Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Sunt codebitor > cum ma pot retrage ?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
fuscobal

fuscobal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004
Sunt codebitor intr-un credit ipotecar efectuat pe 360 luni (30 ani). Creditul a fost luat acum vreo 3 ani iar de 2 ani m-am despartit de fosta prietena. Ea a platit oricum toate ratele la apartament, eu am fost trecut ca si codebitor doar pentru ca ea sa obtina creditul. Cum pot face sa ma retrag ? (In cazul in care candva as dori sa iau si eu un credit sau sa trec un bun pe numele meu, mi-e teama ca in situatia in care ea nu mai poate plati ratele, voi fi si eu executat)

#2
ady4x4

ady4x4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 30.01.2009
doar aducand pe altul in locul tau

#3
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010
asa se intampla cand nu iti folosesti creierul inainte.

#4
fuscobal

fuscobal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004
Cam la asta ma gandeam si eu ady. Watami, nu inteleg ce legatura are folosirea creierului cu situatia de fata. Tu stii de acum daca peste 2-3 ani vei mai fi cu prietena/sotia ?

#5
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Simplu. In cazul sotiei exista procedura de partaj. La "prietena" nu exista nimic...

#6
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 02.02.2005

 fuscobal, on 6th January 2011, 14:27, said:

Watami, nu inteleg ce legatura are folosirea creierului cu situatia de fata. Tu stii de acum daca peste 2-3 ani vei mai fi cu prietena/sotia ?
Are legatura tocmai datorita faptului spus de tine ... ca nu stii daca vei fi cu ea peste 2-3 ani.

#7
fuscobal

fuscobal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004
Pai daca am merge pe ideea asta, n-am mai face nimic in viata de frica a ceea ce s-ar putea intampla. Aveam in spate multi ani, nu era o relatie de scurta durata ca sa-mi pun prea multe semne de intrebare ! Ma rog...lasand la o parte optiunile/alegerile fiecaruia sau felul in care gandim si care ne face sa fim atat de diferiti, eu am in continuare o problema de rezolvat :) !

#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Pai vorbesti cu ea sa vezi daca poate prelua si partea ta. Altfel, sunteti coproprietari si poate nu ii convine...

Edited by SuperDuper, 06 January 2011 - 20:03.


#9
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 08.03.2007
Codebitor nu inseamna neaparat si coproprietar, depinde cum sunt facute actele.
Cred ca singurii in masura sa iti raspunda exact la intrebarea asta sunt cei de la banca. Uita-te in contractul care l-ai semnat si vezi ce scrie acolo.

#10
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Salut,

Lucrez in domeniu si am avut si o speta identica, de curand, astfel te pot lamuri in mare :

Din punct de vedere al bancii, pentru a se modifica titularii contractului de credit, respectiv pentru a ramane doar ea, conditia principala este sa se incadreze din punct de vedere financiar, fara tine, respectiv veniturile ei sa poata suporta rata ramasa (in functie de gradul de indatorare admis), fara ajutorul unui alt codebitor sau, sa-si gaseasca un codebitor care sa o ajute in acest sens.Aceasta modificare presupune un act aditional la contractul de credit, se poate face oricand la cererea ei insa se taxeaza cu un comision de modificare al conditiilor contractuale, de regula intre 50-100 EURO (sunt totusi si banci care fac modificarea gratuit).

Problema este ca nu stiu ce motivatie are ea sa se complice atata timp cat tu...din cate am inteles nu esti si coproprietar al imobilului achizitionat/adus in garantie.Aici..ai facut o mare greseala la vremea respectiva...Tine doar de bunavointa ei daca te va ajuta (in special daca are posibilitatea sa suporte creditul sau daca poate gasi un alt codebitor) intrucat din punct de vedere legal nu prea ai ce sa-i faci atata timp cat ti`ai dat acordul si ai semnat contractul.

Situatia de care iti spuneam, pe care am avut-o de curand, nu era la fel intrucat persoana respectiva era si coproprietar al imobilui.Procedura a fost urmatoarea :

Doua persoane : X si Y au luat un credit impreuna pentru un apartament pe care erau amandoi proprietari.

S-au despartit dupa o perioada si astfel s-a incheiat un contract de partaj la notar in care se specifica ca : persoana X ramane cu apartamentul in schimbul preluarii creditului in totalitate iar persoana Y nu va mai fi proprietar asupra imobilului insa va scapa si de credit.De asemenea si`au trecut de comun acord in partaj si un termen Z in care persoana X se obliga sa preia creditul intrucat nu putea suporta ratele singur si a fost nevoit sa caute in codebitor .Termenul trecut in partaj a fost de 6 luni, in caz contrar contractul de partaj se desfiinta si partile erau repuse in situatia initiala.

Daca nu vei reusi sa o scoti la capat...te sfatuiesc sa mergi la o banca sa soliciti sa ti se faca un birou de credit si un CRB (sau sa trimiti un email direct la biroul de credit) pentru a vedea macar daca figurezi raportat cu acel credit.Unele banci nu raporteaza si codebitorii (destul de putine ce-i drept).Daca nu esti raportat...norocul tau...nu te afecteaza la un eventual viitor credit pe care il vei solicita tu.Daca esti insa raportat...nu ramane decat sa insisti la ea sa faca aceasta modificare...

Referitor la executarea silita...poti sa mizezi doar pe faptul ca ea tine la acel apartament si nu ar avea o motivatie anume sa renunte doar ca sa fii si tu executat.Apoi, executarea silita se indreapta intai asupra acelui imobil (pe care presupun ca nu l-a finantat banca 100 %) si doar in cazul in care nu`si recupereaza toata datoria...se urmaresc intai bunurile aflate in proprietatea titularului, apoi cele ale codebitorului pe o perioada de 25 ani daca nu ma insel (depinde de clauzele mentionate in contract), pana la recuperarea totala a datoriei.

Mult succes !

#11
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 09.01.2007
Nu conteaza ce zice sau ce vrea debitorul principal, adica fosta prietena. Conteaza ce aproba banca. Du-te la banca, cu o poveste ca vrei sa faci credit pe barba ta si nu vrei sa dai declaratii false in partea cealalta. Argumenteaza ca debitorul principal e solvabil, are istoric bun etc. Depinde numai de banca.

#12
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
pana la urma mai ai de asteptat vreo 26 de ani... :)

#13
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Overseas, conteaza ce vrea debitorul pentru ca cererea de modificare a conditiilor contractuale, respectiv documentatia financiara actualizata (pentru ca da, se cer din nou adeverinte de venit, carte munca, etc pentru a se sustine doar capacitatea de rambursare a debitorului), se depun de catre el, nu de catre codebitor.Codebitorul nu figureaza decat in contract, in calitate de ,,girant'' cu veniturile.O banca nu va modifica nimic la un contract de credit fara semnatura debitorului principal indiferent de dorinta codebitorilor, fie ei si 10 si niciodata fara un act aditional la contractul de credit/ipoteca (dupa caz) semnat de debitor/toate partile implicate.

Edited by TheGrudge, 21 January 2011 - 09:39.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate