Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

DSC - PC 1616

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Mai pune una in paralel cu prima

#38
sergiue

sergiue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 25.10.2008

 mateus13, on 26 septembrie 2019 - 11:55, said:

Mai pune una in paralel cu prima

:)
super.... a mers cu doua rezistente.
Ar mai trebui facut ceva? Sau asta e tot?

Va multumesc pentru ajutor

#39
lepetir

lepetir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 12.07.2007
Am instalat un sistem DSC 1616  care are posibilitatea de armare/dezarmare prin telecomnda. Este o telecomanda simpla cu 2 butoane (cred ca Elmes)  si modul receptor cuplat pe zona 1 definita ca zona de armare/dezarmare. Cum pot sa fac sa sune sirema ext.(Neka) semnal scurt la armare/dezarmare din telecomanda ?
Multumesc.

#40
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
In primul rand depinde de sirena de exterior (daca este ca Lady Pi), nu va suna ptr.ca le trebuie un semnal mai lung ca sa sune.
Oricum pentru activare sirena la armare dezarmare trebuie intrat in programare ( * 8 cod instal), apoi tastezi 014 si pui tasta 1
pe ON (sa fie aprinsa), iesi cu # #.

#41
lepetir

lepetir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 12.07.2007
Multumesc de raspuns,
Sirena este Neka, manualul in limba romana primit nu este complet asa ca am aflat  de optiunile 014-018 dupa ce am parcurs manualul in engleza, voiam sa sune sirena doar la armarea din telecomanda, nu si la cea din panou.
Am sa incerc varianta propusa cand ajung la locatia unde am instalat sistemul.

#42
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Daca functioneaza cand armezi cu telecomanda, va suna si cand armezi de la tastatura, altfel nu se poate cu receptorul Elmes.

#43
deltron

deltron

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.12.2019
Salut,
Am instalat un sistem DSC 1616 (prima instalare :P )cu doua sirene:
-una de interior,: LD95; are un ticait continuu, parca e bomba cu ceas :) ; am pus o rezistenta 2k2 intre Bell + si Bell -, dar tot la fel face
-cea de exterior e Neka; am legat-o: +N legat la aux + , m legat la aux -, AF legat la Bell - ; daca fac un test, suna doar cea de interior;
Sirena Neka am legat-o dupa manual, fig 9.
E ok cum am conectat? E nevoie sa fac ceva modificare de config?
Multumesc

#44
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Trebuie conectata ca in figura 10 (adica fara jummper pe P, trigger negativ), Cat despre rezistenta dintre +Bell si -, pune una de
1k, sau doua de 1k in paralel.

#45
deltron

deltron

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.12.2019
ticaitul l-am rezolvat cu un releu pana la urma :P, iar sirena de afara functioneaza si cu jumper pe P; posibil sa fi fost ceva problema de contact in centrala la firul de comanda ce merge spre sirena.
Multumesc

#46
FodorM

FodorM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.04.2019
Salut. Vad ca sunt pe forum persoane care  se pricep si ii rog frumos sa ma ajute. Am instalat un dsc 1616 dar la parte de programare mi.am prins urechiile. Mentionez ca am o tastatura si as vrea sa fac doua partitii. 1 senzori din casa si 2 senzorul de la garaj si CT si sa le pot arma separat, adica noaptea cand sunt in casa cu un cod sa armez partitia 2 si daca plec de acasa si introduc alt cod sa.mi armeze si partitia 1 si 2.. e posibil?  Multumesc!

#47
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Activezi partitionarea sistemului la adresa [201], apesi si tasta [2] se fie aprinsa pe tastatura, impreuna cu tasta [1] care este aprinsa default.
La adresa [202] lasi aprinse tastele care afiseaza zonele din casa, adica partitia 1. ex. zonele 1,2,si 3
La adresa [210] lasi aprina numai tasta cu zona de la garaj si CT.
Pentru activarea partitilor, trebuie sa treci pe rand tastatura pe partitia 1 sau 2, apasand lung tasta [#] apoi tasta [1] sau [2] si daca introduci
codul se armeaza partitia selectata. Cand vrei sa armezi ambele partitii trebuie sa treci pe rand tastatura pe partitia 1 si apoi 2. Tastatura revine
singura pe partitia 1 dupa un timp.

#48
FodorM

FodorM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.04.2019
Multumesc Mateus13. Maine sper sa am timp sa ma ocup. Noapte buna si sarbatori fericite!

#49
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
La un DSC  1616 cum conectez 2 senzori magnetici pe tastatura ? Mulțumesc.

Edited by mcbos, 25 December 2019 - 15:08.


#50
zolak

zolak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 14.02.2006
Daca vrei aceasi zona, atunci inseriati. Zone diferite, cate un senzor pe cate o tastatura (asta daca suporta tastatura)

#51
famxrm

famxrm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 29.06.2013
Salutare .
Am legat pe zona 6 detectori de fum(acestia sunt legati  cu 4 fire:+ rosu,- pgm2,galben com,verde zona6 cu rezistenta la capat de linie).
Am dat :
*8 5555 001 .. .. .. .. ..  08(pentru zona fire)
*8 5555 009 03
Este ok?
Pentru dezactivare alarma incendiu tastez *7 2 ?
Mai trebuie vreo comanda?
Multumesc.

Ps:
Pot face proba zonei de incendiu cu un detector miscare?(doar pentru programare acasa,acasa nu am df)

Edited by famxrm, 19 April 2020 - 14:55.


#52
famxrm

famxrm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 29.06.2013
Salut.
Se da PC1832 si expanderul PC5108
Doresc a-l adauga.
Nu am inteles exact cum il fac sa mearga.
Ce comenzi dau pe tastatura dupa ce-l leg ?
Am 16 zone puse.

#53
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Pentru inceput intri in programare la adresa [902] ptr. scanarea modulelor (astepti aprox. 1 minut), apoi la [903] ar trebui sa-l vezi
daca este conectat corect. Conectezi senzorii si-i programezi de la zona 9 la 16.

Edited by mateus13, 12 July 2020 - 18:28.


#54
danlupascu

danlupascu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.04.2007
Va salut.
La dsc 1616 vreau sa o coneztez pe linie telefonica fixa telekom de genul VOIP sa transmita la dispecerat paza evenimentele.
La 301 am pus nr telefon dispecerat
La 310 account din 4 cifre furnizat de ei
Insa nu primesc nimic. Va rog, ce trebuie sa bifez si pe unde ca nu ii dau deloc de capat.
Si inca o chestie, la efractie sirena suna 3 min conform programare si apoi liniste desi in casa este miscare. E normal?

Edited by danlupascu, 24 July 2020 - 00:29.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate