Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Cum sa ocolesti o agentie imobiliara

- - - - -
  • Please log in to reply
363 replies to this topic

#325
el-dan

el-dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 06.05.2006
Din experienta mea legata de agenti : incercati sa cautati initial cat mai multi agenti.  Luati legatura cu ei pentru a face vizionari dar mai mult pentru a gasi persoana potrivita pentru dumneavoastra.
In momentul in care ati gasit pe cineva care pare cinstit si cu un caracter placut, nu mai sunati la o suta de agenti ca o sa va innebuneasca cu oferte si nu o sa aveti in cap decat un talmes balmes.

Totusi eu chiar si cand am gasit un agent care mi s-a parut OK, nu m-am lasat pe mana lui.
Nu va faceti  iluzii ca ei sunt o garantie a corectitudinii sau legalitatii tranzactiei. Pe ei nu ii intereseaza in nici un fel asta ci doar sa se incheie pentru a-si lua comision.
Sunt un fel de market makeri din finante. Fac un matching asa incat sa se intalneasca cererea cu oferta.
O sa va scuteasca mult timp in cautari, dar cam atat.

Dar, tot din experienta personala, va zic ca fara ei aveti sanse mai mici de a incheia tranzactia. Eu unul , atunci cand am dat direct de proprietari, culmea, cereau bani mai multi decat cei care colaborau cu agentiile si nu prea erau dispusi la negocieri.
Poate am avut eu ghinion, dar am avut de suficiente ori pentru a o considera o regula.
Nu mai zic de dati cand stabileam intalnirea cu unii proprietari si nu mai veneau.

Cei mai multi agenti sunt niste mincinosi, in stare sa iti zica orice ai vrea sa auzi numai sa cumperi.   Orice.   Unul imi zicea, la vizionarea unei case ce avea un zid cu o evidenta crapatura, ca daca plachez cu polistiren nu o sa se mai vada ( idiotul credea ca o cumpar pentru a face specula ) .
Eu ii asez alaturi de taximetristi ca si caracter, numai ca lucreaza cu sume mai mari de bani, asa ca sunt mai versati .

Edited by el-dan, 09 April 2013 - 21:28.


#326
Abkhaz

Abkhaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 19.03.2013
Decat sa platesc comision unui agent imobiliar, mai bine ii dau toti banii aia unui cersetor.

#327
el-dan

el-dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 06.05.2006
Folosirea unui agent imobiliar o aseman cu folosirea unui cutit.

Daca esti atent, e folositor, daca nu, te tai.

:D


Acum serios, trebuie sa ai mult timp si disponibilitate pentru a gasi un imobil fara ajutorul unui agent. Ca sa nu mai zic ca iti limitezi foarte mult oportunitatile. Ai acces la 25% din piata.

#328
geiamex

geiamex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 22.09.2009

View Postzeeuxx, on 16 martie 2013 - 22:49, said:

Buna seara,o sa va povestesc ce am patit eu cu o agentie din Iasi.
Pe data de 15.03.2013 am sunat la agentia Acord Imobiliare din Iasi sa cer date despre un apartament,am vorbit la telefon cu un domn si m-a invitat la agentie sa facem o fisa si o copie la buletin sa putem merge sa vedem apartamentul.Ajungand la agentie domnul respectiv m-a invitat in birou si mi-a cerut buletinul pentru a-l xeroxa,venind inapoi a inceput sa ma intrebe cum de imi pot permite sa platesc cash un apartament si cu un ton arogant ma lua peste picior din cauza varstei mele de 26 ani ca nu as putea sa imi permit un apartament,intr-un final mi-a zis sa plec si intrebandu-l cum il cheama m-a bruscat pe usa.In urma unei cautari pe internet persoana respectiva e Tudorache Lucian.Intrebarea mea este , intr-o tara care tinde la occident cum e posibil ca cineva sa fie luat "peste picior" si imbrancit , din simplu motiv ca are 26 ani si imi pot permite un apartament cu banii cash.
Am facut o plangere atat pe site-ul lor cat si la OPC,probabil nu o sa se rezolve nimic dar cu siguranta apartamentul ce o sa-l cumpar o sa fie fara sa intru in contact cu vreo agentie.
Seara buna.

Norocul meu ca nu am citit acest post decat acum. Si eu am o experienta cu Acord Imobiliare, mai exact cu dl. Marius Marcu. Rar mi-a fost dat sa vad un om de o asemenea calitate! Desi nu doream sa vindem prin intermediul unei agentii, modul in care ni s-a adresat ne-a determinat sa ii acceptam colaborarea si bine am facut. Fara sa ne fi pus sa semnam vreun contract de reprezentare, a mers pe incredere, ne-a gasit client intr-un termen foarte scurt, cred eu (2 saptamani) si ne-a obtinut un pret excelent. Avand in vedere ca locuim la aproape 300 km de Iasi, comunicarea s-a facut exclusiv telefonic iar dl. Marcu a rezolvat personal toate problemele legate de actele necesare la notar, noi neavand de facut altceva decat sa mergem, in ziua stabilita, la notar pentru semnarea contractului de vanzare-cumparare. Sincer sa fiu, am avut ceva emotii vazand ca totul este prea frumos si decurge prea bine ca sa fie adevarat - cine a vazut serialul Hustle stie ce vreau sa spun - dar in final da, a fost adevarat! Se poate si asa.

#329
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 11.04.2006
Sa inteleg ca apart e in Iasi. Daca e asa, ce zici, daca as vrea sa-ti verific povestea?

Edited by andreim77, 01 August 2013 - 12:49.


#330
geiamex

geiamex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 22.09.2009
Chiar te rog!

#331
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 11.04.2006
Ia uite :)
http://www.bzi.ro/pa...-de-euro-282077

#332
geiamex

geiamex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 22.09.2009
Am citit. In primul rand este vorba despre alta agentie imobiliara. In al doilea rand eu nu am facut aprecieri la adresa agentiei Acord Imobiliare ci am descris experienta avuta cu unul dintre colaboratorii acestei agentii, punct.
Daca mai spun si ca vanzarea a fost facuta catre fosti clienti ai d-lui Marius Marcu, cred ca mai adaug ceva la portret. Nimeni nu se intoarce daca a fost nemultumit.

M-am mai uitat odata pe articol. Da, este vorba de aceeasi agentie. Pana la urma, deci, conteaza persoana cu care intri in contact, nu firma - ca peste tot, aproape.

#333
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 11.04.2006
Poate e alta. Si bzi e un ziar dubios, am auzit povesti nemuritoare cu ei.

Edited by andreim77, 01 August 2013 - 13:13.


#334
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010

View Postandreim77, on 01 august 2013 - 13:01, said:


Iarta-ma, dar este vina cumparatorului.
In mod normal ar fi trebuit sa-si arunce o privire pe schita oficiala a apartamentului. Suprafetele si anul construirii sunt scrise foarte clar.

#335
eurotec

eurotec

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.03.2006
Salutare,
Lucrez la o companie care operaza un un site de anunturi imobiliare de la proprietari(concurentii directi cu agentii imobiliari:)
Din experienta mea, am ajuns la concluzia ca lipsa de calitate si lacomia este impartita in mod direct la toate cele trei parti implicate intr-un proceses de tranzactie imobiliara. Da, exact cum ati cititi!
Proprietarul, in general, doreste sa scoata capul pe geam si sa-si vand casa, daca se poate, la pret dublu. Cand vorbeste cu noi, care ii oferim un spatiu de publicitate generos cu trafic demonstrat, cu tot felul de oferte si mixuri de promovare posibile si imposibile, ne refuza! De cele mai multe ori in mod nepoliticos(ce vreti, ma, voi!?). Deci daca ii oferim posibilitatea sa plateasca o suma pt. promovare, nesemnificativa in procesul pe care l-a inceput, NE REFUZA. Daca il suna un agent imobliar, il injura si pe ala!
Agentul imobiliar din Romania, in proportie de 80% este agent cocalar, nu imobiliar! Nu are rost sa-l definesc pe el si peripetiile lui, netul este plin. Spun doar ca piata are nevoie si de ei, si se gasesc agenti  profesionisti care chiar muncesc.
Cumparatorul daca foloseste portalul nostru, si  a reusit sa-si gaseasca o casa, zice saru' mana, pt ca l-am ajutat gratuit. In schimb, daca foloseste un agent imobiliar si incheie tranzactia, devine lacom si nesimtit,  bagand fraza: "da' ce .... mea?!  asta a stat doua ore cu mine si vrea 2000 Euro? Il bag in .... masii!!".  Eu vreau sa ii amintesc cumparatoruli ca nu l-au obligat politia/camataraii sa apeleze la un agent!  Agentul ala daca este bun, face eforturi,  asa cum si noi avem o intreaga echipa care se ocupa de performantele site-ului. Iar daca i se pare ca au facut impreuna doar o vizionare si ca a gasit din prima, casa potrivita, ar trebui sa spuna si multumesc pe langa comision, deoarece agentul ala l-a scutut de multe drumuri. Ok, daca vezi ca omul e praf, e cocalar, nu se pricepe sa te ajute la acte etc, tot trebuie sa-i arunci un plin de rezervor si o zi in mall(pt. ca acolo ii place). Totusi, prost cum este, te-a dus la fix. Asadar, cumparatorule nu fi gibon!

Edited by eurotec, 16 May 2014 - 15:54.


#336
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Sunt de acord ca toate partile implicate au vina lor, dar consider ca agentul are partea cea mai mare. Un agent care are coloana vertebrala si nu foame de bani, nu va colabora cu oricine si va sti de cele mai multe ori sa se fereasca de vanzatori sau cumparatori rau voitori.

Ar trebui legi pentru domeniul asta. Toate tranzactiile sa se faca strict prin firme specializate si ele sa fie trase la raspundere in cazul unor probleme.

#337
just_me_2007

just_me_2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 29.06.2007
Din ciclul de ce nu as colabora cu agentia, anexez o poza Attached File  20140527_131237_14.jpg   101.51K   138 downloads. Colegul forumist cu 80% cocalari e optimist. Este foarte simplu, nu exista agentie imobiliara serioasa, pentru ca aceasta activitate este reglementata prea putin. Nu conteaza persoana, daca are ocazia sa te insele, o va face, pentru ca agentia nu raspunde pentru bunul vandul, pentru vicii ascunse, etc. Pentru cei care vor sa ocoleasca agentia, trebuie sa faca munca unui agent, sa imparta anunturi din usa in usa, sa bage in posta, anunturi pe internet, la ziar etc. Am vazut aparatamente care erau date de propietari cu un pret si de agentii cu un pret mai mare (6000 EUR peste pretul initial).  Pana la urma, agent imobiliar este cel care viseaza la un castig cat mai mare cu cat mai putina munca.

#338
RedChocobo

RedChocobo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 06.03.2014

View Posteurotec, on 16 mai 2014 - 15:49, said:

Cand vorbeste cu noi, care ii oferim un spatiu de publicitate generos cu trafic demonstrat, cu tot felul de oferte si mixuri de promovare posibile si imposibile, ne refuza! De cele mai multe ori in mod nepoliticos(ce vreti, ma, voi!?). Deci daca ii oferim posibilitatea sa plateasca o suma pt. promovare, nesemnificativa in procesul pe care l-a inceput, NE REFUZA.
Dumnezeule mare ! Nu pot sa cred ! Chiar VA REFUZA ?! E inacceptabil !
Adica omul a pus anunt ca vinde un apartament, voi il contactati nu ca sa cumparati apartamentul, ci pentru a ii vinde lui ceva, si el VA REFUZA ?! Ce animale ! Nu stiu unde ajunge lumea asta, zau...
Eu zic sa nici nu ii mai sunati. Le promovati apartamentul si le trimiteti direct factura in cutia postala si pe email.

View Posteurotec, on 16 mai 2014 - 15:49, said:

Daca il suna un agent imobliar, il injura si pe ala!
Iarasi, tupeu jegos pe vanzatorul ala. Pai ce, doar pentru ca omul a platit un anunt de VANZARE APARTAMENT, nu CUMPARARE SERVICII, in care eventual a si specificat "NU COLABOREZ CU AGENTII IMOBILIARE !!!", inseamna ca nu ar trebui contactat de agentii ? Nu, asta ar fi prea mainstream.

#339
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014

View Posteurotec, on 16 mai 2014 - 15:49, said:

Salutare,
Lucrez la o companie care operaza un un site de anunturi imobiliare de la proprietari(concurentii directi cu agentii imobiliari:)
Din experienta mea, am ajuns la concluzia ca lipsa de calitate si lacomia este impartita in mod direct la toate cele trei parti implicate intr-un proceses de tranzactie imobiliara. Da, exact cum ati cititi!
Proprietarul, in general, doreste sa scoata capul pe geam si sa-si vand casa, daca se poate, la pret dublu. Cand vorbeste cu noi, care ii oferim un spatiu de publicitate generos cu trafic demonstrat, cu tot felul de oferte si mixuri de promovare posibile si imposibile, ne refuza! De cele mai multe ori in mod nepoliticos(ce vreti, ma, voi!?). Deci daca ii oferim posibilitatea sa plateasca o suma pt. promovare, nesemnificativa in procesul pe care l-a inceput, NE REFUZA. Daca il suna un agent imobliar, il injura si pe ala!
Agentul imobiliar din Romania, in proportie de 80% este agent cocalar, nu imobiliar! Nu are rost sa-l definesc pe el si peripetiile lui, netul este plin. Spun doar ca piata are nevoie si de ei, si se gasesc agenti  profesionisti care chiar muncesc.
Cumparatorul daca foloseste portalul nostru, si  a reusit sa-si gaseasca o casa, zice saru' mana, pt ca l-am ajutat gratuit. In schimb, daca foloseste un agent imobiliar si incheie tranzactia, devine lacom si nesimtit,  bagand fraza: "da' ce .... mea?!  asta a stat doua ore cu mine si vrea 2000 Euro? Il bag in .... masii!!".  Eu vreau sa ii amintesc cumparatoruli ca nu l-au obligat politia/camataraii sa apeleze la un agent!  Agentul ala daca este bun, face eforturi,  asa cum si noi avem o intreaga echipa care se ocupa de performantele site-ului. Iar daca i se pare ca au facut impreuna doar o vizionare si ca a gasit din prima, casa potrivita, ar trebui sa spuna si multumesc pe langa comision, deoarece agentul ala l-a scutut de multe drumuri. Ok, daca vezi ca omul e praf, e cocalar, nu se pricepe sa te ajute la acte etc, tot trebuie sa-i arunci un plin de rezervor si o zi in mall(pt. ca acolo ii place). Totusi, prost cum este, te-a dus la fix. Asadar, cumparatorule nu fi gibon!
Oferirea de servicii nesolicitate trebuie sa se lase cu o bataie buna, nu numai cu injuraturi, acelasi lucru in cazu agentilor si firmelor de promovare.

Normal ca omul va umple frigiderul, cand il sunati ca niste milogi cu "nenea da si mie 3 euro, ca pun publicitate, sa moara copiii mei, 3 miliarde de vizitatori de pe toate cele 10 continente".

Sunteti ca boschetarii de la semafor care arunca cu cacat pe geam ca sa ii lasi sa-l curete ulterior. O singura data am avut nevoie de serviciile acestor viermi, ca aveam masina plina de mocirla, si ai dracu tot unde stergeau stergatoarele dadeau, geamurile murdare nu le vedeau!

Eu iti amintesc ca agentul face o munca nesolicitata, ca nu l-a sunat nimeni pe el, la fel ca spalatorii de parbrize, si asteapta ulterior sa fie remunerat, nu cat consideri, schizofrenicii in mintea lor au tarife fixe!

View Postjust_me_2007, on 27 mai 2014 - 12:36, said:

  Pana la urma, agent imobiliar este cel care viseaza la un castig cat mai mare cu cat mai putina munca.
Si care este prost. Cumparatorul plateste taxele notariale, iar vanzatorul impozitul pe venit. Oricum imi place ca a mentionat ca va respecta legea:

"La incheierea contractului de vanzare-cumparare cumparatorul plateste la NOTARUL PUBLIC numai onorariul notarial"

Edited by Hedonist, 27 May 2014 - 23:23.


#340
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postjust_me_2007, on 27 mai 2014 - 12:36, said:

Pentru cei care vor sa ocoleasca agentia, trebuie sa faca munca unui agent, sa imparta anunturi din usa in usa, sa bage in posta, anunturi pe internet, la ziar etc. Am vazut aparatamente care erau date de propietari cu un pret si de agentii cu un pret mai mare (6000 EUR peste pretul initial).  Pana la urma, agent imobiliar este cel care viseaza la un castig cat mai mare cu cat mai putina munca.
sau sa trimita pe cineva in locul lui la vizionare.

Edited by MembruAnonim, 29 May 2014 - 14:15.


#341
eurotec

eurotec

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.03.2006
Telemarketig-ul este un canal de promovare vechi si foarte raspandit. Nu se milogeste nimeni. Iti este adusa la cunostinta de o varianta in plus de promovare, pe care o poti accepta sau refuza civilizat.
Se poate ca unele site-uri de profil sa-si terorizeze clientii cu mai multe telefoane, de aceea continui post-ul de mai sus.
Site-urile FSBO, o parte dintre ele, ii agaseasza pe proprietari cu mai multe telefoane si exagereaza cu traficul pe care pretind ca-l au. Cu toate ca, pt. site-urile mari, acest canal este unul secundar, iar altele nu-l mai folosesc.

#342
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014

View Posteurotec, on 09 iunie 2014 - 20:33, said:

Telemarketig-ul este un canal de promovare vechi si foarte raspandit. Nu se milogeste nimeni. Iti este adusa la cunostinta de o varianta in plus de promovare, pe care o poti accepta sau refuza civilizat.
Se poate ca unele site-uri de profil sa-si terorizeze clientii cu mai multe telefoane, de aceea continui post-ul de mai sus.
Site-urile FSBO, o parte dintre ele, ii agaseasza pe proprietari cu mai multe telefoane si exagereaza cu traficul pe care pretind ca-l au. Cu toate ca, pt. site-urile mari, acest canal este unul secundar, iar altele nu-l mai folosesc.

Telemarketingul e altceva, ca sa pricepi diferenta, telemarket e cand te sun si ma milogesc sa-ti spal masina bine si ieftin, iar serviciile nesolicitate sunt cand iesi din casa si ma gasesti lana masina ta, spalata manual cu o carpa in dreapta si o bata in stanga, si-ti cer bani ca am spalat-o, desi tu n-ai solicitat asta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate