Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 

casoi in sectorul 4

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#19
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
gata ?

#20
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006

 tybyloi, on 9th January 2011, 13:32, said:

...am avut foarte multe de invatat de pe acest forum si cred ca trebuie sa dau inapoi (atat cat pot) din experientele prin care am trecut...
[ http://yelims5.free.fr/TopOuNul/Applaudissements03.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
felicitãri pt:
1. cum scrii: afânat ºi totuºi concis, fãrã intruziuni. ff agreabil.
2. etapa de la care te-ai hotãrât sã jurnãluieºti o consider idealã,
3. pt faptul c-ai putut þine o evidenþã a cheltuielilor (eu n-am reuºit),
4. felul cum ai negociat cu achiziþiile de materiale,

þine-o tot aºa! succes!

#21
on_my_own

on_my_own

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 30.03.2010
Apropo de elctrica !Mie mi-au cerut astazi 5500 RON pentru 36 de prize si 36 de locuri de lampa plus dozele de leagatura aferente. Electricianul a gandit-o la modul ca imi ia  30RON pe fiecare doza/aparat/loc lampa sau 50 RON pe fiecare dar de data asta si cu spartul peretilor. Cam mult asa ca mai am o varianta ! Tie ti-au cerut 4000 RON pentru ce fel de instalatie elctrica? Vezi ca 150 pe calorifer este mult ! 100 pe calorifer daca nu altii !

Edited by on_my_own, 09 January 2011 - 22:01.


#22
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Ce suprafata construita ai?

#23
tybyloi

tybyloi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 03.12.2007
multumesc.
cu privire la instalatia electrica, le-am spus de la bun inceput sa nu ma ia cu cate prize sau lampi, ca nu discut. (stiam ca asa e se discuta dar am incercat-o si a tinut). au fost de acord.  :OK:
in ceea ce priveste instalatia, am hotarat sa o realizam din conductor (1,5 pentru lumina si 2,5 pentru prize, cred) teava PVC de 16. le-am cerut sa-mi faca pe 3 tablouri (unul care sa deserveasca parterul, curtea, pivnita- au spus ei ca asta sa fie de 24 de elem. si celelalte 2 de 12 pentru etaj si mansarda ).
cu privire la suprafata casei este asa: amprenta de 90, la etaj am 100 (am iesit in consola in spatele casei, deasupra terasei iar mansarda sincer nu stiu cat are util dar cred ca utili am vreo 70- 80). ar fi un total de aprox 260 m.p.
o sa incerc sa atasez planurile pentru parter si etaj, din pacate sunt singurele pe care le am fara cartusul societatii care mi-a facut proiectul

Attached Files



#24
on_my_own

on_my_own

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 30.03.2010
Am batut palma cu un alt electrician, nu cu cel de 5500 RON, in sensul ca el va desena traseele electrice, eu voi sparge si cand vor fi gata sparturile el va veni sa aseze tevile, dozele,etc. Ideea este ca eu il voi plati cu 100 RON pt fiecare zi in care va veni sa lucreze. O fi bine , o fi rau  eu ii dau inainte !

#25
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 on_my_own, on 10th January 2011, 18:57, said:

O fi bine , o fi rau  eu ii dau inainte !
asta-i tata ,asa-mi place si mie
inainteeeeeeeeeeeee

#26
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
FYI: la mine, tabloul de la parter este de 54 si a fost la limita.

#27
on_my_own

on_my_own

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 30.03.2010
Pai in cel de 24 iti intra siguranta generala , cate un circuit de forta separat pentru fiecare camera iar la bucatarie chiar doua circuite deci din start 6 locuri ocupate. Urmeaza camera tehnica cu doua circuite de forta in pivnita mai bagi inca o priza de forta ( vezi aparat de sudura , flex etc) deci 8 sigurante pana acum si urmeaza circuite de lumina, merg si doua camere legate daca nu ai spoturi, reflectoare sau lasere. Circuite de prize normale pentru fiecare camera si uite asa ai ajuns la 16-17 sigurante. Totul depinde de ce tip de consumatori vei avea. Mai bagi o sonerie, o priza exterioara, un circuit de lumina exterior si sari de 20 de ocupanti.

.............cat ti-au cerut pe instalatia electrica ??

Edited by on_my_own, 10 January 2011 - 22:05.


#28
Iftime

Iftime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 19.02.2010

 tybyloi, on 9th January 2011, 17:21, said:

mai adaug la cheltuieli, printre altele:

acoperis tabla Gerard Heritage Coffe Brown: materiale 3800 E
750 montaj si transport
am negociat astfel:
am gasit un furnizor de gerard am cerut oferta de pret
am primit-o, cu acea oferta m-am prezentat la Dedema. si am inceput negocierile cu ei. am ajuns sub pretul primit de la primul furnizor. le-am cerut celor de la Dedema. sa-mi fac o proforma pe care am transmis-o la primul furnizor. I-am spus ca daca se duce la cel putin pretul celei de a doua oferte, iau materialele de la el. s-a dus cu foarte putin mai jos.  :thumbup: deal! oricum nu vroiam sa iau de la Dedema. petru ca ma enervasera.

Ce suprafata ai la acoperis? si cu ce firma ai lucrat? Eu sunt in cautari de montatori/vanzatori de Gerard.

#29
tybyloi

tybyloi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 03.12.2007

 on_my_own, on 10th January 2011, 18:57, said:

Am batut palma cu un alt electrician, nu cu cel de 5500 RON, in sensul ca el va desena traseele electrice, eu voi sparge si cand vor fi gata sparturile el va veni sa aseze tevile, dozele,etc. Ideea este ca eu il voi plati cu 100 RON pt fiecare zi in care va veni sa lucreze. O fi bine , o fi rau  eu ii dau inainte !
eu stiu ce sa zic, platit cu ziua.... Daca ar fi un tip serios poate ca iesi bine dar am inteles ca sunt multi meseriasi care trag de timp atunci cand sunt plati asa.
vezi poate vb. cu el si ii spui " te platesc cu 100 de lei pe zi dar imi faci lucrarea in x zile

 on_my_own, on 10th January 2011, 22:04, said:

Pai in cel de 24 iti intra siguranta generala , cate un circuit de forta separat pentru fiecare camera iar la bucatarie chiar doua circuite deci din start 6 locuri ocupate. Urmeaza camera tehnica cu doua circuite de forta in pivnita mai bagi inca o priza de forta ( vezi aparat de sudura , flex etc) deci 8 sigurante pana acum si urmeaza circuite de lumina, merg si doua camere legate daca nu ai spoturi, reflectoare sau lasere. Circuite de prize normale pentru fiecare camera si uite asa ai ajuns la 16-17 sigurante. Totul depinde de ce tip de consumatori vei avea. Mai bagi o sonerie, o priza exterioara, un circuit de lumina exterior si sari de 20 de ocupanti.

.............cat ti-au cerut pe instalatia electrica ??
in camera tehnica nu am circuit de fort (prin asta inteleg un consumator mai mare) pentru ca acolo voi avea ceva de genul unui spatiu de depozitare. vreau sa-mi pun centrala in bucutarie, iar in baia de la parter sa pun masina de spalat vase. oricum o sa-i intreb pe electricieni daca e suficient tabloul de 24.
cat priveste flexul sau aparatul de sudura..... sunt avocat asa ca.... am doua maini stangi. Cand mai aude nevasta-mea ca vreau si eu sa montez sau  sa repar ceva, imi face  :worthy: sa ma razgandesc. cateodata se trezeste meseriasul din mine si pana nu-mi raman piese de schimb, nu ma las. :lol:

mi-au cerut 4000 de lei pentru partea electrica

#30
on_my_own

on_my_own

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 30.03.2010
Asta este un baiat serios si sper sa nu ma duca mai mult de 1500 - 2000 RON in conditiile astea. Om vedea ! Tu sa nu eziti in ati scoate in afara casei o priza ,, zdravana,, ca nu te costa nimic .

#31
tybyloi

tybyloi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 03.12.2007

 on_my_own, on 11th January 2011, 12:16, said:

Asta este un baiat serios si sper sa nu ma duca mai mult de 1500 - 2000 RON in conditiile astea. Om vedea ! Tu sa nu eziti in ati scoate in afara casei o priza ,, zdravana,, ca nu te costa nimic .
i-am rugat sa-mi scoata chiar doua afara, una aproape de viitorul gratar si cealalta undeva pe terasa, trifazica. (am uitat sa spun ca voi avea trifazic)

#32
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 tybyloi, on 11th January 2011, 11:19, said:

.... iar in baia de la parter sa pun masina de spalat vase ....

Vad eu crucis ??? :w00t:

#33
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

 motanul13, on 11th January 2011, 14:43, said:

Vad eu crucis ??? :w00t:

Si mie mi s-a parut ca am vazut la fel de crucis. Cred, totusi, ca e vorba de masina de spalat... rufe. ;)

Edited by Rocknroll, 11 January 2011 - 17:09.


#34
chitea

chitea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 26.06.2010

 motanul13, on 11th January 2011, 15:43, said:

Vad eu crucis ??? :w00t:
...tocmai o fi spalat vasele si-a ramas cu gandul la ele!!!.....sclipitoare sau nu?!... :thumbup:

#35
tybyloi

tybyloi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 03.12.2007

 motanul13, on 11th January 2011, 14:43, said:

Vad eu crucis ??? :w00t:
dar nu inteleg ce vi se pare asa de curios? nu are voie omu' sa se barbiereasca in timp ce-si spala vasele???? :lol:  :w00t:

masina de spalat rufe :worthy:

#36
rycy80

rycy80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 28.04.2010

 on_my_own, on 11th January 2011, 12:16, said:

Asta este un baiat serios si sper sa nu ma duca mai mult de 1500 - 2000 RON in conditiile astea. Om vedea ! Tu sa nu eziti in ati scoate in afara casei o priza ,, zdravana,, ca nu te costa nimic .
NU PLATI LA ZI .....eu ieri am terminat inst electrica la casuta ( P+M - 110 mp/nivel ) a durat aprox 3 sapt, 2 oameni care au lucrat de dimineata pana seara cu pofta, am avut 36 prize+26 becuri+6 antene+1 interfon, instalatia a fost facuta cu FY 1.5mm-2.5mm-6 mm trasa prin teava de pvc 16+copex metalic la mansarda, facute canale in caramida-beton si postate cu dibluri pe tavan ( voi pune ipat si nu am vrut sa ma chinui la montarea traseului pe pardoseala ), deci per total am platit 2700 ron manopera ( el a spart traseele 35 bec-45 priza-30 antena ) + aprox 2500-3000 ron materialele ( luate toate de la Arabes..), baiatul este din Domnesti, recomandat de un amic de-al meu care a terminat casa anul trecut si a fost foarte multumit ( am vazut inainte lucrarea , casa la rosu si acum cand e functionala ). Sfat-mai cauta daca nu da-mi un pm sa te ajut cu date de contact. Bafta ! Scuze tybyloi pt poluarea postului...bafta la constructia ta din s4 ( suntem vecini ) arata super, gandita super si cel mai important gestionata super !

Edited by rycy80, 12 January 2011 - 14:11.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate