Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radu Mazare, eliberat conditionat...

Permis suspendat din cauze medicale

Presiune apa fluctuanta pompa sub...

Revizie auto la Bucuresti
 identificare component defect

Recomandare tableta

Ansamblul Neofort Rezidenția...

Caderea in apostazie a Bisericii ...
 Inselatoria secolului!

Problema soft samsung galaxy watc...

Recomandare tastatura compatibila...

Sfat legat de achizitonarea unui ...
 Festivalul de Film Cannes 2024

Scaun auto

La mulți ani @ranit6996!

La mulți ani @Ciubex!
 

Panasonic TX-P42G20 NeoPDP Plasma

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
283 răspunsuri în acest subiect

#37
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.646
  • Înscris: 06.03.2005
Pioneer si Panasonic nu si-au livrat niciodata panouri, fiecare companie a avut propria linie de fabricatie.
La un moment dat s-a pus problema colaborarii dar intre timp Pioneer a hotarat sa se retraga din piata video si a vandut patentele tehnologice companiei Panasonic.
Pioneer s-a retras datorita pierderilor financiare masive, televizoarele lor nu erau destinate supermarketurilor, modelele de 60" costau peste 6000 euro iar vanzarile erau sporadice.Ironia a fosta ca dupa ce au incetat productia si au vandut la lichidare de stoc ultima generatie, nu au putut face fata cererilor, stocurile epuizandu-se rapid.
Unele din inovatiile si tehnologiile utilizate de Pioneer se regasesc in unele modele Panasonic 2010 din pacate doar unele, nici un model actual nereusind sa egaleze ultima generatie Pioneer ca performante.

#38
toto_aa

toto_aa

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 512
  • Înscris: 13.07.2009
ca de obicei, o placere sa te citesc...:)

#39
costidraghia

costidraghia

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 619
  • Înscris: 12.01.2009
"Mai mult, la sistemele acceptate de imagine zic de PAL SECAM si atit, asta inseamna ca nu suparta sistemul american?" posta Ahile in pagina anterioara.

Daca intentionezi sa te uiti la programe digitale, atit pe cablu cit si din eter, nu mai au nici o relevanta sistemele clasice de transmisie. Aceste norme erau aplicabile STRICT in transmisiunea color analogica.

Iar la vizionarea materialului de pe mediaplayer-e chiar nu mai conteaza...

Si intradevar, cei 5 ani de garantie oferiti la noi s-ar putea sa conteze in ponderea unei decizii finale.

#40
ionutzmeister

ionutzmeister

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 25
  • Înscris: 02.05.2008

 toto_aa, on 21st December 2010, 16:17, said:

aici nu ne potrivim: din partea mea sa ramana cu cel mai naspa design, ca nu ma intereseaza. daca asta o sa ma coste, prefer sa nu faca nimic la capitolul asta sau sa mai puna la altele. noaptea, in momentele cele mai prielnice de vizionat, o sa vad doar ecranul...:P
si la noi poti sa returnezi produsele fara motiv. am un coleg care a facut asta. de asta n-am sa inteleg niciodata de ce mi-as achizitiona un astfel de tv din magazin (unde il cari tu cateodata, e si mai scump si ai si perioada de gratie/returnare mai mica sau deloc). poate sa fie o promotie, ca altfel...

vad ca la evomag nu au si modelul de 50'' (G-ul).

dragi posesori, ati gasit undeva in meniu (eventual de service) numarul de ore de functionare...?

   Daca te referi la orele de functionare ca durata medie de viata a panoului de plasma, acesta este de 100000 la panourile NeoPDP si 60000la panourile PDP (vezi X si S), daca vrei sa intrebi unde se poate vedea cate ore de functionare are TV'ul tau, atunci cauti in meniul de service.

 Ahile, on 21st December 2010, 15:58, said:

Da, toto, ai dreptate, sint multi care intra in magazin si arunca o caruta de bani pe ceva ce nici nu prea au studiat...Chiar mai sus in topicul asta e cineva care zice ca a da 80 mil  :w00t: pe o plasma Panasonic de 42" acum 2 ani parca si ca dupa 2 luni plasma aia se vindea cu 40 mil....Asemenea gaini sint tocmai bune de jumulit si probabil ca majoritatea clientilor asa si sint, vor sa-si ia "ultimul model" de parca aia ii garanteza si calitatea! Majoritatea clientilor probabil ca au un comportament neselectiv si, pe undeva de inteles data fiind pleiada de modele diferite in oferta pe piata, destul de ignorant in privinta a ceea ce achizitioneaza. Si atunci comerciantii se adapteza si in loc sa zica: sai iau si eu 10% adaos la modelul asta, isi pun 50% adaos.
Ca dovada ca se merge pe prosteala  o sa vezi ca multi dealeri merg foarte mult in procesul de vrajeala pe idea ca "e mai nou", "model mai nou" etc. cind de fapt ceea ce iti propun ei e din aceeasi generatie cu ce vrei tu doar ca e mai scump la ei sau are niste lucruri in plus care tie nu iti trebuie.
Afara multe magazine te lasa 7 zile sa returnezi produsul dupa primire daca nu esti multumit. Cica ai dreptul sa gresesti cind faci o alegere. Unde s-a ajuns la astia...
La noi nu cred ca exista asa ceva pentru ca nu prea mai ai ce face cu un televizor folosit si despachetat ca si comerciant.

Si pe mine ma bate gindul sa mai astept sa apara linia 2011. Unu, ca mai e putin si doi, designul G20 e sa o recunoastem cam naspa. Daca te uiti la ce design au unele televizoare Samsung sau Sharp acum, cit de misto arata ca aspect, cit de modern, nu prea iti mai vine sa iei G20 daca te ghidezi doar dupa cum arata televizorul in sine. Chiar sint curios sa vad design-ul plasmelor Pana din 2011. Sper sa faca ceva in privinta asta pentru ca ar fi cazul.


   Chestia cu designul chiar depinde de gust, eu am un monitor cu tuner tv de la Samsung, T200HD care are designul generatiei 6, glossy red, imitatia aia de sticla pe margine, super OK daca nu se apucau sa'l zgarie peste tot cu laudele lor "DTV monitor, 10000:1, 2HDMI, SRS surround, etc." si astea chiar pe fata, asa ca prefer clasicul negru al Panasonicului pe care nu se vede decat sigla, sincer, e mult mai bine.

#41
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.313
  • Înscris: 06.12.2006
Meniu service.
Poate merge combinatia de la Panasonic TH-37PV80:
-tii apasat butonul V/- de pe panoul frontal si tastezi de 3 (sau 5) ori "0" de pe telecomanda la intervale scurte.
Numarul de ore de functionare apare in dreapta jos.

Editat de dba, 23 decembrie 2010 - 09:19.


#42
toto_aa

toto_aa

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 512
  • Înscris: 13.07.2009
o sa radeti, dar eu prefer cutia/design-ul de la S20, cu acele striatii/carouri sau ce-or fi...:)
stiu sigur ca peste o perioada va arata la fel si nu zgariat, amprentat etc...mai ales cu un plod prin preajma.

#43
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.651
  • Înscris: 11.07.2004
Striatiile alea care si mie imi plac sint pe X20 parca, nu pe S20! Arata mai misto decit plasticul neted din restul gamei si in plus reduc reflexiile in rama televizorului care pot deranja pe unii. Mai bine folosea striatiile alea pe toata gama Panasonic.

Editat de Ahile, 23 decembrie 2010 - 21:39.


#44
toto_aa

toto_aa

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 512
  • Înscris: 13.07.2009
S20 are sigur (are o tenta de gri). punem pariu pe un 50G20...?...:P

Editat de toto_aa, 24 decembrie 2010 - 10:08.


#45
SGVmoraru

SGVmoraru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 34
  • Înscris: 21.04.2007
Voi ce tara ati selectat la configurarea televizorului?

#46
ionutzmeister

ionutzmeister

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 25
  • Înscris: 02.05.2008
Germania, dar te rog sa citesti posturile daca vrei sa obtii raspunsuri la intrebarile tale.

Craciun fericit tuturor alaturi de cei dragi.

Editat de CristianAdrian, 27 decembrie 2010 - 10:27.
scos citat inutil


#47
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.651
  • Înscris: 11.07.2004
@toto

Nu putem pariu ca pierd! :)
Am vazut ca si S20 are striatii/romburi pe rama, dar cred ca sint un pic mai putin accentuate decit la X20!

#48
depe

depe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 36
  • Înscris: 13.10.2005
Intrebare pentru posesori :
Pot conecta un laptop prin lan si sa vizionez divx -uri ,mkv-uri ?

#49
ionutzmeister

ionutzmeister

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 25
  • Înscris: 02.05.2008
Daca vrei sa'l conectezi prin Lan va trebui sa folosesti playerul tv'ului, ceea ce inseamna ca vei putea vedea doar divx sau AVCHD(AVC H.264), poze format jpeg si muzica. Totodata trebuie sa ai Windows 7 pe respectivul laptop pentru a putea sa'l faci DMS (Digital Media Server) sau un soft DMS care merge instalat pe orice OS, dar care costa, sau nu...
   Cablul de retea daca'l conectezi direct la Laptop trebuie sa fie crossover, daca'l treci printr'un switch sau router, straight.

Editat de CristianAdrian, 27 decembrie 2010 - 10:27.
scos citat inutil. citeste regulamentul


#50
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.651
  • Înscris: 11.07.2004
Ca sa-mi corectez unele greseli privind informatiile date de mine mai sus (gen P42G20S e varianta pentru Franta cind de fapt S e cod de culoare pentru rama argintie, intimplarea face ca in Franta eu n-am vazut decit modelul asta la vinzare etc.) iata un link cu un grafic cuprinzator privind gama plasme Panasonic 2010 in intregimea ei pentru cei care vor unele lamuriri:
http://www.lcd-compa...-line-up-20.htm

#51
ionutzmeister

ionutzmeister

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 25
  • Înscris: 02.05.2008
Multumim Ahile

Editat de CristianAdrian, 10 ianuarie 2011 - 11:42.
scos citat inutil


#52
toto_aa

toto_aa

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 512
  • Înscris: 13.07.2009
of, nu mai apar odata noile modele (2011)...?!?...ca sunt super curios... :dribbledrool:
prin martie ar trebui...sau mai devreme...?

super tare link-ul lui ahile pt ca evidentiaza diferentele (ce apare in plus pe masura ce urci in gama)... :OK:

Editat de toto_aa, 30 decembrie 2010 - 12:25.


#53
NTVL

NTVL

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 08.04.2010
Si ca sa tot incheiem anul intr-o nota triumfala postez si eu un link cu modelele 42'' cele mai reusite ale anului (in opinia celor de la plasmatvbuyinggiude.com):

http://www.plasmatvb...-plasma-tv.html

Un an nou cat mai bun!

#54
toto_aa

toto_aa

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 512
  • Înscris: 13.07.2009

 toto_aa, on 30th December 2010, 12:21, said:

of, nu mai apar odata noile modele (2011)...?!?...ca sunt super curios... :dribbledrool:
prin martie ar trebui...sau mai devreme...?

super tare link-ul lui ahile pt ca evidentiaza diferentele (ce apare in plus pe masura ce urci in gama)... :OK:

ca sa-mi raspund singur...poate intr-o saptamana, doua ave si ceva noutati...
http://www.cesweb.org/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate