jocul si am decis sa il "lansez".
Dar problema e ca nu am nici cea mai mica idee despre cum as putea sa promovez un joc online :)
Astept niste sugestii de la cei mai experimentati.
Multumesc anticipat!

#14
bozghiyy

bozghiyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 14.04.2007
Pai de promovat cred ca exista situri gen topuri pentru browser based games, prin prieteni , prin prietenii prietenilor. Forumuri , bloguri situri de specialitate.

Imi place noul design. Nu imi plac vechiurile buguri :)

Nu pot sa ma decid daca treaba cu cursa in flash e o treaba buna, poate e poate nu !

Oricum felicitari pentru proiect!

#15
valx90

valx90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 11.06.2007

View Postbozghiyy, on 6th February 2011, 18:58, said:

Pai de promovat cred ca exista situri gen topuri pentru browser based games, prin prieteni , prin prietenii prietenilor. Forumuri , bloguri situri de specialitate.

Imi place noul design. Nu imi plac vechiurile buguri :)

Nu pot sa ma decid daca treaba cu cursa in flash e o treaba buna, poate e poate nu !

Oricum felicitari pentru proiect!

Multumita tie am gasit o slabiciune la metoda pe care o aplicasem si acum incerc sa o rezolv. Totusi, te-as ruga sa nu mai incerci sa trisezi macar din respect pentru ceilalti jucatori. Bafta!

#16
bozghiyy

bozghiyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 14.04.2007

View Postvalx90, on 6th February 2011, 20:08, said:

Multumita tie am gasit o slabiciune la metoda pe care o aplicasem si acum incerc sa o rezolv. Totusi, te-as ruga sa nu mai incerci sa trisezi macar din respect pentru ceilalti jucatori. Bafta!

scuze scuze ... sterge-mi conturile: am unul bozghiyy (dar am uitat parola) si unu logat cu facebook !

#17
valx90

valx90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 11.06.2007
nu e nevoie sa le sterg. am sters doar scorurile :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate