Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

probleme vama cu un colet din china

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
VipCipy

VipCipy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 22.02.2010
Buna ziua , in primul rand vreau sa-mi cer scuze daca nu am postat unde trebuie problema mea , este prima data cand scriu pe acest forum, va rog sa ma intelegeti si sa puneti sub unde trebuie!
Deci problema este in felul urmator , stiim cu toti ca tigarile ne usuca si de bani si de sanatate, asa ca m`am gandit ce alte solutii mai sunt , am gasit tigarile electronice pe internet,am gasit ceva oferte pe la noi,m-am documentat unde sunt facute pentru a le cumpara la cel mai mic pret, am cautat site`uri de profil in china , am discutat direct cu producatorul, toate bune , problema era ca trebuia sa comand minim 20buc , asa ca am strans toti prietenii si le-am propus sa cumparam impreuna,au fost de acord, am facut plata in avans prin paypal la producatorul chinez,l-am intrebat daca mai trebuie sa platesc ceva taxe el mi-a zis ca va pune valoare mai mica pe factura ca sa platesc mai putin aici , a trimis pachetul prin intermediul firmei de curierat rapid TNT , mi-a dat un nr de tracking, coletul a ajuns cu bine pana in bucuresti cand mi`a aparut la statusul comenzii exception , sun la iei sa vad ce se intampla , si atunci mi-au dat vestea cea mare "ne pare rau dar coletul dvs nu a primit liber de trecere la vama , ptr ca cantitatea este prea mare pentru o persoana fizica , trebuie sa fiti persoana juridica , " domnul de la TNT mi-a zis ca singura solutie sa modificam destinatarul din mine intr-o firma , si sa-i trimit prin mail actele firmei si fax de la chinez ca modifica destinatarul !
Bineinteles ca nu am gasit pe nimeni binevoitor cu o firma sa ma ajute ! Va rog respectos sa ma ajutati cu o parere , cu o idee sunt tare curios daca legea chiar asa zice ca nu am voie sa aduc pe persoana fizica 20 tigari electronice!
Va multumesc anticipat , imi pun mare baza in forumul acesta !!

#2
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Nu s-ar putea schimba destinatarul în ”destinatari”, adică să vă treacă pe toți cei care ați comandat, așa cum spui că stau lucrurile în realitate?

#3
moshmondica

moshmondica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 710
  • Înscris: 11.11.2010

Quote

mi-a dat un nr de tracking, coletul a ajuns cu bine pana in bucuresti cand mi`a aparut la statusul comenzii exception , sun la iei sa vad ce se intampla , si atunci mi-au dat vestea cea mare "ne pare rau dar coletul dvs nu a primit liber de trecere la vama , ptr ca cantitatea este prea mare pentru o persoana fizica , trebuie sa fiti persoana juridica ,

Chiar nu stiu daca se poate face altceva decat, sa platesti taxele, pachetul odata trimis si inregistrat asa nu mai are cum sa ii schimbe inregistrarea si numele persoanei care trebuie sa il ridice.

Ce ar trebui sa intelegi din acest fapt este ca,,,, ti-ai luat teapa.
Ei stiau de la bun inceput ca trebui sa fi persoana juridica.
Si-au urmarit doar interesul lor, acela de a vinde.
Ai dat banul pe vorbe (hai ca te ajutam sa nu platesti taxe), ei sunt fericiti.
Acum,,, asta e! :peacefingers:

#4
tarantula21

tarantula21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 03.09.2009

View Postsilviu_n, on 5th December 2010, 11:18, said:

Nu s-ar putea schimba destinatarul în ?destinatari?, adică să vă treacă pe to?i cei care a?i comandat, a?a cum spui că stau lucrurile în realitate?

Nu cred ca se poate asa ceva. Incercarea moarte n'are, ce'i drept, dar nu vad cum poti trimite un singur colet la mai multi destinatari..ma rog "beneficiari" .

View Postmoshmondica, on 5th December 2010, 11:19, said:

1. Chiar nu stiu daca se poate face altceva decat, sa platesti taxele, pachetul odata trimis si inregistrat asa nu mai are cum sa ii schimbe inregistrarea si numele persoanei care trebuie sa il ridice.

Ce ar trebui sa intelegi din acest fapt este ca,,,, ti-ai luat teapa.
2. Ei stiau de la bun inceput ca trebui sa fi persoana juridica.
Si-au urmarit doar interesul lor, acela de a vinde.
3.Ai dat banul pe vorbe (hai ca te ajutam sa nu platesti taxe), ei sunt fericiti.
Acum,,, asta e! :peacefingers:



1. Ba da, se poate schimba dar e destul de complicat.Trebuie telegrama/fax de la expeditor si nu se stie daca in acest caz, se implica expeditorul.
2. Nu fi sigur de asta
3. Nici asta nu cred. Adica 90% din comenzile care le faci afara, vin in felul asta.. Declarate drept cadou sau cu valoare mai mica..pentru a scapa de vama.. Deci probabil ei au incercat.. na, nu stiu ce sa zic.

Edited by tarantula21, 05 December 2010 - 11:54.


#5
VipCipy

VipCipy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 22.02.2010
Deci , chinezul de la care am comandat mi-a zis ca ma ajuta cu tot ce poate inclusiv cu fax ca schimba destinataru!Problema este ca nu gasesc nici o firma dispusa sa ma ajute sa iau coletul din vama:( !! Va multumesc mult pt pareri si astept in continuare ideii , poate se gaseste vreo firma binevoitoare sa ma ajute :(

View Postmoshmondica, on 5th December 2010, 11:19, said:

Chiar nu stiu daca se poate face altceva decat, sa platesti taxele, pachetul odata trimis si inregistrat asa nu mai are cum sa ii schimbe inregistrarea si numele persoanei care trebuie sa il ridice.

Ce ar trebui sa intelegi din acest fapt este ca,,,, ti-ai luat teapa.
Ei stiau de la bun inceput ca trebui sa fi persoana juridica.
Si-au urmarit doar interesul lor, acela de a vinde.
Ai dat banul pe vorbe (hai ca te ajutam sa nu platesti taxe), ei sunt fericiti.
Acum,,, asta e! :peacefingers:
Ar fi fost bine daca puteam doar sa platesc taxele , eu asta vreau defapt, dar iei nu vor sa-mi dea coletul decat pe firma :( , am sunat la vama  am facut plangeri , nu cei de la TNT foarte amabili au zis ca singura solutie sa gasesc o firma care sa le ia pe firma :(

#6
AnoXys

AnoXys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 08.08.2006
Eu totusi nu inteleg cum ai convins 20 de prieteni sa se apuce de tigari electronice.

#7
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postmoshmondica, on 5th December 2010, 04:19, said:

Ei stiau de la bun inceput ca trebui sa fi persoana juridica.
Si-au urmarit doar interesul lor, acela de a vinde.

Care "ei" chinezii? Tu stii legislatia chinezeasca? Ei vand cui le cere, este clar ca vama este problema cumparatorului.

#8
VipCipy

VipCipy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 22.02.2010

View PostAnoXys, on 5th December 2010, 14:18, said:

Eu totusi nu inteleg cum ai convins 20 de prieteni sa se apuce de tigari electronice.
au iesit la un pret foarte bun , in comparatie cu ce se vinde la noi, si nu erau 20pers ,  de ex eu am luat pt nevastamea , parintii ei , mama !! intelegi... !

#9
armain

armain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 10.09.2009
Este clar, destinul a vrut ca tu sa devii intreprinzator privat! :) Asta e karma ta! :)
Infiinteaza-ti propria firma (sau daca se poate PFA), si nu uita sa treci la domeniul de activitate import-export sau ceva care sa-ti permita sa-ti scoti jucariile din vama. Daca apelezi la un prieten care se pricepe sau la un avocat care se ocupa cu infiintari de firme, dureaza detul de putin.
Mult succes ie continuare in afaceri! :)

Edited by armain, 05 December 2010 - 15:11.


#10
VipCipy

VipCipy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 22.02.2010
[quote name='armain' date='5th December 2010, 15:10' post='9141891']
Este clar, destinul a vrut ca tu sa devii intreprinzator privat! :) Asta e karma ta! :)
Infiinteaza-ti propria firma (sau daca se poate PFA), si nu uita sa treci la domeniul de activitate import-export sau ceva care sa-ti permita sa-ti scoti jucariile din vama. Daca apelezi la un prieten care se pricepe sau la un avocat care se ocupa cu infiintari de firme, dureaza detul de putin.
Mult succes ie continuare in afaceri! :)
[/quo
1. nu-mi pot deschide o firma pentru ca nu-mi permite serviciul ,sau mai degraba statutul ...
2. nu cred ca se mai renteaza deloc sa deschid o firma doar sa iau un colet de 200$ din vama
asa ca cel mai simplu ar fi sa gasesc o firma care sa aiba prin codurile caen import-export si sa vrea sa ma ajute , sanse sub 50% :(

#11
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008

View PostVipCipy, on 5th December 2010, 10:29, said:

Buna ziua , in primul rand vreau sa-mi cer scuze daca nu am postat unde trebuie problema mea , este prima data cand scriu pe acest forum, va rog sa ma intelegeti si sa puneti sub unde trebuie!

Va multumesc anticipat , imi pun mare baza in forumul acesta !!
Sigur că îți pui mare bază , doar de pe forumuri îți racolezi clienți, ia adu-ți aminte ce scriai în februarie:

VipCipy, on 22nd February 2010, 13:41, said:

Salut in legatura cu tigarile electronice , ele nu contin gudron , monoxid si alte chimicale care sunt in tigarile normale nicotina este ultima pe lista substantelor cancerigene din tigare!Eu sunt importator de tigari electronice (deci stiu ce zic).Tigarile electronice folosesc niste filtre care pot fi cu nicotina(pe diferite gradati), fara nicotina si cu diferite aroma (capsuni , banane , tabac  etc)Fumez de 1 an electronic si pot sa zic ca ma simt mult mai bine !Daca doriti mai multe informati sau vreti sa comandati va astept [email protected] sau 0745xxxxxx (daca nu aveam voie sa las detaliile imi cer scz)


#12
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Pana la urma ai rezolvat-o?

Sunt curios in baza carei legi stabileste vamesul caracterul comercial/ necomercial a unor bunuri. Eu am cautat juma de seara legea aia in care sa scrie negru pe alb:

"ai voie sa importi atata cantitate/bucati din bunul X , altfel e considerat caracter comercial"

Chiar vreau sa vad si eu legea aia...unde scrie asta...

Edited by M4V3RiCk_, 22 December 2010 - 02:04.


#13
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
cel mai sigur e sa intrebi la vama pe baza carei legi s-a facut asa ceva. probabil ca respectivului i s-a zis legea, dar cum oricum a mintit ca un penibil ca le-a luat impreuna cu prietenii si ma-sa ca sa fie mai ieftin, cind de fapt le vindea, who the fuck cares? :lol:

#14
popi93

popi93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.12.2011

View PostVipCipy, on 5th December 2010, 11:29, said:

Buna ziua , in primul rand vreau sa-mi cer scuze daca nu am postat unde trebuie problema mea , este prima data cand scriu pe acest forum, va rog sa ma intelegeti si sa puneti sub unde trebuie!
Deci problema este in felul urmator , stiim cu toti ca tigarile ne usuca si de bani si de sanatate, asa ca m`am gandit ce alte solutii mai sunt , am gasit tigarile electronice pe internet,am gasit ceva oferte pe la noi,m-am documentat unde sunt facute pentru a le cumpara la cel mai mic pret, am cautat site`uri de profil in china , am discutat direct cu producatorul, toate bune , problema era ca trebuia sa comand minim 20buc , asa ca am strans toti prietenii si le-am propus sa cumparam impreuna,au fost de acord, am facut plata in avans prin paypal la producatorul chinez,l-am intrebat daca mai trebuie sa platesc ceva taxe el mi-a zis ca va pune valoare mai mica pe factura ca sa platesc mai putin aici , a trimis pachetul prin intermediul firmei de curierat rapid TNT , mi-a dat un nr de tracking, coletul a ajuns cu bine pana in bucuresti cand mi`a aparut la statusul comenzii exception , sun la iei sa vad ce se intampla , si atunci mi-au dat vestea cea mare "ne pare rau dar coletul dvs nu a primit liber de trecere la vama , ptr ca cantitatea este prea mare pentru o persoana fizica , trebuie sa fiti persoana juridica , " domnul de la TNT mi-a zis ca singura solutie sa modificam destinatarul din mine intr-o firma , si sa-i trimit prin mail actele firmei si fax de la chinez ca modifica destinatarul !
Bineinteles ca nu am gasit pe nimeni binevoitor cu o firma sa ma ajute ! Va rog respectos sa ma ajutati cu o parere , cu o idee sunt tare curios daca legea chiar asa zice ca nu am voie sa aduc pe persoana fizica 20 tigari electronice!
Va multumesc anticipat , imi pun mare baza in forumul acesta !!

Salut, o idee-- eu cumpar din ASIAPADS  foarte mult,, trebuie sau incearca ca producatorul sati trimita o alta factura cu alt pret mai mare decat la prima, si sa spui la vama ca producatorul a gresit factura a trecut mai putin decat era normal (asta e platesti taxele mai mult) dar ati scoti marfa din vama

Edited by popi93, 18 December 2011 - 10:09.


#15
8icicleta

8icicleta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.02.2012
Acum nu stiu daca se mai poate... dar daca mai cumperi ceva din China si ai vreun prieten prin Spania sa trimiti pachetul la adresa lui caci nu se plateste nimic la vama si apoi el sa-l trimita in Romania prin firme de pacheterie contra-cost 1,5Euro/kg

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate