Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

DRUJBA, MOTOFERASTRAU - Partea a II-a

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10482 replies to this topic

#5473
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3TrkjqhFYUw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5474
dolmarfan

dolmarfan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 24.01.2012
In privinta intinderii lantului  si a pilirii opritorilor ai dreptate.
Daca nu ai mai ascutit lant pana acum iti trebuie si suport de pila daca la asta re referi.
Eu merg cu surubul la maxim la dolmar pentru a proteja lama si lantul.
Ulei de amestec -firma serioasa,ulei ungere lant -orice ulei curat ieftin-aveau la sthil odata oferte la ulei de lant si merita.
Spor la treaba si mare grija in special la cei care stau pe langa tine cand tai!

Americanii astia sunt foarte restrictivi in privinta emisiilor.
Eu am facut modificarea asta la motocoasa la esapament si se simte.La drujba nu am simtit nevoia.
In privinta reglarii carburatorului are dreptate tipul mai ales la final
,,De regula turele multe nu inseamna si putere multa".

Edited by dolmarfan, 14 November 2015 - 17:10.


#5475
taietoru

taietoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 18.11.2010
diferenta dinte opritor / dinte taietor 0,6 - 0,7 mm
intinderea :cand tragi de lant in sus, dintele inferior (care merge prin lama) sa nu iasa din ea.  se face la cald, nu la rece.
ungerea : cand se termina benzina din rezervor trebuie sa se termine si uleiul din rezervoru de ulei. daca se termina mai rapid uleiu, nu e bine, daca ramane ulei mai mult - tot nu e bine. e bine sa ramana numai foarte putin pe fundul rezervorului ( pentru siguranta).

#5476
razvan087

razvan087

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.02.2012
Am achizitionat un skill electric de 2000w,am taiat cateca lemne cu el printre care si 2 salcami la 15cm diametru de vreo 20ani,foarte incantat de cum a mers,daca ma tine sa tai gramada de salcami care o am o sa.merite toti bani,in schimb nu stiu daca lantul se unge suficient,cand il pun la zid arunca niste stropi fini,da n.am cu ce sa compar sa stiu daca e suficient...daca imi cumpar un suport de ascutire a lantului o neege pt lantul asta,ma gandesc ca drujba fiind electrica si lantul e mai ingust de unul da la benzinare... Puteti sa.mi recomandati o pila ca am inteles ca ar fi pe dimensiuni si astea

#5477
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Daca iti cumperi suport o sa fie foarte bine pentru ca nu vei gresi unghiul de ascutire.
Drujba fiind electrica lantul nu e mai ingust, el e interschimbabil (la fel si lama) cu cele de la benzinare.
Ca sa putem sa iti spunem ce pila iti trebuie trebuie sa spui ce lant ai (marca, tip, lungime, pas, grosime (canelura) etc.)

Edited by inevitabil, 18 November 2015 - 10:40.


#5478
taietoru

taietoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 18.11.2010
spre deosebire de cele pe benzina unde torni amestecu si totodata pui si uleiu pentru lant, la cele electrice exista riscu sa se termine uleiu din rezervor si sa lucrezi fara ungere lant. pentru asta, din practica vei vedea aproximativ la ce interval de timp/taiere se termina uleiu si vei avea grija sa-i torni la timp.
ungerea: daca sar stropi e bine. ca verificare - dupa ce ai taiat un bustean, opresti drujba fara sa o accelerezi in gol, tragi putin lantu din lama sa se vada dintele inferior, pe el trebuie sa fie ca o mazga abia vizibila de ulei, daca este - e suficient.
daca nu ai cutia de la lant, sau a fost ambalat intro cutie de la alt lant, trebuie sa-i afli parametrii.
1. masori cu un subler grosimea dintelui inferior (care merge prin lama)
2. masori distanta dintre 3 nituri, sau distanta dintre 2 varfuri la dintii inferiori (e aceeasi)
3. scrii acesti parametri pe forum si lumea iti spune.
nu stiu insa daca vei gasi o pila buna care sa tina, de obicei ascuti jumatate de lant si nu mai ai ce face cu ea. eu am trecut de mult la masina de ascutit.  ca incepator este mai bine sa dai lantu la ascutit.

#5479
Jexy

Jexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 11.10.2010
Toamna frumoasa :)
[ http://s13.postimg.org/tiwl10cfr/12270227_491732160998685_1258429384_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5480
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 23.09.2009
Iar te lauzi.Posted Image

#5481
Jexy

Jexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 11.10.2010
Nuu ma laud ca doar nu sunt avioane. Daca asta reiese din pozele mele nu o sa mai pun poze deloc.

#5482
razvan087

razvan087

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.02.2012
Lantul este oregon,pe el are stantat ,,oregon si 16,,iar dinti taierori are 17,o sa ma uit in manual,poate scrie acolo ca lantul a fost intr.o punga in cutia drujbei

#5483
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hMJm6UNMuik?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5484
razvan087

razvan087

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.02.2012
Am gasit un manual on.line,distanta intre 3nituri e 9.5mm sau 3/8 am vazut ca scrie si latimea sinei 1.3mm ,lg lant 35cm si 52zale ...as putea lua un lant stihl cu caracteristicile astea sau ar avea dinti taietori prea lati,grosi,ca nu ma pricep neam,momentan=))

#5485
taietoru

taietoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 18.11.2010
1. da poti lua stihl.
2. pila de ascutit 5,2 mm pentru lantu tau.
3. se numara dintii care merg prin sina adica cei de sub lant, nu se numara dintii taietori.
4. 35 cm nu poate fi lungimea lantului, cred ca e lungimea sinei.
5. drujba ta are un lant obisnuit
la lanturile stihl prima cifra e pitch-ul adica distanta dintre 3 nituri, a doua e gauge-ul adica grosimea dintelui cara merge prin sina. la tine e 33. de obicei aceste cifre sunt urmate de 3 litere sau 3 litere si o cifra, litere care indica caracteristici mai amanuntite ale lantului respectiv. exemplu 33RMF. principalu e 33-ul de la inceput.

#5486
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Ajutor intre vecini

Attached Files



#5487
crisGC

crisGC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 26.02.2010

 razvan087, on 18 noiembrie 2015 - 18:53, said:

Am gasit un manual on.line,distanta intre 3nituri e 9.5mm sau 3/8 am vazut ca scrie si latimea sinei 1.3mm ,lg lant 35cm si 52zale ...as putea lua un lant stihl cu caracteristicile astea sau ar avea dinti taietori prea lati,grosi,ca nu ma pricep neam,momentan=))
Lanturile Stihl sunt de ce mai buna calitate, poate chiar cea mai buna.
Cere de la un dealer lant 3/8 Picco cu 26 de dinti si trebuie sa mearga.

 taietoru, on 18 noiembrie 2015 - 21:02, said:

1. da poti lua stihl.
2. pila de ascutit 5,2 mm pentru lantu tau.
3. se numara dintii care merg prin sina adica cei de sub lant, nu se numara dintii taietori.
4. 35 cm nu poate fi lungimea lantului, cred ca e lungimea sinei.
5. drujba ta are un lant obisnuit
la lanturile stihl prima cifra e pitch-ul adica distanta dintre 3 nituri, a doua e gauge-ul adica grosimea dintelui cara merge prin sina. la tine e 33. de obicei aceste cifre sunt urmate de 3 litere sau 3 litere si o cifra, litere care indica caracteristici mai amanuntite ale lantului respectiv. exemplu 33RMF. principalu e 33-ul de la inceput.
Pila de 5,2 mm daca vrei sa nu te tina mult si sa nu taie binePosted Image .
Pentru lantul asta daca-i Oregon pila de 4,0 mm, daca-i Stihl pila de 4,0 mm recomandat de producator sau 4,5 mm preferat de unii utilizatori, inclusiv euPosted Image .
            Pila de 5,2 mm pentru lanturi Stihl de 3/8`` obisnuit, sau mare sau cum io mai zice, nu pentru Picco. Pentru Oregon 3/8`` mare, 5,5 mm.

Edited by crisGC, 19 November 2015 - 13:48.


#5488
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 10.03.2005
Am o drujba electrica Einhell GH-EC 2040. Ce fel de lant s-ar potrivi la ea?
am gasit ceva pe net in linkul urmator.
https://skinflint.co...0-a1058948.html
Recomandari?

#5489
oZi_Bz

oZi_Bz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.06.2013
H 346XP-ul meu vs. o remorca de fag                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               [ http://s13.postimg.org/y1wzy9j47/100_2289.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]        [ http://s28.postimg.org/kwvcqgd5p/100_2414.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ceva taieri prin vecini Posted Image                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                [ http://s9.postimg.org/pqmebe0an/100_2419.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]   [ http://s1.postimg.org/ugop1hdjz/100_2418.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

   [ http://s13.postimg.org/o8kdz76dj/100_2417.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]        [ http://s3.postimg.org/nrt0kn3pf/100_2416.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5490
Jexy

Jexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 11.10.2010
Asa da ozi!

Edited by Jexy, 19 November 2015 - 16:51.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate