Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 

OUG 50

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007
daca se poate ca un jurist sa lamureasca cateva aspecte legate de OUG 50, cea a creditelor.

OUG 50 a intrat in vigoare la data de 21 iunie iar bancile au avut in termen administrativ de 90 de zile pentru a semna acte aditionale care sa aduca prevederile din contractele de credit in derulare la nivelul / cerintele OUG 50.

in ultimele zile, in parlament, a fost validat de catre o comisie de specialitate un amendament care restrange aria de aplicare a OUG la creditele noi, excluzandu-le pe cele in derulare.

presupunand ca legea de aprobare a OUG 50 este promulgata cu acest amendament, ar fi cateva situatii de analizat, situatii in care se pot afla unul sau altul dintre imprumutati:

1. unii clienti au semnat deja acte aditionale, in forma propusa de catre banci, aceste acte aditionale au devenit legea partilor, inseamna ca imprumutatii beneficiaza de prevederile OUG, asa cum a fost emisa de guvern si asa cum au fost transpuse in AA. alte observatii?

2. alti clienti nu au semnat AA si se afla in situatia acceptarii tacite asa cum este definita in ordonanta la Art 40/3. ce prevederi li se aplica acestor clienti?

3. ce se intampla cu clientii care au avut comentarii la propunerea de AA (de exemplu continea si prevederi nespecificate de OUG), au notificat banca despre aceasta si nu au primit nici un raspuns (OUG 50 in vigoare stabileste un termen legal de raspuns) si, in consecinta, nu au AA semnat?

4... alte situatii


cu multumiri

#2
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Asta e o discutie pur teoretica, fara nici o baza legala, pt. ca nu stiu exact ce forma are acum legea de aprobare. Singurele chestii pe care le stiu sunt citite de pe net, de pe site-urile diferitelor ziare. Deci:

1. AA semnate de catre clienti si de catre banca raman in vigoare, devenind legea partilor.

2. AA intrate in vigoare prin acceptare tacita pot fi reziliate la cerea clientului sau a bancii in termen de 60 de zile de la intrarea in vigoare a legii de aprobare a OUG 50. Cel putin asa se spune ca prevede un articol nou introdus la dispozitii finale si tranzitorii.

3. Ce se intampla cu cei care au notificat banca ca nu vor sa semneze acte aditionale nu stiu sigur. Din cate stiu eu, situatia asta nu a fost prevazuta de OUG 50, deci cred ca si in cazul lor AA au intrat in vigoare prin "acceptare tacita", exprimarea fiind deficitara rau, pt. ca in acest caz a fost exprimat clar dezacordul, dar ... traim in Romania.

4. Alte situatii nu cred ca exista.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
1. Ce e semnat e bun semnat
2. Daca s-a acceptat tacit este echivalentul semnaturii adica e bun asa cum este
3. Cine a notificat banca despre refuzul semnarii, ramane cu contractul asa cum era inainte de aparitia oug 50.

Mie, ca sa accept semnare AA-ului cu consecinta legalizarii comisionului de 1,5 lei pentru administrare cont si cel de 250 lei/solicitare, banca mi-a oferit scaderea marjei cu 1,9%. Cum nu am de gand sa solicit de multe ori modificarea contractului iar cei 1,5 lei oricum ii plateam, scaderea a fost binevenita.

#4
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002
ma nedumereste ordonanta asta. Eu am un credit in euro la raiffeisen din 10 iunie anul curent. Lunar pe langa rata imi mai luau 1 euro comision de administrare. Cand a inceput nebunia cu AA am fost la banca si mi-au zis ca singura diferenta e ca nu mai exista comisionul de rambursare anticipata si am fost de acord, nefiind nevoie sa semnez nimic. Ieri mi-am verificat online situatia conturilor si am observat ca aveam in contul pentru rata 5 euro in plus, scria rambursare comision de administrare conform OUG50. Nu stiu ce sa cred, ca s-au grabit si mi va lua inapoi sau ca nu vor mai percepe acel comision.
Doamne ce tara de tampiti.

Craciun Fericit tuturor.

Edited by XAN, 24 December 2010 - 06:55.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate