Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 

Sfaturi si detalii ale unei achizitii

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Bogdanyss

Bogdanyss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 16.07.2009
Salut,

As vrea sa cumpar ceva (apartament) in Bucuresti, nu stiu daca chiar in Bucuresti dar oricum undeva pe langa... Popesti-Leordeni... Daca vreti sa ma ajuti cu niste sfaturi nu vreau sfaturi de genu' "mai bine nu-ti cumperi in Bucuresti", lucrez aici deci aici trebuie sa-mi caut ceva. Multumesc anticipat de intelegere !

Acuma a cumpara un apartament nu este la fel cum ai lua un TV (chiar si la ala urmaresti piata), sunt unele chestii care trebuie sa fie luate in considerare, am vazut pe la televizor oameni care au cumparat un apartament (in bloc nou) si au avut foarte mari probleme (igrasie, curgea apa pe pereti cand ploua etc...), vreau sa ma feresc de asemenea probleme. Nu stiu ce trebuie avut in vedere am vazut tot felul de chestii acuma: pierderile terminice ale imobilului, nu stiu ce studiu, nu sa ma trezesc ca blocul este construit peste o conducta de gaze sau ceva de genul.

Cum pot sa stiu daca structura de rezistenta este buna ? Cum pot sa stiu daca calitatea lucrarii este buna ?

Unde ma sfatuiti voi sa cumpar ? De ce ar fi bine sa ma feresc si de ce nu ?

Despre preturi ce credeti ?

Edited by Bogdanyss, 15 January 2011 - 22:12.


#2
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010
1.nu cumperi un apartement in blocurile noi.
2.Cumpara un apartament unde blocul este izolat termic
3.Pentru  a afla despre structura de rezistenta consulti un expert (inginer de rezistenta)

#3
Bogdanyss

Bogdanyss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 16.07.2009

 Shock-G, on 15th January 2011, 22:39, said:

1.nu cumperi un apartement in blocurile noi.
2.Cumpara un apartament unde blocul este izolat termic
3.Pentru  a afla despre structura de rezistenta consulti un expert (inginer de rezistenta)
1. De ce nu in blocuri noi ? Daca nu in blocuri noi in care ?
2. Ok
3. Ok

#4
marian78ro

marian78ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 08.09.2009

 Bogdanyss, on 15th January 2011, 22:48, said:

1. De ce nu in blocuri noi ? Daca nu in blocuri noi in care ?
2. Ok
3. Ok

Imi permit si eu sa ma bag in discutie deoarece (si nu o spun ca sa ma laud) am si eu ceva experienta si ceva calificari in domeniul amenajari interioare si am avut ocazia sa lucrez acum 2 ani intr-un complex rezidential in Bucuresti si acum 5-6 ani ceva pe la Mogosoaia, prin Pipera un cartier de vile.. crede-ti-ma ca salariile fiind proaste lucrau numai necalificati acolo pentru ca cei calificati nu munceau pe banii aia.
Deci ganditi-va ce locuinte ies din mainile celor care nu aveau nici o treaba cu meseria.
Nu bag mana in foc ca se intampla peste tot asa dar in cea mai mare parte... Locuintele noi nu prea sunt de incredere..
ca sa nu mai spun cate materiale se spunea ca se folosesc si de fapt se furau..
Dupa ce ca erau de proasta calitate pentru ca aveau interesul sa investeasca cat mai putin, le mai furau si pe alea..
Gandeste-te cu e sa iei un apartament care ti se spune ca e placat cu rigips si ca are nu stiu ce izolatie cu nu stiu ce vata cu coeficiente de izolatie ridicata pe care de fapt nu o ai pentru ca au vandut-o muncitorii, sau care placile de rigips au autofiletante pe jumate la numar ca la fel au fost vandute, sau care sa ai instalatie pe cupru, si cand spargi sa vezi ca de fapt e pexal in perete si la capat e un stut de cupru sau de PPR care iti iese din perete..
chiar daca ma repet o mai spun odata blocurile care sunt noi trebuie sa fii foarte atent, cred ca cele din perioada `90  sun cu mai bun simt lucrate..

Edited by marian78ro, 15 January 2011 - 23:10.


#5
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010

 Bogdanyss, on 15th January 2011, 22:48, said:

1. De ce nu in blocuri noi ? Daca nu in blocuri noi in care ?
Pai in blocurile noi precum ai zis si tu sunt diferite probleme (munca doar de forma).Acum alegerea iti apartine.

 marian78ro, on 15th January 2011, 23:00, said:

Imi permit si eu sa ma bag in discutie deoarece (si nu o spun ca sa ma laud) am si eu ceva experienta si ceva calificari in domeniul amenajari interioare si am avut ocazia sa lucrez acum 2 ani intr-un complex rezidential in Bucuresti si acum 5-6 ani ceva pe la Mogosoaia, prin Pipera un cartier de vile.. crede-ti-ma ca salariile fiind proaste lucrau numai necalificati acolo pentru ca cei calificati nu munceau pe banii aia.
Deci ganditi-va ce locuinte ies din mainile celor care nu aveau nici o treaba cu meseria.
Nu bag mana in foc ca se intampla peste tot asa dar in cea mai mare parte... Locuintele noi nu prea sunt de incredere..
ca sa nu mai spun cate materiale se spunea ca se folosesc si de fapt se furau..
Dupa ce ca erau de proasta calitate pentru ca aveau interesul sa investeasca cat mai putin, le mai furau si pe alea..
Gandeste-te cu e sa iei un apartament care ti se spune ca e placat cu rigips si ca are nu stiu ce izolatie cu nu stiu ce vata cu coeficiente de izolatie ridicata pe care de fapt nu o ai pentru ca au vandut-o muncitorii, sau care placile de rigips au autofiletante pe jumate la numar ca la fel au fost vandute, sau care sa ai instalatie pe cupru, si cand spargi sa vezi ca de fapt e pexal in perete si la capat e un stut de cupru sau de PPR care iti iese din perete..
chiar daca ma repet o mai spun odata blocurile care sunt noi trebuie sa fii foarte atent, cred ca cele din perioada `90  sun cu mai bun simt lucrate..
Bine zici. :peacefingers:

Edited by Shock-G, 16 January 2011 - 01:10.


#6
Bogdanyss

Bogdanyss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 16.07.2009

 marian78ro, on 15th January 2011, 23:00, said:

Imi permit si eu sa ma bag in discutie deoarece (si nu o spun ca sa ma laud) am si eu ceva experienta si ceva calificari in domeniul amenajari interioare si am avut ocazia sa lucrez acum 2 ani intr-un complex rezidential in Bucuresti si acum 5-6 ani ceva pe la Mogosoaia, prin Pipera un cartier de vile.. crede-ti-ma ca salariile fiind proaste lucrau numai necalificati acolo pentru ca cei calificati nu munceau pe banii aia.
Deci ganditi-va ce locuinte ies din mainile celor care nu aveau nici o treaba cu meseria.
Nu bag mana in foc ca se intampla peste tot asa dar in cea mai mare parte... Locuintele noi nu prea sunt de incredere..
ca sa nu mai spun cate materiale se spunea ca se folosesc si de fapt se furau..
Dupa ce ca erau de proasta calitate pentru ca aveau interesul sa investeasca cat mai putin, le mai furau si pe alea..
Gandeste-te cu e sa iei un apartament care ti se spune ca e placat cu rigips si ca are nu stiu ce izolatie cu nu stiu ce vata cu coeficiente de izolatie ridicata pe care de fapt nu o ai pentru ca au vandut-o muncitorii, sau care placile de rigips au autofiletante pe jumate la numar ca la fel au fost vandute, sau care sa ai instalatie pe cupru, si cand spargi sa vezi ca de fapt e pexal in perete si la capat e un stut de cupru sau de PPR care iti iese din perete..
chiar daca ma repet o mai spun odata blocurile care sunt noi trebuie sa fii foarte atent, cred ca cele din perioada `90  sun cu mai bun simt lucrate..
Chiar sunt multumit ca te-ai bagat in discutie, avand in vedere ca esti din meserie.
Da, asta cred si eu cu muncitorii necalificati care lucrau si furau din materialele pe constructie.
Ok inteleg faza cu blocurile noi, dar oare chiar nu as putea gasi nimica nou si bun ? cum as putea sti ? Pentru ca sincer nu-mi plac blocurile astea de 10 etaje (pe mine ma inspaimanta si le zic ghetouri la unele) care sunt cele mai des intalnite in Bucuresti. Eu as vrea undeva in afara Bucurestiului cum ar fi in Popesti-Leordeni sau poate mai stiti voi un loc bun in afara Bucurestiului. Daca ar fi sa iau in Bucuresti unde as putea sa iau ceva de calitate si frumos, poate cu mai putine etaje ?
Fiindca chestia cu cumparatul este foarte serioasa am vorbit cu ceva cunostinte despre situatia din Popesti-Leordeni si mi-au spus ca ar fi o alegere buna acolo, conditii bune, liniste etc... Daca mai stiti voi unele chestii despre locul asta sau un alt loc, spuneti-mi.

Tu zici ca cele mai bune apartamente se gasesc in imobile din perioada 90' ? Si cum as putea fi atent la blocurile cele noi, ce ar trebui sa am in vedere ?

Edited by Bogdanyss, 16 January 2011 - 11:06.


#7
Bogdanyss

Bogdanyss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 16.07.2009
nu ma mai ajuta nimeni ?

#8
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Stiu in Magurele doua blocuri terminate care au cateva apartamente de vanzare. Intr-unul din ele mi-am luat si eu garsoniera la un pret foarte bun. Mesterii care l-au facut sunt sigur ca am mai sparlit uneori, dar au avut mana buna si sunt multumit de ce a iesit. Daca vrei amanunte da-mi PM.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate