Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

DRUJBA, MOTOFERASTRAU - Partea a II-a

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10482 replies to this topic

#5455
taietoru

taietoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 18.11.2010
o chinezoaica, cu cat are mai multe piese de calitate in ea cu atit e mai buna. adica: una poate avea cilindru de calitate, una cilindru si carburator, alta poate avea cilindru, carb. si pinionu  dintre cele " bune", si tot asa.   acuma diferenta dintre o piesa calitativa si una necalitativa nu o poti face din poze. trebuie sa  tii  drujba in mana, sa o intorci pe toate partile. chinezii nu fac ca nemtii, sa aiba fiecare numar si sa stii ca numaru cutare e bun iar cutare numar e slab. sa intimplat ca la acelasi vanzator, acelasi tip de drujbe sa aiba piese diferite, iar pretu sa fie acelasi, vanzatoru habar nu avea de asta. mai pe scurt la asamblare pun si ei (chinezii) ce au pe stoc.
p.s. daca am timp , voi inincerca sa pun cateva poze.

#5456
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,054
  • Înscris: 06.02.2012

 taietoru, on 09 noiembrie 2015 - 10:19, said:

o chinezoaica, cu cat are mai multe piese de calitate in ea cu atit e mai buna. adica: una poate avea cilindru de calitate, una cilindru si carburator, alta poate avea cilindru, carb. si pinionu  dintre cele " bune", si tot asa.   acuma diferenta dintre o piesa calitativa si una necalitativa nu o poti face din poze. trebuie sa  tii  drujba in mana, sa o intorci pe toate partile. chinezii nu fac ca nemtii, sa aiba fiecare numar si sa stii ca numaru cutare e bun iar cutare numar e slab. sa intimplat ca la acelasi vanzator, acelasi tip de drujbe sa aiba piese diferite, iar pretu sa fie acelasi, vanzatoru habar nu avea de asta. mai pe scurt la asamblare pun si ei (chinezii) ce au pe stoc.
p.s. daca am timp , voi inincerca sa pun cateva poze.
Abia astept.

#5457
taietoru

taietoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 18.11.2010
pozele.

Attached Files



#5458
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Astea 'e' din alea bune???

#5459
Octavian_A

Octavian_A

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 09.02.2015

 taietoru, on 09 noiembrie 2015 - 10:19, said:

o chinezoaica, cu cat are mai multe piese de calitate in ea cu atit e mai buna.
Asta nu este valabil pentru orice produs?

 taietoru, on 09 noiembrie 2015 - 10:19, said:

una poate avea cilindru de calitate, una cilindru si carburator, alta poate avea cilindru, carb. si pinionu  dintre cele " bune", si tot asa.   acuma diferenta dintre o piesa calitativa si una necalitativa nu o poti face din poze. trebuie sa  tii  drujba in mana, sa o intorci pe toate partile.
Si cum îți dai seama dacă are cilindru de calitate "ținând drujba în mana și întorcând-o pe toate părțile"?

#5460
dolmarfan

dolmarfan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 24.01.2012
La fel a aratat si chinezoaica mea.Si dupa fiecare rezervor imi venea saPosted Image

#5461
Jexy

Jexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 11.10.2010

 Octavian_A, on 10 noiembrie 2015 - 15:35, said:

Asta nu este valabil pentru orice produs?


Si cum îți dai seama dacă are cilindru de calitate "ținând drujba în mana și întorcând-o pe toate părțile"?

nu stiu ce ar putea avea de calitatea o drujba chinezeasca

#5462
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,054
  • Înscris: 06.02.2012
Chinezoaia mea a costat doua meleoane ( 200 ron).
Daca ma tine 2-3 sezoane, ma declar multumit.
Tai cam 15ms pe sezon si ceva uscaturi de prin gospodarie.

#5463
taietoru

taietoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 18.11.2010
innainte de toate, trebuie stiut ca fiecare piesa din drujba chinezeasca este o reproducere dupa cea originala. daca af fi reproduse identic, ar fi ideal. numai ca la fabrica din china lucreaza o echipa de ingineri care se ocupa cu " simplificatu".  se ia carburatorul de stihl, sa zicem, de pe care se indeparteaza toate componentele auxiliare( componente care imbunatatesc functionarea lui), se testeaza daca merge. merge mai prost dar merge. dupa care se trece la simplificat detaliile care nu se pot indeparta, adica: daca cel original are 2 gauri una linga alta, una mai subtire decat alta cu 2 zecimi de mm,  chinezu le face egale( mai rapid si mai simplu), daca la cea originala jigloru H e mai gros decat L ,are alt pas la filet, si e mai lung, chinezu le face la fel. daca originalu are saiba de bronz si  o-ring din guma care rezista la  benzina, chinezu nu le mai pune deloc. fiecare piesa  din carburator este astfel " simplificata", apoi se trece la  simplificarea materialelor din care sunt facute piesele, (cauciucul de membrana - mai ieftin, otel mai ieftin, in loc de magneziu - aluminiu, s.a) . iar in final iese carburatorul de pe drujba din magazinele de bricolaj.  deci cu cat este mai putin simplificat cu atit este mai calitativ. daca cineva stie cum arata un carburator original - stie ce detalii sunt reproduse exact, si isi da seama cat de calitativ este.

#5464
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008

 Jexy, on 10 noiembrie 2015 - 17:31, said:

nu stiu ce ar putea avea de calitatea o drujba chinezeasca

Nu trebuie supraestimata nici calitatea celorlalte. Cand ridici fusta unor motounelte de gradina made in Germany si gasesti pe dedesubt carburatoare chinezesti iti poate parea rau de bani. Iar pentru cei care in continuare cred cu putere in ea, dupa scandalul Volkswagen ce a mai ramas din calitatea 'nemteasca'?


O drujba din asta la doua meleuane are trei cai (chinezesti) putere si emisii reduse! Acuma sa vedem cat tine. Piesele au preturi ridicole, insa si daca trebuie service-ate o data la doua zile ti se ia.

Oricum, parerea mea este ca pentru uz non-padure nu merita banii bagati in echipament profesional. O chinezoaica mica face treaba fara greturi la debitat lemne de foc daca i s-a facut rodajul cum trebuie, daca functioneaza cu amestec corect carburant-ulei si daca i se pune o lama+lant bun (macar un lant...)

Pt. cei care merg la padure, evident ca drujbele chinezesti nu reprezinta o varianta pentru ca ei nu isi permit sa le pice drujba la jumatatea zilei de munca. Dar ei fac bani cu drujba, in timp ce noi nu.

Edited by inevitabil, 11 November 2015 - 12:25.


#5465
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Acum ca nu vreau sa fac reclama insa,povesteam cu un coleg ca un altul si-a luat o drujba anul trecut cam pe vremea asta,ca ii ieftinache,alb-albastra si ca respectivul e foarte multumit.
L-am apelat,spunea ca mai are si o husqy 236 dar ii cam micuta si a luat-o pe asta ca e mai mare dar si la sfert de pret fata de cealalta.
Din vorba in vorba ca de ce bine merge,etc,etc, mai la padure 2-3 ore cu ea,mai la vecini,55cmc,lama de 45 si a schimbat-o cu una de 35,etc....
De curios,totusi,bine mah esti ff multumit da' cum ii zice?Hercules!.Hm,de asta n-am auzit...?!
Cind colo,ieri pe net,hercules de fapt ii ceva ruris Posted Image
Adica am intilnit pe cineva care NU blameaza ruris !!!!!!!

Edited by alexbjorg, 11 November 2015 - 16:33.


#5466
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
Daca te duci la rusi in bazar te inchini cand auzi ce aberatii debiteaza aia despre no'name'uri sau lanturile lor oregon la 15 lei bucata......
E bine sa vezi ce foloseste fiecare tragi linie si ai gasit chinezoiul perfect.
Atentie si la greutatea lui.. ..ca il iei puternic dar greu si dupa aia chemi vecinii sa taie cu el.....

#5467
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Mettre,nu mi frica de greu Posted Image,si eu am vreo 90kg si mi-a dat Al de Sus si cu ce,asa,mai de neam prost (nu ma refer la "sub burta") si ceafa lata,altfel nu ma legam nici de cartofi si saci de 40 Posted Image.
Sa ma tina si sa isi scoata banii,ca nu mie personal imi trebuie ci sa fac ceva pe la soacra,ca pe cumnati nu pot pune baza (unul nu prea vede,unul ii popa de frati fara de timp si unul ii taman in Italia).
Lama si lant de oregon iau din De.man daca vreau neaparat,mai am vreo 3-4 drujbisti(posesori) in firma,am cu cine sa ma povestesc,insa asa a fost intimplarea.
S-a impadurit o parte de costisa folosita in trecut ca fanate si acolo mi-as face "scoala" pe mesteceni,mai trebuie si rarit.
Faza este ca nici nu as da bani din casa pentru "jafuri" de cea mai joasa speta ca atunci iau direct grunman si am incheiat balciul.Si cind sta sa imi expire garantia o duc inapoi si iau iar alta,deci as dori totusi ceva ce chiar si de este ieftin sa fie si buna (mai sint lucruri de genul asta)
Desi nu sint bogat,totusi prefer sa dau bani pe ceva ce consider eu ca merita banii (ca la cumparaturi de alimente si toale -nervi si certuri cu nevasta :D)

Edited by alexbjorg, 11 November 2015 - 18:34.


#5468
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Daca nu te grabesti, asteapta ofertele la Stihl si poate prinzi un MS 170 cu 660 lei ca-n anii trecuti.

#5469
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Domnu' Alex daca iti faci timp sa intri pe olx si nu ai nimic impotriva daca nu s tocmai fete mari cauta ceva drujbarai de la jonsered am vazut ceva model turbo ce avea vreo 2 caiuti si pe la 600 lei..sau poate gasesti alt model..pe la mine micul padurar e baza pt.majoritate..pt.țapinari sthil e fruncea...deh are 2 segmenti bla bla ..old story

#5470
florin01bz

florin01bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 15.02.2014
salut!am si eu o drujba husqvarna 455 Rancher.si nu se tureaza  bine .o turez la maxim si intrerupe. in gol.in sarcina trage. de unde credeti ca ar fii problema?

Edited by florin01bz, 13 November 2015 - 23:53.


#5471
dolmarfan

dolmarfan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 24.01.2012
Daca intrerupe la turatie maxima in gol si in sarcina merge bine inseamna ca ai bobina de aprindere limitata electronic.

#5472
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Cu multumiri tuturor celor participanti cu sfaturi.
Per total am decis sa cumpar nou,cu garantie 2 ani.
Este ceva identic micului padurar,insa cu portocaliu si se numeste expert 450,cu abtibilde de firma craioveana,si apartine de Dedeman.
Stiu,in acei bani gaseam si altceva,insa pe olx.ro,nu ma incred in forjate (nu stii DE CE se vinde,ca povesti sint destule,si eu am Posted Image ),asta pe deoparte,pe de alta cu nevasta linga mine (a vrut la plimbare) nu mi-am permis teste (pe banii mei)cu grunman,prorun sau speed990.
Categoria medie (partner,mculogh,jonsered,hitachi) incepe la peste 650 lei,asa ca..."am comis-o din nou",

Intr-un film tutorial de ascutit lantul zicea ca este indicat a se pili opritorii cam la 3-4 ascutiri de lant.Voi cum procedati?
Merita cumparat acel stel de pila sau cum s-o numi au ba?
Intinderea corecta,la rece,a lantului inseamna ridicarea a maxim 1cm a lantului fata de lama,in partea de sus:corect sau nu?
Cum sa reglez corect ungerea lantului din acel surub "de sub burta" lateral?

Edited by alexbjorg, 14 November 2015 - 16:34.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate