Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 

Panasonic TX-P42G20 NeoPDP Plasma

- - - - -
  • Please log in to reply
283 replies to this topic

#19
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003

 costidraghia, on 18th December 2010, 21:38, said:

alte tari, pe motivul ca exista diferenta majore in cadrul aceluiasi produs. Mi s-a dat exemplul unui G20 fabricat (si adus) din Germania, caruia nu i s-a luat in consideratie certificatul de garantie emis in respectiva tara.


I call bullshit, vroia si el sa faca o vanzare "cinstita". Incearca sa vorbesti chiar cu cei de la Panasonic si vezi cum e cu garantia. Teoretic sunt obligati sa o asigure minim un an.
Eu nu am luat in calcul nici o clipa sa il cumpar  din RO, difernetele sunt mult pea mari intre ce se vinde afara si ce se vinde la noi si refuz sa le fac pe plac. A fel am facut cu Samsungul pe care il am acum si nu mi-a parut rau....bine, eu l-am luat semioficial direct de la Genco, l-am luat si mai ieftin si dintr-un lot destinat Germaniei.

#20
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 11.07.2004
@costidraghia
In cazul in care nu ai citit posturile de mai inainte: din cercetarile mele cel mai ieftin pana p42g20 il iei de la evomag cu un card MasterCard sau Maestro beneficiind pina pe 9 Ian de 10% discount si ducind pretul la 37,5 mil.

Exista o situatie asemenatoarea in privinta pretului si la Sony EX500: 32EX500 e vindut la 25 mil. de Sony Center si la 24 mil de alte magazine, in timp ce afara el e vindut la 19,5 mil. De ce? Se vinde si asa chiar foarte bine, mi-au zis aia de la Sony Center. Si gata. Daca e loc de prosteala...
INSA la acest model s-a trezit un comerciant din Oradea parca si anume debo.ro care il ia binemerci de afara (ocolind Sony Romania) si-l da la noi cu 19,5 mil, adica pretul corect la ora asta! Mai sint unii bulangii care se afiseaza cu pret mic pe price.ro dar de fapt nu-l au pe stoc si nici nu il aduc. Nu comentam! Ramine problema garantiei pentru cei care se tem de probleme, pentru ca trebuie sa trimiti tv-ul inapoi la debo si ei mai departe si probabil dureaza. Eu unul, optimist din fire, nu ma tem de necazuri. In general rar apar probleme.
De ce la Panasonic nu face nimeni miscarea asta? Cel putin la G20, GT20, V20 la noi e furt pe fata, golaneala (auzi promotie: de la 48 mil. il dam la 42 mil dar doar temporar, mare avantaj ce-ti oferim... iti vine sa le dai o flegma, pe bune)

Le-am trimis eu mail alora de la Panasonic Europa: sa-mi zica de ce in Romania se vinde mult mai scump ca noi vrem sa cumparam dar nu putem din cauza asta etc. Sa vedem daca imi raspund si ce aberatii baga in raspuns. O sa va zic!

In privinta modelelor de G: in Europa e G20E, in Franta e G20S si are alta culoare carcasa, in Anglia e G20B, in Germania e GW20. Ce diferente or fi nu stiu dar nu cred ca e ceva major. Probabil un tuner satelit in plus sau in minus, chestii din astea.

@DGAlexandru
Eu zic ca daca ai deja 42S10 de anul trecut sa nu treci inca la G20 pentru ca in martie apare pe piata seria 2011 de modele. Nu e ca si cum stai in drum daca mai stai 3-4 luni cu S10.

Daca preturile nu devin corecte eu nu cumpar. Nu-mi place prosteala! Mai ales daca dau peste un dealer de-mi baga vrajeala de doi lei mi se taie sa mai iau de la ei...
Mai bine astept sa iasa modelul 2011 in martie si gata, vad atunci ce si cum! Oricum pe 6 Ianuarie incepe CES-ul la Las Vegas unde o sa fie prezentata deja linia 2011...

Pe curind!

#21
costidraghia

costidraghia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 12.01.2009
Da, adevarat, cel mai ieftin magazin ar fi avstore.ro gasit pe price.ro, la care exista 2 modele, unul cu rama neagra la 3895 lei, celalalt cu rama argintie la 3999 lei.
Din nefericire nu posed unul din cardurile enumerate de tine, doar un simplu Visa Electron (debit) ca sa pot beneficia de discount-ul amintit, dar deja sintem offtopic.

Edited by costidraghia, 19 December 2010 - 22:44.


#22
ionutzmeister

ionutzmeister

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.05.2008
A gasit cineva pe undeva daca se poate instala cumva un Browser sa pot naviga pe net ?

#23
frantic

frantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 31.07.2006

 Ahile, on 18th December 2010, 11:21, said:

...Pentru ca tot am pomenit de pret trebuie sa remarc cu mare frustrare ca desi la noi veniturile sint mult mai mici decit in vest, preturile sint paradoxal mult mai mari adesea! E si cazul modelului P42G20 care la noi se vinde in jurul a 40 milioane si peste, in toate magazinele online sau fizice, in timp ce in Anglia e oferit la 599 de lire de unele magazine adica vreo 30 milioane, in Franta e oferit la 32,5 milioane plus un Blu-Ray Player Panasonic de 160 euro cadou ducind pretul televizorului la vreo 26 milioane (vezi ubaldi.fr daca nu ma credeti sau webdistrib.fr pentru un pret si mai mic chiar). De ce se intimpla tot rahatul asta? O fi de vina Panasonic Romania? Nu stiu precis, dar fapt este ca nu sint dispus sa dau 40 milioane ca roman pe ce da francezul doar 26 milioane cind ala cistiga de vreo 10 ori mai mult ca mine!
...
Si eu as fi interesat de acest model si, urmarind ofertele de pe site-urile de dincolo, chiar stau in cumpana daca merita sa-l iau de la noi. Oare daca-l achizitionez din alta tara membra UE nu ar trebui sa beneficiez de garantie si pe teritoriul Romaniei?

#24
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 11.07.2004
@costidrahia
O spun pentru a treia oara si cu rugamintea pentru un minim de atentie: cel mai ieftin la ora asta dupa cunostintele mele e la evomag (nu avstore!!!!) pentru ca poti beneficia de 10% discount la achitarea cu MasterCard sau Maestro. AvStore nu participa la promotia asta!
Daca nu ai cardul respectiv poti cauta prin prieteni, cunostine, rude pe cineva dispus sa te ajute.

@frantic
Eu am scris un email la Panasonic Europe in care m-am plins de situatia pretului de la noi si astept inca un raspuns.
Il plus am scris celor de la webdistrib.fr care il vind la 732 Euro + Blu Ray Player Panasonic pe care vei primi banii inapoi de la Panasonic Franta, insa s-ar putea ca oferta sa nu fie valabila in afara Frantei si atunci ramine doar pretul de 732 Euro adica 31,5 milioane plus sa vedem daca mai costa transportul ceva. I-am intrebat de garantie si au zis ca urmeaza sa-mi raspunda in scurt timp in privinta posibilitatilor de livrare, si ce facem cu garantia.
Te anunt cind imi raspund! Singura faza e ca modelul in Franta se cheama G20S si are carcasa gri, nu negru. Nu stiu daca mai sint si alte diferente.

@ionutmeister
Visezi mon cher, eu n-am auzit asa ceva de instalat browser pe televizor...

#25
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,619
  • Înscris: 17.08.2007

 ionutzmeister, on 20th December 2010, 07:21, said:

A gasit cineva pe undeva daca se poate instala cumva un Browser sa pot naviga pe net ?
Nu este posibil.

#26
depe

depe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.10.2005

 Ahile, on 20th December 2010, 16:18, said:

@frantic
Eu am scris un email la Panasonic Europe in care m-am plins de situatia pretului de la noi si astept inca un raspuns.
Il plus am scris celor de la webdistrib.fr care il vind la 732 Euro + Blu Ray Player Panasonic pe care vei primi banii inapoi de la Panasonic Franta, insa s-ar putea ca oferta sa nu fie valabila in afara Frantei si atunci ramine doar pretul de 732 Euro adica 31,5 milioane plus sa vedem daca mai costa transportul ceva. I-am intrebat de garantie si au zis ca urmeaza sa-mi raspunda in scurt timp in privinta posibilitatilor de livrare, si ce facem cu garantia.
Te anunt cind imi raspund! Singura faza e ca modelul in Franta se cheama G20S si are carcasa gri, nu negru. Nu stiu daca mai sint si alte diferente.
Si eu sunt interesat de a-l cumpara de afara .Daca ai un raspuns ,te rog posteaza-l

#27
ionutzmeister

ionutzmeister

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.05.2008

 Ahile, on 20th December 2010, 16:18, said:

@costidrahia
O spun pentru a treia oara si cu rugamintea pentru un minim de atentie: cel mai ieftin la ora asta dupa cunostintele mele e la evomag (nu avstore!!!!) pentru ca poti beneficia de 10% discount la achitarea cu MasterCard sau Maestro. AvStore nu participa la promotia asta!
Daca nu ai cardul respectiv poti cauta prin prieteni, cunostine, rude pe cineva dispus sa te ajute.

@frantic
Eu am scris un email la Panasonic Europe in care m-am plins de situatia pretului de la noi si astept inca un raspuns.
Il plus am scris celor de la webdistrib.fr care il vind la 732 Euro + Blu Ray Player Panasonic pe care vei primi banii inapoi de la Panasonic Franta, insa s-ar putea ca oferta sa nu fie valabila in afara Frantei si atunci ramine doar pretul de 732 Euro adica 31,5 milioane plus sa vedem daca mai costa transportul ceva. I-am intrebat de garantie si au zis ca urmeaza sa-mi raspunda in scurt timp in privinta posibilitatilor de livrare, si ce facem cu garantia.
Te anunt cind imi raspund! Singura faza e ca modelul in Franta se cheama G20S si are carcasa gri, nu negru. Nu stiu daca mai sint si alte diferente.

@ionutmeister
Visezi mon cher, eu n-am auzit asa ceva de instalat browser pe televizor...

   Mai mult ca sigur ca transportul costa si eventual si o asigurare pentru marfa transportata.

#28
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 11.07.2004
N-am primit inca nici un raspuns de la nimeni.

M-am uitat pe fisa tehnica la modelul pentru francezi G20S si din pacate nu vad pe nicaieri trecut tuner DVB-C...
Mai mult, la sistemele acceptate de imagine zic de PAL SECAM si atit, asta inseamna ca nu suparta sistemul american?
Cum ii zice...N ceva...

Pe de alta parte vad ca GT20, care are si 3D, se vinde in Franta la 41,5 mil plus un BluRay Player 3D gratis (care la noi se vinde pe la 18,5 mil) plus filmul Avatar in format BluRay 3D gratis (si asta face cel putin 1 mil) Daca scad bluray-ul 3D si filmul rezulta un pret de 22 mil...la noi e minim 55 mil!!! Dar se stie fratilor ca la noi sint bani girla si lumea nu prea cunoaste asa ca de ce sa nu profiti de fraieri?!
GT20 pe de alta parte are atit DVB-C cit si DVB-S. Ceea ce e bine.

Edited by Ahile, 21 December 2010 - 14:46.


#29
toto_aa

toto_aa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 13.07.2009
este in totalitate numai vina noastra: se stie prea bine ca, romanul arunca banul (ca prostul) numai ca sa aiba el ultima smecherie. de ce n-ar exploata comerciantii/producatorii chestia asta. aici nu ma refer la cei care se intereseaza, cauta etc...ci la majoritatea care se duc in magazin cu caramida de bani (sau nu) si au rezolvat problema.
in afara cumparatorul e mai matur, mai informat si are mai multa putere. am vazut ca in anglia, de exemplu, exista o regula/lege (de la protetia consumatorilor a lor) prin care pot obliga fabricantul sa repare gratis produsul chiar daca a iesit din garantie. de exemplu, un tv se considera un bun care ar trebui sa aiba o anumita viata de functionare (destul de lunga), iar daca se arde ecranul la 1 an si ceva si tu ai avut doar 1 an garantie, e clar ca ecranul e de vina.


nice topic. de cand il asteptam...:)
si eu astept anul viitor cu un S30 care sa fie un G20 de anul asta (fara porcarioare gen HDD, net etc) si la un pret mai mic. eventual si cu niste bug-uri rezolvate. mai mic de 50'' nici nu ma gandesc...:)

ca fapt divers, chestia cu 5 ani garantie e o chestie importanta pe care in afara se platesc bani buni...asa ca nu-i de lepadat...!!!

#30
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 11.07.2004
Da, toto, ai dreptate, sint multi care intra in magazin si arunca o caruta de bani pe ceva ce nici nu prea au studiat...Chiar mai sus in topicul asta e cineva care zice ca a da 80 mil  :w00t: pe o plasma Panasonic de 42" acum 2 ani parca si ca dupa 2 luni plasma aia se vindea cu 40 mil....Asemenea gaini sint tocmai bune de jumulit si probabil ca majoritatea clientilor asa si sint, vor sa-si ia "ultimul model" de parca aia ii garanteza si calitatea! Majoritatea clientilor probabil ca au un comportament neselectiv si, pe undeva de inteles data fiind pleiada de modele diferite in oferta pe piata, destul de ignorant in privinta a ceea ce achizitioneaza. Si atunci comerciantii se adapteza si in loc sa zica: sai iau si eu 10% adaos la modelul asta, isi pun 50% adaos.
Ca dovada ca se merge pe prosteala  o sa vezi ca multi dealeri merg foarte mult in procesul de vrajeala pe idea ca "e mai nou", "model mai nou" etc. cind de fapt ceea ce iti propun ei e din aceeasi generatie cu ce vrei tu doar ca e mai scump la ei sau are niste lucruri in plus care tie nu iti trebuie.
Afara multe magazine te lasa 7 zile sa returnezi produsul dupa primire daca nu esti multumit. Cica ai dreptul sa gresesti cind faci o alegere. Unde s-a ajuns la astia...
La noi nu cred ca exista asa ceva pentru ca nu prea mai ai ce face cu un televizor folosit si despachetat ca si comerciant.

Si pe mine ma bate gindul sa mai astept sa apara linia 2011. Unu, ca mai e putin si doi, designul G20 e sa o recunoastem cam naspa. Daca te uiti la ce design au unele televizoare Samsung sau Sharp acum, cit de misto arata ca aspect, cit de modern, nu prea iti mai vine sa iei G20 daca te ghidezi doar dupa cum arata televizorul in sine. Chiar sint curios sa vad design-ul plasmelor Pana din 2011. Sper sa faca ceva in privinta asta pentru ca ar fi cazul.

#31
toto_aa

toto_aa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 13.07.2009
aici nu ne potrivim: din partea mea sa ramana cu cel mai naspa design, ca nu ma intereseaza. daca asta o sa ma coste, prefer sa nu faca nimic la capitolul asta sau sa mai puna la altele. noaptea, in momentele cele mai prielnice de vizionat, o sa vad doar ecranul...:P
si la noi poti sa returnezi produsele fara motiv. am un coleg care a facut asta. de asta n-am sa inteleg niciodata de ce mi-as achizitiona un astfel de tv din magazin (unde il cari tu cateodata, e si mai scump si ai si perioada de gratie/returnare mai mica sau deloc). poate sa fie o promotie, ca altfel...

vad ca la evomag nu au si modelul de 50'' (G-ul).

dragi posesori, ati gasit undeva in meniu (eventual de service) numarul de ore de functionare...?

Edited by toto_aa, 21 December 2010 - 16:18.


#32
vali02br

vali02br

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 20.01.2007
Ma gandesc ca daca X10'le meu din 2009 are 100.000 de ore atunci G20'ul ar trebui sa  aiba cel putin pe atata...
Am auzit ca panel'urile sunt aceleasi cel putin la variantele normale,de pana in jur de 1000 de eur,si culmea,ca panel'urile de la Pioneer ar fi livrate de Panasonic...o fi adevarat?

LE:pe avstore zice ca are "up to 100.000 hours"

Edited by vali02br, 22 December 2010 - 00:21.


#33
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 11.07.2004
Prietene, Pioneer a murit de mult! Nu mai face televizoare, s-a lasat de meserie. A fost cumparata divizia TV de cine crezi? De Panasonic. Iar panelurile mai au unele diferente, nu e chiar asa cum zici tu: seria X e doar HD Ready, seria S foloseste panelul din 2009 etc.

Aveti grija cu meniul de service ca e posibil sa va anuleze garantia daca intrati in el.

toto, sa stii ca un tv mai mult inchis o sa stea decit deschis si atunci cind e lumina conteaza un pic sa fie frumos la privit zic eu. Asa sa-ti gidile ochiu un pic! Dar imaginea oferita e mai importanta, sint de acord. Si eu aleg imaginea in detrimentul design-ului.

#34
vali02br

vali02br

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 20.01.2007
Cunosc faptul ca Pioneer s'a lasat de televizoare,dar chiar daca a fost cumparata divizia de Panasonic,asta nu inseamna ca nu puteau sa le livreze panel'uri inainte de treaba asta

#35
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 11.07.2004
Francezii de la webdistrib.fr mi-au raspuns negativ: nu se poate trimite in Romania.
Iata si mesajul lor orginal:

"Bonjour,

Je suis au regret de vous répondre qu'il n'est pas possible de se faire livrer au Roumanie.

N'hésitez pas ? revenir vers nous pour plus de renseignement.

Je reste ? votre disposition et vous souhaite une agréable journée !

Cordialement,

Marie
Votre conseill?re Client"

Naspa!

@vali
A, inainte...nu stiu daca Pioneer livra paneluri pentru Panasonic inainte. Chiar nu am idee.

Edited by Ahile, 22 December 2010 - 12:35.


#36
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
amazon UK livreaza in romania fara probleme

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate