Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Blog mai avansat

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Krsty

Krsty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 16.05.2010
Buna , am un blog  de ceva timp si incep sa am un trafic  care creste zilnic si e destul de populat.  Blogul dat este pe baza de Wordpress , insa cu timpul incep sa ma intreb daca se poate de facut ceva mai avansat decit wordpress. Nu cred ca blogurile cu trafic mare si un buget considerabil  folosesc wordpress , si ma intereseaza care e pasul urmator pentru mine , ce CMS sa folosesc . Am un blog stabil , am citeva pluginuri de care ma folosesc si nu adaug/elimin nimic. Nu ma folosesc de tot ce ofera wordpress , si multe din  aceste lucruri se incarca degeaba fara a fi folosite. Ma gindesc sa folosesc "motorul" Wordpress , si sa fac un CMS propriu , macar sa elimin/modific din functionalitatile wordpress si sa-l fac mai usor. Este rentabil acest lucru sau mai bine cumpar un CMS facut de la zero ?

#2
eXpert97

eXpert97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 05.01.2011
Da'mi adresa blog'ului tau printr'un mesaj.
Apropo:nu trebuia sa postezi aici...

#3
Haotik

Haotik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.12.2004
Daca nu ai peste 15.000 unici pe zi nu prea ai de ce sa te ingrijorezi de wordpress.

#4
puya4ever

puya4ever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.12.2006
PHP în sine, are predefinite o grămadă de funcții pe care probabil nu le folosești pe toate într-un proiect, dar ele există.

Asta nu înseamnă că dacă ai un script în care ai funcții sau clase pe care nu le folosești, e un proiect prost.

Wordpress în sine, nu e cine știe ce, dar, pentru nivelul și cerințele pieței din ziua de azi e ok.

#5
Krsty

Krsty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 16.05.2010

View Postpuya4ever, on 8th January 2011, 23:35, said:

Wordpress în sine, nu e cine știe ce, dar, pentru nivelul și cerințele pieței din ziua de azi e ok.
Cu toate astea , blogurile mari folosesc Wordpress in varianta  oferite de wordpress.org sau folosesc doar "motorul" wordpress si restul totul e personalizat?  Ma intereseaza asta deoarece bloguri precum Mashable.com , Smashingmagazine.com care folosesc wordpress se misca foarte bine cu toate ca o baza de date foarte mare si un trafic de zeci si sute de vizitatori zilnici.

#6
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

View PostKrsty, on 10th January 2011, 14:30, said:

Cu toate astea , blogurile mari folosesc Wordpress in varianta  oferite de wordpress.org sau folosesc doar "motorul" wordpress si restul totul e personalizat?  Ma intereseaza asta deoarece bloguri precum Mashable.com , Smashingmagazine.com care folosesc wordpress se misca foarte bine cu toate ca o baza de date foarte mare si un trafic de zeci si sute de vizitatori zilnici.

Wordpress e super ok, unii isi dau cu parerea aiurea, nu-ti face tu probleme de nr vizitatorilor ca aia se rezolva rapid, nu te lega la cap daca nu te doare. Iti iei un vps si bagi nginx + xcache si o sa vezi cum merge. Eu chiar mi-am facut un script care facea chestia asta automat, in 20 minute era complet configurat vps-ul fara sa fac absolut nimic, php/mysql/nginx/vhostu-uri/xcache/php email configurat/ioncube/vps-ul securizat  + alte cateva chestii, totul ca la carte.

#7
puya4ever

puya4ever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.12.2006
Posibil ca acele bloguri să fie foarte optimizate de cineva care știe.

Practic, între un cod bun și unu "prost" cel mai importante sunt resursele consumate pe serverul unde sunt hostate. De exemplu, wordpress-ul cu 1.000 posturi poate consuma niște resurse, iar același script, cu aceleași funcționalități și aceleași posturi, pot consuma de 2,3,X ori mai puține resurse pe același server.

Deci contează foarte mult și hosting-ul.

Un mare minus pe care îl are wordpress, pentru fiecare post se mai adaugă încă 2-3 rânduri în tabela wp_posts cu date "inutile". Gândește-te că pentru 1.000 posturi, în tabela wp_posts sunt 3.000 rânduri. Îmfine, momentan nu sunt în măsură să critic acest CMS.

#8
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
@puya4ever, nu te opreste nimeni sa faci un script care sa stearga periodic din baza de date posturile cu statutul revision sau tot ce nu este published.

#9
Krsty

Krsty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 16.05.2010

View Postpuya4ever, on 10th January 2011, 15:38, said:

Un mare minus pe care îl are wordpress, pentru fiecare post se mai adaugă încă 2-3 rânduri în tabela wp_posts cu date "inutile". Gândește-te că pentru 1.000 posturi, în tabela wp_posts sunt 3.000 rânduri. Îmfine, momentan nu sunt în măsură să critic acest CMS.
Imi poti spune si mie te rog care sunt acele  rinduri cu date "inutile"  , si cum anume sa sterg aceste date : sa sterg toata coloana sau doar datele din aceasta coloana. De exemplu am decis sa sterg coloana "post_date_gmt" si am folosit "alter table wp_posts drop column post_date_gmt" si am sters definitiv coloana unde erau stocate aceste date , am facut corect  sau trebuia doar sa curat coloana data de date ? Si ce fel de script sa folosesc care va sterge periodic unele date inutile?

#10
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Alea nu trebuie sterse. :)

Hai sa producem continut relevant si dup-aia sa ne gandim la prostii. Primul lucru care trebuie modificat e hostul, nu wordpress-ul.

Sunt bloguri pe 5.000 in Alexa si milioane de cititori care stau pe wordpress chior. Ai tu atat?

Edited by don_dannielo, 23 January 2011 - 12:08.


#11
Krsty

Krsty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 16.05.2010

View Postdon_dannielo, on 23rd January 2011, 12:06, said:

Alea nu trebuie sterse. :)

Hai sa producem continut relevant si dup-aia sa ne gandim la prostii. Primul lucru care trebuie modificat e hostul, nu wordpress-ul.

Sunt bloguri pe 5.000 in Alexa si milioane de cititori care stau pe wordpress chior. Ai tu atat?
Nu am eu asa trafic insa sunt constient ca pentru blogul meu, Wordpress nu este optimizat si ca urmare acest lucru creste simtitor timpul de incarcare a siteul-lui. De exemplu daca eu nu folosesc optiunea "the excerpt" pot sa sterg coloana "post_excerpt" , si daca nu atunci va imbunatati cumva situatia daca voi curati aceasta coloana de orice informatie ?

#12
avramseby

avramseby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 07.09.2006
Nu la Wordpress e problema.

#13
Diabolik_01

Diabolik_01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 17.09.2007

View PostKrsty, on 23rd January 2011, 16:38, said:

Nu am eu asa trafic insa sunt constient ca pentru blogul meu, Wordpress nu este optimizat si ca urmare acest lucru creste simtitor timpul de incarcare a siteul-lui. De exemplu daca eu nu folosesc optiunea "the excerpt" pot sa sterg coloana "post_excerpt" , si daca nu atunci va imbunatati cumva situatia daca voi curati aceasta coloana de orice informatie ?


Optimizeaza-l.


Platforma wordpress, cu cateva mici modificari nu are nr. "maxim" de  vizitatori, acel lucru  tine de server si de webmaster.

#14
tosin

tosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 06.05.2009
Wordpress is the za best :D.

Bun, acuma de ce nu e bun wp-u ? Pe el ai crescut, e stabil, e ok, usor de modificat, totul e bine. Ce au in special site-urile mari ? Servere propri, site-ul vine putin optimizat si gata.

La un 10-20 k /zi poti sa-ti bati capu cum  sa-ti optimizezi site-ul, pana atunci stai linistit e optimizat "si asa".

#15
bozghiyy

bozghiyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 14.04.2007
Da ca si celelalte pareri de aici, trebuie sa il optimizezi sau sa upgradezi hostul.

Niste mici idei de optimizare:
1. Foloseste cdn-uri de la google , de pa imagehost (pentru librarii javascript, imagini , video)
2. Foloseste cat mai putine functii din wordpress (de exemplu: daca nu iti schimbi titlu sitului in fiecare zi , poti sa renunti in template->header la <title><?php bloginfo(’name’); ?><?php bloginfo(’description’); ?></title> si sa pui direct <title>numele sitului - descriere</title>
3. Poti sa verifici ce elemente din site se incarca foarte greu cu Page Speed (http://code.google.c...eed/page-speed/) , iti trebuie Firefox + firebug addon
4. Nu folosi foarte multe pluginuri de wordpress, unele au foarte multe linii de cod de executat si multe interogari la baza de date + nu folosi plugin pentru un serviciu de este oferit de un site extern (ex. contorizare de trafic = poti folosi google analytics )
5. Optimizeaza baza de date ( intra in phpMyAdmin si selecteaza toate tabelele si da "repair" si "optimized"), daca ai tabele aditionale celor standard verifica daca acestea au index si sunt optimizate
6. Cel mai accesat tabel din baza de date este wp_options, deobicei tinde sa fie foarte mare si este interogata foarte des ( e bine sa fie foarte curat , sa nu existe ceva in plus pe acolo)
7. Foloseste un sistem de cache (pentru hosting sau pentru wordpress) . Un plugin de cache este http://wordpress.org...ugins/wp-cache/ (nu l-am incercat)

#16
Krsty

Krsty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 16.05.2010

View Postbozghiyy, on 29th January 2011, 19:58, said:

Da ca si celelalte pareri de aici, trebuie sa il optimizezi sau sa upgradezi hostul.

Niste mici idei de optimizare:
1. Foloseste cdn-uri de la google , de pa imagehost (pentru librarii javascript, imagini , video)
2. Foloseste cat mai putine functii din wordpress (de exemplu: daca nu iti schimbi titlu sitului in fiecare zi , poti sa renunti in template->header la <title><?php bloginfo(’name’); ?><?php bloginfo(’description’); ?></title> si sa pui direct <title>numele sitului - descriere</title>
3. Poti sa verifici ce elemente din site se incarca foarte greu cu Page Speed (http://code.google.c...eed/page-speed/) , iti trebuie Firefox + firebug addon
4. Nu folosi foarte multe pluginuri de wordpress, unele au foarte multe linii de cod de executat si multe interogari la baza de date + nu folosi plugin pentru un serviciu de este oferit de un site extern (ex. contorizare de trafic = poti folosi google analytics )
5. Optimizeaza baza de date ( intra in phpMyAdmin si selecteaza toate tabelele si da "repair" si "optimized"), daca ai tabele aditionale celor standard verifica daca acestea au index si sunt optimizate
6. Cel mai accesat tabel din baza de date este wp_options, deobicei tinde sa fie foarte mare si este interogata foarte des ( e bine sa fie foarte curat , sa nu existe ceva in plus pe acolo)
7. Foloseste un sistem de cache (pentru hosting sau pentru wordpress) . Un plugin de cache este http://wordpress.org...ugins/wp-cache/ (nu l-am incercat)
Multumesc mult pentru aceste sfaturi , multe din aceste puncte deja le-am implementat , mai ramine sa rezolv cu CDN si wp_options.
M-am uitat prin fisierele wordpress (wp-includes) si multe fisiere de acolo pot si simplificate , multe functii pot fi eliminate si alte lucruri pe care blogul meu nu le foloseste. Sa zicem ca daca stau citeva ore si personalizez aceste fisiere concret pentru blogul meu , atunci cind voi face un nou update la wordpress , aceste fisiere vor fi inscrise din nou ?

#17
cezarica

cezarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 15.02.2004
La un update/reinstalre nu îți face rescrierea fișierelor? În locul tău as merge pe un CMS propriu dacă zici că WP merge prost, asta chiar și după optimizările recomandate de colegi mai sus.

#18
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Niste sfaturi

http://www.problogge...hoot-wordpress/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate