Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Ce-i deranjează cel mai tare pe recrutori la interviul de angajare

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
medley

medley

    custom attitude

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 06.05.2005

View PostiDorin, on 13th January 2011, 20:34, said:

Pe voi ce vă deranjează la recrutori ?

Faptul ca recrutorii nu trateaza interviul ca un proces de vanzare insa se asteapta ca aplicantii sau candidatii sa o faca. Adica e fix atitudinea de locul 4 din topul lor: eu dau banii, fraierii sa danseze si imi aleg eu. Cea mai buna oferta( ca nivel la care poate ajunge un candidat care aplica pentru pozitia x) nu se obtine daca recrutorul e pasiv.
Ai pus un copy/paste ca esti firma cu valoare si pasiune si atitudine? Pun si eu in CV unul cu auto-motivat si social skills. Si ne mintim amandoi.
Daca pretinzi o personalitate, un individ ca sa iti completeze echipa, apai spunei domnisoarei/doamei/domnisorului/domnului care ma interogheaza sa fie in aceeasi masura de entuziasmat despre acel post precum se asteapta de la mine.
Vrei sa 'cumpar' de la tine postul, sa fie jobul meu ideal, sa fiu spontan, sa fiu mereu ON, dar mi-l/mi-o trimiti pe asta cu intrebari din pliante?! Atunci las' ca mai caut si eu, mai cauti si tu.

Edited by medley, 22 January 2011 - 21:43.


#20
danny

danny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 27.03.2002

View PostGigiMaciuca, on 13th January 2011, 21:14, said:

Intrebarile stupide gen "Unde va vedeti peste 5 ani?".
"Sarbatorind 4 ani jumate' de cand am plecat din firma voastra"

#21
GigiMaciuca

GigiMaciuca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 27.01.2010

View Postdanny, on 25th January 2011, 01:05, said:

"Sarbatorind 4 ani jumate' de cand am plecat din firma voastra"
Raspunsul clasic era "In locul tau" :P

#22
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostGigiMaciuca, on 13th January 2011, 21:47, said:

Pai de ce m-ar interesa de companie in general, inainte sa ma angajeze? Pe mine ma intereseaza patratelul meu, sa-mi fac treaba cum trebuie, sa-mi placa ce fac si sa fiu platit corespunzator. Ca firma produce avioane sau ambaleaza seminte e irelevant din punctul meu de vedere.

Pentru tine da, e irelevant, pentru ei nu. Ba, dimpotriva uneori e foarte important.

View PostGigiMaciuca, on 13th January 2011, 21:47, said:

E irelevant. Ar trebui sa-i intereseze sa fiu capabil sa-mi fac treaba bine. Daca intentionez sa raman la ei, sa urc pe alta pozitie sau sa-mi caut alt job in timpul cat sunt angajat la ei in mare parte depinde de ce imi ofera ei pe distanta lunga.


Ei privesc lucrurile dintr-un punct de vedere total diferit, fata de al tau. Si am sa incerc sa-l explic chiar daca nu prea bine, sau nu ai sa-l intelegi (asta numai pentru ca privesti dintr-un unghi diferit si atunci e normal sa vezi altfel lucrurile). O persoana care are un "tel" ( sa-i spunem asa ) este ( in opinia lor ) una interesata sa lucreze mai bine si sa creeze mai putine probleme in comparatie cu persoanele ( " imi sta bine lucrul acesta, nu-mi sta bine lucrul acesta" ) care in opinia recrutorului, sau vazute din exterior, par ca nu stiu ce vor. Nu sunt nici eu total de acord cu acest punct de vedere dar asa vad ei lucrurile. Acuma, asta a fost un exemplu nu am trecut "in revista"
toate posibilitatile si interpretarile posibile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate