Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 

Succesiune

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,916
  • Înscris: 06.04.2005
Va solicit ajutoru intro problema legata de succesiune am sa incerc sa fiu cat mai pe intelesul tuturor in asa fel incat sa ma puteti ajuta.

Este vorba de bunicul meu care a decedat in anul 2006 ramanand in vita bunica, care si ea a decedat in 2010 in acest timp nu sa facut nici un act de succesiune sau de vreun fel pur si simplu nimic, dupa cum am spus bunica a decedat in septembrie 2010. Acuma exista un singur mostenitor adiica mama mea, ideea e ca nu stim mai nimic despre cum se face succesiunea cu ce sa incepem si cat costa am auzit atatea variante incat nu stiu ce sa mai cred, ideea e ca oricum pana in vara nu prea ne permite costuri mari pentru a incepe o succesiune dar intretimp sa intamplat ceva zilele trecute am primit o scrisoare de la un notar din oras in care zice asa:

Quote

Avand in vedere dispozitiile H.G. 1278/2002, fiind sesizati de catre Primaria mun. Arad pentru deschiderea procedurii sucesorale
pentru defuncta D. M., decedata la data de 29.09.2010, cu ultimul domiciliu in mun. Arad, str. xxx, nr. zz, jud. Arad, CNP zzzzzzzzzzz,
va invitam sa ma prezentati la sediul acestui birou, in termen de 10 zile (de LUNI pana VINERI intre orele 8-16).
Pe langa actul dumneavoastra de identitate veti prezenta: acte doveditoare ale bunurilor din masa succesorala (extras de Carte funciara, titrlu de proprietate in original
pentru teren agricol, factura si CIV pentru autoturism, librete C.E.C., extras de cont bancar, certificat de actionar, certificat fiscal), certificate de stare civila, testament (daca este cazul) si un martor.

Acuma recunosc ca aceasta scrisoare ma suprins putin pentru ca in primul rand nu prea inteleg la ce face referire si daca ar fi vorba de deschiderea succesiunii nu inteleg dece sa o faca primaria cand exista mostenitor, apoi dece sant obligat sa o fac la acel notar agreeat de primarie din cate stiu eu pot sa aleg eu acel notar.

Pe mine ma intereseaza cat mai multe detalii in privinta realizarii succesiunii de ex: in ce perioada trebuie inceputa perioada minima/maxima costurile ce le implica cat poate sa dureze o succesiune.


Sper ca nu am omis nimic dar daca apare ceva voi revenii cu detalii.



P.S. bunurile sant o casa si pamant intravilan.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate