Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descarcator de supratensiune tip 2

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 

Scaun U650

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
mitza_009

mitza_009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.12.2010
A schimbat cineva scaunul la U650? In caz afirmativ cu ce anume.

#2
cristidan79

cristidan79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 07.10.2010
eu l-am schimbat la un tractor cu un scaun de dacie si la altu cu scaun de olcit

#3
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Am pus si eu odata de dacie dar nu aveai vizibilitate in spate la tiranti. Am vazut insa niste scaune misto la Filcar(magazin de piese) sunt universale, la tractoare john deere am mai vazut din alea.

#4
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Am pus unul de Oltcit dar nu ma incanta deloc, chiar daca l-am pus pe vechiul sistem de amortizare deci nu-i chiar rigid.
Dar, cum bine spunea katlin, mai greu cu agatatul utilajului.
As recomanda ceva de genul asta sau asta.

#5
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Primul scaun pus de catalindinu (daca e turcesc) nu se merita pt ca se rupe f repede. Cred ca este si cel mai ieftin de pe piata.

#6
uli86

uli86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 23.01.2011
Am pus eu la al meu, un scaun de man 1.meserie tata si l-am legat si la instalatia de aer k este pe perna. :coolspeak:

#7
adi_sandor

adi_sandor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.01.2011
astia care n-aveti scaune la U650 - dati o fuga pana la mine la magazin sa va arat noua aparitie de scaune pt tractoare U650 - sunt foarte confortabile, ergonomice, reglabile pe lungime, tapiterie de piele, eu mi-am pus unul la ifron [urmeaza sa-mi pun si la U650 unul din ala] si sunt foarte multumit de el - acuma stau ca un domn in el, atata ca a trebuit sa-i fac un suport dintr-o teava rotunda pe care am sudat o tabla pe care am prins suportul scaunului prin suruburi - pretul scaunului e de 275 lei si chiar merita, oala aia veche sau mai bine zis "troaca" e de domeniul trecutului......

Edited by adi_sandor, 05 February 2011 - 00:13.


#8
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Intr-adevar un scaun bun la utilaj duce garantat la un spor de productie!  :)

Daca te simti bine in el automat nu vei fugi repede acasa de pe tarla acuzand dureri lombare.

#9
mitza_009

mitza_009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.12.2010

 adi_sandor, on 5th February 2011, 01:12, said:

astia care n-aveti scaune la U650 - dati o fuga pana la mine la magazin sa va arat noua aparitie de scaune pt tractoare U650 - sunt foarte confortabile, ergonomice, reglabile pe lungime, tapiterie de piele, eu mi-am pus unul la ifron [urmeaza sa-mi pun si la U650 unul din ala] si sunt foarte multumit de el - acuma stau ca un domn in el, atata ca a trebuit sa-i fac un suport dintr-o teava rotunda pe care am sudat o tabla pe care am prins suportul scaunului prin suruburi - pretul scaunului e de 275 lei si chiar merita, oala aia veche sau mai bine zis "troaca" e de domeniul trecutului......

Te rog foarte mult, daca poti, sa adaugi niste poze cu scaunul (dar si cu modul de prindere pe tractor)

#10
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011
eu mi/am bagat unul de volkswagen si il am fara bani si stau si mai comod ca nu/mi transpira sezutul ..asa ca spor la vindut scaune...

#11
mitza_009

mitza_009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.12.2010

 vasiuca, on 5th February 2011, 18:52, said:

eu mi/am bagat unul de volkswagen si il am fara bani si stau si mai comod ca nu/mi transpira sezutul ..asa ca spor la vindut scaune...
Te rog sa ne dai mai multe detalii(ce tip de volkswagen, cum l-ai adaptat,...) eventual sa adaugi niste poze

#12
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

 mitza_009, on 6th February 2011, 13:41, said:

Te rog sa ne dai mai multe detalii(ce tip de volkswagen, cum l-ai adaptat,...) eventual sa adaugi niste poze
vine imediat sa vedem cum pun pozele...cred ca am montat mai repede scaunul decit pozele...

Attached Files



#13
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Doar sa fii tare inalt sa poti vedea tirantii cand agati ceva.

Vasiuca, facem ceva cu semanatoarea de cartofi?

#14
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

 katlin, on 6th February 2011, 20:42, said:

Doar sa fii tare inalt sa poti vedea tirantii cand agati ceva.

Vasiuca, facem ceva cu semanatoarea de cartofi?
cum sa nu ...facem.!

#15
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011
eu vad tirantii foarte bine si foarte simplu trebuie doar ca sa/ti vina ideea..in rest e foarte confortobil
:OK:

#16
adi_sandor

adi_sandor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.01.2011

 mitza_009, on 5th February 2011, 17:41, said:

Te rog foarte mult, daca poti, sa adaugi niste poze cu scaunul (dar si cu modul de prindere pe tractor)


scaunul tip "troaca" de pe U650 meu:
[ http://i52.tinypic.com/2utq621.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
scaunul tip nou original pt U650 Si Ifron, usor adaptabil pt toate tipurile de tractoare:
[ http://i56.tinypic.com/funok2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

referitor la instalarea scaunului :

- la Ifronul meu de exemplu am facut astfel: am facut un suport alcatuit dintr-o teava cu perete de 3 mm, lunga dupa cum mi-a placut mie, apoi am sudat jos o tabla [cu cat mai groasa cu atat mai bine, ca altfel flambeaza] de teava si i-am dat 3 gauri exact dupa cum vin cele 3 prezoane de la capacul transmisiei, iar sus am sudat inca o tabla cu 4 gauri pt a putea prinde scaunul cu suruburi

- mai urmeaza sa-mi pun si la U650 unul din asta, pt ca e tare comod, de ai zice ca esti in masina cand conduci utilajul

- s-ar putea ca sa potriveasca perfect la gauri la suportul de U650, ca din cate se vede p-acolo sunt multe gauri de prindere, dar ramane de vazut...

asa ca va doresc spor la treaba celor care vor sa-si puna SCAUN pe utilaj :thumbup:

#17
newholland

newholland

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 30.11.2010
[ http://www.piese-tractor.ro/media/products/GRANIT-Seat_prod.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu am instalat pe U650 un scaun nou asemanator cu cel de sus luat cu 300 lei. Aveam inainte unul de autobuz cu burete mult dar fara suspensii si spatar inalt, nu puteam sa vad in spate foarte bine sau sa ma aplec.
Am oprit doar cutia de jos la U650 prin care trec cele doua conducte de la distribuitor. Am taiat-o orizontal in partea de sus (exact pana deasupra la conducte) pentru ca era cam inalt si am sudat o tabla de 5mm peste cutie si pe tabla am prins scaunul cu suruburi. Se regleaza inainte si inapoi si pe greutate. Fata de cel vechi acum stau mai bine, simt mai putin terenul accidentat si s-a facut si spatiu mai mult in cabina.

Edited by newholland, 11 February 2011 - 15:09.


#18
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011
la noi asa ceva e 250 de lei si sunt doua tipuri acuma nu am vazut care ar fi diferenta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate