Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Intel i3 VS i5 VS CORE 2 DOU

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View PostKadmus, on 15th December 2010, 09:04, said:

Comparatia am facut-o direct intre Core2Duo si Core i3, nu intre Core2Duo si diverse alte procesoare cu Hyper-Threading, dintr-un motiv clar: i3-ul a aparut pe piata ca inlocuitor direct al lui Core2Duo, cu alta arhitectura, cu alte caracteristici/capabilitati (HT, grafica integrata etc).
Nu;
i3 au apărut ca înlocuitoare ale Pentium Dual Core - low end,
i5 ca înlocuitoare ale Core 2 Duo - mainsteram,
i7 ca înlocuitoare ale Core 2 Quad - high end.

#20
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006
nu stiu daca e asa, pentium dual core inca se mai fac...deci nu au fost inlocuite de i3 (chiar foarte recent s-au scos noi modele de pentium dualc core)

i3 nu este chiar low end...

#21
Kadmus

Kadmus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 03.10.2010

View Postm3th0dman, on 15th December 2010, 13:52, said:

Nu;
i3 au apărut ca înlocuitoare ale Pentium Dual Core - low end,
i5 ca înlocuitoare ale Core 2 Duo - mainsteram,
i7 ca înlocuitoare ale Core 2 Quad - high end.
Ai dreptate, oarecum. De ce zic asta :
- toata seria i-urilur (3,5,7) are ca scop inlocuirea (in timp) a seriei Core2 (Solo, Duo, Quad);

Wikipedia said:

The first Nehalem based Core i3 was Clarkdale-based, with an integrated GPU and two cores. The same processor is also available as Core i5 and Pentium, with slightly different configurations.
- nu toate procesoarele Core2Duo sunt "mainstream", iar Pentium Dual-Core este, de fapt, un Core2Duo cu cache-ul "busit" sau blocat intentionat pt. a ocupa/crea concurenta pe un anume segment de piata (low-end/entry-level). De aceea foloseste acelasi socket - LGA 775 - ca si restul seriei Core2 in timp ce i-urile merg pe 1156/1366.

Wikipedia said:

Core 2 Duo processors typically use the full L2 cache of 2, 3, 4 or 6 MB available in the specific stepping of the chip, while versions with the amount of cache reduced during manufacturing are sold for the low-end consumer market as Celeron or Pentium Dual-Core processors. Like those processors, some low-end Core 2 Duo models disable features such as Intel Virtualization Technology.
- numele Pentium se regaseste si in generatia Nehalem, dupa ce s-a renuntat la terminatia "dual-core".

Wikipedia said:

The first model in this series is the Pentium G6950. The Clarkdale chip is also used in the Core i3-5xx and Core i5-6xx series and features a 32 nm process (as it is based on the Westmere microarchitecture), integrated memory controller and 45 nm graphics controller and a third-level cache. In the Pentium series, some features of Clarkdale are disabled. Compared to Core i3, it lacks Hyper-Threading and the graphics controller in the Pentium runs at 533 MHz, while in the Core i3 i3-5xx series they run at 733 MHz.

Pentru a incheia "gargara"...Intel a inlocuit vechea arhitectura - Core - cu cea numita Nehalem. Ce are aceasta diferit/in plus fata de cea veche + explicatia denumirilor reiese din textul de mai jos.

Wikipedia said:

With the Nehalem microarchitecture, Intel introduced a new naming scheme for its Core processors. There are three variants, Core i3, Core i5, and Core i7, but the names no longer correspond to specific technical features like the number of cores. Instead, the brand is now divided from low-level (i3), through mid-range (i5) to high-end performance (i7), which correspond to three to five stars in Intel's Intel Processor Rating as opposed to the entry-level Celeron (one star) and Pentium (two stars) processors. Common features of all Nehalem based processors include an integrated DDR3 memory controller as well as QuickPath Interconnect or PCI Express and Direct Media Interface on the processor replacing the aging quad-pumped Front Side Bus used in all earlier Core processors. Also, all these processors have 256 KB L2 cache per core, plus up to 12 MB shared level 3 cache. Because of the new I/O interconnect, chipsets and mainboards from previous generations can no longer be used with Nehalem based processors.

P.S. Sper ca cele de mai sus sa ajute si nu sa plictiseasca/irite pe cineva. Este plin Internetul de surse de informare credibile, bine documentate. Problema e ca multi nu vor sa-si "piarda vremea" citind.

#22
manclaus

manclaus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.12.2010
P.S.Vreau sa mentionez(pentru ca am vazut la al doilea comentariu ca i5 are 4 nuclee) ca i5 are si 2 nuclee pana la i5 667 mi se pare de acolo sunt quad core-uri.

Edited by manclaus, 03 January 2011 - 17:18.


#23
elektron1

elektron1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 01.11.2010
Salut, intentionez sa-mi schimb procesorul , am placa de baza pe socket 1156. Care este mai bun dintre aceste doua procesoare (ma refer care e mai puternic in video bluray 1080p , jocuri si aplicatii foto video ) :  i3-550 3,2 Ghz  sau i5-750 2,6 Ghz .   ma gandesc ca o fi i3 deoarece are 3,2 Ghz  faţă de i5 cu 2,66 Ghz ?? am o placa video ATI HD 7950

#24
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 28.12.2008
i3 < i5 < i7 Lasă frecvenţa.

i5-750 are 4 nuclee, i3-550 doar două.

Edited by driftking91, 16 September 2013 - 14:44.


#25
sergiu00

sergiu00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 06.05.2011

View Postcassa_nova, on 05 decembrie 2010 - 22:31, said:

i3 e pe socket mai nou decat core 2 duo

am vazut ca ai mentionat i5---- pai i5-ul are 4 core-uri
I5-ul nu e quad-core. (La laptop-uri). La desktopuri,i5 e quad-core.Diferenta intre i3 si i5 la laptop-uri,e ca acel i5 are un turbo boost.Adica,daca acel i5 are o frecventa de 2.5 Ghz,cu ajutorul acelui turbo boost,i5 va putea fii adus la frecventa de 3.0GHz de exemplu.

#26
elektron1

elektron1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 01.11.2010
da , bun  are i5 4 nuclee, deci nu conteaza frecventa in puterea procesorului , conteaza nuclee mai mult ?  sa schimb i3-ul meu cu acest i5-750 . prostia mare e ca nu mai se gasesc noi in magazine, doar second si imi e teama sa nu fie overclockate iar placa mea de baza merge numai cu 1156 si  toate i5 de azi sunt pe alt socket ceea ce inseamna ca oricat as vrea sa cumpar un i5 cu 4 nuclee nou in garantie , sunt obligat sa schimb si placa de baza ... ce teapa si industria asta...Posted Image

#27
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 28.12.2008
Nu-l mai găseşti nou sau chiar dacă o faci mai mult ca sigur are un preţ de te doare mintea. Totuşi i5-750 a apărut acum 4 ani, s-a mai schimbat treaba de atunci.

#28
elektron1

elektron1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 01.11.2010
Da, asta e nasol chiar si socketul 1156 care e bătran . cum am mai spus si pe alte forumuri : industria asta e o mare pacaleala . Pai ce sa fac eu acum, sunt nevoit sa schimb si placa de baza ca sa iau un proc din generatie noua ...totusi urmaresc un i7-860 la 2,8 Ghz  sa salvez placa de baza

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate